R
Rūdolfs

Lietotāja aktivitātes


Ziemīga diena. No rīta skaidrs, saulains un -6. Diena pat nepaspēja iesilt, kā uznāca mākoņi. Diena kopumā drūma, apmākusies, tikai +1...+2 grādi, labi, ka vējš vēl nebija stiprs. Sausums drīz sāks par sevi manīt.... Arī temperatūras svārstības gan jau pastiprināsies - tātad iespējamas vēl aukstākas naktis.
Šonakt sola skaidrošanos tikai uz nakts otru pusi, laikam tik auksts nebūs...


Problēma, ka mums sabiedrība ir izteiktas “pūces” lielākoties. Daudzviet darbu sāk tikai 9.00 un vēlāk, beidz ap 17-18, daudzi arī vēl vēlāk. Ja spētu salāgot režīmus ar ziemas laiku (sākt darbu 7.30-8.00, beigt 16.00-17.00, tas būtu labāk, bet grūti realizējams. Ziemas laiks ir mūsu īstais joslas laiks un pat tam ir neliela nobīde uz priekšu, vislielākā valsts austrumos. (Jo solārais pusdienlaiks ir pēc 12.00 pat ar ziemas laiku un pēc 13.00 ar vasaras laiku).
Paliekot ar vasaras laiku, decembrī tikai 10.00 kļūs gaišs, kas liekas diezgan biedējoši.


Rīgas lidostā fiksēta visas ziemas minimālā temperatūra: -14! Nupat vēl saulains rīts un -6, pēc 4 stundām jau sola +4 grādus. Diezgan pamatīgas temperatūras svārstības vienai diennaktij..


20 cm varbūt tikai saputinātās vietās. Rīgas centrā Esplanādē bija no 10 līdz 13 cm, vairāk nekur neredzēju.
Tev te “smieklīgi” par nepareizu sniega segas biezumu, bet zini, ka Rīgā vairs vispār nemēra nokrišņus (un pēc LVĢMC modernizācijas tā nav vienīgā vieta)? Rīgas dati vairs nepienāk SYNOP tīklā (ogimet). No pārējām viņu meteostacijām pēdējā laikā aizvien biežāk apšaubāmi “silti” dati. Lūk, tas viss ir pavisam nesmieklīgi. LVĢMC demonstrē absolūtu bezdarbību. Vai šodien bija brīdinājums vai izlabota prognoze, kad jau bija skaidrs, ka līča efekts visu dienu nesīs Rīgai sniegu? Arī ne. Nulle reakcijas! Tāda sajūta, ka LVĢMC dzīvo savā virtuālajā pasaulē...


Pēc sniega armagedona nesen noskaidrojās un temperatūra strauji noslīdējusi uz leju. Nu jau -10 zvaigžņotās debesīs!


Pārdaugavā šodien īsts Sūnu ciems - samērā neprognozētas līča snieggāzes. Šķiet, tādā apmērā līcis šai pusē nebija plosījies visu ziemu. Oficiālajās faktiskajās prognozēs nekādi nokrišņi nerādās, bet reāli ik pa laikam stipri snieg un puteņo, pie tam sniegs ir tāds diezgan irdens un blīvs. Ziemas atvadu sveiciens atnesis nu jau ap 8-9 cm sniega, kas laikam tā normāli noturēsies visu nakti, bet jau rīt krietni kusīs... Par nokrišņu trūkumu šomēnes sūdzēties nevar nemaz.
Stabils -1.


Tīri klimatiski centrālajos rajonos - Zemgalē nokrišņu ir vismazāk visā Latvijā. Kā nekā - līdzenums. Starpcitu, Rīgas rietumu galā ik gadu ir par apmēram 100 mm mazāk nekā Rīgas austrumu galā. Gan jau esi pamanījis.... Dzīvojam vienā no sausākajām un siltākajām visas Latvijas vietām..


Šī ziema īsti nav īsāka par citām. Sākums novembra beigās, beigas februāra vidū. Pat pagājušā ziema bija īsāka, nemaz nerunājot par daudzām citām. Un tīri subjektīvi šī ziema bija diezgan sniegota. Un kas labāk - neziemas decembris vai februāris?

