H
Hauonekani

Lietotāja aktivitātes


Ja augustā būtu sauss gaiss, nebūtu ikgadējās rasas, kas ir visos augustos, arī super sausajos 2002., 1997., 1996. un 1992. Kamēr kokiem ir lapas, gaiss principā nevar būt sauss. Un neaizmirsīsim max sasilušos ūdeņus augustā! Vissausākais, putekļainākais gaiss kā reiz ir pavasarī - vai nu martā, vai nu aprīlī, vai maijā.


Dievs pasarg no tik aukstas vasaras ar diennakts vidējo tālu no +15! Es saprotu, ka Jums ir ne gluži tradicionāla izpratne par siltumu un vasaru, jo biežā atrašanās polārajā jūrā dara savu. Arī man plosījās vēji un brīžiem pierima, lai gan līdz jūrai patiešām tālu. Manuprāt, tik saulainā dienā vertikāla gaisa turbulence ir pavisam normāla.


Kārtējais salnainais rīts atbaidošajā aprīlī... Dienās ziemīgi apmākušās vētras plosa, naktīs sals spiež. Tundra... Jo īpaši nākamnedēļ un tā visa maija 1. dekāde aukstumā, pēc tam 2. dekāde un tad 3. - meteo revanš par pērno maiju. Tiesa, kaut kādā mērā mani tas priecē, jo šobrīd lapseņu ir tik daudz, it kā būtu augusts. Tās visas ir karalienes, kuru jaunie pūznīši aiziet bojā ar viņām pašām, kad maijā ir auksts un lietains laiks. Tieši tajā periodā, kad karaliene viena pati baro pirmās verdzenes, lapsenes ir visvārīgākās.


Vakardiena bija ziemīgi dzestra - austrenis bija ļoti auksts (šaubos vai jūras brīze spētu sacensties ar to), tātad pat saule nespēj sasildīt iekšzemi. Nu un vakars bija pārliecinoši salnu vēstošs. Nakts izrādījusies viena no aukstākajām pēdējā laikā. Skumji...


Atkal sals visur, uz zāles -7..-8. Tas NEKAD nebeigsies. Starp citu, lai arī kaut kādi koki tuvumā ir, šajā aprīlī neviens putniņš rītos nečivina, it kā to nemaz nebūtu. Nav pavasara sajūtas, drīzāk oktobra atvasara. Saule neuzlēks, jo strauji tuvojas mākoņi, lai ļoti produktīvi iekonservētu aukstumu. Šausminošs aprīlis! Lai kāds būtu bijis 2017. maijs (pēc sausuma un arktiskajām naktīm salīdzināms mēnesis), toreiz tikai 2 naktīs bija salīdzināms sals, a šajā aprīlī nāvējoši bīstams sals bijis jau 10 naktīs! A es vakar ievācos siltumnīcā... Gribēju vakarā saliet ar mucā sasilušo ūdeni, bet izlēmu lieki nevirināt to pirms salnainās nakts. Varbūt ūdens mucu tur ienest? Pa rokai vienmēr būs karsts ūdens, kas glābs no šādām naktīm. Es tikai baidos, ka no tā mitruma konstrukcija satrunēs... Vētrainā vēja dēļ nevaru turēt vaļā. Attiecīgi mitrums tur jau tā зашкаливает.
Vakar visu vakaru laistīju kokus un zālīti. Prožektors mēness veidolā apgaismoja. Atakamas tuksnesī ne to vien nākas darīt.


Pusnaktī gaisā +7.0, uz zāles -2 un bezvējš, dūmakains pilnmēness. Ziemas apģērbā komfortabli... Sikspārņu un bezdelīgu joprojām nav...


