R
Rūdolfs

Lietotāja aktivitātes


Scenāriji tiešām ir dažādi, un es arī pieņemu, ka visu martu nebūs brangs sals. Tā nebija pat 2013.gadā. Atceros, ka marta sākumā togad vienu dienu bija +9 un uz mēneša beigām dienās tāpat bija plusi. Sniegs saulē čākstēja arī salā. Vienīgi CFS dod aukstuma anomāliju visam pavasarim, pēc tā arī vadās. Bet zināt nevar un nošaut greizi var viegli.
Taču marts teorētiski var būt aukstākais ziemas mēnesis, tāpat kā decembris var būt siltāks par novembri. Marts vidēji ir 4 grādus siltāks par februāri, tas gan. Bet 2013.gadā pēc vidēji silta februāra sekoja auksts marts (3 grādus aukstāks). Nebūtu togad bijis auksts janvāris, marts būtu kļuvis par aukstāko ziemas mēnesi (tā bija laikam noticis šur tur piekrastē). Tā marts bija 0.7 grādus siltāks par janvāri.
Un cita lieta - nav 2007.gads un šogad liela sala un tāda stabila Sibīrijas anticiklona ziemā pie mums nav laikam bijis nemaz. Tur tā lieta, ka agrāk vai vēlāk tāds var izveidoties.
Bet pavasaris būs tāpat. Bet ne jau 1.martā. :)


Es drīzāk teiktu, ka šis bija vien atlaidenis - +1 grāds nav nekas, salīdzinot ar decembra un janvāra plusiem. Praktiski nekur, izņemot pie ielām un pagalmos īsti nekādu kušanas pazīmju nebija - vien mīkstāks sniegs, kas tagad sasals cietākā garozā. Nebūtu pretīgā sāls un smilšu, būtu diezgan patīkami (nekādu dubļu vai ūdens lāmu nav). Prognozes šai nedēļai mainās ik pa izlaidumam - iepriekš ECMWF modelis solīja krietnus plusus, šobrīd jau vairs nesola. GFS otrādi - solīja salu iepriekš, bet tagad ir par labu atkusnim brīvdienās. Es teiktu - vairāk par 0 varbūt uzrādīs tikai Rīgas LU jumts. Svarīgāks ir sniega daudzums šonedēļ, jo ECMWF sniegu no jaunākā izlaiduma ir noņēmis, GFS - ne un skaidrības nekādas. Citādi maz tā sniega, tiešām. Gan jau snigs neprognozēti.
Vēl viens skumjš fakts ir tas, ka šajā gadā Rīgā bijis vien 30 saulainu stundu un tuvākajā nedēļā īstu saules brīžu prognozēs nav. Depresīvi diezgan. Jāgaida arktiskais anticiklons tikai saulainu dienu iespējas dēļ...


Trešdienas vakarā uzspīdēja skaista, silta saulīte, jau bija jūtams pavasara tuvums, skaidra, auksta nakts ar -12, bet ceturtdienas rītā ātri uznāca zemie mākoņi, tāda kā migla, sarma. Kopš tā brīža viss uzkāries. Bezvējš, pelēki zemie mākoņi, sarma no rīta bija, bet nu kaut kur pazudusi. Vidējs sals, -6..-8, bez vēja nemaz auksts nešķiet. Laikam tā vien pelēcībā turpināsim dzīvot, šoziem saulainās dienas reāli jāķer, tiešām maz tādu. Sniega maz, ap 5 cm, vietām pat tie nopūsti (iztvaikojuši)? Nu ja ne sniegs, tad vismaz saule. Kādas cerības ir uz nākošo nedēļu kopā ar pavasarīgajiem plusiem dienās, bet pagaidām neticu, ka tiešām būs saulains. Tāda tā ziema.
Modeļi salu prognozē vēl stabili un iespējams vēl martā iestiepsies.
Tomam Bricim labs sižets par ziemām un -20. Patiešām šīs ziemas vienmulībā nav vēl tādi bijuši (visās, arī pēdēji gadu siltajās ziemās ir bijuši pat -30). Laikam šogad arī saule + sniegs + sarma redzēti vien Kurzemes piekrastē, kur saule vidēji spīd biežāk ...?


