R
Rūdolfs

Lietotāja aktivitātes


Patiesībā galīgi nav taisnība, ka pēc siltām ziemām ir sliktas vasaras un pēc aukstām - karstas. Ir tieši otrādi. Pēc aukstām un garām ziemām vasaras bieži ir vēsas vai īsas, bet pēc siltām ziemām garas un siltas. 2010.,2011.gads bija liels izņēmums Latvijas laikapstākļos, jo tie nav tik kontinentāli, kā gribētos uzskatīt. Respektīvi - laikapstākļus vairāk nosaka okeāna gaisa masas, nekā kontinentālās. Līdz ar to diezgan grūti aukstām, kontinentāla rakstura ziemām nomainīt karstas, kontinentāla rakstura vasaras.


Apmēram 15 minūtes pēc ieraksta rietumu pusē jau bija redzami neganti zili melni mākoņi no Jūrmalas puses, kas vēlāk atnesa mērenu lietusgāzi, nu jau beigusies un spīd saule, tikai ap +15 grādiem, lietus laikā +13. Vakar Austrumrīgā, kur vēsturiski līst daudz biežāk, bija lietusgāze pat ar krusu...
Gada siltākajā laikā, kad vēsturiski vidējā temperatūra Rīgā ir ap +19 grādiem, mērens laiks būtu +23 dienā, +14 naktī. Šobrīd vidējā temperatūra ir zem +15 grādiem - tas ir rudens, nevis mērena vasara. Mērena vasara bija pagājušonedēļ, nu izņemot svētdienu.

Tik mainīgā vasara
23.07.2020 11:55

Diena ļoti karsta - pirmie +30 un līdz pat pēcpusdienai skaidrs ar lēnu vēju. Kamēr Rīgā jūras brīze, uz Z no Iecavas pats karstums ar +31. Ap 17.00 varēja redzēt skaistus negaisa mākoņus, atpakaļceļā mākoņaināks, vēsāks, viens negaisa mākonis bija redzams ziemeļu virzienā no Iecavas - izrādās, Rīgai ticis. Vakarpusē lietus pēdas jau no Pļavniekkalna līdz pat Zolitūdei, skaista migla, bezvējš. Ap +20, vispār kaifa vakars.
Tagad Rīgā baisais negaiss - ļoti skaļš pērkons ar zibeņiem - dažiem minūtē. +19... Rīga laikam šomēnes pievelk negaisus.
Jūnija 2.puse izskatās - gaidāma tik silta, ka jūnijs atkal kļūs par vienu no siltākajiem vēsturē. Tiesa, pēc aukstā maija daba joprojām ir iekavējusies (drīz vairs tā nebūs). Iespējams, ka vasaras otra puse nebūs tik silta...


Laikam jau, pirmkārt, temperatūru līdz +25 ir nekorekti saukt par karstuma vilni un vairāk arī nesola nākamnedēl. Šonedēļ gan pie vainas nebija nekāda jūras brīze, bet vairāk mākoņi (kas var mazināt temperatūras arī nākamnedēļ. Piemēram šodien mākoņu Rīgā nav daudz un ir pat ailtāks nekā prognozēts - visi +24) un aukstās/siltās frontes novietojums, kas pārsvarā atradās tieši virs Latvijas vidienes.. Zem biezajiem mākoņiem gaiss neuzsila arī daudzviet citur Latvijā un lietus dienas laikā Rīgā arī dzesēja papildus, pārmitrajam gaisam neļaujot īpaši uzsilt. Vienīgā diena ar izteiktu jūras brīzi bija otrdiena, kad fronte bija vistālāk uz austrumiem un pat tad Rīgā bija tikai apmēram 2 grādus vēsāks nekā Zemgalē tālāk no jūras.

Un vasara var sākties!
12.06.2020 17:59

Zemgalē, tai skaitā Rīgā noskaidrojies un līdz ar to silts - jau +23 Rīgā. Citviet Latvijā daudz aukstāks. Līdz ar silto nakti šī ir siltākā diennakts šajā nedēļā ar vidējo temperatūru Rīgā virs +20!

Un vasara var sākties!
12.06.2020 13:21

Rīgā nakts bez negaisiem, arī jebkāda nopietna lietus. Lijis vien pavisam nedaudz. Šobrīd joprojām zemie mākoņi, redz sauli cauri tiem ik pa laikam +18, joprojām mitrums no vakardienas lietus. Visas prognozes pavisam šķērsas par lietu un negaisiem - viss attīstījās pavisam citādi un spontāni. Dienā varbūt +20...+21 būs, bet visticamāk bez lietus un saulaina laika. Laikam rītdiena ar +23 un saulainu dienu bez mākoņiem liksies vispatīkamākā diena šonedēļ.

