Aglims
Aglims

Lietotāja aktivitātes


Nopietnākā snigšana šoziem, kura vēl nav beigusies. Man liekas, ka sākās svētdienas pievakarē. Sniegs pārsvarā ļoti sīks. Vakar bija putenis un redzamas tā darbības sekas. Vakar pievakarē un šodien bija arī snigšana lielām pārslām. Šodien ap dienas vidu neliels atkusnītis,T līdz +1.5°C pacēlās uz dažām stundām. Sniegs drusku saplaka, tagad jau ir sasalis, jo T nedaudz zem nulles. Šodien arī drusku saulīte uzspīdēja, max stundu, ar pārtraukumiem. Sniega segas biezums nevienmērīgs- vidēji 15-18 cm. Ir vietas, kur tikai 5-7 cm, bet ir arī līdz 30 cm, kur putenis kupenu savilcis. Protams, atklāta sniega tīrīšanas sezona, strādā gan lāpstas, gan motobloks. Ielas gan vairāk sālī nekā tīra, pļura brismīga, visi šļakstās.


29.novembrī neliels atkusnītis nepilnas dienas garumā, max T +1.6°C. Nemaz nebūtu pamanījis, ja bērni centīgi nenodarbotos ar sniegmateriāla būvdarbiem. Toties vēlāk viss labi sasala un vēl ilgi stāvēs, jo neizskatās, ka nākamais atkusnis būs tuvākajā laikā.
Decembris vai dezember (kā Veczirgam patīk stilu ieturēt, forši) sākās ar sauli zilās debesīs un beidzās ar knapi saredzamu mēnesi cauri mākoņiem. T visu dienu turējās -3-5°C robežās, vakarā un tagad -6.5-7.5°C, pazemināšanās tendences nav izteiktas. Nu tāds pavēss. Spiediens turās dikti augstu, apm 788 mm/Hg. Dikti noturīgs un stabils ziemas sākums.


Pēc laika apstākļu uzkāršanās vai iesprūšanas gandrīz nedēļas garumā, šodien nelielas izmaiņas. Mierīga snigšana ar sīkām pārslām, pārsvarā dienas pirmajā pusē, palielināja sniega segas biezumu līdz 10-12 cm. Temperatūra joprojām turas koridorā no nulles līdz -5°C. Tā ļoti noturīgi un stabili šī ziema iesāusies, kas ir gandrīz neparasti. Arī prognozes nerāda krasus temperatūras lēcienus, jaunnedēļ varbūt līdz +1°C uzkāps.
Kopš uzsnigšanas man darbojas putnu barotava. Tur bija milzīgi bari- apmēram 15 zīlītes un vismaz divi dzilnīši, kuri apmēram 200 gr saulenes notīrīja nepilnās divās dienās. Tagad uzliku veikalā vēl pāgājušajā gadā pirktās bumbas, tās gan sacietējušas, bet ir arī pacietīgi ēdāji, Vismaz tracis aiz loga mazāks


Iesākusies ziema, snieg jau trešo dienu, it īpaši vakar un pagājušajā naktī. Sasnidzis apm. 8 cm sniega, ar kalošām pa sniegu paiet nevar, birst iekšā. Ir tīrīta iela, redzamas dažas sastumta sniega kaudzes, arī mēs uzsākām sniega tīrīšanas darbus. Sniegs smalks un viegls, kā sīkas ledus plēksnītes. Bija ļoti saulaina diena, saulē atkusa jumta malas, drusku pilēja un veidojās lāstekas. Pēcpusdienā sacēlās ass vējš, apm. 5-8 m/s, man likās ka dienvidaustrenis, ļoti saldējošs. Vējš atdzina skrejošus mākoņus, pūš joprojām un grabina ventilācijas vārstus. Temperatūra visu dienu negatīva -3-6°C. Mums te visiem turpinās adaptācijas problēmas, ārā salst un tur bez īpašas nepieciešamības neuzturamies, arī klepotāju skaits pieaug.

