Z
zemgalis

Lietotāja aktivitātes


šodien nu gan bija dieniņa ! Saule ar baisu vēju. atnāca peleki mākoņi . sāga snigt. krusveidīgs sniegs ( apaļas nelielas bumbiņas ). balta migla uz pusstundu un absolūtā ziema klāt. tai laikā Rīgā bija saule. Pēc kāda laika tā atnāca arī šeit uz Zemgali. ūdens turpina celties. Svitene iezplūst blakus pļavās un tīrumos. Lielupe ir tā teikt līdz lūpai. Teju teju kāps ārā no krastiem. Bet ledus vāks stabils, piekraste josla slapja un ar straumīti. Kā kaimiņi kas bija staļģenē teica, ai tur nav ko redzēt, tur nekas vēl nenotiek !


Svitenē pārplūdušas ūdenis sāk sasalt. līmenis šķiet nemainīgs, bet nepārtraukti aktīvs. Gultnē straume ir diezgan strauja un nepārtraukti rodas kautkādi bunkšķi un krakšķi gar aizsalstošajām seklajām nomalēm un koku un krūmu stumbriem. Uz Lielupi tā arī neaizstaigāju, jo visu dienu bija riebīgs ass vējš. Austrenis. Sniegs nedaudz pakusa, bet ne ledus.


Biju vakarā aizstaigājis līdz svitenei. Diennakts laikā bija cēlusies par pāris cm. Šur tur klāt pieplūdis, bet jāsaka, ka minimāli. Lielupē plaisas palielinās, bet arī minimāli. Tas sals jau tomēr pa nakti ir stiprs. sniegs pa dienu pakūst, bet ledainais ūdenis virs ledus sasalis un ar burbuļiem pilns plaisā tikai zem mana svara. Naktis gan gaišas !


Svitenē šodien ūdens cēlies kādi padsmit cm. Var redzēt arī ka, Lielupē ledus vāks cēlies augstāk un plaisas palielinās, bet vēljoprojām pa zļuru var staigāt droši, jo ledus mega biezs. iebāzu roku ālīņģī un ūdens pāri elkonim. Nu un sniega daudzums kā kur, augstākas tīrumu vietas ir pazaļas, bet daudzkur vēl 30 cm sniegs. Bet kaimiņš kuram mīļākais gadalaiks ir pali, tāds škrobīgd par šitiem paliem, jo baigi lēni. īstie parasti esot momentāli strauji, ceļās cm pa minūtēm. Un kā ir ar mēness ietekmi uz paliem ? Pilnmēnesim jau ir diezgan ietekme uz ūdens sistēmu. Un atkal kārtējie ūberkrutie saulgrieži ar pilnmēnesi !


Nu Zemgalē sākušies pali. Svitene un Sesava ir izgājušas no krastiem un piepilda pļavas. Vēl vakar turējās pie krasta augšas. Bet Lielupē vēl 60 cm ledus. Sniegs gan labi piesala pa nakti, bet līdz vakaram jau būs pļura, jo saulīte gana silta. Nu skatīsimies kad mana dzīvesvieta kļūs par salu, bez laivas.