R
Rūdolfs

Lietotāja aktivitātes


Rīgā saulains un skaidrs rīts, jūras vēja dēļ ne aukstāks par -3. Pēcpusdienā apmācās un nesen uzsniga dažu milimetru sniega kārta pirms nākamā atkušņa/pavasarīgā perioda. Temperatūra ap 0.


Nezināju, ka šoziem var izsmērēties pret pilnībā ar ledu pārklātu asfaltu, bet izrādās, ka šodien var.
Pēc aukstās nakts uz otrdienu (-6..-8 grādi) sekoja mākoņains rīts ar dažām sniegpārslām un saulaina, jauka pēcpusdiena ar +2, taču sasalusī zeme no nakts aukstuma, protams, neatkusa. Naktī turpinājās plusi, apmācās, ap +3...+4 grādiem (atkusnis pagājušās ziemas stilā - uz vienu nakti), pastiprinājās vējš, nedaudz lija. Līdz ar rītausmu noskaidrojās un temperatūra noslīdēja līdz +2, turpina pazemināties. Vai nu jau visu nakti virsmas bija aukstas un lietus piesala uzreiz uz asfalta, vai nu piesala, debesīm skaidrojoties. Kaut kad šonakt bija arī slapja sniega pārslas, kas redzamas šur tur uz virsmām.
Šobrīd daļēji saulains, ik pa brīdim uzpūš riebīga vēja brāzma. Daļa no virsmām ļoti slidenas.


Saulaina ziemas diena, no rīta uz zemes bija baltuma paliekas no vakardienas vakara nelielajām sniega brāzmām. Par sniega segu gan to nosaukt nevarētu. Dienā saule jau pat sildīja, ap +1.5 grādiem, daudzviet pakusa sniega kripatas. Vakars skaidrs, bez vēja un aukstākais šajā ziemā. Pat sešos vakarā vēl bija tikai krēsla, nevis pavisam tumšs. Rīgas lidostā nu jau fiksēti -6 (šai ziemai nopietns sals) un temperatūra vēl pazeminās, tuvojoties visiem -10 grādiem...


Man šķiet, ka 4-5 dienas ar salu rādīja jau vairākas dienas, tur nekas nav mainījies, tikai precizēts. Iepriekš vienkārši rādīja sala atgriešanos pēc nākamās nedēļas sākumu, vairs ne. Arī sala stiprums Rīgai netika dots vairāk par -5..-6. ECMWF gan joprojām prognozē slapju sniegu ceturtdienas rītā Rīgai, tā ka kaut kādi nokrišņi tomēr varbūt būs.


Nesagaidāmā ziema jau teju klāt - Rīgā tā būs otra vēlākā kāda jebkad bijusi (visvēlāk 1992.gadā - 17.-23.februārī), bet šķiet, ka garāka nekā 1992.gadā, jo nu jau GFS ansamblis sola aizvien aukstāku februāri - ar vidējo temperatūru varbūt zem 0. Siltākā ziema varbūt būs, bet ne ar tik lielu atrāvienu, kā bija prognozēts pirms tam.


Teksts par janvāra normu nebija jāpiemēro šim janvāri. Protams, ka šis bija rekordsilts un neparasti maigs janvāris, kas patiešām varētu pēc vidējās temperatūras atbilst kaut aukstam aprīlim vai ļoti aukstam oktobrim, bet siltam novembrim. Nekad vēl tā nav bijis, ka visā Latvijā visu janvāri aukstāks gaiss neieplūst un nekļūst aukstāks par -5 (laikam tikai Jelgavā 6.janvārī bija -5.9) Un, protams, ka nekādas ziemas janvārī nebija, nav to vērts meklēt rudens mēnesī. Tā kā mēneša otrā puse bija siltāka, tad uz beigām siltums jau sāka šķist pavasarīgs - sākās dabas procesi (plauka zāle, sniegpulksteņi - agrākie, kādus Rīgā atceros; šur tur krūmiem jau izplaukušas sīkas lapiņas). Protams, šos pāragros procesus apstādinās tradicionāli aukstākais ziemas mēnesis februāris, kurš gaidāms vairāk/mazāk ziemīgs, kailsals krietni palēlinās pavasari arī vēlāk, ja būs nopietns. Tas, protams, bija arī gaidāms, jo fiziski nevar tik ilgi noturēties gandrīz tā pati meteoroloģiskā situācija.


