Migla
Migla

Lietotāja aktivitātes


Apaļš mēness plācenis, ātri skrejošu mākoņu driskas, t, kas tuvu nullei. Pa nakti dubļi nedaudz apžuvuši, pļava gandrīz bez sniega, tikai ielejas ziemeļu nogāze vēl balta. Kurmju rakumi, kas parādījušies sniegam nokūstot, stāv kā torņi, šogad kurmis augstas mājas cēlis. Mazputniņi jau otro dienu no barotavas pazuduši, laikam ķer tos ziemas odus, kas priecīgi apkārt lidinās, tak jau svaiga barība!


Uzmanību autobraucējiem! Uz ceļiem manā pusē līdz ar saullēktu parādījās melnais ledus- vairāki auto pa grāvjiem, ieskaitot autobusu. Brauciet uzmanīgi!


Apaļš pilnmēness, kas iet uz rietu un dubļi, dubļi visapkārt. Ja naktī piesaltu, būtu sausāks, bet nu tagad jābaidās, ka soli sperot aizslīdēsi dubļu jūrā. Šis laukos viens no nepatīkamākajiem laikiem, pilsētniekiem vairāk uztraukumu par to, kas atklājas nokūstot sniega kaudzēm, īpaši tur, kur suņi vesti pastaigās.+3,8°C.


Man pusdienlaikā ievā pie mājas salaidies zaļžubīšu bariņš, tā - ap 30 putniem, droši vien ka pārceļotāji, jo ziemā tādos baros apkārt nelidinājās.


Nupat lauku ceļi paliek grūti caurbraucami- vai nu sniega putra, vai spīdīgs ledus. Neapskaužu Laumu.


Vējains, mitrs un slidens, nepatīkams laiks, nevar ne salīdzināt ar vakardienas silto saulīti. Bet nu tā kā mēs izvēlēties nevaram, tad jāņem pretī to, ko daba dod.


Dzeņi jau kādu laiku tarkšķina, bet divas pēdējās dienas īpaši, tak jau pozitīvie grādi un saulīte dara savu. Putni priecājas, mēs arī! Tik tā putnu gripa uztrauc, bet cerams, ka ūdeņi atkusīs, putni izklīdīs un " ievēros 2 m distanci" , nebūs vairs drūzmēšanās un arī infekcija pamazām iznīks.


Jauks rīts ar nelielu saliņu, -2,5°C, skaidras debesis, no ielejas laukā kāpj migla, ietinot apkārtni baltā plīvurā, jauki! Tas, ka naktī piesalst, pāreju uz pavasari dara mazāk dubļainu un patīkamāku, ceru, ka tas tā turpināsies.Grādi turas plusos, labs sniegavīru celšanas laiciņš, tik vien, kā īss mūžiņš tiem paredzēts. Pie upītes liels putnu "tirgus", par kritušas stirnas paliekām cīnās žagatas, vārnas un kāds no lielajiem lidoņiem, neizdodas piefiksēt, kas tas par putnu, kā pietuvojos ar kameru, tā tūdaļ prom ir.


No rīta sešos bija -10°C, pusdivpadsmitos dienā -4°C, migla, kas kā sarma lēnām nosēžas uz koku zariem. Ārā nepatīkams drēgnums, bet mazdēls tik raujas laukā, jo tētis viņam vakar uzcēla sniega iglu, baidās, ka tūdaļ izkusīs...


Skaidrā nakts ir uzspiedusi salu, šobrīd pie loga termometrs rāda -22,6°C, pļavā būs savi 2-3 grādu vairāk. Jādomā, ka pēdējā tik aukstā nakts, pēc prognozēm pamazām ejam siltuma virzienā. Strazdi vēl šorīt nav parādījušies, kaut citu rītu jau pirms septiņiem ir pie saviem sasalušajiem āboliem, interesanti, kur tie nakšņo?


