Lauma
Lauma

Lietotāja aktivitātes


Apmēram 30km no Siguldas līst, bet nekāds superlietus nav. Peļķes ir, bet drīzāk tāpēc, ka zeme tik sausa, ka dziļi uzreiz nevar sasūkties. Tāds virspusējais sausums ir likvidēts, bet dīķi vēl joprojām pussausi, par aku nerunājot. Lai tik līst :) .


Vakar vakarā ap pusdesmitiem Rīgā mašīnā rādīja +23°C. Bēl aiz Ulbrokas bija +20°C, pie manis mājā jau gandrīz pusvienpadsmitos +17°C. Un mēness pelmenis pie debesīm :) . Šorīt pirms septiņiem vēl joprojām silts, pie loga +15°C, tāds pusnomācies, saules vieta redzama, bet īsti uzspīdēja tikai pāris mirkļus. Baudām nu jau laikam tiešām pēdējās siltās dienas :) .


Lietus neatnāca, bija 2x pa trīs pilēm, pat logs nesaslapa. Sausums turpinās, šobrīd saulīte ripo pa zilu debess jumu un pie loga rāda ap +21°C. Silti un jauki :) .


Vakar no rīta vēl septiņos pie loga rādīja tikai +4°C, šorīt nomācies un +13°C. Tagad gan tikko pussaulīte uzspīdēja un pie loga jau gandrīz +18°C. Gaidu lietu, ļoti, ļoti gaidu...


Pie manis vakar vakarā lija intensīvi apmēram 2 minūtes... Jēgas tieši tik daudz, cik no tāda "superlietus" var sagaidīt - tātad nekādas... Dienas jau jaukas, vakar bija pilnīgi vasara, šorīt no rīta bija nomācies, tad uznāca sleja ar pilnīgi zilām debesīm, tagad atkal pusnomācies, debesis raibas.


Ilgi gaidītā lietus vietā trīs piles, zem kokiem ir pilnīgi sauss :( . Nāca ar baigo šņācienu tumši padebeši un tad tāpat pārbrauca pāri un šņākdami aizgāja tālāk mums netrāpot. Temperatūra nokritusies uz +16°C un pūš rudenīgs vējš. Estētiskajai kompensācijai dabūjām bezgala krāšņu saulrietu, bet diemžēl no tā slapjāks nekļuva...


Pie manis pirms brīža trīs piles, bet pa vidu starp Sidgundu un Mālpili esot gāzis tā, ka gandrīz malā jāstājas. Šobrīd mierīgs un patumšs, bet no gaisa gan nekas nekrīt. Pie loga vēl pirms brīža rādīja +23°C, bet droši vien brauks lejā. Ja reiz vairs nav silts un saulains, ceru uz kārtīgu, stipru un ilgstošu lietu (sāk likties, ka naivi...)


Laikam labojumu dēļ biju atkal izmesta, labi, ka paroli izdevās atcerēties :)))
Baudu pēdējo skaisto priekšpusdienu, nu vismaz uz laiku, var jau būt, ka septembra otrajā pusē vēl ko atvasarīgu dabūsim. Zilas debesis, viegls vējelis un saule, saule, saule, guļu šūpuļtīklā, ēdu bumbierus (ābolu nav vispār, bet bumbieri šobrīd krīt dzelteni un sulīgi) un nedaru neko :D . Pēc dažām stundām jau laikam šī izprieca beigsies, tāpēc arī mēģinu nepalaist garām, ja reiz tāda iespēja ir. Sausums tiešām traks, dārzs put. Gurķus neaplēju, it kā tak pēcpusdienā vajadzētu būt lietum. Bet nekādas milzu lietavas nesola, ja nebūs, aka pavisam drīz būs sausa un būs atkal jāpāriet uz mucu režīmu...


Norvēģi "ieslēguši" karstumu nākamnedēļai, droši vien jau pēc update "izslēgs", bet šobrīd izskatās aizdomīgi vasarīgi... Naktis aukstas, dienas karstas, tāds īsts agrais rudens. Pie manis praktiski katru nakti ir zem +10°C, siltumnīcu veru ciet. Ir ļoti sauss, izskatās, ka arī šogad septembrī aka būs tukša.

Migla, neesmu tikusi pie rakstīšanas, neatbildēju par kliņģerenēm. Tētis viņas sauca par 2.šķiras gailenēm, kādu laiku saucām par vēršmēlēm, bet pēc tam apskatījos, ka, lai arī ir līdzīgas, tomēr visi trīs paveidi tumšāki. Kliņģerene ir īstais nosaukums un viņas izskatās tieši tādas, kā šai bildē - www.fungi.lv


Vakar viens brālēns brauca no Ķeguma puses un teica, ka tur dabūjis stāties malā kā gāzis un vēl Suntažos lijis, otrs brauca no Siguldas un arī bija dabūjis kārtīgu lietu. Pie mums pa vidu dažas piles, ļoti simboliski. Biju otrdien aizgājusi līdz mežam, tur gandrīz tukšs, tikai klinģerenes smukas salasīju, beku vispār šobrīd nav.
Šorīt arī ne ļoti silts, pirms septiņiem pie loga pirmajos saules staros drusciņ virs +10°C rādīja, tagad saule mijas ar mākoņiem un ir tāds augustīgs - ne vēl ļoti rudenīgs, bet ne arī vairs vasarīgs. Bezdelīgas bērzā pulcējas un čalo, kas arī ainavu nepadara vasarīgāku...