Visu laiku līst... Nu labi, ne gluži, šorīt un pa dienu nokrišņi mitējās, pat uzspīdēja saule, raisot pavisam pavasarīgas sajūtas komplektā ar zīlīšu dziesmām. Tikai šodien sniegs nokusa arī sapūstās vietās, dārzos, dažās mežmalās un tagad var teikt, ka palikušas vien netīras sniega kupenas. Pagaidām +2, sīks lietus, kas ātri padara slapju. Taču prognozes jau rīt sola sniega papildinājumus, diemžēl tas būs slapjš sniegs. Arī prognozes šonedēļ pagriezušās - sniegu sola joprojām, bet brīžiem kopā ar sīkiem plusiem, kas nu nemaz neradīs nekādu ziemas sajūtu, bet tikai slapjumu, slapjumu, slapjumu. Cerams, ka tomēr noturēsies zem nulles. Teorētiski man nav nekas iebilstams arī pret atkusni, bet šāds pārlieku liels slapjums jau ir par daudz, labāk tad jau sals pie šādiem apstākļiem. Taču GFS vairs nekādu pārliecinošo ziemu februārī nesola, lai gan iepriekš tādas prognozes bija... Un par pavasari arī skaidrības nav, marts jau sen prognozēs rādās pavēss.


Rīgā šorīt +3, vietās, kur uzdarbojies putenis, jau sniega nav, citur slapja, saplakusi kārta. Zeme sasalusi un ūdens laikam neiesūksies vēl zemē, īpaši, ja vēl līs. GFS prognozē īstas nokrišņu atrakcijas tuvāko 2 nedēļu laikā. Laikam būs interesanti.Rīgā starp 9.30 un 12.30 spēcīgs sniegputenis, arī putenis un vispār baltums no debesīm, temperatūra ap - 7 no rīta un jau 0 tagad, vēl gan sniegs ir sauss, bet tūlīt, tūlīt jau vairs tà nebūs. Saputināts ir kārtīgi, vietām pat savi 10-15 cm, beidzot jau sen neredzēts sniegs un skaists baltums. Ņemot vērā, ka ietves nav paspējuši notīrīt, atkusnis un lietus, un šļura ir pēdējais, ko gribētos ieraudzīt, ņemot vērā, ka beidzot laiks ir īsteni ziemīgs. Piektdien un sestdien gan sola arī slapju sniegu un pat lielos daudzumos, bet vēl jāskatās, kā būs. Varbūt sasalusī zeme palīdzēs fragmentāri saglabāt sniega segu, jo jau pēc nedēļas sola arī jaunas sala epizodes. Taču parasti tas nepalīdz. Tad jau redzēsim, tuvākās dienas būs ārkārtīgi nepatīkamas. Siltāks gan ir un arī gaisā jūtama “Atlantijas smarža”. Žēl pēdējo dienu sniega, viss nebūtībā..


Arī Rīgā jau stundu pašlaik smuki snieg, brīžiem arī ļoti stipri.


Uhh, pagaidām vēl ir grūti pierast, visu atrast utt.
Izpētot visu, radās daži jautājumi/priekšlikumi:
Prieks, ka ir meteolapas mobilā versija, savā ziņā tā pat liekas ērtāka nekā datora versija, taču sākumā tāpat grūti pierast. Neliels priekšlikums - varbūt būtu iespējams sadaļu "Jaunākie raksti" ietilpināt jau sākuma ekrānā vai arī lapas apakšā, man personīgi tas ir pirmais, ko atveru meteolapā. Arī jautājums - vai garenie attēli pirms rakstiem tiek izvēlēti randomā? Diezgan radoša pieeja, taču mazliet saraibina rakstu sadaļu. Atverot konkrētu rakstu, izskatās ļoti labi.
Divi jautājumi: Laikam, pārejot uz meteolapas jauno versiju, iepriekš nepublicētie, bet saglabātie raksti ir neglābjami zuduši vai tomēr ne? Pie sava profila atradu tikai publicētos. Un nākamais jautājums - Vai pēc jaunās versijas ieviešanas tiek slēgta mājaslapa www.m.meteolapa.lv ? Agrāk tur varēja ātri un ērti pārskatīt LVĢMC radara datus mobilajā telefonā.

