Meteo – mediju telpas grimases

Meteo – mediju telpas grimases

Rakstīts īpaši meteolapa.lv saitei 2.12.10.; 20:37

Arī mediji piedalās meteo – viedokļa veidošanā mūsu līdzcilvēku vidū. Šķiet, tas zināms visiem. Kur gan citur saņemam ļoti svarīgo informāciju: tekošās laika prognozes. No visiem medijiem biezā slānī. Laika ziņu laiks vienmēr ir goda vietā, un tieši šo "meteo" brīdi visi skanošo un rādošo mediju patērētāji (klausītāji, skatītāji...) gaida neatkarīgi no politiskās, reliģiskās u.c. pārliecības. Nu jā...

... bet, šķiet, mediju telpā ar šīm vienkāršajā laika ziņām nepietiek. Vajadzīga cita meteo piešprice. Arī mediji – kā zināms, cīnās ar saviem konkurentiem. Cīnās par saviem reitingiem, tirāžām. Kā tad necīnīsimies, ja priekšnieki (īpašnieki, pārvaldnieki...) paģērē "līdz pulksten divpadsmitiem – lai būtu viens reitinga punkts klāt". Ja nē, tad "durvis ir tur". Protams, politikas kaislības uzbangojas, ekonomisko oligarhu kārtējie atmaskojumi – caur medijiem ir visu mutēs. Taču – reizēm ir tādi tukši un pelēki brīži, kad pat izstiepjoties ... t… [Lasīt vairāk]
Laika pārmaiņas – tomēr ilglaicīgā versijā

Laika pārmaiņas – tomēr ilglaicīgā versijā

Rakstīts īpaši meteolapa.lv saitei, 1.12.10.; 10:46.

It kā dažiem Latvijā un daudziem visā pasaulē atbildu... Visaugstākais mums iedevis pārāk īsu mūžu, lai mēs ar savu "aci" pamanītu globālās pārmaiņas.

Iespējams, kādu lielpilsētu pievārtēs kaut ko samanām kādas drakoniskas izmaiuņas. Protams, dabas "piegāzēšanas" un "pieputekļošanas" virzienā. Taču ... Zeme pati rūpējas par savu tīrību. Jāzina: mūsu zemeslode ir dzīvs organisms ar savu "ādu", savu iekšējo uzbūvi – ar tektoniskajām kustībām un iekšējo siltumu. Un mēs ... hehe... tās "netīrīgās baktērijas uz ādas", ar saviem spēciņiem esam par vājiem, lai kritiski un radikāli ietekmētu visas dabas lietas.

Neatkarīgi no mums – viss šai pašā Dabā ir mainīgs. Atkārtojas ar dažādu garuma periodiem. Ir mikro pārmaiņas: diennakšu meteo novirzes, ir mini-mini pārmaiņas ar dažu mēnešu periodiem (gadalaiku novirzes, un par kuriem fano "ilglaicīgie novērotāji"), ir mini pārmaiņas – ar frekvencēm līdz dažiem gadiem vai dažiem gadu desmitiem. Nu lūk, te ir tā robeža: ko mēs laika gaitā ar "neapbruņotu aci" varam samanīt un vēl prātos ieviedēt. T… [Lasīt vairāk]
"Līča nokrišņi" – tagad ir manējie

"Līča nokrišņi" – tagad ir manējie

Rakstīts īpaši meteolapa.lv saitei...30.11.10.; 12:33

Vismaz es novembra2010 pēdējās dienās varu priecāties par "līča iedarbību". Jeb Rīgas līča provocētiem sniega nokrišņiem.

Kas ir "līča efekts " (un kurš to vēl TE šodien nezin) – par to labi stāsta "Lietusvīrs" savā blogā (un – jādomā – neatteiksies vēl vairāk pastāstīt, ja konkrēti uzjautāsim).

Bet es pavēstīt še gribu ... man liels prieks, ka meteofrontē laika apstākļi šajās dienās iegrozījušies tādējādi, ka patstāvīga ziemeļu anticiklona D malas ietekmē gan pirms, gan arī tagad pēc Jennas ciklona (pārskrēja mums pāri 29.11.10. ar ziemeļdaļas "muguru") – "man" no līča caur vairāk vai mazākiem ZA vējiem nesas mākuļi pāri, un reizēm pa reizei nobirdina sniega pārslas. Kādos brīžos pat jūtami visā Kurzemē. Tamdēļ tieši šajā Latvijas daļā sniega sega jūtami papildinās, un ziema pie mums, pie kuršu pēctečiem ir jūtamāka kā citviet. Kamēr daudzviet Latvijā publika joprojām dzīvojas pie dažu cm baltuma, tikmēr šajā galā jau sasniguši pieklājīgie 10cm un nedaudz vairāk ("pie manis" pat 13cm...… [Lasīt vairāk]
Dienvidu cikloni – ir īpaši "nevadāmi šāviņi"

