Migla
Migla

Lietotāja aktivitātes


Pēc pieciem dienvidpusē sāka milzt mākoņi, ar klusu ducināšanu nāca virsū pērkona negaiss, bet tad mākoņi sadalījās, pat pāris piles nenopilēja un nu viss ir prom. Svelme turpinās.

Pirmssvētku svelme
22.06.2021 18:49

Lai slavēta visu glābjošā vēsā duša! Pirmais, ko veicu atbraucot no darba- remdena duša un tad var sākt domāt, ko darīt tālāk. Šodien ļoti spiedīgs, acu priekšā aug pērkongalvas, tā kā uz vakaru var sagaidīt visādus brīnumus. Vēl tik daudz ko vajag darīt vakarā un rīt rītā viesu uzņemšanas sakarā, ka nesaprotu, vai vispār ko vairs gribu- spēka ir tik, cik ir, un šajā karstumā var teikt, ka ir ļoti minimāli. Arī vistas guļ ēnā ar knābjiem vaļā, vienīgais, ko labi ēdi - ir pāraugušie salāti. Pie ēkas sienas ēnā +34,4°C. Pļavā šodien nopļāva sienu, zāle smaržo reibinoši un dunduri kož uz vella paraušanu. Droši vien ziemā būs ko atcerēties, kad pūtīs aukstie vēji, bet pašlaik ir traki.

Pirmssvētku svelme
22.06.2021 16:39

Ilgi nevarēju izšķirties kur pārlaist nakti - ārā +25°C un odi, istabā +31°C, bet nav odu. Pusstundu cīnoties ar asinsūcējiem, tomēr uzvarēja istabas variants. Vēl bija doma celt pagalmā telti, bet to atstāšu uz rītdienu, ja nekas nemainīsies.

Pirmssvētku svelme
21.06.2021 23:33

Šonakt gulēšana bija grūtāka, jo arī caurvējš telpas vairs neatsvaidzina, toties ķirbveidīgie jūtas kā paradīzē. Vakarā labi salaistīti, no rīta tie pastiepušies atkal par sprīdi garāki, viss, kas tika iekavēts vēsajā pavasarī, nu tiek atgūts ar uzviju. Zālē rasas tikpat kā nebija, siena vācēji jau no agra rīta pļavās. Neapskaužu, īpaši tos, kuriem vecā padomju tehnika, tikpat kā uz cepešpannas...

Pirmssvētku svelme
21.06.2021 09:53

Izskrienu ko padarīt saulē, tad vēsa duša un atpūta ēnā, kur vējiņš vējo. Labi ka ir vējiņš, citādi tiešām būtu neizturami, arī mākonīši pa brīdim aizsedz sauli. Visi nopietnie darbi agri no rīta vai vēlu vakaros, pusdienlaikā -siesta!+31,4°C


Pusnakts, +19°C. Dienas karstas, bet rīti un vakari bezgala jauki. Šādās naktīs negribas telpās iet- iznesam piepūšamos matračus pagalmā un raugāmies, kā vakars tumst un pie debesjuma parādās zvaigznes. Tā es kādreiz ar saviem bērniem, tā tagad ar mazbērniem. Vienīgais traucēklis jūnija naktīm ir uzmācīgie odi, vakar bija mazāk. šodien lielāks bars devās uzbrukumā.


Karstums ir klāt! Pie mājas sienas, kur vēl nav uzspīdējusi saule, +28,9°C. Uzsāku darbības vēsuma saglabāšanai- dienvidu puses logiem nolaistas žalūzijas, tomātu siltumnīcu no ārpuses nolaistīju ar krītūdeni, citādi nabagi "cepas laukā", ēdienkartē aukstā zupa, arbūzs un krājumā daudz minerālūdens pudeles, kas nonestas pagrabā. Jau kuro reizi pie sevis nodomāju, cik gan nelielā amplitūdā mēs jūtamies konfortabli, vēl nesen ar ilgošanos gaidījām sauli un siltumu, nu darām visu, lai kaut kā saglabātu vēsumu. Bet neskatoties ne uz ko, man tomēr vasara patīk, sevišķi siltie vakari, nav jau nemaz to mums tik daudz, lai nevarētu pieciest arī neilgu laiciņu ar nedaudz ekstremālāku siltumu.


Es viņas saucu par sēnēm- viendienītēm, jo parasti izaug pa nakti- no rīta tās ir, bet vakarā vairs to vairs nav, bet ir aizdoma, ka kaut kas no tinteņu grupas, vai niu krokainā, vai pelēkā, parasti aug vietās, kur sadalās komposts. Arī augam nezinu nosaukumu, vienkārši likās piemērots foto pirmsjāņu laikam.

