R
Rūdolfs

Lietotāja aktivitātes


Pēdējo 10 gadu marti Rīgā bijuši nu ļoti dažādi - nu bezmaz no īsta pavasara līdz galīgai ziemai. 2013.gadā ne tikai +10, bet pat nevienas diennakts bez mīnusiem nebija. +10 nebija arī 2009. un 2011.gadā. Marti 2014.-2016. bija silti. Bet vidēji parasti dažas dienas gadā Rīgā martā ir +10. Nav jau teikts, ka šogad nebūs.


Arī 2013.gadā bija dažas siltas dienas. Un lielākā daļa pavasaru tā arī klasiski iesākas, kā šogad. Vienkārši tā sniega nebija daudz, tāpēc šķiet, ka viss ātri nokūst. Jau no ceturtdienas ECMWF un GFS prognozē anticiklonu ar salu, vismaz naktīs noteikti. Tikai laikam jau būs kailsals. Faktiski mežos, pļavās, neurbānajā vidē sniegs pilnībā varētu nokust tikai otrdien, jo naktīs būs sals, bet otrdien krietni plusi. Vēl jau nav teikts, ka šī ir īstā pavasara atnākšana...
Prognozes par mēnešu anomālijām šogad vispār visu laiku greizas. Aukstu februāra otro pusi arī neviens neprognozēja iepriekš.


ECMWF jaunākajā izlaidumā vairs tik pāsteidzīgi nav, bet, jā, plusi tāpat dominēs - pagaidām gan diez vai baigi pacelsies virs +5. Interesanti, ka visās naktīs paredz salu. Tad jau kušana īstā marta stilā. Rīgā tāpat nav, kam kust. Maz netīra sniega. Būtu pat prieks, ja lietus visu to ārprātu (sāls, putekļi, smiltis) aizskalotu no ielām. Tuvāk pie dabas gan sniegs balts, tīrs un skaists, tur arī skaista kušana..


Gan jau, ka tā arī būs. Kāda nedēļa varbūt būs drūmāka.


Šorīt lokāla skaista migla, -15 un veidojās neliela sarma. Pleskodālē miglas neesot bijis. Nesen migla pazuda bez pēdām, sarma saules staros arī. Nu jau -7, gaiss ļoti strauji iesilst. Piesaulē saule jau ar visu salu ir izkausējusi visu sniegu, redzami jau pirmie asni pie māju sienām. Citviet vēl smuki balts (cik nu balts, viss sniegs ar melniem sodrējiem). Bet kopumā skaists, martam atbilstošs laiks. Sauss gan, sniegs un mitrums derētu, bet pēc jaunākajām prognozēm izskatās, ka nedēļas otrajā pusē sagaidīsim lēni, slapjo, mitro pavasari ar lietu, sniegu, maziem plusiem un danci ap nulli bez saules jeb viss tas, ko varēja piedzīvot ziemas pirmajā pusē. Pavasaris gan ir neizbēgams, bet cerēju, ka martā būs vēl kāds anticiklons, tagad prognozē vien lietainus un drūmus ciklonus. Skumji.


Grūti prognozēt. Iespējams, ka pēc tam kādu pusotru līdz divas nedēļas drīzāk turpināsies vājāks sals un sniegs. Pēc pavasara saulgriežiem vajadzētu kļūt siltākam, bet varbūt tas notiks mazliet ātrāk vai vēlāk par šo laiku. Visticamāk, ka pavasara pirmās dienas izskatīsies kā ziemas atkusnī, mazi plusi, mitrs, apmācies. Un kamēr vēl viss ledus un sniegs izkusīs...


Scenāriji tiešām ir dažādi, un es arī pieņemu, ka visu martu nebūs brangs sals. Tā nebija pat 2013.gadā. Atceros, ka marta sākumā togad vienu dienu bija +9 un uz mēneša beigām dienās tāpat bija plusi. Sniegs saulē čākstēja arī salā. Vienīgi CFS dod aukstuma anomāliju visam pavasarim, pēc tā arī vadās. Bet zināt nevar un nošaut greizi var viegli.
Taču marts teorētiski var būt aukstākais ziemas mēnesis, tāpat kā decembris var būt siltāks par novembri. Marts vidēji ir 4 grādus siltāks par februāri, tas gan. Bet 2013.gadā pēc vidēji silta februāra sekoja auksts marts (3 grādus aukstāks). Nebūtu togad bijis auksts janvāris, marts būtu kļuvis par aukstāko ziemas mēnesi (tā bija laikam noticis šur tur piekrastē). Tā marts bija 0.7 grādus siltāks par janvāri.
Un cita lieta - nav 2007.gads un šogad liela sala un tāda stabila Sibīrijas anticiklona ziemā pie mums nav laikam bijis nemaz. Tur tā lieta, ka agrāk vai vēlāk tāds var izveidoties.
Bet pavasaris būs tāpat. Bet ne jau 1.martā. :)


