R
Rūdolfs

Lietotāja aktivitātes


Par spīti laikam Latvijā Centrāleiropā - Čehijā, Austrijas ziemeļos, kur šobrīd atrodos, ir gana ziemīgi laikapstākļi antciklona darbības ietekmē. Šorīt Polijas dienvidos bija dzidras debesis un -3, bet uzreiz iebraucot Čehijā, uznāca zemie mākoņi. Temperatūra visu dienu ap -1, nekauks vējš un mitrums. Redzamas niecīgas sniega paliekas reljefā, kas augstāks par 300 m virs jūras līmeņa.


Nemaz arī nebija prognožu par sniegu Rīgā, bet gan Ādažu-Garkalnes-Ropažu pusei. Tur jau diezgan pamatīgi snieg šobrīd. Tikmēr Rīgā patiesi visnotaļ saulainas un gaišas brīvdienas pēc tik drūma novembra.


Ar šādu meteoprognozi (ja vispār domātas vidējās temperatūras tajās līknēs) novembris, decembris un februāris būtu aukstākie novērojumu vēsturē. Lai kā arī gribētos uzdot vēlamo par reālo, nav nekāda zinātniska pamatojuma šīm prognozēm. Tās ir pilnīgi nereālas fantāzijas.


Šajā septembrī gan nebūtu ko sūdzēties, jo tā sākums bija jūlija cienīgs ne tikai ar vairākām dienām ap +25, bet arī vasarīgām naktīm. Mēnesis kopumā tāpat neiznāks vēss, tikai viduvējs. Pašlaik vienkārši ļoti strauji iestājās aukstums (kas tāpat bija arī pagājušogad, tikai vienu nedēļu vēlāk, tas pats arī gandrīz visos pēdējos gados uz septembra beigām), pie kā vēl tik strauji nevar pierast. Vismaz pirmo oktobra pusi saglabāsies līdzīgas temperatūras kā šobrīd.


No rīta pārdzesēta rasa uz robežas ar salnu, migla virs ezera. Kliedz dzērves un pavisam rudenīgs rīts, vien +3 grādi. Pilnīgs bezvējš.


Raksta nosaukums nemaz neatbilst īstenībai. Nu jau divas dienas Austrumlatgalē ar skaidrām, dzidrām vasaras nogales debesīm un puslīdz siltām (+21...+22) dienām, bet naktis dzestras. Pilnīgs bezvējš vai pavisam lēns vējš. Daudz rasas. Pagaidām šķiet, ka vasara atkāpsies pavisam pakāpeniski un nemaz tik strauji rudens nenāks...

23.00 Rīgā vēl tuvu +20, bet pie Nirzas ezera vien +8...


Sveicieni no Honkongas! Šodien arī šeit vēss - tikai +26 grādi (parasti ir pāri +30 ar lielu mitrumu) un taifūna Wipha ietekmē visu dienu gāziens, stiprs vējš, 8.kategorijas brīdinājums no 10. Pērkona negaisu gan nav. Diezgan iespaidīgi tāpat. Redzamība brīžiem tikai 800 m lietū.


Lustīgu līgošanu! Ārā skaidra bezvēja nakts, +12. Redzami skaisti sudrabainie mākoņi, kurus mazliet traucē redzēt dūmaka. Lai maģiska Jāņu nakts!


Jā, izskatās, ka Ziemeļkurzemes postošo negaisu veidojums/superšūna/mezociklons iet Rīgai tieši garām pa jūru, līdzīgi kā šīrīta negaisi. Mākoņi no šī brīnuma gan pilnībā aizseguši debesis. Redzot trako krusu, lietu, triecienvētru un zibeņu skaitu pie Tukuma, varbūt arī labi, ka Rīgu neskars. Bet diez vai tiks arī svaigums. +28, diezgan sutīgs.

Vasara turpinās!
11.06.2019 20:12

Vakardienas vidējā gaisa temperatūra bija +3 grādi, maksimālā - +5..+6, tāda mēdz gadīties diezgan bieži ziemas atkušņos. Diez vai tad tu vilktu šortus un kreklu. Un krusa tā nebija, patiešām bija slapjš sniegs lielām pārslām, ne graudiem.

Vēsais ievziedu laiks
04.05.2019 09:00

1965.gadā šajā datumā Rīgā bija -5, Latvijā līdz pat -6, tā ka bez aukstuma rekordiem. No pēdējiem gadiem 2009., 2011., 2013., 2014. gadā 4.maijā no rīta arī bija sals līdz -1...-4 grādiem. Taču nevienā gadā viss nebija tik saplaucis.

Vēsais ievziedu laiks
04.05.2019 08:55

Jā, Pārdaugavai bija trāpījis arī gāzienveida lietus. Vienīgais visā aprīlī. Iespējams, ka pilsētas tuvums veicināja negaisu veidošanos, bet varbūt arī citi faktori.


