R
Rūdolfs

Lietotāja aktivitātes


Šodien salīdzinoši dzestrāks - +4, bet arī šodiena skaista un saulaina, ZR vējš, kas gan nav stiprāks nekā vakar, bet tomēr atvēsina saules siltumu... Ēnainās vietās, dārzos, mežmalās sniega gana daudz - ap 5-10 cm, zem kokiem un pļavās, pilsētā - gandrīz nemaz. Sērsna tik cieta, ka sniegs daļēji iztur cilvēka svaru. Arī ledainās taciņas kūst pamazām... Jauki, ka abas brīvdienas saulainas!
Piesaulē jau zied pirmie sniegpulksteņi, un pavasaris notikumiem aizsteidzies pa priekšu jau par kādu mēnesi...


Pie skaidrām debesīm bezvējā zeme ļoti atdziest, pats Rīgā novēroju, ka pie +3...+4 grādiem uz zemes ir salna un sasalums. Ja tiešām zemes līmenī būtu tāds siltums, tad sniegs ātri izkustu, bet pēdējās dienās kūst ļoti lēni un gan jau lielā daļā valsts austrumu sniegs līdz martam nemaz pilnībā nenokusīs, neskatoties uz silto laiku.


Rīgā visi +11! Dzidras, skaidras debesis, vien vējš mazliet traucē baudīt siltumu.... Daudzus gadus tik silts nebija pat martā, kur nu februārī... Tiesa, sniegledus fragmentāri saglabājas, no rīta bija 0 un salna.


Šodien saulains rīts, ap +1, viss pie zemes ledū. Pa dienu debesis pamazām aizklāja plīvuraini mākoņi, bet kopumā saulaina diena u neprognozēti silts, līdz +5. Pie zemes šķietami zemāka temperatūra, jo gandrīz nekas nenokusa, vien piesaulē izzuda jaunais sniegs. Tā vēl 4-5 cm sniega ir kopā ar veco ledu. Tos tik ātri neizkausēt... Bet arī siltums solās būt liels.
Bija skaists saulriets, pēc saulrieta tagad ap +2, pie zemes viss piesalis.


Sestdien saulainas dienas gadījumā pseidosiltuma vietā var gaidīt arī reālu siltumu - Eiropas modelis sola visus +10!
Bet jā, diemžēl, lielākoties pelēcīgs laiks ar maziem plusiem, tiesa, gandrīz bez nokrišņiem.
Bet pagaidām šī kopumā mērenā ziema nesusi daudz sniegotu dienu - vienlaidus sniega sega Rīgā turas jau 43 dienas + vēl jau arī decembrī, novembra beigās bieži sniga. Šķiet, tik ilgstoši sniega sega nebija noturējusies jau 6 gadus, tāpēc sajūtas ziemīgas. Un piedevām vien nedaudzas reizes temperatūra nokrita zem -10.
Pagaidām vēl pavasara pazīmju īsti nav - sniega sega ap 7 cm, no kuriem daļa pieblietējies jaunais sniegs, daļa - pārledojis vecais. Izskatās, ka šī sniega dienas Rīgā ir skaitītas. Nez kad sniegs izkusīs valsts austrumos - Vidzemes, Alūksnes, Latgales augstienēs?

Šobrīd skaidras debesis, pie zemes piesalis, bet gaisā vēl nesteidz atdzist zem nulles.


Vakar visu dienu +1...+2 un pārdzesēts lietus ar sniegpārslām, vienu brīdi stiprāks slapjš sniegs ar uzkrāšanos uz zemes, bet vakarā mēreni stiprs lietus. Viss sniegledus tāpat izkust nespēja. Naktī uzsniga ap 3 cm jauna, blīva sniega. Uz kokiem interesants skats - piesaluši ledus gabaliņi. No rīta ap 0 un puteņoja, tagad jau kļuvis mierīgāks, drīz jau skaidrosies, 0. Viss pēc atkušņa atkal balts šajā visnotaļ sniegotajā ziemā, kopējā sniega sega joprojām ap 7-8 cm, kur 4-5 cm ir vecais veterāns - sniegledus, kas uz zemes ir jau kopš janvāra (pļavās, arī mežos, ne pagalmos). Vēl jau rīt uz ziemas atvadām sola jaunu sniegu un tad no ceturtdienas sākas pavasaris. Pavisam... Tāpat paies vēl kādas dažas dienas, līdz tas sniegledus izkusīs pat pie nepārtrauktiem plusiem.
Marts februāra vietā...