Es drīzāk teiktu, ka šis bija vien atlaidenis - +1 grāds nav nekas, salīdzinot ar decembra un janvāra plusiem. Praktiski nekur, izņemot pie ielām un pagalmos īsti nekādu kušanas pazīmju nebija - vien mīkstāks sniegs, kas tagad sasals cietākā garozā. Nebūtu pretīgā sāls un smilšu, būtu diezgan patīkami (nekādu dubļu vai ūdens lāmu nav). Prognozes šai nedēļai mainās ik pa izlaidumam - iepriekš ECMWF modelis solīja krietnus plusus, šobrīd jau vairs nesola. GFS otrādi - solīja salu iepriekš, bet tagad ir par labu atkusnim brīvdienās. Es teiktu - vairāk par 0 varbūt uzrādīs tikai Rīgas LU jumts. Svarīgāks ir sniega daudzums šonedēļ, jo ECMWF sniegu no jaunākā izlaiduma ir noņēmis, GFS - ne un skaidrības nekādas. Citādi maz tā sniega, tiešām. Gan jau snigs neprognozēti.
Vēl viens skumjš fakts ir tas, ka šajā gadā Rīgā bijis vien 30 saulainu stundu un tuvākajā nedēļā īstu saules brīžu prognozēs nav. Depresīvi diezgan. Jāgaida arktiskais anticiklons tikai saulainu dienu iespējas dēļ...


Trešdienas vakarā uzspīdēja skaista, silta saulīte, jau bija jūtams pavasara tuvums, skaidra, auksta nakts ar -12, bet ceturtdienas rītā ātri uznāca zemie mākoņi, tāda kā migla, sarma. Kopš tā brīža viss uzkāries. Bezvējš, pelēki zemie mākoņi, sarma no rīta bija, bet nu kaut kur pazudusi. Vidējs sals, -6..-8, bez vēja nemaz auksts nešķiet. Laikam tā vien pelēcībā turpināsim dzīvot, šoziem saulainās dienas reāli jāķer, tiešām maz tādu. Sniega maz, ap 5 cm, vietām pat tie nopūsti (iztvaikojuši)? Nu ja ne sniegs, tad vismaz saule. Kādas cerības ir uz nākošo nedēļu kopā ar pavasarīgajiem plusiem dienās, bet pagaidām neticu, ka tiešām būs saulains. Tāda tā ziema.
Modeļi salu prognozē vēl stabili un iespējams vēl martā iestiepsies.
Tomam Bricim labs sižets par ziemām un -20. Patiešām šīs ziemas vienmulībā nav vēl tādi bijuši (visās, arī pēdēji gadu siltajās ziemās ir bijuši pat -30). Laikam šogad arī saule + sniegs + sarma redzēti vien Kurzemes piekrastē, kur saule vidēji spīd biežāk ...?


Visu laiku līst... Nu labi, ne gluži, šorīt un pa dienu nokrišņi mitējās, pat uzspīdēja saule, raisot pavisam pavasarīgas sajūtas komplektā ar zīlīšu dziesmām. Tikai šodien sniegs nokusa arī sapūstās vietās, dārzos, dažās mežmalās un tagad var teikt, ka palikušas vien netīras sniega kupenas. Pagaidām +2, sīks lietus, kas ātri padara slapju. Taču prognozes jau rīt sola sniega papildinājumus, diemžēl tas būs slapjš sniegs. Arī prognozes šonedēļ pagriezušās - sniegu sola joprojām, bet brīžiem kopā ar sīkiem plusiem, kas nu nemaz neradīs nekādu ziemas sajūtu, bet tikai slapjumu, slapjumu, slapjumu. Cerams, ka tomēr noturēsies zem nulles. Teorētiski man nav nekas iebilstams arī pret atkusni, bet šāds pārlieku liels slapjums jau ir par daudz, labāk tad jau sals pie šādiem apstākļiem. Taču GFS vairs nekādu pārliecinošo ziemu februārī nesola, lai gan iepriekš tādas prognozes bija... Un par pavasari arī skaidrības nav, marts jau sen prognozēs rādās pavēss.


Rīgā šorīt +3, vietās, kur uzdarbojies putenis, jau sniega nav, citur slapja, saplakusi kārta. Zeme sasalusi un ūdens laikam neiesūksies vēl zemē, īpaši, ja vēl līs. GFS prognozē īstas nokrišņu atrakcijas tuvāko 2 nedēļu laikā. Laikam būs interesanti.Rīgā starp 9.30 un 12.30 spēcīgs sniegputenis, arī putenis un vispār baltums no debesīm, temperatūra ap - 7 no rīta un jau 0 tagad, vēl gan sniegs ir sauss, bet tūlīt, tūlīt jau vairs tà nebūs. Saputināts ir kārtīgi, vietām pat savi 10-15 cm, beidzot jau sen neredzēts sniegs un skaists baltums. Ņemot vērā, ka ietves nav paspējuši notīrīt, atkusnis un lietus, un šļura ir pēdējais, ko gribētos ieraudzīt, ņemot vērā, ka beidzot laiks ir īsteni ziemīgs. Piektdien un sestdien gan sola arī slapju sniegu un pat lielos daudzumos, bet vēl jāskatās, kā būs. Varbūt sasalusī zeme palīdzēs fragmentāri saglabāt sniega segu, jo jau pēc nedēļas sola arī jaunas sala epizodes. Taču parasti tas nepalīdz. Tad jau redzēsim, tuvākās dienas būs ārkārtīgi nepatīkamas. Siltāks gan ir un arī gaisā jūtama “Atlantijas smarža”. Žēl pēdējo dienu sniega, viss nebūtībā..


