R
Rūdolfs

Lietotāja aktivitātes


Ja Rīgā tiešām snigtu, tad tas būtu gan vēlākais sniegs Rīgā novērojumu vēsturē, gan visticamāk visas ziemas sezonas biezākais sniegs (jo biezākais sniegs šoziem Rīgā bija vien 7 cm 31.martā). Bet nu Rīga Latvijas mērogā reti izceļas ar īpašiem laikapstākļiem (izņemot līča efektu, bet tas pašu Rīgu skar visai reti), tas jāpieņem.
Pārdaugavā jau 0, stabila salna uz zemes; jau norietot saulei, bezvējā bija jūtams ledains aukstums. Tiesa, jau pēc dažām stundām ieradīsies mākoņi, līdz ar to lielākais sals gan jau būs Latgalē.


Pēc ceturtdienas ārkārtas stāvokļa vētras sekoja mierīgāka piektdiena ar daudziem saules un dažiem lietus brīžiem. Arī šodiena sākās saulaina, bet nu jau vairāk par stundu Rīgā īsta sniegavētra - brāxmas līdz pat 20 m/s, koki brīžiem nolokās, sniegs kombinācijā ar krusu, -1. Šai ziemai neparasti apokaliptisks skats, tāds vējš ar sniegu un tik sliktu redzamību (100 m, ne vairāk), šķiet, ir pirmoreizi šajā sezonā.
Starpcitu, nākamajā naktī, ja būs aukstāks par -11, tiks pārspēts Latvijas ziemas sezonas temperatūras minimums.

Komentāra rakstīšanas brīdī pie mājas tika nolauzta apmēram 10 m augsta ieva.

Vējainais pavasaris
14.03.2020 12:21

Pēdējā nedēļa Rīgā ar arvien skanīgākām putnu dziesmām, saule, kas parādās starp mākoņiem jau silda, dienās pat tuvu +10. Taču jau vairākos GFS izlaidumos galvenais scenārijs, kas piepildījās teju visu ziemu, pēc mazliet vairāk nekā nedēļas rādā bargu salu anticiklonos, vājinoties cikloniskajai darbībai visā Eiropā. Pagaidām šīs prognozes izskatās pēc īstā ziemas sākuma, lai cik arī neliktos jocīgi. Pirms dažam dienām ne tuvu nekas tāds netika paredzēts. Pārējie scenāriji nav tik ekstrēmi, bet ļoti siltu martu laikam neredzēt.


Tā ir fantāzija, nevis uz laikapstākļu modeļiem balstīta analītiska prognoze. Marts pēc vidējo prognožu modeļiem tiek prognozēts ~ 3 grādus siltāks par normu, aprīli sola tomēr tuvāku vidējiem rādītājiem, nevis relatīvi daudz siltāku par martu (un kur nu ar gandrīz +30 grādu karstumu), prognožu par sniegu un salu marta vidū tagad nav nevienā meteomodeļu scenārijā. Superkarstas vasaras scenārijs, protams, iespējams, bet mazticams. Diez vai vasara būs arī auksta un lietaina. Pirms tam prognozēji meteovēsturē aukstāko ziemu, šogad meteovēsturē karstāko vasaru - ar šādām anomālām novirzēm no normas vasara vai nu par 1 (paņemot zemākās anomālijas), vai 3 grādiem pārspētu viskarstāko vasaru, kāda bijusi zināmajā meteovēsturē, respektīvi, kalendārās vasaras vidējā Zemgalē/Rīgas lidostā būtu +20..+22 grādi (2002. g. rekords +19). Lieki piebilst, ka ar tādu prognozi arī pavasaris kļūtu rekordsilts un pārspētu iepriekšējo rekordu par 0.2-1.5 grādiem (norma vēl šogad - vidējā temp. 1981.-2010).


Rīgā šopēcpusdien pat +9!


Marts iesācies ar negaidītu intensīvu lietu, kas pārgājis slapjā sniegā. +1 grāds.