Un vasara var sākties!
12.06.2020 07:45

Dīvaini - Latvijas vidienes negaisi ap 1.00 ātri izveidojās, izlija uz vietas un ātri izzuda, nu jau vairs gandrīz nav jaunu zibeņu.. Visi negaisi “nomiruši”. Rīgā mākoņains, ļoti silta nakts ar +19. Dīvains laiks ar siltām naktīm un mērenām dienām... Redzēsim, vai rīta pusē būs kāds negaiss...

Un vasara var sākties!
12.06.2020 02:28

No 13.30 līdz 14.50 bija visstiprākais lietus Rīgā - ilgstoša lietusgāze, pārsvarā spēcīga. Ik pa laikam tuvāki un tālāki zibens spērieni. Pie Raņķa dambja no kanalizācijas akām šļācās ūdens pēkšņā pieplūduma dēļ. Ļoti lielas peļķes, izskalota zeme, lietus noliecis pat ziedus. Pēc lietus puslīdz noskaidrojies, pastiprinājas A vējš, kas tagad kaltē. Diena uzsilusi līdz +23 grādiem (vēl ap 15.00 bija tikai +18), laikam vairāk arī nebūs. Lai gan naktis tagad ir ļoti siltas, nekāda karstuma šonedēļ ārpus Latgales nav bijis, Rīgā tikai pirmdien uz pavisam īsu brīdi bija +25, tā pārsvarā ap +20...+23, izņemot otrdienu ar +14 pa dienu. Jau no rītdienas siltais un mitrais gaiss tiks aizvirzīts atpakaļ uz dienvidiem, līdz ar to apmākušais negaisu periods būs beidzies.
Dienvidos pagaidām nekādi negaisi neveidojas, lai gan potenciāls it kā liels. Iespējams, būs tikai naktī.

Un vasara var sākties!
11.06.2020 18:33

rainradar.net kaut ko uzrāda. Pašlaik citu avotu nav, jo LVĢMC radars visu laiku uzkarās.

Un vasara var sākties!
11.06.2020 14:02

Izskatās, ka Rīgai seko negaisi viens pēc otra. Nu jau atkal ieradies nākamais un gaidāma jauna lietusgāze. Tie paši +18...+19.

Un vasara var sākties!
11.06.2020 13:39

Rīgā silta nakts, faktiski siltāka par daudzām dienām nesenā periodā ar +18...+19. Rīts apmācies, gaiss nav uzsilis vairāk kā līdz +20. Nu jau kādu laiku dzirdami arvien skaļāki pērkoni un redzami daži zibens spērieni. No dienvidiem tuvojas vientuļš priekšpusdienas negaiss... Ja būs stiprs lietus, pēc tam gaidāma sutīga diena.. Gaisā, šķiet, joprojām ir iepriekšējo negaisu mitrums.
Lietusgāze tikko sākās.

Un vasara var sākties!
11.06.2020 11:01

Rīgā šajā diennaktī jau 4.negaiss, Pārdaugavā ar lietu - trešais. Tiesa, ar slinkiem un retiem pērkona rūcieniem. Pirms dažām minūtēm daži zibeņi. Atkal pamatīgi līst. +17... Izskatās, ka pēdējais negaiss. Rīt gan Rīgā nekādu negaisu nebūs, arī siltāk par šiem pašiem +16...+17 ar jūras vēju aizfrontē nebūs.

Un vasara var sākties!
08.06.2020 19:49

Mākoņos zibsnī bez apstājas. Krusas tomēr nav, bet ļoti stipri līst. Pērkons dobi rūc. +19.

Un vasara var sākties!
08.06.2020 17:27

Šodien vienkārši ir mainīga virziena vējš, neeksistējošā jūras brīze nekādi nenokausēja supernegaisu, kas apmēram stundas laikā strauji izauga pie Jelgavas un nu sasniedzis Pārdaugavu. Zolitūdē rīb nepārtraukti, daudz zibeņu, sākusies lietusgāze, šķiet, ka būs arī krusa. Pirmais negaiss, kas izauga virs Rīgas austrumiem un nesa krusu Garkalnes pusē, Pārdaugavai smuki aizgāja pa DA malu. Dienā pirmie +25 šogad, bet ne vairāk. Diezgan mākoņains un mitrs gaiss pēc rīta negaisa lietus (lija ap 6.00).

