E
Emilis

Lietotāja aktivitātes


Ranka - Gaiss kā sastindzis un reti skaidra ziemas nakts. -18°C pagaidām.


Mākoņains, -3* C un neparasti silta sajūta :D Ceļi paliek slīdīgi.


Temperatūra krītās, nu jau -24* C. Prātoju, kā Gaujmalā (kilometri trīs no manis)? Tur parasts vēsāks iemetās.


Pilnīgs skaidrais ar -21,5*. No Jaunpiebalgas dažviet ziņo par -25 un arī -27* C.


Saulains, -16* C un stiprs vējš komplektā. Logi pēc ilgiem laikiem aizauguši ar leduspuķēm.


Lai gan pagalmā izejot, šķiet sniega daudz (dažviet ap 20 cm) atklātās vietās nekā sevišķi nav, labi ja 10 cm sniedzās. Gaiss atdzisis līdz -11* C.


Vidzemes centrā puteņo, bet nekas ārkārtējs. Daudzviet biezāki zāles ceri vēl rēgojas virs zemes. Gaiss turās ap -6* C


Vilkābeles jeb Crataegus bagātas ar ērkšķiem un laputīm, ļoti dekoratīvi :) Pīlādži Latvijā ir tikai divi - parastais (Sorbus aucuparia) un reti ziemeļkurzemē pucena (Sorbus intermedia). Ir rinda ar kultivāriem, bet neiedziļināšos. Infekciju un sēnīšu bušanas normas robežās kā jau pārējiem kokiem, bet ne tik traki kā kārkliem. Protams, tas jau tikai tāds Buldurieša viedoklis.

Ir pīlādžu gads.
22.09.2016 14:31

[Ranka] Negribas ticēt radaram, jo pēc trokšņa ārā gāziens sķiet stipri spēcīgāks, ja jau no lietus trokšņa uzmodos. Tagad lietus intensitāte mazinās.


[Ranka] Sen neatcerējos piedzīvojam tādu zibens šovu. Lielāka daļa spērienu gaisā vien kilometra rādiusā. Negaiss bija īss, bet spēcīgs. Bija +25, tagad nokrita uz +19.


[Ranka]

2016. gada maijs - retais no tādiem mēnešiem, kad līdz šim brīdim nolijuši tikai 5 mm. Lai gan vēl viena diena priekšā šim mēnesim, rādās, tā tie 5 mm arī paliks. Sausums un siltums jau sāk radīt savas sekas mājas košumgalā - zāliens izdeg, ziedi nenormālā steigā veras krietni agrāk kā pērn. Filadelfi un delfīnijas jau taisās uz ziedu pusi, ceriņi - uz noziedēšanu. Saimniekiem grūti. Šodien vēroju, kā netālajā Ūdrupē gatavoja skābbarību. Vāli bija tik plāni, ka tikko varēja ieraudzīt. Man mājās savulaik iesētie zirņi vagā izžuvuši.

2007. gada maijā bija savādāk. Toreiz 31. maija vakarā pagalmā novietotā traukā salija 60 mm. Lietus dažviet izskaloja ceļus un sagāza zālājus.


[Ranka] Pagaidām biezākais sniegs šoziem un visnotaļ ideāls slēpošanai, bet, ne pateicīgs meža zvēriem. Sērsna traumē kājas.

Šovakar atcerējos savulaik no vairākiem meteo-censoņiem pieminētu problēmu - nepilnīgs meteostaciju tīkls Latvijā. Skatos skaisti sagatavoto LVĢMC sniega sega biezuma karti Latvijā. Priekuļos kopā samērīti 12 cm. Vakar sanāca braukt no Cēsīm uz Smilteni. Tūliņ kā izbrauc no Priekuļiem un līdz pat pašai Raunai sniega segas praktiski nav. Karte šis šķietami mazais 20 km posms kartē neparādās. Tā vietā parādās ka sniega segas biezums ir no 12 līdz 17 cm.


Tā atkala tiešām bija 2010. gadā. Toreiz tas bija traki. Ar grūtībām varēja tikt no mājas uz māju pat ar kājām - slīdēja. Neatkarīgi no dvēseles stāvokļa un prāta skaidrības :)


Biju krietni pārsteigts, ka šodien 8:00 gaiss bija tik vien kā -12* C. Bija apmācies, tagad noskaidrojās un -11* C.


No 2009. gada decembra prātā palikuši sniegoti Ziemassvētki un atkala (sudraba lietiņš) pirmo Ziemassvētku vēlā vakarā. Mēneša sākumā laikam biju aizņemts ar ko citu, ka neatceros kailsalu. Pēc tam sekojošais 2010. laikam bija ar stabili biezu sniegu atsevišķās janvāra dienās ar izteiktu sarmu (Alūksne, 5 cm diametrā vai pat vairāk).

Kā viena no ziemājiem kaitīgākajām ziemām man prātā palikusi 2012./13. gada ziema, kad daudzviet Vidzemē ziemas rudzu sējumi bija kapitāli bojāti dēļ tā, ka sniegs sakrita uz nesasalušas zemes. Sniega sega arī turējās ļoti ilgi un dažviet Vidzemē tā tikai ap aprīļa vidu pazuda stabila sniega sega.


Dzirdēju tautu Cēsīs runājam, ka Dzērbenes pusē un dažviet ielejās Raunas pusē šorīt bijuši -26* C.


Kā nu kuram. Ziemājiem kailsals būtu pat vēlams. Sliktāk ir tad, ja uz nesasalušas zemes uzkrīt sniegs, tad ziemāji izsut ("nosmok"). Arī pārējām pārziemojamām kultūrām un krāšņumaugiem būtu vēlams dabūt kailsalu, lai saprot, ka sākusies ziema un varētu veiksmīgi "ieslīgt ziemas miegā". Kukaiņiem un pārējiem zemes radījumiem, šķiet, kaitē nopietnāks sals. 2014. gada ziema bija ar izteiktu kailsalu daudzviet un kaut kā atceros, ka manā Vidzemes pusē to kukainīšu pēc ziemas palika mazāk. Pretstatā 2013., kad sniegs uzgāzās uz nesasalušas zemes un visi tur mītošie kustonīši ziemu pavadīja vienās dzīrēs :)


[Ranka, Lizums] Un tomēr šeit snieg maz. Sniega sega nav daudz pieaugusi arī iepriekšējās reizēs. Pat vietās, kur ir sapūsts sniegs tā biezums ir max 15 cm. Ar šodienas nokrišņiem klāt nācis apaļš centimetrs.


[Jaunpiebalga, Ranka] Šodiena vējaina, ar gaisa temperatūru -6...-8* C robežās. Pagaidām stiprākā snigšana bija vērojama laikā no 18:30 līdz 19:00. Sniega sega pieaugusi, bet uz ceļiem nekas ārkārtējs neveidojas. Nav pat lāga sanesumu.


Šorīt apmācies, bez nokrišņiem. Gaiss -15* C.