Lauma
Lauma

Lietotāja aktivitātes


Skaists rīts ar -3°C pie loga, rozi lilliem mākoņiem ap saullēktu un dažām retām, mierīgi lejupslīdošām sniegpārslām. Būtu pārspīlēti to saukt par pirmo snigšanu, bet pārslas ir 🙂. Pirms septiņiem gandrīz pilnmēnesī viss zaigoja sudrabā, ar vārdu sakot, daiļi bez gala.


Šorīt riktīgs sala rīts, autiņiem logi aizsaluši, -3°C grādrādī, gan jau pļavā vairāk, ganības baltas vēl desmitos, kur saule nebija trāpījusi. Mežā skaļākā skaņa, kā intensīvi birst lapas. Bet vēl bezgala daiļi, šogad ļoti krāšņi sarkanie ozoli. Tagad salīdzinoši mierīgs un visu laiku gar logu krīt lapas.


Šorīt pamatīga salna un maza migliņa. Nu jau zeltainums tāds, ka pat pirms sauleslēkta zeltaina gaisma. Vēl šodien cerības baudīt siltumu un sauli, vakar bija burvīga diena, vienīgi vējš mazliet par lielu, lai būtu ideāli. Kādu brīdi nebija vairs dzirdētas, bet vakar 7 dzērves noriņķoja un noklaigāja tieši virs galvas. Visādi mazputniņi arī bariņos spurdzinās un piestāj uzēst kādu ogu pirms gara ceļa. Rudenītis, šobrīd savās daiļākajās izpausmēs :)


Nejēdzīgs laiks, no tā mitreņa nekādas jēgas, tikai ārā rosīties negribas. Vakar šķita, ka oktobra beigas, šodien drusku labāk, varētu pretendēt uz septembra beigām 😁. Gruntsūdeņi nekāpj, grāvji sausi, bet viss, kam vajadzētu sausumā vel pagatavoties, sāk mitrumā pūt. Kaut kas tur ir šķērsām. Vienīgi sēnes aug.

Pirmā rudens nedēļa
27.08.2021 11:56

Šobrīd līst, bet ūdeņu vēl joprojām ir par maz. Gruntsūdeņi lejā, dīķos līmenis krītas, tik vien ir, kā gurķus neliet un kādu beku nolauzt.
Pēdējās dienas milzums daudz bezdelīgu "spieto" pa pagalmu, šaudās apmēram metru no zemes, gandrīz virsū skriedamas.


Pat pie mums vakar atpūta dūmu smaku. Un šorīt bija bieza migla, kas riktīgi smirdēja pēc dūmiem. Ceru, ka tas arī vēl no tā paša, nevis deg kaut kur tuvāk, cik tur vajag, meži visapkārt... Tagad migla izklīdusi un smaku arī tā nejūt.
Pie loga jau +21°C un norvēģi nākamsvētdien šobrīd Rīgai sola atkal +29°C, mums pieticīgāk +26°C. Šausmīgi vajag lietu.


Šodien nav vēja un šķietās, ka karstums karājas gaisā, arvien vairāk spiežot visu lejup. No rīta pusseptiņos pie loga jau +20°C, varbūt biški mazak bija, bet pec tam strauji uzbrauca augšā, pirms astoņiem jau +24°C. Patlaban pie loga jau +28°C.


Šodien atkal nekā ☹️. Nebija tālu, viens kādi pārdesmit km uz Rīgas pusi, vēl viens otrā pusē rībinājās, bet mums ne piles. Šobrīd pie loga +24°C un pilnīgs bezvējš, kas nozīmē, ka arī telpas neventilējas. Nupat jau ir grūti visiem, i zvēriem, i cilvēkiem, i augiem.


Vakar rībināja, rībināja, bet laikam visu spēku un slapjumu Aizkrauklē atstāja. Trīs piles nopilēja un viss. Toties bija bezgala spocīga, oranža gaisma un brīnumainas debesis. Maza kompensācija 😁. Gaidu šodien, lai gan ir arī baža, ka, ja uznāk, var būt ļoti bargs. To nevajag, slapjo asti, lūdzu 🙏.


