N
Nelabojams

Lietotāja aktivitātesDubļu jūra...
Tādus ceļus mūspusē neatceros bijušus, knapi var izbraukt. Pagalms pārvērties māla vannā. Cerēsim, ka šīs siltās sienas beidzot visu to apžāvēs. Sniegs gandrīz nemaz vairs nav palicis.


Pēc ilgākiem laikiem pirmais rīts, kad vairs nav zem -10°C - tikai -7,2°C lauka vidū un -7 pie loga (ap septiņiem no rīta). Pat neraugoties uz to, ka apmācies un ir jūtams vējš, gaisā jūtams pavasaris - apgaismojums ir citāds, nekā rudenī un ziemā. Kā - nemāku precīzi nodefinēt, bet ir.


Plkst 6:15 -16,8°C. 7:00 -18°C. Bet prognozē bij iespējamība pat līdz -20°C, tā ka viss saskan. Taču, neraugoties uz aukstumu, šorīt pirmā pavasara zīlītes dziesma - sulīgs piņ-piņ, nevis vairs tā pieticīgā iečiepstēšanās pa reizei, lā līdz šim. Dzenis gan jau kādu mēnesi bungo pa parku.
Kādreiz redzēju fromulas, ar kurām aprēķina sajūtu temperatūru no faktiskās, ņemot vērā vēja ātrumu un, kas arī ir svarīgi, gaisa relatīvo mitrumu. Diemžēl neatceros vairs, kur.


Šorīt viegls vējelis, -17,2°C. Praktiski skaidrs un sauli jau reāli jūt uz sejas pat agri no rīta. Sala sajūta daudz mazāka, nekā vakar, pat kapuci varēja nestumt galvā. Māju arī var labi piekurināt; tomēr tiem pieciem grādiem, salīdzinot ar vakardienu, ir ievērojama nozīme. Putni sēkliņas izrij pa puskilogramam dienā. Vakar priekšpusdienā liels sarkankrūtīšu bars, kādi 50 putni dzīvojās ceļmalas krūmos, kur parasti var manīt tikai zīlītes un zvirbuļus.


Pie mums -23,1°C. Neliels vējelis, bet pilnīgi pietiekams, lai pusminūtes laikā, putnus barojot, rokas sāka stingt. Bet tā dūnu jakā nekādas vainas :) Māju gan drusku grūtāk piekurināt.
Cita starpā, ziņu portālos ir panesies kašķis ap jēdzienu "komforta temperatūra". Daži vispār nezin, kas tas tāds ir, bet tupa bļaustās; tos varētu neņemt pierē, ja vien tas neliecinātu par agresīvu tumsonību. Citi pamatoti norāda uz šī termina lāga neatbilstību saturam; tas tiešām ir mulsinošs. Kāds gan komforts pie -31°C? Patika Pierobežas lietotais "sajūtu temperatūra"... kaut gan cirvji valodnieki tūlīt iebildīs, ka sajūtām temperatūras nevarot būt.


Kaut kā ļoti sen nebiju ienācis...
Šorīt 7:15 pie manis pie loga -14°C, lauka vidū, kur meteosensori, -15,8°C. Bagātīga, brīnumskaista sarma. Sniegs ap 15 cm; ja nebūtu nejēdzīgā atkušņa, kas saplacināja agrāk sanākošo, tad būtu kādi 30 cm droši. Īsi sakot, jauka ziema. Nevis kā pērn, kad februāra dubļi pa taisno pārgāja decembra dubļos. Gaidām pavasari :)


Vakar: No rīta ap astoņiem vēl +17. Līdz pusdienas laikam temperatūra cēlās lēni, ap 12:00 vēl tikai 24 grādi un domāju jau, ka solītos +32 mums te neredzēt. Taču tad sākās... 13:30 jau +31, tad +31,7 kādu laiku, bet ap 15:00 uz brīdi tieši +32. Pēc tam apmēram stundu svārstījās starp +31,7 un 31,9, līdz sāka pamazām un konstanti kristies. Ap sešiem no R pacēlās milzu "pankūka"un pāris reižu paklusām norūca, bet pagāja vēl krietna stunda, līdz negaiss patiešām atnāca. Un - nekā īpaša, negaiss, kā negaiss. Pat krusas nebija, bet pirmajā šļācienā pielija kādi 14 mm. No krusas ne miņas un vēja brāzieni vairāk par kādiem 12-15 m/s stiprāki noteikti nebija.
Pa retam ducināja un zibeņoja vēl ilgi. Lietus nāca tādos periodos... līdz rītam kopā 22 mm salijis. Tātad, atšķirībā no daudzām citām vietām, nekā ekstrēma.