Arī Rīgā jau stundu pašlaik smuki snieg, brīžiem arī ļoti stipri.


Uhh, pagaidām vēl ir grūti pierast, visu atrast utt.
Izpētot visu, radās daži jautājumi/priekšlikumi:
Prieks, ka ir meteolapas mobilā versija, savā ziņā tā pat liekas ērtāka nekā datora versija, taču sākumā tāpat grūti pierast. Neliels priekšlikums - varbūt būtu iespējams sadaļu "Jaunākie raksti" ietilpināt jau sākuma ekrānā vai arī lapas apakšā, man personīgi tas ir pirmais, ko atveru meteolapā. Arī jautājums - vai garenie attēli pirms rakstiem tiek izvēlēti randomā? Diezgan radoša pieeja, taču mazliet saraibina rakstu sadaļu. Atverot konkrētu rakstu, izskatās ļoti labi.
Divi jautājumi: Laikam, pārejot uz meteolapas jauno versiju, iepriekš nepublicētie, bet saglabātie raksti ir neglābjami zuduši vai tomēr ne? Pie sava profila atradu tikai publicētos. Un nākamais jautājums - Vai pēc jaunās versijas ieviešanas tiek slēgta mājaslapa www.m.meteolapa.lv ? Agrāk tur varēja ātri un ērti pārskatīt LVĢMC radara datus mobilajā telefonā.

P.S. Kā tieši pieveinot saites?


Tad jau sanāk, ka 2009./2010., 2010./2011. un 2012./2013. bija drīzāk anomālijas (nu vismaz spriežot pēc visām pēdējo laiku ziemām) un arī tās visas nebija nu gluži pilnībā bez pelēcības. Diemžēl vai par laimi, kā te kuram. Pēdējās ziemas nebija gan tās aukstākās, bet nu nebija arī rekordsiltas. Un arī daudzas ziemīgas ainas bija šajās ziemās, tiesa, daudz bija bezsniega un silto brīžu, bez kuriem Latvijas ziemas neiztiek, lai kā arī būtu. Latvijā ilgstošs sals vienkārši nespēj noturēties visu ziemu, piemēram.
Šīs ziemas pirmā puse gan psiholoģiski liekas neizdevusies no sala un sniega viedokļa, taču valsts ziemeļaustrumos teju visu decembri noturējās sniega kārta. Nu tomēr diezgan neslikti. Katrā ziņā nav vairs 70tie un 80tie gadi, laikapstākļi mainās, citas tendences izzūd, citas parādās. Un tās nevar ne paredzēt, ne arī būtiski ietekmēt.


Domāju, ka pietiktu kaut ar piesalšanu - jau būtu daudz labāk pēc šāda slapjuma, sniegs gan jau būs, varbūt ne uzreiz, bet kaut kādas sniegpārslas parasti uzrodas arī anticiklonā, par līča efektu gan grūti spriest.


Rīgā šodien ap nullīti, peļķēm pēc skaidras nakts ledus kārtiņa, saule redzēta tikai no rīta, priekšpusdienā nedaudz sasniga - zeme tagad tāda pusbalta...pirms nākamā lietus. Stabilu ziemu laikam arī janvārī nav ko gaidīt, pagaidām šī ir neparasti maiga ziema - Rīgas centrā oktobrī, novembrī, decembrī (jau kopš aprīļa otrās puses) nav bijis aukstāks par -2! (piepilsētā gan bijis arī lielāks sals, bet puķītes uz balkona joprojām neizskatās nosalušas). Lai gan bijuši arī siltāki decembri un novembri, vienmēr, šķiet, bijis arī aukstāks un sniegotāks laiks kaut uz dažām dienām. Bet tas svētku sajūtu, manuprāt, gan nemaz nebojā.. :)
Lai nākošais gads nes mazāk vilšanās, vairāk sasniegumu un vienmēr interesantus laikapstākļus!


Piekrītu par siltākām sajūtām, bet vējains un lietains, tumšs bez maz vai kā polārajā naktī, mehh, tad labāk vēsāks ar bezvēju, mierīgs vai vismaz ar sauli, ko laikam var gaidīt rīt uz dažiem brīžiem..


Rīgā dienas pirmā puse sniegota, ar 0 grādiem, brīžiem sniga lielām pārslām, kādi 2 cm atkal piesniga, bet nu jau atkal līst. Atkal slidens. GFS “pasiltinājis” prognozes un nu jau turpinājumā sola vairāk lietus, nekā sniega tuvākajās 2 nedēļās. Nu varbūt labāk, ka sniega nav vispār, nevis šļura..


Ja spriež pēc Zolitūdes pagalmiem un vietām zem kokiem, tur tiešām nekā nav, bet pļavās un dārzos sniegotā ledus driskas saglabājas, vietām joprojām ir pat apledojušas ietves un nelilels ledus dīķos.