Lietotāju novērojumi un uzlabojumi faktisko laika apstākļu kartē

Lietotāju novērojumi un uzlabojumi faktisko laika apstākļu kartē

Gadu pēc jaunās meteolapa versijas publicēšanas, esam veikuši būtiskus uzlabojumus faktisko laika apstākļu sadaļā un izveidojuši jaunu novērojumu sadaļu. Jau kopš meteolapa.lv pirmsākumiem, esam pulcējuši dažādu mērķauditoriju - gan tos, kam interesē tuvāko dienu laika prognozes, gan tos, kas vēro un fotografē dzīvo dabu sev apkārt, gan tos, kas aktīvi vēro laika apstākļus sev tuvākā apkārtnē, kā arī tos, kam interesē tikai meteoroloģiskais radars.

Nereti šeit ir lasīti komentāri par neviemērīgo novērojumu staciju tīklu Latvijas teritorijā, kā rezultātā būtiska meteoroloģiska informācija var netikt piefiksēta. Lai gan līdz šim meteolapa.lv ar saviem novērojumiem ik dienas un retāk ir dalījušies vairāki desmiti lietotāju, mēs sapratām, ka laiks ir virzīties uz priekšu - bija nepieciešama atsevišķa sadaļa, kur iesniegt savus novērojumus. Viens no mērķiem, veidojot šo sadaļu, ir popularizēt arī laika vērošanu.

Kopš 2019.gada 20.janvāra oficiāli publicējam lietotāju novērojumu sadaļu. Būtiskākā informācija:

 • novērojumus var iesniegt reģistrēti lietotāji;
 • pie tās var nokļūt caur "Mans profils" > "Iesniegt novērojumus", kā arī caur izvēlni sadaļā "Novērojumi";
 • sadaļā ir nepieciešams norādīt novērojumu vietu un laiku, kā arī gaisa temperatūru;
 • papildus var atzīmēt informāciju par laika apstākļiem (vējš, nokrišņi, sniega sega, atmosfēras spiediens);
 • nepieciešamības gadījumā ir iespēja aizpildīt arī komentāra lauku ar citu nozīmīgu informāciju.…
[Lasīt vairāk]
Jauns posms meteolapa.lv dzīvē

Jauns posms meteolapa.lv dzīvē

Kas lēni nāk, tas labi nāk! Vēl pa visam nesen, pērnā gada nogalē, meteolapa.lv apritēja jau 7 gadi. Sākām ar nokrišņu radaru un ceļu novērojumu staciju datiem, turpinājām ar izglītojošiem rakstiem, galerijām un datu arhīvu. Šodien meteolapa.lv, mūsuprāt, ir vadošā laika un dabas vērotāju tikšanās vieta internetā. Ik pa laikam šeit pievienotās fotogrāfijas ir redzamas televizora ekrānā, kā arī rakstos pausto un novērojumu stacijās uzkrātos datus atspoguļo radio. Mēs neapstājamies pie sasniegtā, un šodien meteolapa.lv darbībā pāršķiram jaunu lapu. Jā, meteolapa.lv jaunā versija ir klāt!

Jaunās versijas izstrādi aizsākām jau vairāk kā 4 gadus atpakaļ. Dažādu apstākļu rezultātā darba process vairākkārtīgi ir ticis pārtraukts un atsākts no jauna. Pērn nospraudām mērķi līdz 2017.gada nogalei pabeigt iesākto, lai janvārī pārietu jaunā līmenī. Varbūt kādam rodas jautājums, kāpēc tas aizņēma tik daudz laika? Iespējams, ka mūsu vēlmes un idejas bija pārākas par iespēju tās realizēt. Savas korekcijas ieviesa arī darbs, veselība un dzīve kā tāda. U…

[Lasīt vairāk]
Laika apstākļu arhīvs un noderīgas saites

Laika apstākļu arhīvs un noderīgas saites

Jaunajā meteolapa.lv versijā ir veiktas izmaiņas satelītattēlu, laika apstākļu arhīva un noderīgu interneta saišu sadaļās, galvenokārt to vizuālajā noformējumā.

Laika apstākļu arhīvs ir atrodams sadaļā "Novērojumi". Tajā ir pieejami iepriekšējo periodu meteoroloģiskie novērojumi no Toma Briča meteostacijas Teikā, VSIA LVĢMC un VAS "Latvijas Valsts ceļi" novērojumu stacijām. Diagrammā ir iespējams apskatīt temperatūras un vēja ātruma rādījumus. Jāņem vērā, ka reģistrēto datu apjoms ir atšķirīgs, līdz ar to pieejamie un atspoguļotie dati dažādām stacijām var atšķirties.

