Ciklona Billie vēja brāzmas

Ciklona Billie vēja brāzmas

Pēc salīdzinoši ļoti mierīgā novembra un decembra iesākuma, tuvākajā diennaktī laikapstākļos gaidāmas straujākas pārmaiņas. Ciklons, kam jau dots vārds Billie, pārvietosies pāri Baltijas jūras ziemeļu daļai, Latvijas un Igaunijas teritorijā atnesot spēcīgas vēja brāzmas. Dažādos avotos informācija par iespējamo vētru publicēta jau pirms nedēļas.

Lai gan bieži vien spēcīgākās dabas parādības nosacīti uzrodas nepronozētas, vairāku prognožu līdzība nosacīti norāda uz lielāku to piepildīšanās iespēju. Informācijai par vētru varēja sekot līdzi sociālajos tīklos, LVĢMC mājaslapā, meteolapa.lv, kā arī LSM portālā.

Ceturtdienā LVĢMC atkārtoti publicēja 2013.gada novembra atskatu par spēcīgākajiem vējiem Latvijas teritorijā. Sākotnējās prognozes izteica varbūtību, ka ciklona Billie nestais vēja spēks varētu iekļūt arī TOP 10 - spēcīgāko vēju desmitniekā.  Līdz šim reģistrētie spēcīgākie vēji Latvijā (LVĢMC):

No sākotnējām prognozēm varēja secināt, ka spēciga vētra ar brāzmām virs 30 m/s galvenokārt skars Kurzemes ziemeļu daļu, jūras piekrasti un Vidzemes piejūras rajonus. D…

[Lasīt vairāk]
Laika prognožu skaitliskie modeļi un to izpratne

Laika prognožu skaitliskie modeļi un to izpratne

Domāju, ka nekļūdīšos, ja teikšu, ka absolūti lielākajai daļai šī resursa apmeklētāju interesē gan tas, kādi laikapstākļi šobrīd ir Latvijā, gan tas, kas sagaidāms turpmākajās dienās vai pat ilgtermiņā. Tā kā līdz šim dažādu iemeslu dēļ meteolapa.lv vēl nav pieejams neviens raksts, kas censtos izskaidrot ikdienas interneta lietotājam informāciju par laikapstākļu prognožu iegūšanu, izmantojamiem modeļiem, prognožu ticamību un citiem ar šo tēmu saistītajiem jautājumiem, centos apkopot citos resursos pieejamās informācijas klāstu. Kā galvenais avots ar tā autora maikla atļauju ir izmantots meteoziņu blogs, kur tostarp radās ideja par meteolapa.lv veidošanu.

Pieļauju, ka vairums interneta lietotāju informāciju par gaidāmajiem laikapstākļiem iegūst jau gatavā veidā, aplūkojot dažāda termiņa prognozes attiecīgos resursos. Tie, kas internetu šim nolūkam neizmanto, klausās laika ziņas radio un televīzijā. Resursā meteolapa.lv bieži ir diskutēts par mediju nozīmi un faktu piepušķošanu, lai piesaistītu lasītāju interesi. L…

[Lasīt vairāk]
Laika apstākļu arhīvs un diskusija par reklāmām

Laika apstākļu arhīvs un diskusija par reklāmām

Lai gan ar nokavēšanos, beidzot varam piedāvāt jaunu sadaļu - laika apstākļu arhīvs. Tajā pieejama informācija par gaisa temperatūru un vēja ātrumu no VAS "Latvijas valsts ceļi", World Weather Online, Yahoo Weather un Toma Briča meteostacijas Teikā. Diemžēl šobrīd nav iegūstama informācija par ilgāku laika periodu pagātnē, jo dati lielākoties tiek apkopoti kopš to publicēšanas meteolapa.lv kādā no sadaļām.

