LV
laika vērotājs

Lietotāja aktivitātes


Man rodas naiva cerība, ka beidzot, varbūt Zaļie pārstās vāvuļot par kontrolēto dedzināšanu GNP. Jo gluži nekontolējami sāka degt Stiklu purva apkārtne (purvam piegulošie meži).
..un aizdegas arī citviet, no "melno arheologu" izmestajiem "beņiem", no makšķernieku un atpūtnieku mikro ugunskuriem u.t.t.
Lai tad, beidzot nāk pie sajēgas, ka degumu krāšņvaboles var pētīt arī citos degumos. Nav tak obligāti jāveido mākslīgs "dabiskais traucējums", skaistā un veselīgā meža un pie tam vēl GNP!
Tagad, kad pēdējos 10 gados uzraugošo darbinieku skaits ir būtiski (vismaz 5 reizes) samazināts, tad meža ugunsgēki arī tiek atklāti, kad tie jau ir krietni iekūrušies. Reizēm degšanas sākuma stadijā vējš dūmus izkliedē mežā, un pēc tam tos pamana tikai tad, kad deg jau kaut kas nopietnāks, piemēram škeldas zaru kaudzes.


Rīts ar skaidrām debesīm, bezvēju un pamatīgu sutoni. +30°C,
Bet, 13:30 no Z puses uznāca tumšs makonis un atnesa 10 minūšu lietus gāzi bez pērkona. Pielija 6 mm nokrišņu.


Vakar, jau otrā diena ar gaisa t virs +30°C. Labi, ka spirgts vējiņš darīja karstumu mazāku.
Tomēr,tas pats spirgtais vējiņš izraisīja "lielus mēslus"- strauji dzenot uz priekšu liesmas ugunsgrēku vietās.
Lielākais un gandrīz nekontrolējamais, (kā jau šeit rakstīts) Stiklu purvā- dažu simtu hektāru kopplatībā.
Vēl viens relatīvi liels ugunsgrēks, tika šodien lokalizēts (gruzdēšana turpinās), pārdesmit hektāros priežu meža aptuveni 1km uz ziemeļiem no Rendas.
Stiklu purva dūmi bija redzami no Rendas, bet Rendas ugunsgrēka dūmi no Ošeniekiem, un Vārmes.
Dodoties mežā, esiet uzmanīgi ir atklātu uguni!
Nekādu ugunskuru mežā, līdz rudens lietus periodam!


Līdz 14-tiem temperatūra ēnas pusē uzkāpa pat līdz +28*C. Tad saradās dažas baltas gubas, kas aizsedza sauli, un kļuva patīkami vēsāks.
Ap 19...21-niem R pusē, kaut kāds mākonis deva nokrišnus aisedzot R pamali ar lietus lakatu. Škita, ka lēnām uznāks un varbūt uzlīs, bet ātri izlija citur (aiz ūdenskrātuves Pakuļi, un Skrundas pusē).
21:00 ZR pusē uzškīlās spilgts zibens spēriens zemes virzienā, 7 sekunžu attālumā. Lietus nesākās.
Tad, uz pelēku slāņu mākoņu fona no DA puses iznira gaiši pelēkas gubas virsotne, ar zilimelnu apakšmalu.
Šādi skati parasti liecina par baisi spēcigu negaisu un pamatīgiem nokrišniem. Pēc radara varēja redzēt ka D; DR pusē tā arī gāž ar vismaz 50 mm/h intensitāti. Kļuva neomulīgi tumšs, ar no D puses nākošu rotējošo mākoni. Vāji zibens uzliesmojumi, kaut kur augstu mākoņos, pērkons vājis dzirdams pēc 27 sekundēm. Pēc www.lightningmaps.org kartes rģistrēti 20.
Pie manis, kaut kā nedaudz uzlija "zaļajā režīmā". Temperatūra no 23°C noslīdēja uz 18°C.


Līgo naktī +8°C. Jānu rītā +10°C, un dienā MMD saulīti caur mākoņiem, līdz plkst 17-iem, kad sāka pilināt lietus. Un tā ar mainīgu intensitāti, turpina līt joprojām. Apnicīgi, bet labi, ņemot vērā to, ka zeme bija pārkaltusi un jaunā zāle nokaltusi.
Lēns R vējš.


