M
maikls

Lietotāja aktivitātes


Rīgas lidostā rasas punkts ceturtdien samazinājās līdz +10 grādiem - gaiss bija sauss, līdz ar to lietus mākoņi nevarēja veidoties un pat ja kāds būtu nācis no dienvidiem, tas droši vien pa ceļam izlītu, iztvaikotu. Turpretī Latgalē rasas punkts sasniedza +20 grādu, līdz ar to tur daudzviet lija.


Šodien Jēkabpilī sajutu rudens smaržu - ne gluži trūdošu lapu, bet gan agra rudens mitruma un siltuma aromātu. Vēl nav noziedējuši vēlie jasmīni (filadelfi) un liepas, tāpēc sajūtas visai sirreālas - it kā pavasaris, it kā vasara, it kā rudens. Pirms dažām dienām, nākot negaisa mākonim, vēja brāzmas no bērziem noplēsa daudz dzeltenu lapu...

18:49: Gurķi, kas iesēti un audzēti klajā laukā bez plēves, ir pavisam sīciņi un nav pat sākuši ziedēt. Cukurzirņi tikai tagad nobrieduši; atceros, ka vienā gadā bija gatavi jau uz Jāņiem. Īsi sakot, šis gads ir interesants. Mana atvaļinājuma laikā bija tieši viena diena, kurā bez bažām varēja sauļoties pludmalē.

19:08: Mēģināju atrast kopsakarības, kas parasti seko vēsām vasarām, bet bez rezultātiem. Dažos gados pēc vēsas vasaras bijusi auksta ziema, citos - silta. Rudenim gan ir tendence būt siltam, reizēm vētrainam (tie ir virspusēji se… Lasīt vairāk: novitusi.meteolapa.lv
Aukstums vairs neienāk, tas veidojas uz vietas. Sausā, skaidrā un bezvējainā laikā jebkura gara nakts būs auksta. Šo pašu iemeslu dēļ maksimālā gaisa temperatūra pēcpusdienās (vakar, šodien) ir "normāla" vai pat nedaudz virs vidējā.


Sestdien biju sēņot mežos, kas uz austrumiem no Rīgas, pa trim cilvēkiem sameklējām ne vairāk kā divus litrus gaileņu, citu sēņu gandrīz nav (dažas beciņas, vecas bērzlapes). Tā kā sēņu tik maz, ķērāmies pie melleņu un brūkleņu lasīšanas.


Jēkabpilī svētdienas pievakarē brīžiem stipri lija un bija pērkons, šorīt visu rītu līst.


Jēkabpilī garš negaiss, daudz zibeņu, vismaz viens iespēra pilsētā. Vairāki lietus gāzieni, bet vēja brāzmas pieticīgas.


Jēkabpilī no rīta ilgi bija migla, tad skaidrojās, pēc tam pamazām apmācās, patlaban spēcīgi līst. Vietējā avīzē rakstīts, ka pirmo reizi kopš 2002.-2003.gada daudzās akās izsīcis ūdens. Pagaidām lietus vēl vajadzīgs.


Jēkabpilī šobrīd neparasti tumšs, gandrīz gaisma jāslēdz iekšā. No rīta apmācies, bet bez lietus, tad mēreni stipri lija, patlaban daži tāli pērkondārdi dzirdami un atkal līst, ap +15 grādiem.

Pēc plkst.15 stiprs lietus, iela pludo.


Vienas Papes meteostacijas dati redzami šeit, bet ar pārtraukumiem, šobrīd dati nav atjaunoti kopš sestdienas.


Šobrīd ir spēcīgs El Ninjo - tāpat kā 1997.gadā, kad augusts bija ļoti sauss un karsts (līdzīgi kā šogad). 1997.gada septembris visai lietains un mēreni silts, oktobrī bija ļoti daudz nokrišņu un zemāka gaisa temperatūra nekā ierasts, arī novembris bija vēss, bet ar parastu nokrišņu daudzumu. 1997.gada decembris visai auksts, nokrišņi tuvu normai, bet 1998.gada janvārī un februārī gaisa temperatūra bija krietni virs normas, arī nokrišņu vairāk nekā ierasts.

Interesanti, ka vasara pēc stiprā El Ninjo bija stipri lietaina, ar vēsu jūliju un augustu. Ceru, ka nākamgad tas neatkārtosies.

Runājot par augusta un oktobra attiecībām, daži piemēri, kas rāda, ka var būt visādi:

2006.gadā augusta vidējā gaisa temperatūra Latvijā bija +17,6° jeb 1,4° virs normas, oktobris bija +9,5° silts (2,9° virs normas).
2007.gadā augusts bija 1,8° siltāks nekā parasti, oktobris - par 0,6° siltāks.
2009.gadā augusts bija par 0,2° vēsāks un oktobris pat par 1,6° vēsāks.


Pēc LVĢMC datiem zāles virskārtā temperatūra vietām (Alūksnē) noslīdēja līdz pat -4 grādiem.

Tuvākajās naktīs plašākā teritorijā valdīs bezvējš, bet kopējā gaisa masa pamazām kļūs siltāka, tāpēc aukstākā varētu būt šī nakts - uz ceturtdienu, - pēc tam nedaudz siltāks, pēcpusdienās līdz +24..+27 grādiem.


"Bauskas dzīve" trešdienas vakara notikumus Brunavas pagastā apraksta kā virpuļviesuli, bet fotogrāfijās redzamie postījumi neizskatās tik lieli, lai varētu ticēt, ka tas tiešām bijis viesulis.


Cik sapratu no ziņotā, vietām ļoti daudz lauztu koku, kas varētu liecināt par virpuļviesuli, bet varbūt tā bija parasta vētra, jo mazāki postījumi visai plašā apkaimē.

Tikmēr Jēkabpilī viss bija ļoti mierīgi, vēlā vakarā vēroju skaistu zibeņošanu, negaiss pagāja garām, vēlāk ar lielu troksni gan atnāca pavisam īsa lietusgāze, bez zibeņiem.


Jēkabpilī tikai tagad dzirdu pērkondārdus (iepriekš ja bija, tad tālāki un klusāki).


Šorīt burvīga pelde Radžu ūdenskrātuvē, siltākais ūdens šovasar, bez vēja, tālumā ducināja pērkons. Kā atnācu mājās, tā sāka gāzt. Beidzot cerība uz atelpu no karstuma; nakts dzīvoklī pagāja ar +29 grādiem.


Dzīvoklī gaiss sakarsis līdz +29 grādiem, lai gan logi ciet un aizkari aizvilkti. Tas gan vēl nav rekords. :) Ārā +32 grādi, pirms brīža bija +33.

18:01: Kā uzpūš vējš, tā bērziem aiz loga krīt dzeltenas lapas.Pēdējos gados dažādu iemeslu dēļ vairs nefotografēju, līdz ar to nav ar ko piedalīties. :)