Vēl pirms svelmes
17.06.2021 11:53


Laikam pēdējā aukstā nakts aizvadīta, pēc trijiem, kad laidu kaķi laukā, termometrs rādīja tikai +4,3°C, šorīt liela rasa. Nu ko - gaidām karstumu?


Rīts bija ļoti vēss, ap četriem tikai 5°C, bet diena ir iesilusi, kaut ari jūtama ziemeļpuse vēsuma klātbūtne.+18.9°C.


Izskatās, ka lietus ir beidzies, kopumā no vakardiena ielijuši 7 mm, bet pieskaitot to mākoni, kas nogāza nedēļas vidū, būs visi 14 mm. Steidzu zemē sastādīt pēdējos aizkavējušos kāpostu stādus tajās vietās, kur kāds no iepriekšējā stādījuma nav ieaudzis, un tad - čakli ravēt, kamēr zeme mitra.


Pēc vakardienas lietutiņa zeme nedaudz atvilgusi, ļoti labi ravējas. Jāsteidz ir, jo pēdējā atvaļinājuma diena. Šorīt beidzot atvērusies lielā, sarkanā magone, no paša rīta bija viens zieds, ap vienpadsmitiem jau otrs. Augs ļoti jūtīgs uz pārstādīšanu, aug, kur tam pašam patīk, tāpēc ļoti priecājos, ka beidzot arī manā dobē tam iepaticies. +22,5°C, parādās balti gubu mākonīši.


Nu tad es ar beidzot sagaidīju- nepilnu pusstundu, bet pamatīgi, ar vienu spēcīgu rūcienu un pavadošiem mazākiem, viens mākoņa "vēders" tika arī manai pusei, salijuši 6 mm nokrišņu. Un kāds svaigums uzreiz gaisā!


Migla, migla, rasa, rasa...vakardienas scenārija atkārtojums. Nu jau migla sāk sijāties lejup, būs atkal skaista diena. Cerams, ka mākoņu trajektorija pamainīsies un kādu lietus šalti sagaidīšu arī pie sevis, daudz jau nevajag "pārbīdīt", kādus 10-20 km, jo varavīksnes no garām aizejošiem mākoņiem tepat deguna galā vien karājās.


Vakardienas scenārijs atkārtojas - neilgi pēc pusdienas ZA pusē sāk pulcēties mākoņu gubas, ap diviem dienā pavisam tuvu ducina pērkons, bet pēc tam viss aizslīd "gar deguna galu", atkal skaidras debesis un no lietus ne vēsts. Bet bija tik tuvu! +23,2°C.Uzminiet, kas tas ir - vakar no rīta 52, vakar vakarā 83, šorīt-135? Tās ir kolorado vaboles, ko es katru dienu nolasu. Jo lielāki paaugas kartupeļi, jo vairāk uzrodas vaboles. Līdz ar tumsu vaboles kaut kur nolien, bet uzrodas gliemeži- parastie mazie, lielie vīngliemeži, parastie mīkstie bez mājas, spāņu brūnie un vēl kaut kādi milzeņi divu sērkociņu kastīšu lielumā. Tā nu mana atvaļinājuma nedēļa ir iezīmēta kaitēkļu apkarošanas zīmē. Jau vairāk kā stundu pamalē ducina pērkons, varēja jau atnākt un nedaudz palīt arī pie manis, vieglāka ravēšana būtu, bet spriežot pēc mākoņu kustības trajektorijas, izskatās, ka ies garām. Toties vecajā celmā izaugusi skaista sērpiepe, būs vakariņās karbonāde!


Gaiss pie mājas sienas ēnas pusē uzsilis līdz +24,3°C, pa dienas vidu nav ko domāt, ka varētu paravēt, mugura sarkana jau no vakardienas. Ja pirms pāris nedēļām šķita, ka tas mitrums vēl mēnesi neizžūs, tad šovakar jāsāk lielā dārza laistīšana, dziļāk zemē vēl ir mitrums, bet seklākiem augiem jau par sausu. Nu jau ar vienu acs kaktiņu veros, vai kāds gubenieks neatnāks un nepaslapinās.


Beidzot pa īstam silts, beidzot brīva diena, beidzot varu rosīties pa dārzu un novērtēt, kāds stāvoklis manā piemājas dārzā: kartupeļi ar steigu jārušina, lai sakaltusī māla kārta netraucētu augiem elpot, bietes un burkāni arī prasās pēc ravēšanas, gurķi āra dobēs jāpārsēj, jo tikai daļa sēklu izturējušas pārbaudījumu ar mitro vēsumu. Bet visumā - nevar žēloties, īpaši šajās siltajās dienās un nu jau arī naktīs. Pļavās sāk ziedēt margrietiņas, zemnieki steidz pļaut pirmos zālāju laukus lopbarībai. Vakar naktī dzirdēju griezi, es jau bēdājos, ka būs pazudusi garajā atceļā, bet viss kārtībā, mājās ir :).