Aglims
Aglims

Lietotāja aktivitātes


Šorīt sistems nestrādā, līst no paša rīta un vēl pūš ar. T +12, tas laikam iepriekš prognozētais siltuma vilnis :D


Beidzot es ir iebraucs, tas laikapstākļu sistems tagad ir tāds- vienalga, vai vakarā ir skaidrs vai līst, no rīta vienmēr ir skaidrs. Tad ap 12iem parādās pirmie mākonīši, ap 14iem-15iem pirmais lietus, ap 18iem vai tuvojoties tumsai, visdrīzāk līst kārtīgi. Tātad, ārā viss būtu jādara no rīta. Man kā pūcem no dzimšanas un vēl kā pensionāram, kam uz darbu nav obligāti jāiet, un vēl sliņķim piedevām, šitāds sistēms ir galīgi garām. Kamēr es nāk pie sajēgas un saprot, kas man šodien kustas un kas ne visai, citi jau uz pusdienām pošas. Līdz ar to man visa galvenā darīšana ir pēcpusdienā un vēlu vakarā, mīlu vasaras garos, gaišos vakarus, varu darboties līdz pusnaktij. Un tā jau kuro dienu pēc kārtas man lietus visu darbošanos ārā pilnīgi saķēzī, no darbošanās slapjumā puņķi jau kuro dienu un klepus arī sākas. Protams, 20.septembris nebija izņēmums, diena atbilda iepriekš minātajai sistēmai, periodiski līst no 16iem, kārtīgi līst no 19-30, tagad beidza līt, T+6.9


Ceturtdienas rītā pirms 8iem T+4,5, saule, bet drēgns pēc suņa, gan jau ka laukos bija salna. Man arī daža lapa liekas aizdomīga, redzamu postījumu nav. Diena noturējās diezgan saulaina, T +9-12°C, kā pa brinumu pat nelija, tās pāris piles no zilām debesīm neskaitās. Ap plkst.18iem sāka ārā rokas salt, kas ir tieša norāde uz salnu. Man vēl ārā gurķi un arbūzi saudzējami lai drusku paaugas, apliku tos ar agroplēvi. T nolaidās līdz knapi astoņiem grādiem. Tad ap plkst.21iem, -prieks, kur tu rodies, sāka līt un līst vēl pašlaik, T krītas, tagad +7,4°C, Bļāviens, kas tad būs no rīta, sniegs, vai? Un no slapjas agroplēves arī jēga maza. Lai gan skatoties prognozes, Vidzemei nekāds siltums nav gaidāms, gluži orādi- pirdien, otrdien naktī praktiski jau sals nevis salna (pankūka, pankūka, daudz pankūku!).


Pagājušo nakti pustrijos vēl smidzināja, toties no rīta pirms astoņiem spoža saule, neviena mākoņa, zilas debesis un T+7°C. Dienas gaitā viss samaitājās un no apm.15iem sāka periodiski uzlīt, T+9-11°C. Tagad izskatās ka skaidrojas, T krīt +8. Par atvasaru tuvākajā laikā cerības vājas manā skatījumā.

Plkst.03-15 T+5,7


Lietus beidzās ap plkst.14iem, bija daži saules uzplaiksnījumi, pārsvarā mākoņains, T+9-12°C. Līdz ar tumsas iestāšanos smidzinātājs klāt un tā līdz šim brīdim. Tagad T+9, spiediens 747 mm/Hg, iesnas.


Šausmīgākā līšana ar mazām pauzēm kopš vakardienas pēcpusdienas, liekas, ka daba vēlas atdot visas vasaras nokrišņu parādu. Dīķis, kas bija izsmelts un iztīrīts, ir jau pusē piepildīts pa pirmdienu un pagājušo nakti, šito pat kārtīgā negaisā nevar dabūt gatavu. Vispār viss traki slapjš, dārza zemē grimst kājas. Tikko uz mirkli saule uzspīdēja, T+10,4 diemžēl nokrišņu daudzumu nepamērīju, man vakar bija svarīgākās lietas.


Priekšpusdienā vēl MMD, saule, vējš, reta lietus lāse, T+12-14. Daļēji pat izžautas veļas partija izžuva. Ap pusdienas laiku jau parādījās jūtamas lietusgāzes, krusa un viens pērkona rībiens, vēja brāzmas pastiprinājās. Toties no plkst.17iem līst intensīvi ar nelielām pauzēm un pūš arī, T+9-12. Parādās masveidā sāpoši kakli un iesnas, arī klepus, viens ir gar zemi ar temperatūru. Pašam iesnas kreisajā nāsī, neliels aizsmakums, pagaidām ārstējos ar sīpolmaizēm un 40grādīgo alkoholu. Nav tā kā ziņās vēsta, ka Siguldā visi apvēmušies un appļūtījušies (sory!), pie manis tikai augšējie elpošanas ceļi un nazālā nesaturēšana D:


Sestdienas rītā ap plkst.08iem bija saulains, Z pusē skaidras debesis, toties D, DA pusē no jūras nāca un iekšzemē iestiepās iespaidīgas mākoņu gubas, droši vien tās pašas, kuras sataisīja brīnumus Madonā, Smiltenē u.c. Devāmies uz Svētciemu (uz D no Salacgrīvas) vākt sievasmātes kartupeļus, diena bija saulaina, ar daudziem rudenīgiem gubu mākonīšiem, vējaina, galvenais ka nelija. Vakarā atgriezāmies Siguldā ap plkst.21iem, T+12°C, īpaši lijis nebija. Toties svētdiena pagāja vienā lietu un vējā pie T+10-12, pie tāda laika nav pierasts, viena diena vēl nekas, bet šīs nedēlas prognozes galīgi neiepriecina. Nebūs jums te septembrī pie +25°C dzīvoties īsajās bikšelēs, skaidrs, ja!