Arhīvā primāri ir jāizvēlas apdzīvota vieta jeb konkrētā stacija, no kuras ir pieejami dati, pēc tam - informācijas avots un rādījumi (gaisa temperatūra vai vēja ātrums). Mērījumi var tikt attēloti arī vidējos rādītājos - 30 minūtēs, 1 stundā, 12 stundās, 24 stundās vai mēnesī. Pēdējais solis ir laika posma izvēle. Šeit jāpiemin, ja periods ir ilgāks par 92 dienām, tad netiks attēloti visi rādījumi, bet sākot ar vidējo 30 minūtēs.

Diagrammu ir iespējams atvērt arī lielākā izmērā, nospiežot uz simbola zem attēla, tā labajā pusē - skatīt plašāk.

Ceram, ka arhīvs Jums sniegs noderīgu informāciju. N…

[Lasīt vairāk]
Iesākums izglītojošai sadaļai

Iesākums izglītojošai sadaļai

Kopš šodienas ir reformēta rakstu sadaļa. Tā kā iepriekš tika saņemts ieteikums sākumlapā publicēt visus rakstus pēc to pievienošanas datuma, ar šodienu šī kārtība stājas spēkā. Attiecīgi vairāk nav nodalīti "izceltie" un "parastie" raksti. Attiecīgi augšējā izvēlne "raksti" vairāk neeksistē.

Tā vietā tiks nodalīti izglītojošie raksti. Lai gan tie parādās arī hronoloģiskajā secībā titullapā, ir nepieciešama atsevišķa sadaļa, kuru ar laiku būtu iespējams pilnveidot, kā arī lapas apmeklētājiem būtu vieglāk iegūt izglītojoša rakstura informāciju.

Attiecīgi reģistrētajiem lietotājiem, veidojot rakstu, ir jāizvēlas kategorija, kurā tas ietilpst. Ceram, ka laika gaitā šeit parādīsies aizvien vairāk noderīgas lasāmvielas. Saistībā ar to, vēlamies atgādināt par divām iespējām, kas šobrīd nav guvušas lielu atsaucību - rakstu un galeriju vērtēšana (ko var veikt arī nereģistrēti lietotāji), kā arī iespēja rakstu saglabāt pirms publicēšanas, laika gaitā to uzlabojot, pirms tas parādīsies titullapā.

Šovasar plānojam vairāk strādāt pie arhīva, kā arī informācijas kvalitātes uzlabošanas - rakstu kritērijiem, nelielām izmaiņām galerijā.…

[Lasīt vairāk]
Gaidāms pārsvarā sauss un saulains laiks

Gaidāms pārsvarā sauss un saulains laiks

Pēc pēdējo dienu laikapstākļu dažādības un vietām spēcīgajiem negaisiem, kopumā līdz jūnijam nokrišņu būs visai maz, dominēs saule. Gaiss būs vēsāks, tomēr nevar apgalvot ka būs auksts, saule dienā gaisu iesildīs līdz 20 un daždien vairāk grādiem, attiecīgi aizvējā spēcīgās saules ietekmē liksies vēl daudz siltāks.

Līdz sestdienai nokrišņi nav gaidāmi, brīvdienās vietām varētu uzlīt, bet nebūtu pamata šobrīd apgalvot konkrētas iespējamības, jo tās drīzāk vajadzētu aplūkot vien kādu diennakti pirms plānotajiem notikumiem. Gaisa temperatūra dienās turēsies nedaudz zem vai ap +20 grādiem, nākamās nedēļas vidū, iespējams, īslaicīgi tā par grādiem 5 varētu pazemināties. Naktīs +6 ... +12 C. Lielākoties pūtīs Z, ZA un ZR puses vējš. Par visu daudz precīzāk ikdienas prognozēs "Aktuālajā" sadaļā.

Kopumā paredzami visai vienveidīgi laika apstākļi, tomēr, manuprāt, atbilstoši Latvijas vasarai, un katrs tajos spēs atrast ko pozitīvu.