Man jau trešo dienu Tmax pilni +20 un otro dienu +21. Pērn +21 bija jau 8. aprīlī, bet +24 jau 9. aprīlī. Tā ka vēlu... nemaz nav zināms, kad vispār būs tie jūlija cienīgie +24. Šeit koki nav gluži kaili. Viszaļākās ir ievas, visādi krūmi (īpaši jau ceriņi un ogu krūmi, krūmcidonijas, avenes, kaut kāda kārklu suga jau zaļa, smaržīgais sausserdis jau martā izplauka), tad papeles, kļavas. Dažādu šķirņu plūmēm, skābajiem ķiršiem lapas izlīdušas. Ābelēm mazāk zaļuma, bet pumpuri ir pavērušies. Liepām un bērziem pumpuri aktīvi aug. Arī ozoliem. Ošus neesmu izpētījis.


Šausminoša salna gan uz zāles, gan gaisā 2 m virs zemes ar būtisku ziemeļvēju. Šķiet, ka viss ir nosalis. Atbaidošs aprīlis!


Uz sausa zāļuka pusnaktī jau 0. Tas ir aukstāk kā vakarnakt, tātad saullēktā būs pāri -10...


Starp Nīcu un jūru pat 6 km nav!!! images.vfl.ru Turklāt nebija šodien brīzes R-Kursā, NEBIJA! Visā valstī pūta ziemelis, Z-LV arī ZR saskaņā ar AC centru D-Norvēģijā. Liepājas pludmales meteostacijā auksts, jo tas Z-vējš iznāk no ūdens, nevis sauszemes. Tas pats Pāvilostas m-st. Kad pūš īsta brīze (no jūras perpendikulāri krastam), tā atvēsina tuvākos 20..30 km no jūras. Nekā tāda šodien, vakar un aizvakar nav bijis.


Gaisā šorīt +1 (pie mājas sienas +3), uz zāles -8!!! Bezvējš, tātad lejā attiecīgi visi -1 un -10. Saule tagad uzlēkusi, bet priekšā kaut kādi slāņu mēsli, tāpēc staru un siltuma nav.


Arktiskajā oāzē nācās izkurināt māju (krāsni, plīti, malkas boileri bez izolācijas - sildos ar to). Gandrīz aizmigu, bet cepu rijamo... Tā nu sagaidīju 3 naktī... Pie mājas Z-sienas +8!!! Klajumā gaisā tikai +4, a uz zālītes sausās -5!!!!! Nez no kurienes lēns rietenis pūš... Nākamnakt vispār formāli tropiskā gaisa masa būs, a vot salna solās būt vēl niknāka. Jau tagad baidos, kas būs pēc 3 h... Šausminošs aprīlis...


Atkal Toms izbazūnējis labo vēsti pa pus pasauli? Nu tad 100%, ka siltuma vietā būs aukstums. Labas lietas nenāk kliegdamas! Arī sliktas lietas mēdz neatnākt, ja dikti daudz par tām klaigā. Bet labās lietas ir īpaši tramīgas uz troksni. Baidos, ka šogad vasara sāksies vien jūnijā (ja ne jūlijā kā 2017. gadā). Un nekāds baisais siltums nekur prognozēs nav redzams. Nemaz jau nerunājot par vēso maiju.
Starp citu, man šovakar 11 grādu atšķirība starp pārkaltušajām virsmām (konkrēti siena kārtiņa, bet tikpat labi sakaltusi, sniega pieblīvēta zālīte pļavās) un gaisa temperatūru 2 m virs zemes. Kā jau baidījos, šonakt salna sasniegs visus -10, bet uz piektdienu gan jau tālu pāri -10 būs. Un kāpēc es sienu no zemenēm novācu... I podus iznesu ārā. Dienā nekāda prieka no pirmajiem +20.0 nebija (kaut kā nepiedienīgi vēlu šogad), jo simtiem m no ceļiem vējš lēnām aizpūš smilšu puteķlus, kurus ir kaitīgi ieelpot. Viss gaiss ir tāds putekļains. Labi vēl ka smiltis nešņirkst starp zobiem...