Pirmā ziemas epizode
21.11.2022 02:41

Par nožēlošanu, laikam ziema nāk (ir atnākusi?). Vakar jau pēcpusdienā T nokritās līdz nullei un drusku zem, šodien pie ap nulli. Nolēmu, ka laiks savākt ielas malā lapas un zāli. Viss jau bija procesā un bija iespējas visu pabeigt ja ne līdz tumsai, tad laternu gaismā. Bet tad sāka krist tās baltās sūdumušas un bija jāmet miers, jo laikam neviens vēl nebija redzējis kādu strādājam ar elektrisko zāles pļāvēju sniegam sniegot. Ja kādu sniegpārslas priecē, tad pieņemiet manu atvainošanos par tām veltīto nicīgo apzīmējumu. Es patlaban galīgi neesmu sajūsmā, mani vēl piesaista viss, kas ir zaļā krāsā. Arī atvēsinātām rudens avenēm nav ne vainas.
Nu drusku pasniga, visu baltu noķēpāja. Vēl ap plkst.20iem bija neliels sniegputenītis vai mazvētriņa, jo sniga atkal un tajā brīdī bija jestrs vējelis uz 8-10 m/s. T turās starp nulli un -1°C. Prognozēs izskatās, ka vismaz nedēļu šitāds laiks pieturēsies, iespējams arī lielāks sniegs un aukstums. Uz ziemas riepu maiņu pieraksta uz mēneša beigām...

Pirmā ziemas epizode
17.11.2022 23:20

Drēgni miglaina slapaina diena, pilstošs mitrums, T pa dienu nebija vairāk kā +3°C , vidēji +2°C, tagad jau mazāk. Laiks kā radīts saslimšanai ar augšējo elpošanas ceļu slimībām. Jālieto viskijs, konjaks un citi 40-grādīgie dzērini profilakses nolūkā, pa šļuciņai gan, ne jau visu uzreiz. Mums jau gan te pusmūža sieviešu vidū izplatās ilgi nepārejoša puņķošanās, ass klepus un balss zudums, fiksās zāles un tautas metodes rezultātus nedod.

Pirmā ziemas epizode
14.11.2022 22:16

Beidzot silta un saulaina diena, bet laikam beidzamā siltā. T no +9-11°C pa dienu līdz +2.9°C patlaban. Atmosfēras spiediens augsts- ap 780 mm/Hg. Pievakarē vairāk augstie mākoņi, pēc tumsas iestāšanās ap plkst.19-21iem uznāca superbieza un mitra migla, vārtus pēc 25 metriem knapi varēja saskatīt, viss kā piena ķīselī. Vēlāk migla paklīda, tagad mēness, zvaigznes. Visi cītīgi kurina, dūmi neceļas augšā, bet plīvuriem nāk lejā un pa zemi pamazām aizvelkas prom. Gaisā jūtams mitrs dzestrums ar koksnes dūmu aromātu.
Novācu dārzā puravus, rutkus un beidzamos apēdamos zaļumus. Visu aparu ar motobloku. Zeme nedaudz mitra, arot tā vēl birst. Dārza darbi pabeigti. Vēl tik jasavāc lapas, izmētātie štrumenti, trepes, šļūtenes un kabeļi. Tad varēs arī ziemu gaidīt.


Šodien apmākusies diena ar dažiem neveiksmīgiem skaidrošanās mēģinājumiem. Toties pilnīgi bez nokrišņiem, viss pat izskatās nedaudz apžuvis. Vakarnakt lietus izbeidzās, toties vējš bija jūtams un ārdījas netālu esošajā celtniecības objektā, plēves plīkšķinādams un stalažu dzelžus grabinādams. Pēc vakarnakts temperatūras kāpuma, šodien vairāk par +11°C neredzēju. Ap plkst.22iem konstatēju, ka ārā redzamas daudz zvaigžņu, padilis mēness un neviena mākoņa. Nu ko, vai ta pa dienu nevarēja šitā noskaidroties! Faktiski bezvējš, T +9.5°C.


