Migla
Migla

Lietotāja aktivitātes


Kad šorīt sāka birt krusa, dēls solīja ar slēpēm sadot tiem, kas žēlosies par karstumu maija mēnesī :).


Šodien vajadzēja būt Valmieras pusē, rīta pirmajā daļā tur līņāja. Atbraucot atpakaļ lietus pēdu savā pusē nemanīju, kaut ar apkārt staigāja tumši mākoņi. Man pašlaik lietu nevajag, pa pagājušo diennakti atkal 25 mm nokrišņu klāt.Pirmais īstais šī pavasara negaiss manā pusē ir klāt! Strādājot pa siltumnīcu pat nemanīju, kā tas pielavījās! Tikai tad, kad apmācās un pamalē sāka skanēt pērkons dārdi, sapratu, ka tūdaļ būs klāt, paspēju tik no veļas auklas noraut pussausās drēbes. Pagaidām nekas ekstrēms, dūšīgi līst.


+10°C, mierīgs rīts pēc lietainas nakts, apmācies, bez vēja. Attālu pogo lakstīgala, šogad pamainījusi dislokācijas vietu, droši vien nepatika, ka kaimiņi paretinājuši krūmāju. Sāk ziedēt ceriņi, gaiss smaržīgs un spirgts. Ārā pēc lietus pārāk mitrs, tāpēc beidzot ir laiks sakopt siltumnīcas, tomāti jau sen prasās pēc uzsiešanas.


Pirmā atvaļinājums diena un tik burvīgs rīts! Arī pirmdienas vakars bija silts, bet nu tie odi! Nesaprotu, kur viņi visu laiku slēpušies, bet vakar to bija bezjēgā daudz, un visas odu mātes metās man virsū kā satracināts fūrijas, pēc astoņiem dārzā neko odu uzbrukuma dēl vairs padarīt nevarēju. Labi, ka izdevās izstādīt laukā kabaču un ķirbju stādus, lai tad nu aug, ilgāk siltumnīcā turēt vairs nevarēju. Šodien pa dienu, kamēr vēl nekož, jāķeras klāt ravēšanai, Zem agtotīkla augušie 17. aprīlī stādītie nedaudzie kartupeli jau 20 cm gari, bet arī nezāles tikpat garas. Zirņi sanākuši ļoti reti, tā jau otro gadu, kad uzdīgst labi ja katrs trešais. Aglim, Jūs sējāt 100. dienā, kā Jums ar zirņu dīdzību?


Šorīt t nobalansēja uz salnu robežas, pavisam maz trūka no mīnusu grādiem. Esmu tā nogurusi no aukstā pavasara, ka jau pāris dienas vairs nesedzu ne siltumnīcas, ne āra augus. Kas nu būs, tas būs. Dienas siltas (vismaz salīdzinājumā ar naktīm), arī mitruma pietiekoši, tad nu ceru, ka kaut kas tomēr izaugs. Nez, kā agrāk ko izaudzēja, kad nebija ne plēves siltumnīcu, ne agrotīklu? Cik atceros bērnību, tad gurķus un tomātus tāpat ēdām, tikai ne tik agri, kā tagad.


Otrā lietus diena. Šodien gan tikai tāda smidzināšana, bet vakar nolija kārtīgi. Bļodā 4 cm bieza lietus ūdens kārta, vai tie būtu 40 mm nokrišņu? Mans mērtrauks, tāpat kā Aglimam, nav izturējis ziemu. Bumbiere vienos ziedos, ābelēm sāk vērties ziedi dienvidu puses zaros. Arī liepai beidzot piebrieduši pumpuri, bet lapiņas vēl neveras. Man ir vēlā liepa, zied tad, kad citas jau noziedējušas.

Joprojām par pavasari
21.05.2022 14:06

Ir dienas vidus, maijs iesoļojis otrajā pusē, bet termometrs spītīgi rāda +9°C. Nepatīkamais vējš sapūtis iesnas un aktivizējis manas hroniskās kaites, vakarā būs jāiekur krāsniņa, jo istabā drēgnums. Izņemot gārsu, nekas laukā negrib augt, pat nezāles iepauzējušas. Gandrīz vai būs jātic, ka Dabas māte mums paredzējusi "bada gadu", jo pirmais pavasara pērkons bija kailos kokos. Tā nu lēnām deldēju dārgos kurināmā resursus un ceru, ka aukstie vēji rimsies un dienvidu siltums beidzot ieradīsies. Tikmēr turpinu katru vakaru sasegt siltumnīcu augus, varbūt vismaz tur kas izaugs. Aukstais laiks mani padarījis par pesimisti...

Joprojām par pavasari
17.05.2022 13:36

Vakar pēc saulrieta t strauji pazeminājās, es jau domāju, ka atkal būs salna, bet nakts noturējās ar diviem grādiem plusā. Šodien atkal pūš spēcīgs vējš un prognozes sola aukstāku nakti par aizvadīto. Jā, vēju mums šogad pār pārēm, ja tik to pašu varētu teikt par mitrumu un siltumu. Ceru, ka prognozes būtiski nemainīsies un solītais siltums beidzot atnāks, maijs jau pusē, bet kā nav, tā nav tie solītie +20 (vismaz pie manis).