Tieši nupat gribēju rakstīt - skatoties prognozes, rādās, ka šogad vasaras nebūs. Nākamnedēļ virs +19 nesola un lietus, lietus... Tas man mazliet atgādina 1977. un 1978. gada aukstās un slapjās vasaras (tikai nedo' Dievs vēl 1979.gada ziemu pēc tam!).
Salnas gan nebij pie mums, bet pusseptiņos no rīta +3.2. Jāiet pēc malkas, jākurina - JŪNIJĀ!!! jo mājā 14 grādi... Globālā sasilšana, &^%$$!


Nu šonakt arī mums tika. Sniega sega ap 2 cm, sešos no rīta -2,1 ārā. Spoža saule tagad, bet nekas vēl nekūst, drīzāk izskatās, ka tvaiko.


Mūsu nostūri daba pagaidām saudzē. Vakar no rīta termometrs +0,3; salnas nebija. Tikai grāvī mazs plāna ledus laukumiņš uzmeties zemākajā vietā. Šorīt sešos bija precīzi 0 un salna tikai tālāk, uz zemāk esošā lauka. Tad 15 minūšu laikā -0,7 un zeme balta - bet arī tikai vietām. Vēl pēc 15 minūtēm, Saulei nākot augstāk, salna sāka strauji pazust. Stādi, tfutfutfu, nav cietuši, jo ārā nekas vārīgs vēl neatrodas, bet redīsiem jau tādi sīkumi nekaitē. Tomāti un ķirbji vēl mājā uz palodzēm, jo iegādāti tika vēlu un nav vēl pārlieku paaugušies. Mazas bažas par tikko stādītajiem saldajiem ķiršiem, tak tie agroplēvē satīti. Sniega ne pārsliņas; mazliet sniga aizvakar un arī vakar vakarā drusku sijājās.
Aizvakar priekšpusdienā braucu uz Valmieru - sākot no Rencēniem, sniga aumaļām, bet sniega sega neveidojās. Un interesantākais, ka ceļā ļoti stipri svārstījās temperatūra - no +2 mūsgalā līdz -4 atsevišķās vietās un -1 Valmierā.


Nu, dienas pieaugums jau ir labi manāms, ja tev mājās ir kādi, kas ap septiņiem izbrauc uz darbu. Nu jau labā gaismiņā, kamēr vēl pirms nedēļas bija pavisam tumšs tai laikā.
Šorīt -18 pie loga un -19.3 pļavā. Par laimi, nav solītā stiprā vēja; tikai viegls pūtiens, kas īpaši netraucē. Vakar vakarā gan pie -14 bij riebīgs, griezīgs vējš, kas piecās minūtēs izsaldētu līdz kaulam, ja nebūtu dūnu jaka mugurā. Putni visas barotavas izrij pusstundas laikā, grūti viņiem tagad.

Austrumu vēju nedēļa
07.02.2017 08:00

Vakar pa dienu pat tā kā mazliet kusa dienvidu pusē, bet nu aukstums atkal ir klāt. Šorīt -12 pie loga. Un griezīgs, riebīgs vējš kopš vakarvakara. Sniegs kādi 2 - 3 cm, var teitk, ka pēc būtības kailsals.

Nedēļa ap nulli
06.02.2017 07:38

Pilnīgi pievienojos Gubumākoņa emocijās. No rīta sešos pie loga 0, septiņos jau +1, viss kūst, šļurkst un tek. Jaukais laiks cauri. Vakar vēl pie -2 forši izskrēju 8,5 km pa apkaimes ceļiem, šodien, izskatās, būs jāapmierinās ar garlaicīgu un smirdīgu sporta zāli, jo ārā nebūs ko darīt. Ja nu vienīgi ar gumijas zābakiem. Wemt gribas.


Vakar vakarā, 16:35 izbraucot no Rīgas, tur bija -13. Iebraucot Valmierā jau -20, bet, kamēr tiku līdz Rūjienai, tur vairs "tikai" -17. Deviņos no rīta, īsi pirms saullēkta -19,8 - divdesmit grādus tā i nesasniedza. Tagad vējš iegriezies dienvidos un pa druskai, pa desmitdaļai silst klāt. Skaidrs, lēns vējš, bij pat ļoooti patīkami iziet ārā un ieostīt spirgto gaisu. Bijis tik sniegs...


6:30 -17.8, vējš... sniegs tik, cik zeme knapi balta
sniega lāpsta bēdīgi klapē pakšķi, pie kura piekarināta


Vakar vakarā noskaidrojās un temperatūra krita par pusgrādu stundā (konkrēti no 20:00 līdz 21:00 no -10,0 līdz -10,6*C). Domāju, ka no rīta būs visi -15, taču pusastoņos vairs tikai -6.8, kaut tāds pats, rāms un skaidrs. Ārā tagad skaista diena.