Migla
Migla

Lietotāja aktivitātes


Pie loga -3,6°C, zāle sastingusi, virs galvas zvaigznes, pļavā migla. Piesalst!

Mainīgais oktobris
19.10.2021 07:23

Krēslo, pamalēs tumši mākoņi. Nupat pārlidoja kāsis ar 17 baltiem gulbjiem, tātad sniegs jau "pie pakša". Šodien gan tikai lietus ar krusas graudiem manīts, +4°C. Iekūru krāsniņu, pa dienu māja izvējojusies. Veikalā izbeigušies iekurināšanas klucīši, arī degšķidruma vairs nav, ar iekuriem jābūt taupīgam. Noskatījos, ka tauta iepērk speķi un rupjmaizi, saka, ka gatavojas lokdaunam. Ziņas satraucošas, kad caur ciemu izbrauc ātrie ar sirēnām, sajūtas pavisam čābīgas, jo pie viegli slimiem laikam vairs nebrauc. Turamies!

Mainīgais oktobris
18.10.2021 18:37

Dienas pirmā puse saulaina, ar nelielu vējeli, arī vēl pietiekami silta, lai pa zemi parakātos. Pēdējie burkāni un sīkās bietītes novāktas, sašķirotas un devušās uz tām paredzētajām vietām- daži uz pagrabu, citi uz katlu. Arī dālijas beidzot izdevās norakt, jo lietutiņš atmiekšķēja smago māla zemi un izdevās izcelt saknes, neriskējot nolauzt dakšas kātu. Nu vairs nebūs jāuztraucas, kad prognozēs parādīsies mīnusi un sniegs, kam jābūt siltumā un sausumā, tur arī ir nonākuši. Meža strazdu bari joprojām siro ap pēdējiem āboliem, kas vēl zaros palikuši. Rīta pusē atkal dzirdēju zosis - lieli kāši augstu debesīs bēga no ziemeļu aukstuma. Uzradies jauns svilpīšu bars, ļoti tramīgi, bet zīlītes palikušas pavisam bezbailīgas, pa atvērto vistu mājas lūku lido iekšā un meklē kūtiņā paslēpušā mušas.


Pie loga -0,3°C, bet pļavā vēl vēsāks, zeme atkal izteikti balta un uz auto stikla ledus kārta. Vakardiena bija salīdzinoši siltāka, arī no rīta, un kā putni vakar dziedāja- kā pavasarī! Zvirbuļi ar zīlītēm mēģināja sadalīt tukšo strazdu būri, laikam jau cīņa par ziemas mītni. Zīlīšu saradies dārzā krietni vairāk kā vasarā, agri no rīta jau ir pie loga, meklē mušiņas, kas salīdušas dēļu šķirbiņās. Ceru vēl uz sauli, vismaz šodien, lai arī nedaudz, bet dienu tomēr iesilda un arī prāts priecīgāks.


Pieļauju, ka runa ir par sīkziedu sīkgalvīti jeb Galinsogu. Tā ir īsta dārzu nelaime, joparādās pavēlu, pārsvarā vasaras otrajā pusē, kad nav īpaši daudz laika ravēt, jo jāsāk vākt dārza veltes un tās gatavot ziemai. Vienīgais labums, ka tā rudenī pirmā apsalst, bet sēklas jau pārziemo.Mums šodien gaisa balonu "uzlidojums", no rīta pirms astoņiem redzēju 4, pēc astoņiem vēl 2 tepat pacēlās, ap pieciem pēcpusdienā - vēl 3. Visi aizlidoja Siguldas virzienā zelta rudeni lūkoties. Izskatās, ka steidz pasākumus rīkot, pirms vēl ārkārtas stāvoklis iestājies. Balonu grozi pilni, vecāki un bērni, pēdējie lielākie ar roku mājēji. Rīta lidojums varētu būt bijis skaistāks, tad bija saule un migliņa, vakarpuse jau pelēkāka, nebūs tik košu krāsu.


Kā vakarā t iekāpa mīnusos, tā līdz rītam noturējās ap -2°C. Dālijas stāv kā apvārītas, varēs rakt nost un nest gumus pagrabā, rudens avenes gan vēl izskatās normāli, laikam" padodas" tikai pie mīnus pieciem grādiem. Rosos pa dārzu, kamēr laika apstākļi atļauj, jo drīz jau" slapinātājs" atkal būs klāt. Rīta puse bija saulaina, bet nu mākoņu vāks virsū, labi, ka nav vēja. Meža strazdu bars okupējis pēdējo ābeli ar augļiem, gandrīz katrs ābols ieknābāts.


Šis patiešām bija ļoti auksts rīts, visa ieleja balta un arī pie mājas salna. Nenokonstatēju gan, kas apsalis, kas vēl turas, jo mājās atbraucu pavēlu un nu jau pusseptiņos paliek tumšs. Cik manīju, bija skaista diena, tieši kā radīta, lai dzīvotos pa lauku, nevis cilvēku pilnām telpām, kur ik pa laikam kādam jāaizrāda, ka jālieto mutes aizsegi. Lielākā daļa cilvēku gan ir apzinīgi, bet nu pa vidu gadās tādi eksemplāri, ka jāpabrīnās, kādā informatīvajā laukā tie atrodas. Tas nu tā...darba nedēļa noslēguma noguruma pazīme...


