NN
Normunds Negaiss

Lietotāja aktivitātesTornado medības 2018
20.03.2018 17:21

Sveiki meteo entuziasti !  Jau daudzus gadus sekoju meteo notikumiem gan Latvijā, gan pasaulē kā arī esmu Meteolapa.lv lietotājs jau no tās pašas pirmās dienas.  Mani vienmēr fascinējis pērkona negaiss, kuru vēroju pa logu jau no bērnības.  Esmu mēģinājis izsekot un novērot negaisus Latvijā. Parast... [Lasīt vairāk]

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA. level 3 Latvijā. Nekad, nekad nav bijis. Un level 3 galvenokārt izsludintāts tornado riska dēļ. "As extreme events are possible and due to the chance for a long-lived MCS (derecho) event or an outbreak of strong tornadoes (depending on the final storm mode), a level 3 was issued." AAAAAAAAAA. Nestabilitāte prinicipā ārpus robežām un vēla ātrumi un virzieni ļoti labvēlīgi. Ja īsts tornado Latvijā jebkad būs, tad tas būs šodien, bet kur, hmmmm, to jau pateikt nevar neviens. IT'A CHASE DAY.

14:08: Pagaidām visā Latvijā skaidras debesis. Tas tikai ievērojami pastiprina tornado risku.


AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA. level 3 Latvijā. Nekad, nekad nav bijis. Un level 3 galvenokārt izsludintāts tornado riska dēļ. "As extreme events are possible and due to the chance for a long-lived MCS (derecho) event or an outbreak of strong tornadoes (depending on the final storm mode), a level 3 was issued." AAAAAAAAAA. Nestabilitāte prinicipā ārpus robežām un vēla ātrumi un virzieni ļoti labvēlīgi. Ja īsts tornado Latvijā jebkad būs, tad tas būs šodien, bet kur, hmmmm, to jau pateikt nevar neviens. IT'A CHASE DAY.


Vai esat redzējuši šobrīd aktuālo GFS ? Atkal sestdien šobrīd rādās Gada nestabilitāte. Sestdiena gaidāma karsta un sutīga. Atmosfēras nestabilitātes parametri šobrīd rādās tik augsti, cik augsti tie vispār var būt, turklāt principā visā Latvijas teritorijā. Nav garantēts, ka negais būs, taču ja būs, tad tas būs gada negaiss - golfa bumbas krusas graudi varētu būt sagaidāmi. Es lieku uz Estofex level 2 Latvijai sestdien 12.08. Ņemot vērā to ka tā ir prognoze tikai kādām 60 stundām uz priekšu, tā arī varētu vairs ievērojami nemainīties. !


Jā, Estofex 3. līmenis - tas ir ļoti reti un it sevišķi jau tik tuvu mums (Latvijai). Estofex prognozes aprakstā minēts, ka pastāv strong tornado risks. Šad tad šos aprakstus palasot līdz šim neesmu manījis tādu ierakstu - Storng tornado, jo parasti pie riskiem minēts vienkārši tornado. Acīmredzot Kaļiņingradas apgabalā un tā tuvēja apkārtnē turpmākās teiksim 24 stundas sakrituši visi tornado nepieciešami faktori vienuviet. Tomēr vai tiešām negaiss izveidosies, to jau neviens nevar pateikt, bet ja tas izveidosies kautkur Kaļiņingradā, tad īsi pēc negaisa izveidošanās tas var radīt Tornado.


09:20: Bet, kas attiecas uz Latviju - hmm, prognozes šobrīd rāda, ka viss karstais, mitrais un nestabilais gaiss pagaidām uzturas uz D no Latvijas teritorijas. Tātad šodien nekas īpašs nav gaidāms it kā. Pape - kur ir Orkaans - principā vistuvāk ri… Lasīt vairāk: novitusi.meteolapa.lv


Ap 14:25 uz Dienvidiem no Līvāniem Radarā bija Hook Echo (āķim līdzīgs radara attēls). Tads parasti redzams, ja negaiss ir rotējošs - tātad tāds, kurš var radīt stipru virpuļviesuli.


Jei! Pirmais šīs sezonas Negaiss sōbrīd Rīgā. Lietus vidējas intensitātes (Valdlaučos), bet zibeņo labi - vismaz reizi minūtē.


Kur to redzi - vizuāli ?? vai citas metodes ?/


Apstākļi ir piemēroti, lietuviešu modeļa vizualizācija paredz negaisu esamību jau šobrīd, Estofex konvektīvo vētru profesionāļi prognozējuši negaisu attīstību Latvijas teritorijā, taču tie vienkārši neveidojas pagaidām. Amerikāņi šādu situāciju sauc Clear sky bust - potenciāls ļoti liels, taču vienkārši augšupejošais gaiss tomēr nespēj lauzt inversiju - stabilo gaisa slāni.


Sveiki! Nu es arī domāju, ka negaisi būs, un tie būs labi. Tūlīt tuvākajā laikā, nu es teiktu jau nākamās stundas laika tajā frontes pārrāvumā arī veidosies negaisi. Atmosfēra ir vienkārši EXPLOSIVE šobrīd. Negaisi izveidosies vienkārši momentāli. orientējoši varētu teikt ka uz A no Rīgas varētu tie attīstīties un Rīgai atliks tikai noskatīties.