Manuprāt, tiešas sekas mežu masīvu iznīcināšanai. Augošā mežu platība oficiāli ir tāda pati, kā vārošā Baltijas jūra, kurā joprojām pie LV krastiem tikai +4 pēc zviedru infas, kas jau tā ir pāris grādus "uzsildīta" par godu 21. gs. reliģijai. Un es neteiktu, ka mums LV trūkst nokrišņu. Marts bija ekstrēmi slapjš visur. Pati ziema arī bija slapja, īpaši jau janvāris. Problēma ir vēja ātrumā, kas līdz ar mežu vienlaidus masīvu iznīcināšanu, ir būtiski palielinājies. Es atrodos visslapjākajā vietā LV, apsteidzot pat oficiālo līderi Siguldu. Man, kā mūžu nodzīvojušam Vidzemes augstienes slapjākajā daļā, šejiene atgādina kaut kādu mūžīgu ūdenskritumu. Turklāt mēdz gāzt kā vasaras negaisā jebkurā gada mēnesī. Un tomēr šai vietai ir raksturīgs tuksnesis veģetācijas sezonas pirmajos mēnešos - katru gadu. Īsi sakot, šeit ir ekstrēmi slapjie 8..10 mēneši un 2 līdz 4 mēneši tuksneša. Turklāt tuksnesis sākas jau nedēļu pēc rekordlietaina perioda. Kā var tik ātri pazust ūdens? Meliorācija + vētras.


Nu cik var nelietīgi melot? Kāda brīze, ja visā Baltijā pūta ZA, ZZA un Z vējš? Šauļos arī jūras brīze? Man arī kaut kad dienā iepūta no Z (arī šajā pusnaktī pūta stiprs ziemelis), lai gan īstās jūras brīze mani principā neskar, jo esmu pārāk tālu. Vot i redzēsiet, ka nekādas brīzes arī šodien nebūs. Nebija vakar (rīta pusē fronte pārgāja - nu mazums kādu vēju iegrieza) un nebūs šodien (frontes nav un pūš stabils vējš no iekšzemes, kas, protams, saldē Kursas piekrasti līča pusē). Ja visur esošs vēja virziens dzesē piekrasti, jo tā iznāk pret vēju, tā NAV brīze, bet gan banāla sagadīšanās, kad no ūdens puses pūš vējš. A kādam vēja virzienam jābūt Skandināvijas AC ar centru virs Norvēģijas? Tak uzlieciet pulksteni uz kartes, tā lai tā centrs būtu virs D-Norvēģijas! Un sapratīsiet, kāpēc pūš vējš it kā no ūdens. Brīze būtu, kad visā LV pūstu D-vējš, bet visā piekrastē pavisam cits.


Nu lūk, šorīt uz pārkaltušā siena, kas joprojām sedz pat zemeņu lapas, nemaz nerunājot par vērtīgākiem augiem, -7!!! A gaisā klajumā +2.8! Gan jau manā lejā (padsmit m zemāk) arī gaisā tuvāk 0, jo šādā bezvējā atšķirība mēdz būt par 2 grādiem. Baidos, ka šīs sala izvirtības šosezon nebeigsies, jo tuksnesis tikai pieņemsies spēkā, a tas nozīmē rasas neesamību un izsalšanu kā Mongolijas klajumos. Ļoti pārdzīvoju par kosas dzinumiem, jo vairums kosu ir vārgas uz salu. Pēdējos 2 jūnijos pļavā (pat augšā) tās kapitāli apsala lielsala naktīs.


Kā viens Jancis ляпнул par brīzi, tā visi pēc viņa atkārto... Lai gan nekādas brīzes nav. Z-vējš ir pat ļoti tālu iekšzemē (nesaistīti ar jūru), pat Šauļu lidostā. Turklāt brīze Kursas jūrmalā ir no R, nevis Z. Tajā pašā laikā Ventspils lidostā saglabājās ZA vējš un attiecīgi ilgstoši +15. Tāpēc aicinu pašiem izanalizēt, kāpēc tāds vēja virziens, nevis visur piesaukt brīzi kā visu nelaimju cēloni! Kādam свербит no virtuāli sasilstošās Arktikas, vēl kādam Atlantijas okeāns traucē (a kāpēc ne Klusais vai Indijas?), kādam dažas dienas saules pēc rekordslapja un drūma marta liekas neizturami mokošas. Nē nu katram sava sāpe, bet diemžēl tam visam nav nekāda sakara ar objektīvo realitāti.