Ja Tevi interesē temperatūras rādījumi kādā konkrētā vietā, ieraksti apdzīvotas vietas, ciema, pilsētas vai novada nosaukumu attiecīgajā izvēlnes laukā. Ja tiks atrasti meklēšanas kritērijiem atbilstoši dati, Tev tiks parādītas atlasītās stacijas. No tām vari izvēlēties sevi interesējošo un tālāk jau norādīt datu ieguves periodu. Atkarībā no tā, cik ilgs būs izvēlētais periods, atsevišķi reģistrētie dati diagrammā var tikt rādīti apkopotā veidā.…

[Lasīt vairāk]
Faktiskā laika karte un novērojumu stacijas

Faktiskā laika karte un novērojumu stacijas

Jaunajā meteolapa.lv versijā ir veiktas izmaiņas faktisko laika apstākļu kartes vizuālajā noformējumā, kā arī ieviesti atsevišķi jauninājumi.

 

Faktisko laika apstākļu sadaļa sniedz šādu informāciju:

 • aktuālos meteoroloģiskos novērojumus no LVĢMC un Latvijas Valsts ceļi novērojumu stacijām;
 • tabulā apkopotus datus par diennakts minimālo un maksimālo gaisa temperatūru;
 • reģistrētos temperatūru rekordus novērojumu tīklā kopš 2011.gada.

 

Ērtākai informācijas uztveršanai, aktuālie temperatūru rādījumi vispirms tiek attēloti kartē, attiecīgi noapaļojot tos līdz veseliem skaitļiem (izvēlnē "Dati" ir iespējams izvēlēties grādu attēlošanu bez noapaļošanas). Kartes augšpusē ir redzamas divas izvēlnes, kas attiecīgi atlasa un attēlo reģistrētos novērojumus no 2 avotiem. Virs temperatūras rādījuma ir redzams konkrētā novērojuma datēšanas laiks. Karti ir iespējams pietuvināt, tādējādi redzot visas novērojumu stacijas.

Pašreizējos novērojumus ir iespējams saistīt kopā arī ar meteoroloģisko novērojumu radaru…

[Lasīt vairāk]
Galeriju, rakstu un komentāru vērtēšanas sistēma

Galeriju, rakstu un komentāru vērtēšanas sistēma

Jaunajā meteolapa.lv versijā ir veiktas izmaiņas galeriju un rakstu vērtēšanas sistēmā, kā arī ir ieviesta iespēja novērtēt lietotāju pievienotos komentārus.

 

Vēlamies, lai vērtēšanas process:

 • aicinātu domāt par kvalitatīva satura pievienošanu;
 • veicinātu mācīšanos un lietotāja attīstību;
 • palīdzētu izcelt svarīgo un aktuālo informāciju.

 

Vērtēšanas procesa būtība ir aicināt ikvienu lietotāju aizdomāties par kvalitatīva satura veidošanu, proti, attīstīties, apgūt jaunas zināšanas, mācīties no savām un citu kļūdām. Jaunajā rakstu un galeriju vērtēšanā esam atteikušies no negatīviem vērtējumiem, proti, vērtējums tiks sniegts no 1 līdz 5 ballēm (zvaigznēm), kas ļaus papildus izcelt aktuālu, kvalitatīvu un interesantu saturu. 

Rakstu vērtēšana - pēc raksta izlasīšanas, tā apakšā redzēsi 5 zvaigznes, kur 1 nozīmē ļoti slikti, bet 5 nozīmē teicami. Atliek vien uzspiest uz attiecīgās zvaigznes, lai atstātu savu vērtējumu. 

Galeriju vērtēšana - esam paredzējuši iespēju 5 zvaigžņu skalā novērtēt katru no galerijā publicētajiem attēliem, proti, zem katra attēla ir redzama šī pati vērtēšanas skala. G…

[Lasīt vairāk]
Reģistrācijas process un autentifikācija

Reģistrācijas process un autentifikācija

Lai pilnvērtīgi izmantotu meteolapa.lv sniegtās iespējas, ir nepieciešams izveidot savu lietotāja kontu. Reģistrētiem lietotājiem ir plašāks pieejamo pakalpojumu klāsts, kas ar laiku tiks tikai papildināts. Šajā rakstā plašāk informēsim par reģistrēta konta izveides procesu un autentificēšanos sistēmā.

Reģistrētiem lietotājiem meteolapa.lv ir šādas priekšocības un iespējas:

 • dalīties ar savām domām un novērojumiem, pievienojot komentārus;
 • veidot lapas saturu, publicējot rakstus;
 • dalīties ar vizuālo informāciju, publicējot galerijas;
 • izvēlēties sev primārās novērojumu stacijas datu attēlojumu.

 

​Tuvākā nākotnē plānojam ieviest arī citas funkcijas, piemēram, iespēju kartē atzīmēt savus meteoroloģiskos novērojumus. Reģistrācijas process ir vienkāršs un tajā tiek prasīta tikai pati svarīgākā informācija. Reģistrācijas forma ir atrodama augšējā izvēlnē, zem nosaukuma "Reģistrēties". Reģistrācijas procesu tālāk attēlosim divās daļās.