Apmākusies un ļoti mitra/slapja Lāčplēša diena, labi vismaz ka silts. Pa dienu bija ap +10-11°C, tagad ir +12.5°C un izskatās, ka ir tendence lēni paaugstināties. Pa dienas vidu apmācies un migla vai sīks smidzeklis, tumsai iestājoties, smidzekļa intensitāte pieauga vairākas reizes. Nevar teikt, ka smidzinošs lietus- tie ir reti un lēni pilieni. Tieši kā no kompresora izpūsts ļoti koncentrēts sīku pilienu mākonis. Tas visu nemanāmi, bet ātri pataisa visu ļoti slapju, piedevām pilst no kokiem, ēkām, tam visam komplektā jestrs vējiņš brīžiem. Viss, kam pieskaries, pataisa tevi slapju, ja nekam nepieskaries, tāpat tiec slapjš pataisīts.
Būtu sutīga un karsta vasara, varbūt man tas patiktu. Šobrīd ciešami, tāpēc ka silts. Skatoties radarā, pie mums, tipa, vispār nelīst. No kurienes peļķes radušās.... Nu ja jaunnedēļ, šitas viss sāks sasalt....


9.novembris principā jauka diena, dienas vidus MMD, bija brīži kad gandrīz pilnībā zilas debesis un saule. Drusku vēsāks kā vakar, T ap +10°C, neliels vējš. Pēcpusdienā samācās un pievakarē atkal aerosolveidīgais smidzeklis ar pārtraukumiem.


Šodien bija silta dieniņa, T ap +11°C, dienas vidū pāris stundas tīri saulains, precīzāk, MMD. Pa nakti bija drusku lijis, tumsai iestājoties, arī šovakar intensīvs aerosolveidīgais smidzeklis. Labi, ka vismaz vēsāks nepalika, pašlaik +11.2°C. Siltā ziemas jaka uz nenoteiktu laika intervālu pakarināta attālāk.


Svētdien bija silts, T +8 C, pamitrs. Šodien drusku vēsāks, ap +6°C, drusku vējš, kas visu nedaudz pažāvējis, nu tā 5-8 m/s. Gan vakar, gan šodien bija neveiksmīgi skaidrošanās mēģinājumi, saules un zilu debesu plankumu brīži gan minūtēs mērāmi. Ap plkst.21iem nedaudz sāka līņāt.
Lapas gan visas nobirušas, kāda reta vēl kaut kur karājas. Tātad īstais laiks tās savākt. Laikam labākais risinājums, ja nelīs, būs lapu vākšana ar zāles pļāvēju, jo zāle ir paaugusies, Būs labs komposta/mulčas maisījums- lapas+draza+ zāle.


Paldies! Rudens avenēm šogad tiešām lieliska raža, kuru gan lietus pamaitā. Ēdam arī mēs, bet nu jau sāk apnikt. Dālijas bija no slapjuma sašļukušas, sestdien izrakām, lai pagūst izžūt, smukākos ziedus vāzēs salikām.


Meteolapā kritiski samazinājies pastāvīgo rakstītāju/komentētāju skaits, gandrīz nav ko lasīt. Apnicis vai slinkums piemeties, kas to lai zina. Es arī ir slinks, ja nekas ārkārtējs nenotiek, tad ir slinkums katras dienas vērojumus uzrakstīt.
Bet nu šodien tik šausmīga diena, ka ir jāraksta! Dienas vidū T +3°C un vēl vējš apm. 10-12 m/s! Sveiki ziemas jaka un siltas sausas kājas! Un galva kapucē vai adītā cepurē! Tie, kas rītā agrāk ceļas, informēja, ka no rīta pūtis vēl trakāk un bijis tikai +2°C. Vakarā, tumsai iestājoties, vēl lietus pievienojās. Tagad T +4.5°C, lietus diezgan intensīvs kopā ar vēju 8-10 m/s. Ka tik vēl snigt nesāk...
Rāvāmies pa dārzu, rakām nost dālijas un gladiolas, pēdējos ēdamos zaļumus. Visu neuzspējām, tumsa iestājas agri.