Joprojām par pavasari
16.05.2022 13:42


Diena mākoņaina, brīžiem smidzināja, bet nekas nopietns. Izstādīju tīrumā pēdējos kāpostu stādus, jo siltumnīcā bija jāatbrīvo vieta paprikai. Šodien ievai pret dienvidiem vērstajā pusē izplaukuši pirmie ziedi, ciemata centrā, kur starp mājām ir siltāks, ievas jau pilnībā saplaukušas. Ciematā gaida lietu, lai no notekām tvertnēs sakrātu lietus ūdeni laistīšanai, centralizētam ūdenim tarifs tāds, ka jādomā, kur un cik bieži liet. Tie, kam sava aka, spice vai dīķītis tuvumā, ir nedaudz labākā stāvoklī.

Gaidot pirmos +20
14.05.2022 18:43

+10°C, līst. Priecājos, ka kartupeļi sastādīti, arī daļa sakņu sasēts. Lietu ļoti vajadzēja, un tāds kā tagad - lēns, bez vēja, bija ļoti gaidīts. Zālei un nezālēm jau patika arī iepriekšējā pilināšana, bet tīrumam vajadzīgs kas pamatīgāks. Strazdiem izšķīlušies mazuļi, vecāki pa visu lietu steidz uz pļavu un pilniem knābjiem atpakaļ, nu vairs nav laika dziesmām, mazajiem knābīši visu laiku vaļā.

Gaidot pirmos +20
12.05.2022 07:19

Kārtējā maija sala nakts, sešos pie loga -3,7°C, pamatīga salna. Pa brīvdienām sastādītās kartupeļu vagas baltas, tulpju ziedi, kas vēl joprojām cenšas pasargāt sevi pumpuru stadijā, noliekušies līdz zemei sēru pozā, kas šodienas kontekstam pilnīgi atbilstoši.

Gaidot pirmos +20
09.05.2022 06:41

Šorīt mani aizkūkoja dzeguze, vēders bija tukšs, bet kabatā eiro. Manējie "iztulkoja" to tā, ka nauda šovasar kabatā turēsies, bet dies vien zina, ko par to nopirkt varēs :). Mušķērāja būrīti "okupējusi" žubīte, kad atlidos (ja atlidos) iepriekšējais saimnieks, tam būs nepatīkams pārsteigums.


Pa ilgiem laikiem pirmā bezsala nakts. Šorīt tik tiešām laukā smaržo pēc pavasara, nav pat dusmas uz kurmi, kas durvju priekša saracis jaunus rakumus, jo zeme smaržo tik patīkami! Arī "mana" cielava ir atgriezusies un staigā pa arumiem, katru gadu viens cielavu pārītis kaut kur tuvumā izperē bērniņus, bet lai kā esmu centusies, nav izdevies noskaidrot, kur tā ligzdiņa ierīkota. Tūdaļ vērsies vaļā aliču ziediņi, arī agrais saldais ķirsis, ko reti izdodas nobaudīt, jo putni pirmie zina, kad ogas gatavas. Vēl gaidu atgriežamies melno mušķērāju, šogad kaut kā nesteidzas ar atlidošanu.


4. maija rīts jau tradicionāli auksts- balta zāle, balti māju jumti, kas, saulei parādoties, lēnām atkūst un nopil. Vakaros regulāri notiek siltumnīcas augu sasegšana agrotīklos, no rīta bažīga atsegšana, baidoties, ka tik kaut kas nav nosalis. Auksti vēji, auksta zeme. Nevaru sagaidīt, kad tad beidzot iestāsies tas siltais laiks, kad ar drošu sirdi varēs ko ārā sēt vai stādīt. Prognozes ik pa laikam "izmet" pa sala naktij. Atceros gadus, kad maija pirmajās dienās tika stādīti kartupeļi, talcinieki tērpušies šortos un t-kreklos saulē pat "apdega", šogad reti kuru dienu biezo jaku var atļauties novilkt.Naktī atkal spēcīga salna, bet diena jauka, saule silta. Siguldā stādu gadatirgus, iepirku stādiņus, kurus sen biju noskatījusi. Visa tik daudz un tik skaisti, ka nagi niez vēl ko iegādāt...bet šim gadam pietiks, jau tagad jādomā, kā nopirkto piesegt, lai nosargātu. Ļoti, ļoti gaidu siltumu!


Vakar desmitos vakarā t jau noslīdēja zem nulles, vienpadsmitos jau rādīja -3°C, tad pacēlās uz -1,7°C, bet pret rītu bija -5°C. Kārtīgs sals visas nakts garumā, vistām ūdens trauks, kas stāvēja laukā - sasalis līdz pat lejai. Siltumnīcā stādiņi bija sasegti ar agrotīklu un dega sveces, bet no rīta viena svece bija nodzisusi un šķiet, ka viens no piparu stādiņiem būs jānoraksta zaudējumos, jācer, ka pārējie pārcietuši auksto nakti, bet to varēs pateikt tikai vēlāk. It kā jau ar prātu saprotu, ka pavasarī nevajag steigties, bet tā gribas, lai kaut kas nedaudz agrāk pašam izaug, nemaz tik garas mums tās vasaras nav, arī pārtikas cenas ievērojami cēlušas un kas to zin, kādas būs rudens pusē. Arī maija sākuma prognozes nav nekādas optimistiskās. Bet nu jācer uz to labāko :)!