P.S. Kā tieši pieveinot saites?


Tad jau sanāk, ka 2009./2010., 2010./2011. un 2012./2013. bija drīzāk anomālijas (nu vismaz spriežot pēc visām pēdējo laiku ziemām) un arī tās visas nebija nu gluži pilnībā bez pelēcības. Diemžēl vai par laimi, kā te kuram. Pēdējās ziemas nebija gan tās aukstākās, bet nu nebija arī rekordsiltas. Un arī daudzas ziemīgas ainas bija šajās ziemās, tiesa, daudz bija bezsniega un silto brīžu, bez kuriem Latvijas ziemas neiztiek, lai kā arī būtu. Latvijā ilgstošs sals vienkārši nespēj noturēties visu ziemu, piemēram.
Šīs ziemas pirmā puse gan psiholoģiski liekas neizdevusies no sala un sniega viedokļa, taču valsts ziemeļaustrumos teju visu decembri noturējās sniega kārta. Nu tomēr diezgan neslikti. Katrā ziņā nav vairs 70tie un 80tie gadi, laikapstākļi mainās, citas tendences izzūd, citas parādās. Un tās nevar ne paredzēt, ne arī būtiski ietekmēt.


Domāju, ka pietiktu kaut ar piesalšanu - jau būtu daudz labāk pēc šāda slapjuma, sniegs gan jau būs, varbūt ne uzreiz, bet kaut kādas sniegpārslas parasti uzrodas arī anticiklonā, par līča efektu gan grūti spriest.


Rīgā šodien ap nullīti, peļķēm pēc skaidras nakts ledus kārtiņa, saule redzēta tikai no rīta, priekšpusdienā nedaudz sasniga - zeme tagad tāda pusbalta...pirms nākamā lietus. Stabilu ziemu laikam arī janvārī nav ko gaidīt, pagaidām šī ir neparasti maiga ziema - Rīgas centrā oktobrī, novembrī, decembrī (jau kopš aprīļa otrās puses) nav bijis aukstāks par -2! (piepilsētā gan bijis arī lielāks sals, bet puķītes uz balkona joprojām neizskatās nosalušas). Lai gan bijuši arī siltāki decembri un novembri, vienmēr, šķiet, bijis arī aukstāks un sniegotāks laiks kaut uz dažām dienām. Bet tas svētku sajūtu, manuprāt, gan nemaz nebojā.. :)
Lai nākošais gads nes mazāk vilšanās, vairāk sasniegumu un vienmēr interesantus laikapstākļus!


Piekrītu par siltākām sajūtām, bet vējains un lietains, tumšs bez maz vai kā polārajā naktī, mehh, tad labāk vēsāks ar bezvēju, mierīgs vai vismaz ar sauli, ko laikam var gaidīt rīt uz dažiem brīžiem..


Rīgā dienas pirmā puse sniegota, ar 0 grādiem, brīžiem sniga lielām pārslām, kādi 2 cm atkal piesniga, bet nu jau atkal līst. Atkal slidens. GFS “pasiltinājis” prognozes un nu jau turpinājumā sola vairāk lietus, nekā sniega tuvākajās 2 nedēļās. Nu varbūt labāk, ka sniega nav vispār, nevis šļura..


Ja spriež pēc Zolitūdes pagalmiem un vietām zem kokiem, tur tiešām nekā nav, bet pļavās un dārzos sniegotā ledus driskas saglabājas, vietām joprojām ir pat apledojušas ietves un nelilels ledus dīķos.