Nelija. Nepūta. Brīžiem saule spīdēja, brīžiem ne, T +7-9°C pa dienu, tagad +4°C ar tendenci kristies. Man joprojām zied dālijas, tātad kārtīga sala nav bijis.


Šodien drusku siltāks kā vakar, T ap +7-8°C. Brīžam saule (vairāk priekšpusdienā un dienas vidū), brīžam uzlīst, pārāk nepūš. Ciešami.


Temperatūras kritiens apstājās pie plus viena grāda. Tagad T +3.1°C un līst lietus. Ka tik vēl nesāk snigt!


Pēdējās dienas bija labi iegājies, jo pa naktīm lija un pa dienu normāls laiks pieturējās. Tieši kā priekš manis, jo man skurstenis jāpārmūrē. Šodien bija izņēmums, jo pa dienu nebija vairāk kā +6.5°C, piedevām vēl jūtams ziemeļvējš pūta un uz jumta īpaši omulīgi nebija. Pirmo skursteni mūrēju augustā, kad varēja strādāt agri no rīta dažas stundas, vēlāk karstums traucēja. Nu neveicas man ar tiem skursteņiem, pa laimi, man tikai divi vien ir.
Tagad, ap plkst.23iem T +1.4°C. Laikam būs pirmā riktīgā sala nakts. Tā jau vairāk kā puse lapu nobirušas. Tie, kuri nepaspēja uz Siguldas zelta rudeni, ir nokavējuši. Tagad tāds puspelēks/pusdzeltensārts vien vairs ir.


Beidzamā laika lielākais lietus- no vakardienas vakara līdz šodienas pusdienai, vēl kopā ar vēju, lapbiri un āboļbiri. Manā lietus mērītājā 14 mm ( viņš gan nav uzticams, jo pagājušajā gadā sasala un saplaisāja, it kā netek, bet tomēr). Pagaidām slapjuma un drēgnuma man pietiek un uz siltuma pusi vien velk. Augsnei droši vien sīkums un nepietiekoši, jo viss ļoti izkaltis. T pie zem +10°C. Pievakarē skaidrojās, daži saulaini brīži un saulriets. Tuvākās dienas tiek prognozētas pasiltas, ap +15-16°C.

Raibais oktobra sākums
04.10.2022 22:41

Pavadīta beidzamā laika drēgnākā diena. Jau nakts bija pavēsa, ap +5-6°C, dienā vidēji ap +7°C, vakaram tuvojoties pacēlās gandrīz līdz +9°C. Lai gan viss ir ļoti izžuvis un lietus ir ļoti nepieciešams, tomēr šāsdienas smidzeklis un līņātājs man likās vairāk kā nepatīkams. Visumā man pret lietu nav izteiktas nepatikas, laikam vainīga temperatūras un mitruma kombinācija, jā, un pieradums pie sausām kājām.
Pirms tam ilgstošs laika apstākļu iesprūdums temperatūru koridorā +11-14°C. Gurķi beigušies, tomāti iet uz beigām (kurus nepagūst apēst, tie sabojājās), turpina ziedēt puķes. Jāatzīmē šīgada ilgā gladiolu sezona. Tā sākas agri, jo augusta karstums ziedus izdzina. Tad bija lietus, kas izdzītos ziedus salauza. Tagad stingri turās ziedi skaistās vārpās. Vīnogas man šogad galīgi nebija, citiem atkal bagātīgi. Āboliem nevajadzēja būt šogad, bet tomēr dažas šķirnes dod labu ražu. Par sēnēm laikam var pat nesapņot.... Nu tā...

Septembra beigu norma
29.09.2022 22:36