Arī citos periodos starp ledus laikmetiem, kas agrāk bijuši siltāki par mūsdienām (pēdējais ledus laikmets bija visaukstākais un arī tagad mēs ciešam no tā sekām, baidos, ka nākamais būs vēl postošāks), dominējusi R-A pārnese ar aktīvu tropisko ūdeņu plūsmu uz Arktiku. Z-Atlantija bija siltāka un klasiskā R-A pārnese bija tik spēcīga, silta, ka sildīja visu mūsdienu Krieviju. Arī tur bija būtiski siltāks un mitrāks. Kad Arktika apledo un atdziest, sāk dominēt meridionālā gaisa masu cirkulācija (D-Z un Z-D pārnese), ko mēs arī redzam pēdējos gados. Starp citu, viena no teorijām, kāpēc vispār beidzās apledojums mūsu platuma grādos - virs plašajiem ledājiem gadiem stāvēja milzīgs AC, a vasarās taču saule karsēja tāpat kā mūsdienās, attiecīgi ik gadu ledāju malas kusa, kusa, kamēr izkusa tik daudz, ka brīvā sauszeme vasarās sasila, radot jaunas silta gaisa masas, un kausēja vēl vairāk, a aukstie okeāni neveicināja jaunu snigšanu.


"Vairāk par to var izlasīt šeit"

Labāk gan nelasīt un nepiesārņot savu apziņu ar kliedzošiem meliem... Baltijas reģionā vissiltākais bijis Atlantijas periods pavisam drīz pēc ledus laikmeta beigām. Tas bija ne tikai tikpat silts kā mūsdienu Anglijā (neskaitot kalnus un augstās augstienes), bet arī būtiski slapjāks. Un vēsturiski tieši tā tas notiek arī mūsdienās - jo siltāka Arktika (diemžēl tā joprojām pilnībā aizsalst, ļaujot attīstīties super AC), jo vājāki AC. Andrej, atmosties! AC vienmēr (Z-puslodē) baro aukstums tā A-malā un siltums R-malā - jo lielāks kontrasts, jo ilgāk dzīvo milzīgi plaši AC. Kad Arktikā nebūs peldoša ledus, kad visa Grenlande būs tumši zaļu mežu klāta, vairs nekādu atbaidošu AC, bet vienmērīgi mitrs laiciņš visu gadu. Jā, arī cikloni vājāki, bet nokrišņiem nevajag baisi dziļos ciklonus, pietiek ar konvekciju, zema spiediena ieplakām. Katrā šādā AC labāk lamā Arktiku, kas ir spēcīga kā cara laikā!


Spiedienu cilvēka organisms vispār nejūt, ja tas nemainās. Jūs mierīgi varat izturēt kaut 10 atmosfēras, kas ir patiešām milzīgs spiediens. Tikai pārejai uz tādu jābūt pakāpeniskai. Es to tādā kontekstā, ka pāreja uz esošo spiedienu bija nu ļoti pakāpeniska, lēna, attiecīgi nav tāda cilvēka, kuram tieši spiediens varētu radīt kaut mazāko diskomfortu. Nu tā ir iekārtots cilvēka organisms. Cilvēki (nebūt ne Jurija Gagarina kloni - pēc veselīguma) diendienā braukalē liftos debesskrāpjos, mainot atmosfēras spiedienu minūtēs. Un NEKAS būtisks nenotiek.
Ja šādā laikā ir grūti, tad varbūt tomēr vainīgs ir kas cits. Statiskā elektrība būtiski palielinās, ir palielināta skābekļa koncentrācija sausajā gaisā. Varbūt vēl kaut kas...
Es nesauļojos, nepatīk atrasties saulē, pat strādāju ļoti tumšās brillēs ar cepuri pāri, bet psiholoģiski tomēr patīkamāk, kad ir saulains, nevis apmācies. Kompromiss ir - darboties ārā pēcpusdienās vai rīta agrumā, ja ir silts.