Kā jau bija paredzams, lielais vējš atpūta rudeni. Piektdien vēl bija tīri pasilts, palīņāja. Pievakarē devāmies uz Limbažiem, pa ceļa Raganā, benzīntankā, mūs pārsteidza nopietna lietusgāze kuru pavadīja diezgan tuvs pērkons. ZR pusē bija vērojami krāšņi mākoņi- augša melna ar rozā maliņām, apakšā spoži dzeltens saulriets. Negaiss un lietusgāzes pavadīja visu ceļu līdz Limbažiem. Limbažos naktī bija skaidrs ar mēnesi un zvaigznēm, tomēr ap plkst. 03iem jūras pusē (ZR) bija vērojamas iespaidīgas mākoņu gubas mēnesgaismā. Ap 03-30 gatavojos doties gulēt, kad pie spēcīga vēja sākās stipra lietusgāze ar pērkonu, ūdens paralēli zemei pa gaisu skrēja. pielēja visu, pat tur, kur parasti neielīst. Kad lietus pierima, sākās iespaidīgākais šis vasaras sezonas nakts negaiss, zibeņošana bija ļoti intensīva, vairākas reizes minūtē. Negaiss devās uz D, DA pusi, vairākas reizes attālinājās un pietuvojās. Jau gultā esot, vēl kādu stundu vēroju zibens iluminācijas vismaz līdz plkst.05iem.


T+24,7 ēnā, bet nu vējš tā uz 12-16 m/s brāzmās. Lido smiltis, āboļi, arī daži puķu podi, parādās pirmie lauztie zari ābelēm


Jā, bija siltums Siguldā, bija.


Pārsvarā apmākusies diena ar dažiem saulainiem brīžiem un sauli caur mākoņiem, toties silts, ap +20-23, žāvējošs un kaltējošs vējš apm 6-10 m/s. Ap plkst.19-30 mēģināja uzlīt, mēģinājums neveiksmīgs, ļoti ātri visu nožāvēja. Tagad blāvs mēness caur mākoņiem (tāpat kā saule pa dienu), T+19, vējš ap 5 m/s.
Kurzemē vismaz kaut kas notiek, viņi jau bija arī traki izkaltuši. Arī Siguldā zeme kā pelni, dziļāk ļoti cieta, lāpstu iedurt faktiski bez mokām nav iespējams.
Ceru, ka jaunnedēļas beigu prognozes nepiepildīsies, negribas vēl rudeni, varēja vēl palikt tāpat- dienā +18-20, lietus gan ir ļoti vajadzīgs. Latvijas radars atkal nobrucis un nekā nerāda, nav iespējas sekot nokrišņu virzībai.


Kaut kas notiek ar radariem, visi iesprūduši vakardienā ap plkst. 21iem. Pašlaik saule caur mākoņiem, T+17.


Saulaina diena ar MMD, dažs mākonis tīri draudīgs izskatījās, T +17-20. Jūtami spirgts vējelis ātri nožāvēja visas nakts lijumu. Lietus ietekmi uz augiem dārzā novērot neizdevās.


Naktī ir lijis, pilni visi trauki zem notekām. Apmēram 7-10 mm nolijis, tagad MMD, T+17,1.


Pēc normālas dienas un T ap +22-24°C pievakarē samācās un ap plkst.22iem lija lietus apmēram 10 minūtes, pat zem kokiem kaut kas tika, celiņi slapji. Tas ir sasniegums, jo beidzamā laikā lietus ilgst 5-15 sekundes vai arī ir aerosolveidīgs smidzeklis.Priekšpusdienā riktīgi silts, ap +24-25, bija gan jūtams vējelis. Ap 14iem sāka samākties, ap 15iem divas reizes sākās it kā nopietna lietusgāze, kas neilga vairāk par 10 sekundēm. Ap 18iem jau dikti tumši mākoņi savilkās, bija jāieslēdz apgaismojums. Apmēram pusstundu pasmidzināja, ielu un lapas samitrināja, tas arī viss. Pēc radara skatoties, nekur nebija ilgas un nopietnas līšanas, varbūt šur un tur, arī pavisam netālu no Siguldas, drusku vairāk trāpīja. Tagad +15 ar astīti, mākoņains, neliels vējš, drēgns. Rītdiena arī vairāk apmākusies nekā lietaina izskatās, pēc tam cerība uz neliela siltuma atgriešanos.


Dienā laikam nelaikā iekomentēju, jo viss pazuda, Nu tātad no rīta apmācies, miglains, ap plkst.10iem smidzinošs aerosolveidīgs lietus, kas radarā nerādījās, laikam bija par vāju lai to saskatītu. T pie +20.
Ap plkst. 13-14iem noskaidrojās un izvērtās par normālu, saulainu dienu pie T ap+22-24. Tagad +14.2.


Esam pieraduši pie jauka laika bet drīz tie prieki beigsies laikam. No rīta silts, kā ierasti beidzamajās dienās- ap +18, tikai jūtams vējelis. Uz pusdienlaiku pieauga mākoņainība, vējš pastiprinājās lidz 8-10 ms. Pēcpusdienā samācās galīgi, vējš norima, ap plkst 16iem sāka smidzināt, kādu stundu paākstījās, samitrināja celiņa plāksnītes, kas nožuva pēc pusstundas. Tagad mākoņains, vēja nav, T+20.3