Migla
Migla

Lietotāja aktivitātesPāris mākoņu maliņas ar nelieliem rūceklīšiem jau pāri pārgāja, nekas nopietns. Bet gubu mākoņi aug acīm redzot un visās malās, skaistas pērkongalvas un nestipra ducināšana visapkārt. Joprojām spiedīgs, gribas tik uzturēties nojumes ēnā. Arī ēst neko šai karstumā negribas, visi iztiek ar auksto zupu.


Spiedīgs jau no paša rīta, rīta agrumā mēģināju šo to pa plēvas māju padarīt, iznācu laukā slapja, kā no pirts. Dunduri arī kož nežēlīgi, būtu jālasa ogas, bet iedomājoties to lidoņu baru, kas bruks virsū, visu laiku atlieku...


Allažos ap sešiem vēl viena lietus tūre, tagad laiks viegli nomācies, t +19,5, vēja nav, īsti briedīgs, augiem tiek gan mitrums, gan siltums. Man zvanīja paziņa, kas stāstīja, ka ap Jaunraunu šodien dienas vidū lauzti koki, auto gaidījis vai pusstundu, kamēr tiekot atbrīvots ceļš.


Par to trako gāzienu pie Ropažiem arī mans dēls stāstīja, mašīnas rindā ceļmalā stājušās, t nokritusi uz +15 un pa vidu vēl krusas graudi bijuši. Jācer, ka Tevi arī tomēr kāds kārtīgs gāziens sasniegs, pēc prognozēm vēl jau arī šonakt un rīt lietus gaidāms.


Pēc pāris stundu garām attālu pērkonu kanonādēm,pirms minūtēm 10 lietus ar pērkonu ir klāt. Pirms paša negaisa palika ļoti tveicīgs un dunduri klupa virsū kā traki. Mellums visapkārt grozījās, un tad kā nāca virsū, knapi paspēju no veļas auklas drēbes savākt. Pērkons apkārt ducina, bet tiešu spērienu virs galvas pagaidām nav, redzēs, kas te no tā visa sanāks.
P.s. man pirmā tūre jau ir pāri, mērtraukā 5 mm nokrišņu, bet vēl jau izskatās, ka būs. Man nupat zvanīja, ka pie Ropažiem tā gāžot, ka ar mašīnu pabraukt nevarot, jāstājas malā un jāgaida, kad pāries.


Mākonis ap trijiem naktī atnesis vēl 2 mm nokrišņu. Gliemeži šorīt izmanto mitro zāli un šļūkā visos virzienos...


Pēc sešiem vakarā lietus mākonis atnesa 4 mm nokrišņu, nekas daudz, bet nu neliels mitrumiņš zemei tika. Pašlaik neliela piezemes migliņa.


Pie manis no rīta pāris lietus piles norasināja, bet vairāk nav lijis. Drīz būs desmit vakarā, bet laukā vēl ap +20, pilnīgi žēl gulēt iet, bet rīt darbdiena...


Siguldā visu dienu grozījās mākoņi, bet lietus līdz pieciem vakarā praktiski nebija (ja neskaita pāris piles), bet braucot uz Allažiem pusceļā jau pamatīgas peļķes uz ceļa, Allažu centrā atkal gandrīz neko nemana, mērtraukā 1mm, bet pārējais jau iztvaikojis, tik zālē rasa.


Es gan tās trīs pēdējās ar oranžajiem kātiem ieteiktu nepagaršot, mūsu pusē tās sauca par raganu bekām, parasti aug blakus lieliem kokiem, arī parkos. It kā jau novārot var ēst, bet es neriskētu...Neilgi pirms pusdienlaika termometrs rāda +19,5°C, tā kā šodien par vēsumu nevarētu sūdzēties, protams vienmēr jau gribas vēl ko vairāk - lai nebūtu vēja, lai pa naktīm lītu lietus un vēl ar zibeņiem, bet pa dienu saule...un vienalga visiem neizdabāsi. Visā visumā sūdzēties būtu grēks, īpaši, ja pārstaigā dārzu, it kā nekas tā ļoti uzkrītoši neaug, bet kad ar nazi pienācu pie kabaču dobes, tad divu kabaču vietā nogriezu 11, tik nemanāmi bija izstiepušies, nupat vēl pavisam nelieli likās. Sacepu lielu bļodu kabaču - šķēles, miltos un olā apvārtītus, viss tika noēsts milzu ātrumā, vēl manējiem tie nav apnikuši...:).