Pilnīgi bez sniega jau nebija. 6.janvāra naktī Rīgā uzsniga ap 2 cm sniega, kas dienas laikā nokusa. Mēneša gaitā bija īslaicīgi sniega graudi (krusa). Pēc Rīgas lidostas datiem 23.septembrī min. temp. bija -2 un iepriekšējā janvārī 20. un 26. datumā lidosta fiksēja īslaicīgus nepilnus -3, bet, protams, atšķirība nav liela. Taču sals vairākās naktīs tomēr bija.
Rīgā 1989.gada janvāra rekords ir pārspēts par 0.8 grādiem, bet tad janvāra sākumā bija diennaktis ar vidējo temperatūru zem 0, tāpēc kopumā šis janvāris ir salīdzināms ar to.
Patiešām nākamnedēļ tiek prognozēta meteoroloģiskā ziema, pēc pašreizējām prognozēm jau 6 dienas gara (no 4. līdz 9. februārim), kaut iepriekš netika solīts vairāk par 3 dienām....Ceturtdien, 6.februārī tiek solīts arī sniegs. Varbūt gaidāms līča efekts. Bez ziemas, kā jau teicu, nepaliksim.
P.S. Starpcitu, janvāra jaunā norma 1991.-2020.gads Rīgas lidostā tagad ir -2.5 (~vidēji -1 max un -4 min). Tātad atkušņi ar ~ +5 tikpat normāli kā -10...-15 Rīgā.


Rīgā negaidīti auksta diena, visu dienu ap 0 grādiem, kas šķiet auksti šim janvārim. Vējā šķiet vēl aukstāks. Sola slapju sniegu Rīgai vēlā vakarā.
Par februāri - tā vidējā temperatūra varētu būt līdzīga kā pagājušogad - tātad gaidāmi ziemas periodi un visticamāk, tas pats arī martā. Pat aprīļa sākums var gadīties ar sniegu un salu.


Nu re, - bez ziemas nepaliksim. GFS patiesi jau nākamnedēļ sola meteoroloģiskās ziemas sākumu. Ja tā, tā būtu 2.vēlākā novērojumu vēsturē Rīgā (1991./1992.gadā Rīgā iestājās vien uz dažām dienām februāra otrajā pusē). Ja būs sals, tad arī snigs... Varbūt konstanti siltajai ziemai tiek pielikts punkts...


Vismaz, manuprāt, šī sezonas “depresija” janvāra beigās un februārī piemetas visās ziemās. Vienkārši - svētki, sesija beigušies, joprojām ir diezgan tumšs, cilvēkiem trūkst vitamīnu. Pie tam, jo agrāks pavasaris, jo pašsajūtai pat labāk (piemēram, kā pagājušogad). Saules šonedēļ bija gana, krietni sliktāk - nākamnedēļ. Bet kopumā neuzskatu, ka “depresija” ir atkarīga tik ļoti no sniega un temperatūras... Saules spīdēšana gan varētu būt būtiska.


Un pie tam vidējā gaisa temperatūra vakar (+6.3) pārspēja pat iepriekšējo temperatūras maksimuma rekordu +5.9.