Šodien gadījās būt Mālpils pusē, kur novēroju ļoti nestabilā gaisā attīstošos CB. Principā negaiss ne no kā izauga par vērā ņemamu Atomisko sēni kādu 20 minūšu laikā. Šis negaiss gan nebija uz frontes un ātri pagaisa - tas nebija pastāvīgs.

Gaidam, gaidam.


Stipru negaisu šoreiz noķert neizdevās. Vai 3 līmeņa prognoze Lietuvai šoreiz bija pamatota ? Domāju, ka nē, jo tiklīdz fronte ienāca lietuvā, tā kļuva arvien vājāka. Negaiss bija spēcīgs neilgu laiku pēc tā izveidošanās un tad lēnām atslāba.

Ņemot vērā visu iepriekšminēto tomēr izdevās piedzīvot negaisa fronti Kauņas rajonā un izjust vidēja spēka triecienvētru - vērā ņemams vējš, ļoti stiprs lietus, krusa gan nē, zibeņošana vidēja.

Lai gan ir vilšanās par 3. līmeņa dienas nepiepildīšanos, tomēr tam ir arī labā puse, negaiss nav nodarījis liela mēroga postījumus. Cik diez ilgi būs jāgaida uz vēl kādu 3. līmeņa dienu Latvijā vai tās tuvumā - nu kādi 5 gadi jau varētu būt.


Vispār tomēr fronte bija tīri laba. Pārgāja fronte pāri nedaudz uz Z no Kauņas. Zibeņo intensīvi un diezgn tuvu, lietus gandrīz horizontāls un ļoti spēcīgs. Redzamība intensīvākajā brīdī ne vairāk par 100 m. Normāli


Esmu no Kauņas uz Rietumiem kautkur. Aukstā fronte tuvojas un jau jūtamas pirmās lietus lāses. Vizuāli izskatās ne pēc kā un negaisu fronte apsīkusi. Lietuvas radars arī nestrādā un līdz ar to es īsti neredzu kur ir stiprāki nokrišņi un kur vājāki. Principā Chase is over (medības beigušās).


Netālu no Lietuvas robežas gaiss kļuvis sutīgs, lai gan debesis pelēkas. Siltā fronte nāk un aiz tās ir silts un smacīgs gaiss. Es nezinu, kā lietuvā būs ar internetu. Iespējams, ka kāds apdeits būs tikai vakarā. Lietuvas radars protams šobrīd nestrādā, laikam tieši tāpēc, ka šobrīd to vajadzētu, lai gan Lietuviešu radara attēls nav diez ko labs lai neteiktu vairāk. LV radars - brīžos kad tas darbojas, rāda ļoti labi attēlu, vismaz kas attiecas uz lokālu negaisu redzamību.


Es laižu uz Estofex 3. līmeņa zonu Lietuvā. Ziņas twitter @Negaiss, Instagram - Negaiss, Facebook - Normunds Negaiss.


Un arī - A level 3 was issued for W-Belarus, NE Poland and Lithuania mainly for an augmented tornado risk (a significant event is possible), damaging wind gusts, large or very large hail and excessive rain.
- Lietuva ir 3. līmenī tieši tornado riska dēļ. Šāds brīdinājums un 3. līmenis tika izsludināts arī Polijā 2008. gada 15 augustā un kas notika ? - Notika tornado uzbrukums - bija vairāki spēcīgi amerikāņu tipa tornado. Vai tādi sagaidāmi šodien lietuvā? Jā


Sezona sākas rīt. Estofex 2. līmeņa zonā iekļauta arī Latvija, turklāt šobrīd aktuāla prognoze ir (Extended) - prognoze jau nākamajai dienai, kas liecina par to, ka ir liela pārliecība par stipru negaisu vēidošanos 2. līmeņa teritorijā.

Jā, spēcīgi negaisu attīstība ir ļoti ticama, taču LV teritorijā tie ienāks no Lietuvas tikai vakarā, vēlu vakarā. Lielākais tornado risks varētu būt Lietuvā neilgi pēc negaisu izveidošanās un ļaunākajā gadījumā pievakarē Lietuvā veidosies (line of descreat supercells) - atsevišķu superšūnu rinda, kas padara tornado risku patiešām reālu.

Vispār laikapstāķli rīt un parīt tā teikt - nebūs vienmuļi. Sākumā mūs sagaida negaisu risks, kas pāries ne tik ierastā vasaras ciklona vētrā.


Lielākas problēmas ar ūdens uzsūkšanos varētu būt teritorijās kas ir Daugavas labajā krastā (aptuveni), jo aukstā laika iestāšanās sakumā Kurzemē un Zemgalē sniegs tomēr paspēja uzsnigt. Kailsals valdīja Vidzemē un Latgalē līdz ar to biezāks sasalums varētu būt gaidāms tur.


Rīgā, centrā samērā stipri snieg jau kādu pusstundu vai vairāk. Šoreiz radarā tas neparādās.