Sēņu sezona atklāta! Laumas tekstu izlasījusi, devos uz savu sviestabeku vietu, litrīgais plastmasa spainītis ar kaudzi un vēl divi tādi ar beciņām, domāju, ka bērza bekas. šovakar ne tikai sēnu smarža, bet arī garša paredzēta vakariņās.


Jā, ažiotāža šodien ap šo foto liela, bet es sliecos domāt, ka tā šoreiz ir "feikziņa".
Es nenoliedzu iespējamību, ka lācis te var ieklīst, jo ir bijuši gadījumi, kad tas patiešām še manīts, arī iepriekšējos gados pavisam netāli tādi fakti konstatēti, bet:
1) Fotoattēla ievietotāja komentāros nenorāda, uz kura ceļa un kad viņa tos redzējusi un piefiksējusi;
2) vienā no komentāriem apgalvots, ka tas nav viņas foto;
3) pieredzējušie Allažu mednieki (un mežsargi) neatpazīst ceļu, visādā ziņa apšauba, ka foto uzņemts Allažos.
Tā kā Latvijas teritorijā lāči pārsvarā ieklīst, nevis taisa migas un laiž pasaulē bērnus, man ir aizdomas, ka foto uzņemts kaut kur tuvāk Igauņu pusei.


Biruta ar savu apšu kundziņu man uzdzina tādu nemieru, ka vakarā braucu pārbaudīt vienu zemāku un parasti mitrāku purva malu, šī vakara guvums- sauja mazu gailenīšu un viena pāraugusi bērzlape, nevienu beciņu atrast neizdevās. Purvā sauss, iegāju labi tālu bez gumijas zābakiem, lāceņu arī nav, vai nu nolasītas, vai nekas prātīgs nav bijis. Sacepu savu guvumu kopā ar sīpoliem un kabačiem, vismaz sēņu smaržu nedaudz jutu, ar to garšu bija, kā bija.


Pagājušā piektdienā manā pusē mežā no sēnēm nebija ne vēsts, ja tagad pieturēsies mitrs laiks, varbūt ka lēnām kaut kas sāks rādīties, siltuma ir bijis pietiekoši.


Man gan pa nakti iepilinājuši 2 mm nokrišņu, beidzot var kārtīgi redzēt, kā atkal aug zāle- nedēļas beigās obligāti jāpļauj zāliens un arī dārzeņu vagās jādodas iekāšā ar kapli. Kā Tavi kabacīši? Manējie nupat briest ātros tempos, vēsākās dienas tiem neko sliktu nav nodarījušās. Plēves mājā pirmie sarkanie tomāti ienākušies, bet visiem nedaudz plaisiņu, laikam par daudz sauss kādu brīdi bijis, neskatoties uz regulāro liešanu.


Man līdz šodienas pusdienlaikam mērtraukā ielijuši 12 mm, tā kā pie manis mitruma pietiekami, tagad vajag sauli un siltumu. Kaut kā galīgi "laika vecim" neiet ar tiem "plānošanas darbiem"- te pavasarī cepina visu laukā bez nevienas lietus piles, te vasaras vidū 'ieslēdz kondicioneri':)


Šorīt pie loga termometrs rāda +10,6°C, debess pelēka kā deķis un uz loga viena nomirusi muša (tā kā rudenī, kad tās masveidā iet bojā). Ja nebūtu prognozes, ka nākošnedēļ atkal atgriezīsies vasara, sajūtas būtu pavisam pesimistiskas. Garastāvoklis uzlabojas, kad pastaigā pa dārzu, agrās jāņogas, upenes un ērkšķogas jau gatavas, kabači, zirņi, kolrābji un kartupeļi, nerunājot par visādiem citiem zaļumiem, jau ņemami, tā kā īpaši par ko sūdzēties nav. Bet cilvēks jau ir tāda īpaša, emocionāla būtne, kas labi jūtas samērā nelielā t amplitūdā, un ko iespaido (īpaši laukos) norises dabā. Lai visiem labs garastāvoklis,sevišķi tiem, kuri piedalās Dziesmu un deju svētkos, gan arī tiem, kas līdzi jutīs skatītāju pusē, vai nu klātienē, vai arī pie TV ekrāniem.