Rīgā vakardiena ar apmēram 2 cm sniega uz zemes no pirmdienas nakts, bet kusa, šķīda, vakarā vēl rupjas lietus šaltis ar slapja sniega pārslām un krusas brāzmām - viss iespējamais, tā izpaudās līča efekts Rīgā. No rīta viss jau piesalis pie -2, sniegs pa pusei ledus, arī daudzas ietves apledojušas - ledū iesalušas arī dažas sniegpārslas, un tā tas saglabājās visu dienu. Aukstā saule, kas gan vēlāk pazuda mākoņos, tā arī gaisu neiesildīja vairāk kā līdz 0, varbūt +1 grādam, bet reāli kusa tikai pilsētas centrā, baltākās/klajākās vietās īsti neatkusa nekas. Pēc sešiem jau kādu brīdi slapjš sniegs, pēc tam jau neliels lietus un nu jau +3 grādi. Sniegledus gan vēl baigi kusis nav (jau norūdījies), bet pēc nakts gan jau daļēji nokusīs. Un atkal kaut vai nelielā ziemas sajūta pazudīs. Tomēr labāk sasalis nekā slapjš un dubļains - neņemot vērā, ka tādā gadījumā ir slidens. Izskatās, ka jau c… Lasīt vairāk: novitusi.meteolapa.lv


Piekrītu, ka pēdējās dienās patīkami un mierīgi laikapstākļi. Bet vai tik nav bijis tā, ka tieši pirms šī gadsimta aukstākajām ziemām novembri tieši bija pārsvarā silti un ne sniegoti? 2009. gadā diezgan silts laiks valdīja līdz 13.decembrim, kad sākās stabila un auksta ziema. 2010.gadā lielākā daļa novembra bija silta un tikai tā pēdējā nedēļā iekoda pamatīgs sals. 2012.gadā arī, šķiet, bija diezgan silts novembris līdz arī pēdējām tā dienām. Tiesa, paši siltākie pēdējo gadu novembri 2011., 2013. un 2015.gadā turpinājās arī siltos decembros, tomēr sekojošajās ziemās vēlāk vienalga sekoja kāds auksts mēnesis - 2012.gada februāris, 2014.gada kailsala janvāris un 2016.gadā arī auksta un sniegota lielākā daļa janvāra.Tikmēr citkārt - 2006., 2007. un 2016.gadā novembrim sekoja vēl pat nedaudz siltāks decembris. Pie tam tas noticis gan ar siltu (2006.gadā) , gan samērā aukstiem (2007. un 2016.gadā… Lasīt vairāk: novitusi.meteolapa.lv


Skaista diena ar dzidri zilām debesīm, kopumā jauka nedēļa tikpat kā bez lietus. Rīgā skaisti zeltaini koki, dienā bijām arī Amatas pusē, tur ainas citas - puskaili vai pat pilnīgi kaili koki, zemākās vietās salna saglabājās visu dienu. Ap +6 atklātākās vietās un tikai ap +3 ēnāinākās. Saulē jauki. Rīgā ap sešiem vēl +8. Tagad jau zem skaidrām debesīm tuvojas 0. Rīgas nomales laikam šonakt pirmoreiz izbaudīs nelielus mīnusus šajā rudenī. Vēlāk jau prognozes aizvien “vēsākas”. Labi vismaz, ka sauss, bet nu šajā gada laikā nemaz tik ātri sausāks nekļūst...


Nu jānotiek tiešām brīnumam, lai gaiss iesiltu līdz +20 oktobra vidū. Ja nemaldos, 18.oktobris ir pēdējā gada diena, kad Latvijā vēl ir fiksēti +20. GFS nākamnedēļ prognozē līdz max. +16...+17, taču silti tāpat. :)


Rīgā skaista oktobra diena, lai vērotu zelta rudens sākumu. Rīts salijis un saulains, arī dienā saule un mākoņi, neliels lietus unāca vien pavisam nesen. Līdz +13 grādiem

Nedēļa ciklonu zīmē
07.10.2017 16:31

Vakar vakarā līča efekta mākoņi atnesa arī vienu zibeni Piņķos, biju ārā, bija redzams spilgts uzliesmojums un tad nogranda pērkons. Vairāk nesekoja.

Nedēļa ciklonu zīmē
07.10.2017 16:27