Ja toziem nebūtu uznācis sals, tieši tā būtu bijusi siltākā ziema. Līdz pat 21.janvārim vidējā temperatūra Latvijā toziem bija gandrīz +4. Pēc tam bija marts ar aptuveni +4. Tāpēc jau šī ziema ir unikāla ar to, ka nav bijis nopietna aukstuma perioda, kas bijis teju visās ziemās.


Patiesībā jau šī ziema līdzinās 2006./2007.gada un 2013./2014.gada novembrim-martam, tikai bez mēnesi ilga kailsala perioda janvāra beigās/februārī, kas jūtami pazemināja minēto ziemu vidējo temperatūru. 1988./1989. un 1989./1990. ziemās savukārt bija vēsāks decembris, kam sekoja līdzīgs janvāris un februāris kā šogad. Šķiet, labāks tad šāds, nevis kailsala scenārijs.


Tas, ka bija sniegs, nenozīmē, ka bija ziema un sals. Meteoroloģiskā ziema Rīgā pēc būtības neiestājās. Protams, šī ziema ir nonsenss un 10 dienas ar simbolisku sniegu pat nenozīmē, ka visu diennakti bija sniega sega. Tā bija biezumā tikai līdz 5 cm. Taču vēl līdz rītdienai Alūksnes pusē joprojām ap 25 cm sniega, kas nav maz. Arī decembra sākumā Vidzemes rietumos bija ap 20 cm sniega, tā ka šīs 2 retās reizes ar kārtīgu sniegu tomēr ir gana labi tik siltai ziemai.
Ir ļoti maza iespēja, ka neiestāsies vasara, Rīgā šādu precedentu īsti nav bijis, mūsdienās pat aukstās vasaras ir ar vidējo virs +15 vismaz jūlijā, augustā.
2018.gada februāris Rīgā bija 4 grādus zem tagadējās normas, 2019.gada janvāris 1 grādu zem tās (ar daudziem īsiem atkušņiem). 1991-2020 normas Rīgai (lidostai) ziemas mēnešiem: decembrim -0.77, janvārim -2.53, februārim -2.56, ziema vidēji -1.93. Ziemās “normālu” mēnešu ir maz. Vidējais veidojas no daudziem mēreni siltajiem un atsevišķiem aukstajiem mēnešiem.


Sniegs 30.,31.oktobrī, 1.-4.decembrī, 12.decembrī, 5.janvārī, 25.februārī + puse no 26.februāra, 27., 28.februāris. Nu jau būs 12 dienas ar sniega segu lielāko daļu dienas Rīgā. Plus vēl dienas ar krusu, kas noklāj zemi baltu (1.janvāris, 3.februāris, citas).


Ja iepriekš vismaz bija pamats sūdzēties par saules trūkumu, tad vakar Rīgā bija jauka, saulaina pavasara diena, saule nu jau spīd arvien biežāk, silda. Rudens jau sen beidzies un jau ilgstoši valda pavasaris, ir neparasta meteosituācija ar ļoti siltu ziemu (Rīgā kalendārā ziema ar gandrīz vidēji +3!). Tomēr ir interesanta ir laikapstākļu dažādība, nevar taču gribet, lai ir pēc sava prāta. Un kur ir vilšanās? Prognozes nopietnu sniegu Rīgai nemaz nerādīja un jau janvāra vidū bija skaidrs, ka īstai ziemao nebūt, bet vakar ar visiem plusiem sniega kārta pat spēja izveidoties, tas pats arī tuvākajās dienās. Būs jau kāda 10.diena kopš oktobra ar sniegu, varbūt pat vairāk. Un pie tam uz šīs ziemas fona iepriekšējo gadu ziemas vairs neliekas nekādas neziemas...


Pēc pavasarīgas pirmdienas ar sauli un pat +6, šobrīd skaidras debesis un -1. Izskatās, ka tālāk sekos gandrīz pati aukstāka un sniegotākā ziemas nedēļa. Līdz ar to Rīgas lidostas vidējā kalendārās ziemas temperatūra tomēr nesasniegs pilnus +3 grādus, bet būs +2.94 (apmēram), Latvijā attiecīgi apmēram +2.6, jebkurā gadījumā pusotru grādu virs iepriekšējā rekorda ar attiecīgi trešo siltāko decembri, vissiltāko janvāri un trešo (vietām varbūt ceturto) siltāko februāri novērojumu vēsturē.