Arī pie manis šogad ir nenormāls mazo ozoliņu daudzums, zem lielajiem ozoliem ir pilnīgs klājums un arī tur, kur ozoli nav blakus, ik pa brīdim kāds mazulītis. Kaut kādi ļoti labvēlīgi apstākļi, acīmredzot, bijuši.


Šorīt pēc pieciem pie loga rādīja +4,5°C... Salnas jau gluži nav, bet vai labāka ir ātra nāve vai lēna un mokoša, ja runa ir par kabačiem un gurķiem, tad rezultāts tomēr ir viens un tas pats :))) . Vienīgi sviesta pupiņas gan ražo uz nebēdu, saldētavās jau tūliņ nebūs vietas. Tagad spīd saule, kurā ir patiešām silts, varbūt, ka tas vēl būs kaut kāds glābiņš.


Šorīt pirms septiņiem pie loga rādīja +7°C un tas pirmajos saules staros... Gurķu un kabaču lapas jau kļūst dzeltenas, raža beidzas, īsti nesākoties. Šobrīd nomācies un mierīgs, pēc sajūtām - septembra beigas. Diezgan siltas beigas - pie loga ap +16°C.


Vakar vakars bija riktīgi jauks, silts, bez odiem un vēja, diena gan karsta, pie loga augstākais, ko redzēju, bija +29°C ēnā. Šodien toties sajūta, ka ar katru brīdi kļūst aukstāks, no rīta rādīja drusku virs +20°C, tagad mazliet zem un ir pavisam nomācies. Nu man jau gribētos tādu vidējo aritmētisko, mans ideāls vasarā ir ap +23°C. No otras puses, šī nedēļa būs tāda rosāma, varēs dārzu normāli izravēt, avenes aiziet palasīt un pasēņot, neiztekot jau turpceļā. Katram laikam savas priekšrocības un savi trūkumi :) .


Naktī riktīgi lija, ap puspieciem no rīta gāza tā kā parasti negaisa slapjā aste nāk lejā. Smuki salijis, no rīta beidza un tagad tikai nomācies un spiedīgs, lai arī nav pat +20°C. Nupat strauji sāk augt gurķi un kabači, pēc šī lietus noteikti augs ātrāk par sēnēm...


Vēlu vakarā kaut kur patālu, bet pamatīgi nozibeņoja un nodārdēja, bet virsū gan nekas neuznāca. Šorīt lija, bet nu jau kādu stundu pārgājis, ir ļoti mitrs un līdz ar to mazliet spiedīgs gaiss. Pie loga ap +19°C.


Sajutos gandrīz kā meža māte :D . Lien, lien šobrīd ārā dikti daiļi puļķi, spēj tik griezt. Un, ja pirmdien sola lietu, varētu būt, ka šogad būs patiešām brangs sēņu gads :) .


Ja tvaicējamā katla nav, vienkārši vāra bez cukura un arī pēc tam to masu izspiež cauri sietiņam. Būs drusku šķidrāks, jo nebūs atdalīta sula, bet tikpat nenormāli garšīgi. Cukura daudzumu nepateikšu, bet ir daudz, varētu būt gandrīz 1/1.


Laika ziņas identiskas :) . No rīta, kamēr nelija aizgāju līdz mežam, tur šobrīd sāk dīgt baraviku puļķi, ja gandrīz neuzkāpj virsū, vēl pamanīt nevar. Jāiet parīt, aizparīt, tad varētu būt izlīduši redzamā formātā. Un pļavā vēl viens sviesta beciņu birums, šobrīd vecā pieclatnieka lielumā, griezīsim rīt, kad būs drusciņ lielākas.

Pīlādžu gatavošana ir diezgan sarežģīts process, bet tas rezultāts ir riktīgs ambrozijs. Ja ir tvaicējamais katls, tad tvaicē sulu, kuru pēc tam savāra ar cukuru. Pārpalikumu rūpīgi ar karoti izspiež caur sietiņu, tas ir patiešām darbietilpīgi, pieliek ļoti daudz cukura un vēlreiz uzvāra. Uzmanīgi, ir tendence veidot geizerus, man vienā vietā no pērnā gada vēl virtuvē oranži griesti... PIrms tvaicēšanas tie pīlādži ir maksimāli jāattīra no nesmukajām ogām un iekritušajiem kātiem, lai ir maķenīt vieglāk spiest caur sietu. Tas biezenis sanāk relatīvi maz, bet man nav garšīgākas zaptes, mēli var norīt (protams, ja garšo rūgts).


Tikko nokrita otrais spēcīgais, bet īslaicīgais lietus un divreiz noducināja, gan ne ļoti tuvu. Tagad spīd saule. Rudenītis, kas rudenītis. Temperatūra lietus laikā nokrita uz +16°C, pirms tam turējās ap +18°C - +19°C.