Vējš nesaudzīgi turpina lapu plēšanu, ieva jau ir kaila, liepa tūlīt būs. Saule caur dūmakainiem mākoņiem, bet nu vismaz ir. Arī siltums oktobra mēnesim piedienīgs, lai tik tāds laiciņš pieturas ilgāk!Vakar dienas lielāko daļu bija saulains laiks, un ja ne vējelis, būtu tuvu ideālam. Arī šorīt spīd saule, rudens krāsas līksmo acis un sirdis, bet vējš cītīgi rauj nost lapu zeltu un izmētā pa apkārtni. Kaķis ēd "pa trijiem", pat naktī cēla mani augšā un pieprasīja papildporciju, vistas arī graudus noknābā rekord ātrumā, laikam krāj tauku slānīti ziemai. Dārzs pilns ar meža strazdiem un mazajiem putnu pārceļotāju bariņiem. Laiks piemērots sakņu pārvietošanai uz pagrabu. Vēl gan daži augi tikai tagad gatavojas augt, puķu kāposti, kas vasaras karstumā gandrīz nokalta, sadzinuši jaunas lapas un sāk veidot ziedus, ja nenosals, varbūt vēl pie ziedkāpostiem tikšu.


Man saule tā arī neparādījās visas dienas garumā, diena izteikti tumša- gan rīts, gan vakars. Bet ir parādījušies knišļi, jau otro vakaru jūtu, ka kož, kad ko gribu padarīt pa dārzu, cik nu vēl tai vakarā tās gaismas pietiek. +9°C.


Pa nakti 8 mm nokrišņu atkal klāt! Visu rīta pusi smidzināja, tikai nupat piestājis.+14,3°C, silts un vēja arī tikpat kā nav. Tecinu plūškoka sulu, cik nu izdevies atkarot putniem. Ogas šogad ēd ne tikai strazdi, bet visai plašs mazo putniņu arsenāls, pēc lidoņu lielās apetītes jādomā, ka ziema būs barga, neatceros, kad tik agri plūškokam būtu bijis tāds putnu uzbrukums. Vakar pārbaudīju mežu, guvums 3 baravikas, čigānietes, pa kādam podiņam un gailenes. Naktis vēl nav bijušas tik ļoti aukstas, lai pilnībā apturētu sēņu augšanu, bet nu salīdzināt ar to, kā bija pirms mēneša, protams, nevar. Patreiz tas vairāk tāds kā sports - pastaiga pa mežu un prieks, ja kaut ko atrod, pat īpaši necerot uz neko īpašu.
P.s. Atlika uzrakstīt, ka smidzeklis piestājis, kad atkal atsākās nokrišņi. Ceru, ka vismaz vakarpuse būs jaukāka.

Salts nedēļas sākums
25.09.2021 11:19

Pa nakti mērtraukā ielijuši 24 mm, šorīt viss slapjš, no kokiem pil, bet ir cerība, ka saulīte uzspīdēs un nedaudz pažāvēs.

Salts nedēļas sākums
24.09.2021 09:36

Šorīt migla, t "staigāja" starp 0°C un+1°C, bet samtenes vēl zied, tā kā nekas neatgriežami nosaldēts dārzā vēl nav. Pa trim dienām, ko pavadīju ārpus mājas, manā dārzā ir strazdi ir pamatīgi patīrījuši plūškoku no ogām, visa augša tukša, tikai lejas pusē vēl ko pavākt var. Es noskatījos, ka arī piejūras dārzos ražai daudz '"noņēmēju" - ābelēs dažāda lieluma putni- sākot ar meža strazdiem, beidzot ar sīkaļām, kuri gan ļoti bailīgi un kurus piefiksēt neizdevās, tad vēl vāverītes, kuras ar lielu apetīti grauza ābolus, lapsenes un citus sīkākus lidoņus nemaz neskaitot.
Rīta pusē nedaudz iespīdējās saule, bet nu jau atkal mākoņi ir klāt. Labi, ka nelīst, var ko pa dārzu padarīt.*10°C.

Salts nedēļas sākums
23.09.2021 11:47


Man izdevās aizmukt no lietus - nepilnas trīs dienas Kurzemes pusē pie jūras! Šad, tad kāds mākonis garām nostaigāja, bet pārsvarā saulains un ne piles lietus. Naktis gan vēsas, īpaši šorīt, kāpas augšā pamatīga salna. Priecājos, ka līdzi biju paņēmusi ziemas jaciņu, cimdus un cepurīti, pretējā gadījumā naksnīgā sēdēšana pie jūras un debesu spīdekļu vērošana būtu teju vai neiespējama, vai arī beigtos ļoti ātri un ar nepatīkamām sekām.

Salts nedēļas sākums
22.09.2021 18:49

Baraviku pulveri lieku pie mērcēm, zupām un kādreiz vienkārši tāpat kādu šķipsniņu piejaucu pie kefīra un izdzeru. Žāvēšana un malšana palielinās mūsu organisma spēju uzņemt vērtīgās vielas no tām! Pētījumos noteikts, ka no baravikām, palielinās uzņemto vielu daudzums līdz pat 80%, klasiski lietojot uzturā, uzņemam tikai <20%. (Avots: AGFonds)

Ardievas siltumam
17.09.2021 21:52

Pēcpusdienā uzspīdēja saulīte, tāpēc nolēmu aizstaigāt līdz mežam. Necerēti uzdūros 4 lielām baravikām, kas pat bija veselas. Tagad ēdu ceptas sēnes un arī žāvētājs strādā uz pilnu jaudu- būs baraviku pulveris.
P.s. Birutai- dzērves lidoja samērā augstu. tad jau manīs, vai ziema būs barga, vai nē.

Ardievas siltumam
17.09.2021 19:07