Rīga vien dažās dienās iesoļojusi vasarā. Vēl pirms 2 nedēļām pa dienu bija vien +2, bet šodien lidosta fiksējusi visus +26!
Šodienas patīkamais pārsteigums - negaidītais pirmais gada negaiss, kas laikam visvairāk skāra Pārdaugavu pēcpusdienā. Pats biju centrā, bija dzirdami daži pērkoni un redzami atsevišķi zibeņi, bet Zolitūdē kārtīgāk lijis un bijuši ļoti tuvi zibens spēri - ir pat peļķes! Ārā svaigums, jūlija nakts siltums ar +18. Smaržo un zied teju viss - trakajā siltumā burtiski dažu dienu laikā izplauka visi koki, izņemot ozolus, uzziedēja ne vien kļavas, pienenes, aličas, plūmes, ķirši, bumbieres, bet šodien arī ievas. Varbūt rīt uzziedēs vēl kaut kas? Ja tiešām uznāks ievziedu vēsums, tad ziedēšana saglabāsies ilgi... Sausuma nemaz nav.
Sajūtas, ka ir jau maija vidus.
Un izskatās, ka rīt tiks pārsniegts vai atkārtots visa aprīļa maksimālās temperatūras rekords - sola pat +28. Teju neticami, bet jau pierasts - esmu pilnībā pārgājis uz vasaras drēbēm. Vien uz cik ilgu laiku?


Ziemīga diena. No rīta skaidrs, saulains un -6. Diena pat nepaspēja iesilt, kā uznāca mākoņi. Diena kopumā drūma, apmākusies, tikai +1...+2 grādi, labi, ka vējš vēl nebija stiprs. Sausums drīz sāks par sevi manīt.... Arī temperatūras svārstības gan jau pastiprināsies - tātad iespējamas vēl aukstākas naktis.
Šonakt sola skaidrošanos tikai uz nakts otru pusi, laikam tik auksts nebūs...


Problēma, ka mums sabiedrība ir izteiktas “pūces” lielākoties. Daudzviet darbu sāk tikai 9.00 un vēlāk, beidz ap 17-18, daudzi arī vēl vēlāk. Ja spētu salāgot režīmus ar ziemas laiku (sākt darbu 7.30-8.00, beigt 16.00-17.00, tas būtu labāk, bet grūti realizējams. Ziemas laiks ir mūsu īstais joslas laiks un pat tam ir neliela nobīde uz priekšu, vislielākā valsts austrumos. (Jo solārais pusdienlaiks ir pēc 12.00 pat ar ziemas laiku un pēc 13.00 ar vasaras laiku).
Paliekot ar vasaras laiku, decembrī tikai 10.00 kļūs gaišs, kas liekas diezgan biedējoši.


Rīgas lidostā fiksēta visas ziemas minimālā temperatūra: -14! Nupat vēl saulains rīts un -6, pēc 4 stundām jau sola +4 grādus. Diezgan pamatīgas temperatūras svārstības vienai diennaktij..


20 cm varbūt tikai saputinātās vietās. Rīgas centrā Esplanādē bija no 10 līdz 13 cm, vairāk nekur neredzēju.
Tev te “smieklīgi” par nepareizu sniega segas biezumu, bet zini, ka Rīgā vairs vispār nemēra nokrišņus (un pēc LVĢMC modernizācijas tā nav vienīgā vieta)? Rīgas dati vairs nepienāk SYNOP tīklā (ogimet). No pārējām viņu meteostacijām pēdējā laikā aizvien biežāk apšaubāmi “silti” dati. Lūk, tas viss ir pavisam nesmieklīgi. LVĢMC demonstrē absolūtu bezdarbību. Vai šodien bija brīdinājums vai izlabota prognoze, kad jau bija skaidrs, ka līča efekts visu dienu nesīs Rīgai sniegu? Arī ne. Nulle reakcijas! Tāda sajūta, ka LVĢMC dzīvo savā virtuālajā pasaulē...


Pēc sniega armagedona nesen noskaidrojās un temperatūra strauji noslīdējusi uz leju. Nu jau -10 zvaigžņotās debesīs!


Pārdaugavā šodien īsts Sūnu ciems - samērā neprognozētas līča snieggāzes. Šķiet, tādā apmērā līcis šai pusē nebija plosījies visu ziemu. Oficiālajās faktiskajās prognozēs nekādi nokrišņi nerādās, bet reāli ik pa laikam stipri snieg un puteņo, pie tam sniegs ir tāds diezgan irdens un blīvs. Ziemas atvadu sveiciens atnesis nu jau ap 8-9 cm sniega, kas laikam tā normāli noturēsies visu nakti, bet jau rīt krietni kusīs... Par nokrišņu trūkumu šomēnes sūdzēties nevar nemaz.
Stabils -1.


Tīri klimatiski centrālajos rajonos - Zemgalē nokrišņu ir vismazāk visā Latvijā. Kā nekā - līdzenums. Starpcitu, Rīgas rietumu galā ik gadu ir par apmēram 100 mm mazāk nekā Rīgas austrumu galā. Gan jau esi pamanījis.... Dzīvojam vienā no sausākajām un siltākajām visas Latvijas vietām..