Dienvidu cikloni – ir īpaši "nevadāmi šāviņi"

Rakstīts īpaši meteolapa.lv saitei...29.11.10.; 21:42

Nu jā- tepatās jau viedēts: ka nu reiz "jet stream" (saruna par to -> gudriem cilvēkiem, man šajā jomā vēl jāmācās...) silto gaisu atbīdījis uz Eiropas dienvidiem. Tas tiesa, un ziema pat pāragri atnākusi. Vēl nav novembris godīgi noslēdzies – bet mūsu pusē jau baltā gadalaika aukstuma rekordi krituši, un krīt gar zemi arī vēl dažs labs mežos aizkavējies strazds (neskaitot to stārķi, kas Rīgas pievārtē taisās pārziemot... mediji vēsta). Taču visā Eiropā fatāli puteņi vējojas Lielbritānijā, Vācijā, Polijā utt.

Šķiet- par meteofrontes negarlaicību gādā t.s. dienvidu cikloni, kurus gan labprātāk sauktu par "DR cikloniem", jo nevis no Melnās vai Vidus-jūras nāk, bet gan gar kanti laužas iekšā no tā paša iemīļotā Atlantijas okeāna caur Francijas dienvidu provincēm. Vēl ap 17. novembri tāds (pagrīdes segvārdu aizmirsu, slinkums atcerēties...) atnesa nelielu sniedziņu. Jau ap 23.-24. tad "Gundula"- atpūta vēju un, caurbrāzies caur Latvijas vārtiem ar lietus un drēgna (pagaidām gan "+" temperatūrās) vēja brāzmām, dienu vēlāk pie mums arī to straujo ziemu uzveidoja. <… [Lasīt vairāk]
Ciklons "Jenna" jau aizcērt arī Latviju! (papildināts 2x)

Ciklons "Jenna" jau aizcērt arī Latviju! (papildināts 2x)

Raksts īpaši "Meteolapa.lv" /28.11.10. 21:06.

29.11.10. būsim uz robežlīnijas starp ziemeļu anticiklonu un ciklonu "Jenna" dienvidos. Apmēram uz rīta pusi nākamajā diennaktī būs iespēja precīzāk pārliecināties par šā dienvidu virpuļa pietuvināšanās spējām.



Vismaz patreiz tas visai precīzi atkārto iepriekšējā ciklona "Gundula" ceļi. Nedaudz atceroties – arī Gundula radās kā pavisam lokāls virpulītis viena ex-Tukuma rajona lielumā Francijas Biskajas līča rajonā, taču tālāko 48 stundu laikā sekoja masīvs turpinājums. Kā rezultātā ar lietiem nomazgāja ½ Eiropas, Latviju ieskaitot. Un tā aizmugurē atnāca mums šī straujā ziema. Nu jā – ciklonu trajektorijas paredzēt, tas reizēm ir kā sekot nevadāmam spridzeklim. Tas var pamesties gan uz vienu, gan uz otru pusi. Un tad daudzās teritorijās var pilnīgi pretēji mainīties laika apstākļu scenāriji.

Un arī šajā gadījumā Jenna, var pamesties uz vienu vai uz otru pusi. Ja savā ceļā tas 48 stundu laikā (līdz 30.11.10. dienas beigām) panesīsies uz D pusi, tad galvenās jaktis visai drīz tiks Ukrainai, un Krievijas D rajoniem. N… [Lasīt vairāk]
Versijas par aukstumu

Versijas par aukstumu

Populārākā versija par aukstuma beigām

Atkusnis varētu atnākt laika posmā no 7.-10. decembrim. Tā ir populārākā versija starp modeļiem, lai gan, protams, vienota plāna nav. Un tas, savukārt, nozīmē, ka faktiski populārākā versija ir viena– modeļu prognozes joprojām ir pietiekami mainīgas un maz ticamas par aukstuma beigām, tāpēc atliek vien turpināt sekot līdzi.

Versijas par aukstāko laiku šajā aukstuma vilnī

Lielākais aukstums 850hPa līmenī būs otrdien un trešdien, kad temperatūra aptuveni pusotra kilometra augstumā sasniegs -17..-19 grādu, taču, tā kā otrdien pūtīs stiprs vējš, bet trešdienas naktī modeļi sola mākoņus, tad uz zemes ļoti iespējams būs siltāks nekā šorīt. Es gan pieļauju, ka trešdienas rītā mākoņu varētu arī nebūt tik daudz kā sola modeļi un tad gaisa temperatūra šur tur var sasniegt -20, taču pašlaik vislielākā varbūtība -20 grādu salam ir ceturtdienas rītā. Pēc pašreizējām modeļu prognozēm pieļauju, ka varētu būt pat aukstāks par -20 grādiem.
Daudz jau pieminēts šeit pat savstarpējās diskusijās ir stiprais vējš, kas salu padarīs superkodīgu. N… [Lasīt vairāk]