Ap četriem naktī sāka skaidroties un tad arī t strauji sāka pazemināties. Arī pašlaik skaidras, zili aukstas debesis bez neviena mākonīša. -9°C. Barotavā šodien jauns pusdienotājs- ķeģis ar rozganīgu krūtežu, šoziem vēl nebija ciemojies, vismaz es nemanīju. Manām eļļā mērcētām auzu pārslām nav piekrišanas, jo vēl jau ir saulpuķu sēkliņas un pēdējie salušie āboli. Šodien jāsabaro kārtīgi, lai vēl pēdējās aukstās naktis var pārciest, kad sāksies atkusnis, putniem būs vieglāk.


Vēl viena jauka ziemas diena ar sauli un nelieliem mīnusiņiem. Šorīt meža strazdi bija klāt vēl pirms gaisma svīda, kā iededzu āra apgaismojumu, tā atlidoja pie salušajiem āboliem un sāka knābāt, laikam jau ļoti badaini, ja reiz tik ļoti agri atlidoja uz ēšanu. Man drīz beigsies, ko viņiem dot, saulespuķu sēkliņas tie neēd. Vai kādam ir kāds padoms, ar ko vēl varētu piebarot meža strazdus?Otrā diena, kad t pietuvojusies nullei, bet vēl turas mīnusu pusē. Beidzot var ko padarīt pa lauku, nebaidoties kaut ko apsaldēt- mazie rokas pa sniega kaudzēm, lielie zāģē malku, atbrīvo krūmus un kociņus no sniega nastas. Ik pa laikam no jumta nošļūc kāda sniega segas daļa. Stirnas bariņos kašājas pa bijušajiem kāpostu un burkānu laukiem, meklējot barību, šogad nedaudz jāiespringst, ne tā kā iepriekšējā ziemā, kad sniega praktiski nebija.

Februāra spelgonis
14.02.2021 10:44

+7°C ir ļoti labi, es priecājos par +2°C, lai kartupeļi neapsalst...būs kaut kas radikālāks jādara, jo aukstumam galu vēl neredz...

Februāra spelgonis
10.02.2021 13:27

Man pagrabā cauru diennakti deg griestu lampiņa (parastā), kaut nedaudz, bet siltumu dod, bet tāpat ap durvīm bieza sarmas kārta. Arī kūts stūri balti, vistas sabozušās. Pagājušā gada siltajā ziemā varēja skraidīt apkārt uz nebēdu, šogad - kā izskrien pa durvju spraugu, tā tūdaļ atpakaļ un cilā kājas. Mēģinu iestāstīt, ka nedzīvojam Āfrikā- sals nāks un dzels, sniegs nāks un snigs...:)

Februāra spelgonis
10.02.2021 12:27

Šorīt pie loga tikai -12°C, jo debesis klāja dūmakaini mākoņi, kas kokus padarīja vēl vairāk sarmainus. Pēc pāris aukstajiem rītiem laiks šorīt likās pat silts, re, cik ātri var pierast pie sala!

Februāra spelgonis
08.02.2021 09:18

Pavisam drīz lēks saule un t jau atkal nedaudz zem -25°C (pie loga), tā kā vakardienas scenārijs atkārtojas un izskatās, ka tā būs vēl vismaz nākošo nedēļu, ja vēl ne ilgāk. Putni jau sasēdušies tuvējos kokos un gaida brokastis, melnais meža strazds ķēries pie sasalušo ābolu knābāšanas, nemaz nesagaidot pirmos saules starus. Kūtī un pagrabā ik pa laikam jāslēdz sildītājs, lai t turētos plusos, tā kā elektrības skaitītājs griežas. Vecajam koka logam uz stikla saplaukušas leduspuķes un malkas krājumu kritums ir jūtams. Bet es nesūdzos - tāda ir normāla ziema, ko mēs pēdējos pāris gados jau esam aizmirsuši. Priecāsimies par sauli, zilu debesjumu, sniegu un dzīvi!