Starpcitu, pēc oficiālajiem datiem šī ziema kopumā (vismaz Viduslatvijā ap Daugavu, Zemgalē) ir mazliet sausāka par normu. Nokrišņi ir bieži, bet to nav tik daudz, tāpēc zeme saglabājas ilgstoši mitra. Un kaut kā jākompensē zemes mitrums sniega trūkuma dēļ..


Accuweather labāk neuzticēties, viņi solīja aukstuma viļņus Austrumeiropā ziemas otrajā pusē, kas nepiepildījās vispār. Pašlaik prognozes liek domāt tikai par mēreni siltu pavasari, kurā siltuma anomālija pamazām samazināsies laika gaitā (jau martā tā būs zemāka nekā februārī, aprīlī, maijā - varbūt tuvu normai). Vasaru sola gana siltu, iespējams, ka būs pietiekami daudz mitruma. Bet diez vai būs tik auglīga vasara kā pagājušajā gadā...


Rīgā dziļais ciklons/vētra tomēr atnesusi vēl siltāku laiku nekā pagājušogad 16.februāra saulainajā pēcpusdienā (kad bija +11.5) un nekā vidējās prognozes - Rīgā DR vējš šorīt uzrāvis +12 grādus! Pūš gan aizvien pamatīgāk, brāzmas jau tuvojas 20 m/s, bet vienalga ļoti silts, atverot logu. Izskatās, ka stiprs vējš saglabāsies lielāko dienas daļu...Rīgā saulains un skaidrs rīts, jūras vēja dēļ ne aukstāks par -3. Pēcpusdienā apmācās un nesen uzsniga dažu milimetru sniega kārta pirms nākamā atkušņa/pavasarīgā perioda. Temperatūra ap 0.


Nezināju, ka šoziem var izsmērēties pret pilnībā ar ledu pārklātu asfaltu, bet izrādās, ka šodien var.
Pēc aukstās nakts uz otrdienu (-6..-8 grādi) sekoja mākoņains rīts ar dažām sniegpārslām un saulaina, jauka pēcpusdiena ar +2, taču sasalusī zeme no nakts aukstuma, protams, neatkusa. Naktī turpinājās plusi, apmācās, ap +3...+4 grādiem (atkusnis pagājušās ziemas stilā - uz vienu nakti), pastiprinājās vējš, nedaudz lija. Līdz ar rītausmu noskaidrojās un temperatūra noslīdēja līdz +2, turpina pazemināties. Vai nu jau visu nakti virsmas bija aukstas un lietus piesala uzreiz uz asfalta, vai nu piesala, debesīm skaidrojoties. Kaut kad šonakt bija arī slapja sniega pārslas, kas redzamas šur tur uz virsmām.
Šobrīd daļēji saulains, ik pa brīdim uzpūš riebīga vēja brāzma. Daļa no virsmām ļoti slidenas.


Saulaina ziemas diena, no rīta uz zemes bija baltuma paliekas no vakardienas vakara nelielajām sniega brāzmām. Par sniega segu gan to nosaukt nevarētu. Dienā saule jau pat sildīja, ap +1.5 grādiem, daudzviet pakusa sniega kripatas. Vakars skaidrs, bez vēja un aukstākais šajā ziemā. Pat sešos vakarā vēl bija tikai krēsla, nevis pavisam tumšs. Rīgas lidostā nu jau fiksēti -6 (šai ziemai nopietns sals) un temperatūra vēl pazeminās, tuvojoties visiem -10 grādiem...


Man šķiet, ka 4-5 dienas ar salu rādīja jau vairākas dienas, tur nekas nav mainījies, tikai precizēts. Iepriekš vienkārši rādīja sala atgriešanos pēc nākamās nedēļas sākumu, vairs ne. Arī sala stiprums Rīgai netika dots vairāk par -5..-6. ECMWF gan joprojām prognozē slapju sniegu ceturtdienas rītā Rīgai, tā ka kaut kādi nokrišņi tomēr varbūt būs.