Rīgā patiesībā šodien nebija vairāk par +4 grādiem un pat sniega sega nav īsti atkāpusies, daudzviet 5-6 cm biezumā, aiz Rīgas austrumu virzienā vietām joprojām visi 20-30 cm sniega. Kūst lēni sniegs, kas jau reiz bija kusis un atkal sasalis. Prieks, ka saule arī uzspīdēja.
Nu jā, nākošnedēļ principā anticiklons uz dienvidiem no Latvijas ar rietumu vējiem iepumpēs siltu gaisu, bet tas atkarīgs arī no mākoņiem un vēl arī nav 100% skaidrības. Naktīs būs lielāks vai mazāks sals. Ļoti nosacīta ziemas atkāpšanās.


Sniegs jau varbūt tik traki nekustu, ja ne pirmdienas gaidāmais pamatīgais lietus. Tā kā vismaz īslaicīgi pēc tam sasals, laikam nekas labs nav gaidāms...


Cik daudz sniega ir Viļakā? Ir vairāk nekā Alūksnē?


Šodien atkal atlaidenis - drēgns, apmācies, +1, vakarā līņāja un nedaudz sniga vienu brīdi. Sniegs šādā laikā nekūst (sērsna uz sniega), bet uz ielām viss šļakstās, slapjš, uz bruģa viss piesalst, peļķes nesaprotamā konsistencē. Kupenu ir daudz, sniega ne tik daudz, bet tas ir diezgan blīvs. Gana ilgi viss kusīs. Gaisā tagad +1, bet pie zemes neliels sals. Arī rīt vien +2. Kamēr nav liela pūtiena, ar sasalušu zemi tādā laikā kūst slikti, tā vien izskatās, ka visa kušana pārceļas uz svēdienu un pirmdienu, kad gan ies vaļā. Nu nopūstie pagalmi būs zaļi jau rīt, protams, bet sniega sega varētu pazust vien daļēji līdz otrdienai. Nu vairāk ticams, ka daudzviet paliks sniegledus un milzīgas, netīras kupenas. Būs bēdīgi, ja pēc tam atkal neuzsnigs...


Pat prognozes par februāri ir ļoti nestabilas un visu laiku mainās, kur nu kāda skaidrība par pavasari. Stabils pavasaris patiešām noteikti tikai aprīlī būs, martā parasti sals mijas ar pavasarīgāku atkusni. Un īsti velosipēdisti brauc arī ziemā, kaut kāds nepareizs stereotips...Rīgā no rīta neliels atlaidenis - +1, nekas uz sniega nespēja nokust, saplaka nakts sniedziņš. Dažas reizes uzputeņoja un noskaidrojās pavisam pēcpusdienā, saulaina pēcpusdiena ar -2 grādiem. Kopumā vēl pēdējās sniega dienas Rīgā... Īstenībā jau pierasts, sniega daudzums - 18 cm. Būtu jau labi, ja uznāktu beidzot kāds ilgstošāki saulains laiks, bet kas tev dos... Tā vietā dabūsim lietu un +4, bet pēc tam kailsals... Gatavojos sniega pilnīgai nokušanai nedēļas nogalē, tā kā sniega ir daudz un kusīs ātri, patīkami nebūs.
Starpcitu, skaidras debesis, bezvējš, un lidostā jau -7 grādi, tepat Zolitūdē tuvojās tuvojas -6 grādiem. Un tādu nakšu šoziem daudz - sāk skaidroties, bet apmācas un jebkāda atdzišana apstājas, tāpēc minimums arī palicis tik mazs (-13). Tā jau samērā sniegota un stabili auksta ziema.


Rīgai dienvidu ciklons atnesis dažu stundu snigšanu, viss aplipis ar blīvu sniegu kā baltā pasakā. Kopā ap 7 cm jauna sniega. Vējš gan sniegu no zariem sāk raut nost, snigšana mitējusies. Viss atkal balts, tiesa zem sniega vietām joprojām ūdens. -2. Nu varēs atkal kust visu nedēļu...


Nu cik var skatīties uz pagalmiem? Tā nav dabiskā vide un Zolitūdes pagalmos ir ekstremāli puteņi. Visur pļavās un mežos, pat zem kokiem ir saglabājusies vienlaidus sniegledus sega ar ūdens lāmām dažviet. Nemaz tik lielas atkušņa sekas nav, sniegs vairāk saplacis kā kusis.