Mākoņu pastaigas Siguldā kopā ar Tomu Brici

Mākoņu pastaigas Siguldā kopā ar Tomu Brici

Laika prognozes sola, ka sestdien, 21. aprīlī, gaidāmi sevišķi labvēlīgi laika apstākļi, lai, pirmkārt, piedalītos Lielajā Talkā un, otrkārt, pēc kārtīgas pastrādāšanas dotos Mākoņu pastaigā – vērotu dabas mošanos pēc ziemas, ieklausītos atlidojušo putnu balsīs un uzzinātu ko jaunu par vienmēr aktuālo tematu – laikapstākļi.

Pārgājiena īpašais viesis un vadītājs – meteorologs un sinoptiķis Toms Bricis stāstīs un rādīs, kur rodas vējš, kā atšķirt mākoņu veidus, kāda vasara gaidāma pēc ieilgušās ziemas un vai tiešām ir iespējams paredzēt laiku pēc bezdelīgas lidojuma augstuma.

Pārgājiena laikā meteorologs Toms stāstīs par to, kā prognozē laiku, kādi faktori ietekmē klimatu Latvijā, piedāvās pētīt, kā atšķiras laikapstākļi pilsētas centrā un Gaujas upes senielejā, ielūkosies Siguldu skārušo dabas stihiju vēsturē.

Mākoņu pastaigas maršruts: Siguldas TIC – Siguldas viduslaiku pils – Krusta kalns – tilts pār Gauju – Krimuldas muiža – Velnalas klintis – Ķeizarskats – Siguldas centrs. Maršruta garums ~ 10 km.…

[Lasīt vairāk]
Rakstu vērtēšana

Rakstu vērtēšana

Ar šodienu piedāvājam rakstu vērtēšanas iespēju, kuru ar laiku, ja tā izrādīsies nepieciešama, varēs uzlabot, piedāvājot konkrētus kritērijus u.tml. Šī iespēja ir pieejama ikvienam lapas apmeklētājam, arī nereģistrētiem lietotājiem. Rakstu šobrīd ir iespējams novērtēt, izvēloties kādu no variantiem - pozitīvi, vai negatīvi. Lūgums to darīt pēc iespējas godprātīgāk. Iesakām izvērtēt raksta stilu, saturu, tā atbilstību šai lapai.

Vērtēšanas opcijas ir atrodamas zem raksta, blakus raksta publicēšanas datumam. Lai to izdarītu, izvēlieties, vai raksts Jums šķiet labs, atbilstošs un lietderīgs, vai tas neatbilst šīs lapas saturam un, Jūsuprāt, nav nepieciešams. Attiecīgi, ja raksts ir atbilstošs, novērtējiet to, nospiežot ar peli uz ikonas, kas apzīmē pozitīvu attieksmi (kreisajā pusē), simbols iekrāsosies zaļganā krāsā. Bet, ja rakstu vēlaties vērtēt negatīvi, izvēlaties otru simbolu, un, nospiežot uz tā, tas kļūs sarkans. Skatīt zemāk pievienoto attēlu.

Attiecīgi pēc izvēles izdarīšanas, nākamreiz atverot rakstu, būs redzams kopējais vērtējums - cik procenti balso pozitīvi, cik negatīvi. S…

[Lasīt vairāk]
Par meteolapa.lv attīstību un pašreizējo situāciju

Par meteolapa.lv attīstību un pašreizējo situāciju

Pēdējo nedēļu notikumi un aktivitātes šeit ir rosinājušas mūs uz pārdomām par šo lapu, tās saturu, lietotājiem, pieejamo informācijas klāstu un aktivitātēm.

Pirmkārt, ir manāmi sarukusi lietotāju aktivitāte. Ikdienas lapas apmeklētāju skaits gan to īpaši nenorāda, bet tas ir acīmredzami, skatoties no komentāru skaita. To, iespējams, iespaido gan visai vienmuļie laika apstākļi, gan aizņemtība. Ja agrāk dienā šeit izteicās virs 20 lietotājiem, tad šobrīd tādi ir vien kādi 5. Šie skaitļi ir aptuveni, bet regulārie lapas apmeklētāji to noteikti būs pamanījuši. Ir arī nedaudz sarucis jauno rakstu skaits. Jāsaka gan uzreiz liels paldies maiklam par iknedēļas rakstiem un Raitim par "aktuālo situāciju". Tomēr jau iepriekš lielākā daļa unikālo apmeklētāju šeit ieguva sev nepieciešamo informāciju, t.sk. par temperatūru un nokrišņiem, aplūkoja rakstus un komentārus, komentāru ziņā neveidojot šo aktivitāti.