Sagaidot martu
26.02.2019 21:59

Ir protams. Būtu jāuztaisa galerija, skatīšos rīt, vai saņemšos to izdarīt.Šajās brīvdienās pa Igaunijas ziemeļiem leduskritumu tūrē - vakardiena ZR daļā apmākusies, +1...+2, no rīta uzsnigušais sniegs nedaudz kusa, naktī mežu masīvos 0, nekādas kušanas, ap 30 cm cieta sniega mežā un pilnībā sasalis meža ezers. Šorīt, Igaunijas 101gadē, vietām migla, bet Rakverē -Kohtla-Jervē priekšpusdienā noskaidrojās, vienīgais skaidru debesu pleķītis tuvākajā apkārtnē. :) Leduskritumi fantastiski, īpaši pie Valastes, kur laikam iepriekšējos salos tuvējie koki ar biezu ledus kārtu, kas saulē ātri krita nost un kusa. Pats leduskritums arī ļoti iespaidīgs, Somu līcī gan ledus īsti vairs nav. Rietumdaļas upēs arī gana daudz ūdeņu. ZA daļā sniega sega nevienmērīga, jo bijuši pamatīgi puteņi, bet vidēji ap 20 cm vēl ir. Pagaidām jau +4, pie Kohtla-Jerves.
Pēc satelītdatiem izskatās, ka Rīgā un uz R no Rīgas pilnībā noskaidrojies un jau iestājies stabils pavasaris - neskaitot dažas sala dienas, ziemas atgriešanos prognozēs vairs neredz. Lai nu tā būtu...


Šodien salīdzinoši dzestrāks - +4, bet arī šodiena skaista un saulaina, ZR vējš, kas gan nav stiprāks nekā vakar, bet tomēr atvēsina saules siltumu... Ēnainās vietās, dārzos, mežmalās sniega gana daudz - ap 5-10 cm, zem kokiem un pļavās, pilsētā - gandrīz nemaz. Sērsna tik cieta, ka sniegs daļēji iztur cilvēka svaru. Arī ledainās taciņas kūst pamazām... Jauki, ka abas brīvdienas saulainas!
Piesaulē jau zied pirmie sniegpulksteņi, un pavasaris notikumiem aizsteidzies pa priekšu jau par kādu mēnesi...


Pie skaidrām debesīm bezvējā zeme ļoti atdziest, pats Rīgā novēroju, ka pie +3...+4 grādiem uz zemes ir salna un sasalums. Ja tiešām zemes līmenī būtu tāds siltums, tad sniegs ātri izkustu, bet pēdējās dienās kūst ļoti lēni un gan jau lielā daļā valsts austrumu sniegs līdz martam nemaz pilnībā nenokusīs, neskatoties uz silto laiku.


Rīgā visi +11! Dzidras, skaidras debesis, vien vējš mazliet traucē baudīt siltumu.... Daudzus gadus tik silts nebija pat martā, kur nu februārī... Tiesa, sniegledus fragmentāri saglabājas, no rīta bija 0 un salna.


Šodien saulains rīts, ap +1, viss pie zemes ledū. Pa dienu debesis pamazām aizklāja plīvuraini mākoņi, bet kopumā saulaina diena u neprognozēti silts, līdz +5. Pie zemes šķietami zemāka temperatūra, jo gandrīz nekas nenokusa, vien piesaulē izzuda jaunais sniegs. Tā vēl 4-5 cm sniega ir kopā ar veco ledu. Tos tik ātri neizkausēt... Bet arī siltums solās būt liels.
Bija skaists saulriets, pēc saulrieta tagad ap +2, pie zemes viss piesalis.