Reģistrācija, izmantojot trešo pušu autentifikācijas rīkus

Ērtākam reģistrācijas procesam esam ieviesuši iespēju reģistrēties, izmantojot sociālo tīklu profilus…

[Lasīt vairāk]
Galeriju veidošana un publicēšana

Galeriju veidošana un publicēšana

meteolapa.lv aicina ikvienu dalīties ar saviem novērojumiem un fotogrāfijām. Gan ar telefonu uzņemts attēls, gan entuziastu veidota foto kolāža, gan dabas fotogrāfu uzņemtie kadri sniedz vērtīgu informāciju. Laika apstākļu reportāžas, novērotie putni un dzīvnieki, dabas parādības un citi fotoaparātā fiksētie attēli piesaista apmeklētāju interesi, rosina diskusijas un ļauj iepazīties ar Latvijas dabas daudzveidību. Šajā rakstā plašāk informēsim par galeriju veidošanas pamatprincipiem.

Sākotnēji izcelsim dažus galvenos nosacījumus, kas saistās ar galeriju veidošanu:

 • galeriju var veidot jebkurš reģistrēts meteolapa.lv lietotājs;
 • galerijai ir jābūt saistītai ar meteolapa.lv tematiku;
 • aicinām rūpīgi veikt publicējamo bilžu atlasi.

Izvirzītie nosacījumi ir viegli izpildāmi un mēs vēlamies, lai tie kalpo par pamatu kvalitatīva satura veidošanai. Iepriekš publicēto galeriju vērtējumi norāda, ka vienlīdzīgas fotogrāfijas piesaista mazāku interesi, tāpēc lūdzam veikt publicējamo attēlu atlasi. Galerijas izveides procesu tālāk attēlosim trijās daļās.…

[Lasīt vairāk]
Rakstu veidošana un publicēšana

Rakstu veidošana un publicēšana

meteolapa.lv aicina ikvienu piedalīties vietnes satura veidošanā. Raksti un komentāru sadaļa veicina domu apmaiņu un pilda gan informatīvu, gan izglītojošu funkciju. Šajā rakstā plašāk informēsim par rakstu veidošanas pamatprincipiem.

Sākotnēji izcelsim dažus galvenos nosacījumus, kas atbild uz biežāk uzdotajiem jautājumiem:

 • rakstu var veidot jebkurš reģistrēts meteolapa.lv lietotājs;
 • rakstam ir jābūt saistītam ar meteolapa.lv tematiku;
 • raksta pamatam ir jābūt lietotāja veidotam.

 

Šie nosacījumi ir viegli izpildāmi un mēs vēlamies, lai tie kalpo par pamatu kvalitatīva satura veidošanai. Jā, rakstu ir iespējams pievienot ikvienam reģistrētam lietotājam. Ja vien Tevi interesē laika apstākļi, to prognozēšana, atsevišķas dabas parādības, to rašanās un ietekme, vai vienkārši vēlaties dalīties savās pārdomās par meteoroloģiju - laipni aicināts/-ta mūsu pulkā! Raksta izveides procesu tālāk attēlosim četrās daļās.

Raksta nosaukuma un titulattēla izveide

Rakstu ir iespējams veidot, veicot autorizāciju sistēmā. A…

[Lasīt vairāk]
Novembrī meteolapa.lv atzīmē 4.gadadienu

Novembrī meteolapa.lv atzīmē 4.gadadienu

Nepilnus divus mēnešus pēc Miķeļdienas un dažas dienas pēc Valsts Neatkarības proklamēšanas gadadienas, arī meteolapa.lv atzīmē sava veida svētkus. Pirmo reizi kopš meteoroloģijas entuziastu pulcēšanās vieta ieguva savu pašreizējo izskatu, ir pagājuši jau četri gadi.

Šajā laika periodā esam centušies attīstīt dažādas vietnes funkcijas, iekļaujot meteoroloģisko radaru, informāciju par aktuālajiem laikapstākļu novērojumiem, galerijas un rakstu sadaļas. Nu jau aptuveni divus gadus būtiski uzlabojumi un papildinājumi pašreizējā versijā netiek veikti, kas saistāms ar iesākto darbu pie jaunās, uzlabotās versijas izveides.

Atbilstoši vietnes statistiskajiem rādītājiem, vislielākais apmeklētāju skaits nemainīgi ir vasaras periodā - no maija līdz augustam. Šī gada dienas rekords tika sasniegts 31.jūlijā, kad meteolapa.lv reģistrēja 9 089 apmeklējumus. Kopumā 12 mēnešu ietvaros tas ir pieaudzis par 15%, un gada laikā lapu skatījumu skaits sasniedz 1 864 088. Diemžēl par 10% ir samazinājies jauno lietotāju īpatsvars apmeklējumu kopapjomā. <…

[Lasīt vairāk]