Pa nakti temperatūra tomēr nobraukusi zem +20°C, pirms pieciem pie loga +18,5°C. Un labi, ka tā. Vakar desmitos vakarā braucu no Rīgas, pirms Ropažiem bija svaigi nolijis. Mums gan nekā. Nupat no krūmiem lien laukā saule, dūc dunduri un diena gatavojas karstumam. Gaidu šodien vai rīt "slapjo asti" bez krusas un vētras. Sākas cīņa ar kabačiem, kas aplieti aug bambusa atrumā.


Šonakt trijos pamodos no lietutiņa grabināšanās pa jumta logu. Tāds mierīgs un sīks. Pilnīgi neticami likās. Pašķirstot atpakaļ radaru tiešām ap trijiem manai apkārtnei pāri iet mākoņu drumslas. Nekādas sekas, protams, no rīta tam nav, viss sauss. Šodien "vēsā" diena, klusums pirms vētras jeb nākamās pannas...


Šorīt šausmīgi karsts jau no paša rīta. Septiņos arī ēnas pusē rāda +23°C, lidz ar to rīta dzestruma vienkārši nav. Savukārt vel agrāk ir baisie dunduri, isti nevar izmantot arī pavisam agras rīta stundas. Gaidu kāda negaisa slapjo asti, dikti atkal derētu viens kartīgs lietus. Aizvakar lietus aizgāja burtiski gar degunu, bija slapjš kādus 4-5km no mums uz Rīgas pusi. Šodien, ceru, ies labāk.


Tikko riktīgi nogāza, kādu pusstundu ļoti intensīvi, tagad mērenāk. Dikti gribētos zināt, kādēļ šādā karstumā veidojas parasti lietus mākoņi, nevis negaiss, kur ir tā atšķirība, kāpēc pēkšņi tā? Temperatūra pamatīgi nobraukusi, pie loga, kur blakus tomēr uzsilusi māja, rāda +19°C. Dīvaini 😁


Vakar ap sešiem uz Mālpils pusi esot aizrībinājis negaiss, nezinu, kur trāpīja, bet pie manis sauss. Toties šorīt pēc astoņiem dabūju trīs piles un blāvu, resnu varavīksni. Vienu brīdi debesis galīgi apmācās, bet nu jau jūk laukā un kļūst arvien saulaināks. Ēnā ap septiņiem +18°C, bet saule jau karsta.


Vakar pēkšņi kaut kāds cits klimats pie manis bij ieradies, nomācies, ap +22°C un ik pa laikam līņāja. Tik vakarpusē saule pavīdēja. Šodien gan atkal vasara, pagaidām tāda latviska ar mākoņaitiņām un bez ekstrēmisma. Zāle aug gandrīz saskatāmi, diemžēl nezāles arī...

Pirmssvētku svelme
26.06.2021 12:10

Man gandrīz skauž uz saplaisājušo zemes virskārtu raugoties. Nemaz nevajag Kuldīgu un Zosēnus salīdzināt, tepat mazpadsmit km rādiusā ir milzīgas starpības nokrišņu daudzumos. Aplēju ķirbīšus, varbūt tas piesaistīs kādu slapju asti, ja šodien arī negaisi klaiņos pa apkārtni.


Bet es atkal tukšā... Tik tuvu nogāja, varu derēt, ka pludoja gan Mālpilī, gan Suntažos, bet mums saule, drusku nograuzta, bet tomēr koša un karsta. Vienīgā cerība, ka ar katru dienu tuvāk, varbūt rīt...


Šorīt piecos ļoti bieza migla, kas vēl septiņos bija smuki fotogēniska. Izskatās, ka uzbrauca augšā, ārā vienmērīgi nomācies. Vakar vakarā beidzot (varētu padomāt, ka ilgojos 😬 ) bija daudz odu, par laimi Depo pirktais pūšamais tīri labi strādā. No pieneņu kātiem, kas pamazām šļūk lejā, arvien staltāk slienas ziedēt sākušās lupīnes, bet ne margrietiņas, ne asinszāle vēl nezied, viss tomēr diezgan vēlu. Šobrīd pa logu dzirdu vālodzes laba laika dziesmu, tad jau droši vien arī saule izsprauksies un vasara vēl nebeigsies 😁


No paša rīta pabiezs mākoņu vāks, kas pamazām retinās un šķīst. Saules nav, bet vietām vīd zilas spraudziņas. Un ir tas retais brīdis, kad koku zari stāv mierā.


Līst, arī naktī lija. Norvēģi neko tādu nesolīja, biju sacerējusies, ka nupat jau sāksies laba laika periods. Laikam šogad naivi...