Pāris smidzinoša "lietus" mākoņi pārskrēja. Viens rīta pusē pirms 12-tiem, otrs pēcpusdienā ap16-tiem. Auto logu apslapēja, un logu tīrītājus dabūju ieslēgt.
Bet nokrišnu apjoms- ļoti lokāli, vietām nemaz, vietām 1-2mm, tik daudz lai grants ceļš uz 1 stundu neputētu.
Nūū, bet zālē.. tāda rasa saradās, ka brienot cauri, kaut kā neierasti, paliku šlapjš līdz staklei. ;)
+16*C, un nokrišnu un spēcīgo vēja brāzmu (ap 18..19m/s)laikā +12*C.
Ap 17-tiem fronte bija pāri uz A pusi un tagad spīd saule, pūš mērenāks vējš, līdz pat 12...15m/s


Vakar, jau vēl tā neko laiciņš,- saulīte visu dienu un -2*C, tikai piesaulītē kusa.
bet šodien... atnācis rudeņ-pavasaris.
Iepriekšējā nakts vēl nelielos mīnusos ap-6*C vakarā un -2°C no agra rīta. Bet saulei kāpjot aiz mākoņplīvura , t ātri sasniedza +3°C. Vienlaicīgi- smalks sniegs sniga.
Vakarā, sniegs pārvērtās smidzeklī, it kā sniega līmenī rāda -0.5*C, bet, nu slapjš...


Vakarnakt temperatūra krita, krita līdz -16.5°C, pie loga, arī 7:30 no rīta rādīja, tos pašus -16.4°C. Šodien, saulaina diena, ar piesaulē pilošām pažobelēm, vienlaicīgi gurkstošu sniegu kā pie, vismaz -10°C un nelielu sala pikantumu fonā.
-5°C 15:00 pēcpusdienā, pēc saulrieta ap 19-tiem, jau visi -14°C, un šobrīd -14.5°C pie loga, un ļoti iespējams -16°C pagalmā.


Šeit man gribas teikt: "diskomforta temperatūra" :) :D


plkst.7:30 bija -21°C pie loga.
Tagad, rāda -10°C, bet saule spīd pilnā sparā, pažobeles nepil. Vējš šūpo kokus. Tāpēc arī māja šonakt "izsala ipaši efektīvi".


Diena saulaina, ar "pikantu" vējiņu. Dienā temperatūra nepacēlās virs -10°C. Pēcpusdienā ap -13°C, un tūliņ pēc saulrieta (ap sešiem) nokrita uz -16°C plašā apvidus teritorijā nemainīga.
Šobrīd digitālais 1m no zemes virsas rāda -18.5°C. Skaidras debesis.
Ieskaitot pastāvīgo katliņa vārīšanos uz riņķiem, gaisa mitrums sasniedzis vien tikai 38% istabā (...kur pretim augustā tas mēdz sasniegt 87%).


Par agru sapriecājos, ... par spelgoņa nomierināšanos.
Šodien visu dienu temperatūra grozījās zem -10*C, bija mainīgs makoņu daudzums ar sniega nokrišniem. pēcpusdienā noskaidrojās un stundu pirms Saulei bij laiks laisties rietā, spirta termometrs jau rādīja -17*C. Vēlāk pēc rieta temp. pasvārstījās ap -15..-16*C.
Bet, tagad elektroniskais atkal nokritis uz -20*C pie sienas, kas nozīmē, ka vismaz -22..23*C pagalmā un tālāk klajumā.


Škiet šobrīd nedaudz sak atslābt spelgonis vien -14.5*C pie loga, bet pirms stundas bija -16*C(pie loga) un -18*C pagalmā.
Vakardiena bija silta -5*C, ar spēcīgu puteni un slapja sniega pārslām.
Toties aizvakarnakt, tas ir uz 23.02. pirms puteņa mākoņa atnākšanas , bija aukstākā nakts ar -22*C pagalmā un 2km rādiusā. (Tobrīd Saldū bija -18..-19*C).


Sveicināti "Jaunajā Meteolapā"!
Nebiju kadu brīdi atjaunojis lapu apskatei, kad tagad pārsteigums, ka jaunā versija jau rulēē!
Iepriekš dažas dienas bija siltāks laiks, bet pārsvarā pāris grādus zem nulles.
Aizvakar saulei rietot jau plānais sniegs sāka gurkstēt, kas atspoguļojās auto temometra rādījumos. ( lokāli ļoti atškirīgos dažu km attālumā, jo bija arī lokāli makoņi, citviet skaidras debesis)
Zemā makoņiem brīžiem -5°C, bet zem skaidrām debesīm un arī mežā -9°C, tas aizvakar.
Šodien arī mainīgs mākoņu daudzums- brīžiem pilnīgi skaidrs. Dienā no -4°C Saldus pusē līdz -1.5°C Zemgalē pie Dobeles.
Bet saulei rietot, temp. strauji krita lejup. Ap 18-tiem , jau -9°C.
Bet ap 23:00, daudzviet arī mežos pat -13°C, arī pie mājas sienas -13,5°C. Lai gan 3 km tālāk uz A9 šosejas minimumu Balticroad rāda tikai līdz -10.5°C.