Staigājot pa atkušņa sabojāto sniegu un ledu, atmiņā atsaucās 2015./2016. gada ziema un citas nesenās, kad vismaz puse ziemas bija atkušņaini snoegota, otru pusi ziemas vispār sniega nebija.
Bet vispār gaisā arī mazliet pavasarīgu nošu, gaiss liekas svaigāks, tīrāks. Īstenībā būtu pat labāk, ja viss šis sniegledus nokustu un būtu jauna sniega sega, bet kas tev dos, šāds vairākatkusnīgs sniegledus var kust nedēļām pie tik maziem plusiem kā sola visam februārim. Un ka tik februāris ar martu neapmainās vietām laikapstākļos...
Nu otrs variants, ka stabils sals un sniegs februārī tomēr gaidāms. Bet nu... neizskatās ticami pagaidām.
Secinājums viens: šī ziema tomēr ir aukstākā pēdējos 6 gados, jo tomēr bijis daudz noturīgāks aukstums un sniega sega. Tiesa, nav bijis arī liela sala. Būs interesanti, ja ziemas minimālā temperatūra Rīgā tā arī paliks -13, bet arī tas ir maz ticams.


Atkušņa slapjais, sasalstošais atlikums = 9 cm no iepriekšējiem 20 (pļavās/dārzos ar īsu zāli). Pagalmos gan sniega daudz mazāk, daudzviet nav vispār, jo bija nopūsts skarbajos vējos. Daudzviet zeme slapja, sniegledus, peļķes. Tā kā tā nav dabiska vide, nav vērts skumt par nokusni pagalmos. Tur pat pie mērena vēja sauss sniegs neturās, tiek aizpūsts tālēs zilajās. Plus vēl siltums atstarojas no lielajām betona ēkām. Vispār tā vien visiem šķiet, ka ar katru gadu kļūst aizvien siltāks un siltāks, bet cilvēki vienkārši dzīvo aizvien urbānākā vidē, kura arī sasilst. Nedomāju, ka ārpus pilsētām kaut kas pēdējos desmitos gadu mainījies ar ziemām.
Kā jau bija paredzams, sniegs šonakt atkal skars pārsvarā valsts austrumos, Rīgai tiks vien žēls atlikums.. Nu un atkal uz nedēļas sākumu Vidzeme dabūs ap 15 cm sniega, un jau uz nākošo nedēļas nogali atkal kusīs.
Āra vēl +1, bet debesis dažbrīd mazliet noskaidrojas, pie zemes viss mirdz, piesalis. Labi, ka atkušņa rētas aizsegs vismaz kāds baltums.


Patiesi “jācer”, nu jau gandrīz visi modeļi atbalsta atkušņus pēc nedēļas nedēļas garumā. Ja šajā atkusnī vēl viss nenokusīs, tad pc nedēļas gan būs nokušņi. Tā kā GFS prognozes par atkušņiem šoziem piepildās pilnībā, tad diemžēl, diemžēl... Būs gan +5, gan lietus, gan kas vēl ne... Pēc tam jau tāpat piesals. Diez vai tā sāksies pavasaris. Par martu arī nekas vēl nav zināms, bet katrā ziņā sniega segai gan būs jāveidojas no jauna.

P.S. Naktī tā arī nepiesala, kā bija prognozēts. Diemžēl tas jau bija skaidrs vakarā, bet klusībā cerēju... +1 turpina grauzt sniega segu, bet kas būs, kad būs +2...+3 un pēc nedēļas jau visi +5?


Šodien it kā +1, bet bez vēja, mierīgs, sniegs kūst ļoti lēni, bet no zemes velk vēsumj. Centrā no jumtiem pil kūstošs sniegūdens un piesalst uz bruģa. Slidens. Sniegs gan ir saplacis un kļuvis smags, bet vēl piesals. Kamēr tā atkusnis būs bez vēja, tikmēr nekā traka nebūs. Pavisam cita lieta - vējš un lietus, kas gaidāms naktī uz svētdienu. Tad nu gan būs lielie plūdi... Katrā ziņā gaidāma “jautra” nedēļas nogale un vēl trakāk pēc tam...


Patiesi GFS galvenās versijas prognozes uzlidojušas debesīs kopā ar GFS ansambļa vidējo. 12 UTC izlaidums gan vienmēr rāda ekstra siltu ainu. Un gan jau pavasara nebūs, jo austrumos atradīsies lielais Sibīrijas anticiklons. Ticamāk mums tiks mūžīga pelēcība un mazi mīnusi, varbūt kāds atkusnis.