Sestdien saulainas dienas gadījumā pseidosiltuma vietā var gaidīt arī reālu siltumu - Eiropas modelis sola visus +10!
Bet jā, diemžēl, lielākoties pelēcīgs laiks ar maziem plusiem, tiesa, gandrīz bez nokrišņiem.
Bet pagaidām šī kopumā mērenā ziema nesusi daudz sniegotu dienu - vienlaidus sniega sega Rīgā turas jau 43 dienas + vēl jau arī decembrī, novembra beigās bieži sniga. Šķiet, tik ilgstoši sniega sega nebija noturējusies jau 6 gadus, tāpēc sajūtas ziemīgas. Un piedevām vien nedaudzas reizes temperatūra nokrita zem -10.
Pagaidām vēl pavasara pazīmju īsti nav - sniega sega ap 7 cm, no kuriem daļa pieblietējies jaunais sniegs, daļa - pārledojis vecais. Izskatās, ka šī sniega dienas Rīgā ir skaitītas. Nez kad sniegs izkusīs valsts austrumos - Vidzemes, Alūksnes, Latgales augstienēs?

Šobrīd skaidras debesis, pie zemes piesalis, bet gaisā vēl nesteidz atdzist zem nulles.


Vakar visu dienu +1...+2 un pārdzesēts lietus ar sniegpārslām, vienu brīdi stiprāks slapjš sniegs ar uzkrāšanos uz zemes, bet vakarā mēreni stiprs lietus. Viss sniegledus tāpat izkust nespēja. Naktī uzsniga ap 3 cm jauna, blīva sniega. Uz kokiem interesants skats - piesaluši ledus gabaliņi. No rīta ap 0 un puteņoja, tagad jau kļuvis mierīgāks, drīz jau skaidrosies, 0. Viss pēc atkušņa atkal balts šajā visnotaļ sniegotajā ziemā, kopējā sniega sega joprojām ap 7-8 cm, kur 4-5 cm ir vecais veterāns - sniegledus, kas uz zemes ir jau kopš janvāra (pļavās, arī mežos, ne pagalmos). Vēl jau rīt uz ziemas atvadām sola jaunu sniegu un tad no ceturtdienas sākas pavasaris. Pavisam... Tāpat paies vēl kādas dažas dienas, līdz tas sniegledus izkusīs pat pie nepārtrauktiem plusiem.
Marts februāra vietā...


Rīgā patiesībā šodien nebija vairāk par +4 grādiem un pat sniega sega nav īsti atkāpusies, daudzviet 5-6 cm biezumā, aiz Rīgas austrumu virzienā vietām joprojām visi 20-30 cm sniega. Kūst lēni sniegs, kas jau reiz bija kusis un atkal sasalis. Prieks, ka saule arī uzspīdēja.
Nu jā, nākošnedēļ principā anticiklons uz dienvidiem no Latvijas ar rietumu vējiem iepumpēs siltu gaisu, bet tas atkarīgs arī no mākoņiem un vēl arī nav 100% skaidrības. Naktīs būs lielāks vai mazāks sals. Ļoti nosacīta ziemas atkāpšanās.


Sniegs jau varbūt tik traki nekustu, ja ne pirmdienas gaidāmais pamatīgais lietus. Tā kā vismaz īslaicīgi pēc tam sasals, laikam nekas labs nav gaidāms...


Cik daudz sniega ir Viļakā? Ir vairāk nekā Alūksnē?


Šodien atkal atlaidenis - drēgns, apmācies, +1, vakarā līņāja un nedaudz sniga vienu brīdi. Sniegs šādā laikā nekūst (sērsna uz sniega), bet uz ielām viss šļakstās, slapjš, uz bruģa viss piesalst, peļķes nesaprotamā konsistencē. Kupenu ir daudz, sniega ne tik daudz, bet tas ir diezgan blīvs. Gana ilgi viss kusīs. Gaisā tagad +1, bet pie zemes neliels sals. Arī rīt vien +2. Kamēr nav liela pūtiena, ar sasalušu zemi tādā laikā kūst slikti, tā vien izskatās, ka visa kušana pārceļas uz svēdienu un pirmdienu, kad gan ies vaļā. Nu nopūstie pagalmi būs zaļi jau rīt, protams, bet sniega sega varētu pazust vien daļēji līdz otrdienai. Nu vairāk ticams, ka daudzviet paliks sniegledus un milzīgas, netīras kupenas. Būs bēdīgi, ja pēc tam atkal neuzsnigs...