Un vasara var sākties!
08.06.2020 17:21

Sestdien gaidāms diezgan plašs lietus, nākamnedēļ stabils vasaras siltums ar naktīm virs +10 un dienām ap +20...+25 un īslaicīgām lietusgāzēm. Jūnija pirmajai pusei var teikt, gaidāmi pat netipiski vasarīgi laikapstākļi, īpaši pēc ilgstošā vēsuma un aukstuma, kas ildzis jau kopš aprīļa sākuma. Meteoroloģiskās vasaras sākums lielā daļā valsts jau piektdien un sestdien.


Ja Rīgā tiešām snigtu, tad tas būtu gan vēlākais sniegs Rīgā novērojumu vēsturē, gan visticamāk visas ziemas sezonas biezākais sniegs (jo biezākais sniegs šoziem Rīgā bija vien 7 cm 31.martā). Bet nu Rīga Latvijas mērogā reti izceļas ar īpašiem laikapstākļiem (izņemot līča efektu, bet tas pašu Rīgu skar visai reti), tas jāpieņem.
Pārdaugavā jau 0, stabila salna uz zemes; jau norietot saulei, bezvējā bija jūtams ledains aukstums. Tiesa, jau pēc dažām stundām ieradīsies mākoņi, līdz ar to lielākais sals gan jau būs Latgalē.


Pēc ceturtdienas ārkārtas stāvokļa vētras sekoja mierīgāka piektdiena ar daudziem saules un dažiem lietus brīžiem. Arī šodiena sākās saulaina, bet nu jau vairāk par stundu Rīgā īsta sniegavētra - brāxmas līdz pat 20 m/s, koki brīžiem nolokās, sniegs kombinācijā ar krusu, -1. Šai ziemai neparasti apokaliptisks skats, tāds vējš ar sniegu un tik sliktu redzamību (100 m, ne vairāk), šķiet, ir pirmoreizi šajā sezonā.
Starpcitu, nākamajā naktī, ja būs aukstāks par -11, tiks pārspēts Latvijas ziemas sezonas temperatūras minimums.

Komentāra rakstīšanas brīdī pie mājas tika nolauzta apmēram 10 m augsta ieva.

Vējainais pavasaris
14.03.2020 12:21

Pēdējā nedēļa Rīgā ar arvien skanīgākām putnu dziesmām, saule, kas parādās starp mākoņiem jau silda, dienās pat tuvu +10. Taču jau vairākos GFS izlaidumos galvenais scenārijs, kas piepildījās teju visu ziemu, pēc mazliet vairāk nekā nedēļas rādā bargu salu anticiklonos, vājinoties cikloniskajai darbībai visā Eiropā. Pagaidām šīs prognozes izskatās pēc īstā ziemas sākuma, lai cik arī neliktos jocīgi. Pirms dažam dienām ne tuvu nekas tāds netika paredzēts. Pārējie scenāriji nav tik ekstrēmi, bet ļoti siltu martu laikam neredzēt.


Tā ir fantāzija, nevis uz laikapstākļu modeļiem balstīta analītiska prognoze. Marts pēc vidējo prognožu modeļiem tiek prognozēts ~ 3 grādus siltāks par normu, aprīli sola tomēr tuvāku vidējiem rādītājiem, nevis relatīvi daudz siltāku par martu (un kur nu ar gandrīz +30 grādu karstumu), prognožu par sniegu un salu marta vidū tagad nav nevienā meteomodeļu scenārijā. Superkarstas vasaras scenārijs, protams, iespējams, bet mazticams. Diez vai vasara būs arī auksta un lietaina. Pirms tam prognozēji meteovēsturē aukstāko ziemu, šogad meteovēsturē karstāko vasaru - ar šādām anomālām novirzēm no normas vasara vai nu par 1 (paņemot zemākās anomālijas), vai 3 grādiem pārspētu viskarstāko vasaru, kāda bijusi zināmajā meteovēsturē, respektīvi, kalendārās vasaras vidējā Zemgalē/Rīgas lidostā būtu +20..+22 grādi (2002. g. rekords +19). Lieki piebilst, ka ar tādu prognozi arī pavasaris kļūtu rekordsilts un pārspētu iepriekšējo rekordu par 0.2-1.5 grādiem (norma vēl šogad - vidējā temp. 1981.-2010).


Rīgā šopēcpusdien pat +9!