Jaunākajā GFS izlaidumā tiem prognozēts, ka, mazliet mazinoties ciklonu aktivitātei, virs Ziemeļeiropas spēs izveidoties anticiklons, kas arī pie mums iepumpēs auksto gaisu jau februāra sākumā. Bet kādam te jau visa ziema beigusies, nemaz nesākusies, kamēr vidēji aukstākais Latvijas ziemas periods pat nav pārvarēts... Siltākās ziemas titulu var viegli zaudēt, ja februāra vidējā temperatūra Latvijā būs apmēram -3.5 vai zemāka. (atbilstoša normai)


Neko nesaprotu - kā maksimālā temperatūra var pazemināties? Rīgā un arī Latvijā jau bijušas vairākas dienas šajā ziemā ar maksimālo temperatūru nedaudz zem 0. Februārī pie mums var gadīties kā daudzviet Eiropā šoziem - naktī sals, dienā plusi. Tādā gadījumā diennakts temperatūra var būt arī zem 0. Un tomēr vidējā temperatūra ir ziemas rādītājs, nevis maksimālā. Ja maijā vairākās dienās ir +20, neviens taču nesaka, ka ir vasara, ja naktīs ir 0..


Nav jākrīt galējībās. Nedomāju, ka būs ekstrēmi silts pavasaris un vasara, vien daži mēneši būs silti. Nav bijis gadījuma, kad seko 6 ļoti silti mēneši pēc kārtas.


Februārī, arī martā noteikti gaidāmas sala epizodes un jūtami zemāka vidējā par decembri, janvāri. Šodienas pseidosiltums Rīgā: vidējā temperatūra (+6.5) bijusi teju identiska ar iepriekšējo diennakts maksimālās temperatūras rekordu +6.6. Tiesa, vējš un mitrums pa dienu, protams, neļāva sajust +8 grādus. Tomēr tas ir izteikts siltums šim gada periodam, jo pat diennakts vidējo maksimumi janvāra beigās ir ap +5 grādiem. Šajā laika periodā vispār neraksturīgs ir šāds siltums. Starpcitu, šī ziema nemaz nav tik mitra - Rīgā dubļu nav nemaz tik daudz, cik citus gadus un līst samērā nedaudz. Ir pat diezgan sauss.


Lai gan ilgtermiņa prognozes visu laiku atceļ aukstuma un sniega iespēju un pārceļ to arvien tālāk, tā vien šķiet, ka februārī tomēr jābūt vismaz kaut kādai ziemai ar sniegu un salu. Pagaidām Rīgā īsākā un vēlākā meteoziema bijusi 1992.gada 16.-22. februārī, bet tad visa ziema bija kopumā vēsāka. Otrs vēlākais meteoziemas sākums - 1983.gada 3.februāris... Neticās, ka arktiskais gaiss nesasniegs Latviju šajā ziemā.. Arī anomālija februārim un martam tiek solīta krietni mazāka. Principā vēl 2 mēneši var sanākt diezgan ziemīgi ar vidējām temperatūrām tuvu 0 vai zem tās.


Rakstā teikts “pēc dažām prognozēm pēc apmēram 2500-3000 gadiem”. Tātad zinātniskā fantastika, kura pie tam nevar būt saistīta ar vienu siltu ziemu Ziemeļeiropā.


Nu jau pavisam stabili no 26.janvāra gaidāma meteoroloģiskā ziema visā Latvijā! Sola arī diezgan daudz sniega, uz 31.janvāri GFS sazīmējis zem -15 valsts austrumos un 15-30 cm biezu sniegu. Varbūt atkārtojas 2006./2007.gada ziemas scenārijs.


Tikpat labi 16.jūlija rīts ar skaidrām debesīm un +8 grādiem, nu jau +7. Bez nopietna vēja. Pirmās putnu dziesmas.
Tiesa, ziema tomēr gaidāma - šķiet, ap 25.-30.janvāri.


Klimatiskā norma nākamgad būs jauna - 1991./2020.gada, kas nomainīs 1981./2010. gada normu. Pēc iepriekšējās janvāra vidējā Rīgai bija -2.7, pēc jaunās -2.6. Tikai nelielas izmaiņas. Un taisnība, ka meteorologi uzpūtuši “ziloni”, jo atsevišķos gados janvāra pirmā puse bija arī siltāka. Janvāra pēdējās 6 dienās GFS prognozē meteoroloģisko ziemu, kas arī nebūtu pati vēlākā tās iestāšanās.