No dažiem lietotājiem bija manāma negatīva attieksme pret mūsu lēmumu aizliegt komentēt atsevišķām personām, kas, lai gan radīja nesaskaņas apmeklētāju vidū, bet tomēr veicināja kādu aktivitāti un domu apmaiņu. K…

[Lasīt vairāk]
Neizbēgamā pavasara tuvošanās

Neizbēgamā pavasara tuvošanās

Tuvākajās dažās naktīs spēkā pieņemsies sals, īpaši valsts austrumu daļā, bet sākot ar sestdienu visā valstī kļūs siltāks, gaisa temperatūra dienā turēsies ap nulli, naktīs neliels sals.

Ceturtdien lielākoties saulains laiks, lielāka mākoņu iespējamība valsts A daļā, bet pievakarē no Kurzemes mākoņu daudzums palielināsies. Gaisa temperatūra -6 ... -12 C. Rītvakar un naktī uz piektdienu Kurzemes jūras piekrastē pastiprināsies D, DR vējš, brāzmās, iespējams, sasniedzot 19 m/s. Kurzemē un vietām centrālajos rajonos naktī uz piektdienu un piektdien gaidāmi nokrišņi, lielākoties sniegs, slapjš sniegs, vairāk to būs Kurzemē. Piektdien pūtīs mēreni stiprs D, DA vējš. Gaisa temperatūra zem nulles, -2 ... -11 C.

Sestdien - svētdien no jauna prognozēta D vēja pastiprināšanās, pēc ECMWF modeļa šobrīd naktī uz 19.februāri visā valstī brāzmas 12 - 15 m/s, Kurzemes piekrastē līdz 22 m/s. Tad arī sagaidāmi nākamie nokrišņu mākoņi, kas pēc šībrīža prognozēm šķērsos visu valsti. Šobrīd svētdienai gaisa temperatūra prognozēta +2 ... -…

[Lasīt vairāk]
Ne īsti ziema, ne pavasaris

Ne īsti ziema, ne pavasaris

Šodien gaisa temperatūra lielākoties svārstās ap nulli, Kurzemē pašā jūras piekrastē tā sasniedz pat +4 C, kamēr valsts austrumu daļā saglabājas neliels sals un turpina pieaugt sniega segas biezums. Tuvākā nakts būs visai līdzīga - vienīgi pašos ziemeļos, izteiktāk Vidzemē, ir iespējams sals līdz -6 C, tajā gadījumā, ja skaidrosies. Daudzviet turpināsies nelieli nokrišņi, vairāk to būs jūras piekrastē. Rītdien lielākoties slapjdraņķis gaidāms Kurzemē, Vidzemē, pārējā valstī bez būtiskiem nokrišņiem. Pūtīs DA puses vējš, kopumā debesis būs apmākušās, lielākas cerības uz skaidrošanos ir valsts DA daļai.

Nakts uz pirmdienu un otrdienu, iespējams, būs vēsākās pēdējo nedēļu laikā, vismaz valsts A daļā. Kamēr valsts centrālajā daļā un Kurzemē gaisa temperatūra gaidāma no -4 ... +2 C, Latgalē pie skaidrākām debesīm var sagaidīt arī salu līdz -7 C, -9 C. Poļu modelis turpretī šādu salu pieļauj arī tepat uz austrumiem no Rīgas. Tas gan pagaidām vēl ir visai tālu, tāpēc var vienīgi apgalvot, ka austrumos sagaidāms sals, cik spēcīgs, to rādīs laiks. A…

[Lasīt vairāk]