Saldū, kaut kā visu dienu ap -10*C, bet pēcpusdienā jau saka pū-ū-ūst.
Vējš tāds, kurs spēj pacelt no grants ceļa putekļu vērpetes un dzīt pa priekšu autiņam, ja brauc uz 40 km/h.
Uz brīdi izejot pilnībā virsdrēbēs apģērbtam vējā atklātā vietā, ir tāda sajūta it kā kails vārtītos sniegā.
Tagad -10,8*C.
Brrrr.....


Jau 6. diennakti turpinās neliels sals. Caurmērā ap -3*C. Šovakar nedaudz krīt uz leju, kā jau prognozēts, un nu jau sasniedz tieši -6*C, zem skaidrām debesīm. Iepriekš bija mākoņainas debesis ar augsto miglu.
Jā, un atklātās vietās ir jūtams nepatīkams DA vējš.


Parkiem ir vieni mērķi, mežiem citi.
Parkus uzkata par sava veida "būvi" apdzīvotā vietā, kurus veido pēc sagatavota projekta; mežaparki- ir labiekārtots mežs.
noteikumi par parkiem

Lai, varētu raksturot apkārtējās vides situāciju un atļauto cilvēka mijiedarbības diapazonu attiecībā uz vidi, ir izstrādāti dažādi likumi un noteikumi, kuros ir iestrādāti noteikti kritēriji, kas raksturo pieļaujamās (darbības) robežas.
Meža likumā ir dažadas definīcijas, par to kas ir kas:
34) mežs — ekosistēma visās tās attīstības stadijās, kur galvenais organiskās masas ražotājs ir koki, kuru augstums konkrētajā vietā var sasniegt vismaz piecus metrus un kuru pašreizējā vai potenciālā vainaga projekcija ir vismaz 20 procentu no mežaudzes aizņemtās platības;

Piemēri:
1) ja koku augstums lauksaimniecības zemē, vai krūmāju teritorijās ir tikai 4 m, vai arī ši vainagu projekcija(skats no augšas) i… Lasīt vairāk: novitusi.meteolapa.lv


Kurā TV kanālā to teica?

LTV1 vēl nesniedza tik kategoriskus apgalvojumus.
Slīdošajos info titros parādījās uzraksts:
"Meža īpašnieki lūdz apturēt ciršanas(..) un atjaunošanas(..) noteikumu grozījumu virzīšanu uz MK"

Ja patiesi nevirzīs tālāk, tad zināmā mērā vairāk apsveikt, nekā nē!


Paldies, "N Wests" par rakstu, un pamudinājumu parakstīties Pret, ierosināto grozījumu veikšanu "Noteikumos par koku ciršanu mežā".

P.S. (Jau spēkā esošā redakcija, likumīgi atļauj visu to, ko, Jūs, redzat notiekam mežā. Jaunajos grozījumos ir vēlmes, auglīgākos mežus cirst vēl agrāk, tomēr iestrādājot nosacījumu, ka pēc caurmēra cirtes (tikai priežu audzēs) būs jāatjauno stādot, izmantojot sertificētu stādmateriālu(kas ir labi, un domāts kā kompromiss tam, ka cirtīs vēl agrāk- jaunāku mežu) )


Tavas "aizdomas" ir pilnīgi pamatotas. Par meža zemi sauc zemi kuru klāj mežs, izcirtumus, un arī platības zem meža infrastruktūras objektiem(ceļi, grāvji, stigas u.t.t). Grūti pateikt cik no tiem 1.63 miljoniem "Latvijas valsts mežu" platībām ir liels mežs. Vizuāli izskatās, ka teju vai 50% ir jaunaudžu vecumā, un tā teikt nav pārspīlējums.
Jo, beidzoties jaunaudžu vecumam, auglīgākajos meža augšanas apstākļos, pēc jaunajiem noteikumu grozījumiem, iespējams, jau varēs veikt caurmēra kailcirtes. Ne visur, protams.
LVM uzstāj, ka caurmēra cirtes neesot viņu prioritāte, tomēr dažos iecirkņos tādas sagatavojot arī "valsts mežos".
Caurmēra cirtes ir "jājamzirdziņš", privātājā sektorā meža cirsmu uzpircējiem, it īpaši pārpircējiem, kuri nevēlas saglabāt nopirkto mežu sev kā savas firmas ražošanas līdzekli, bet gan, pēc iespējas nekavējoties atgūt ar uzv… Lasīt vairāk: novitusi.meteolapa.lv