Ciklonu nedēļa

Ciklonu nedēļa

Maija sākumā laika apstākļus noteiks vairāki plaši cikloni un daudzviet gaidāmi spēcīgi un iespējams arī ilgstoši nokrišņi. Tā kā visu nedēļu atradīsimies Eiropas aukstajā daļā, gaisa temperatūra būtiski nemainīsies. Naktīs vietām iespējams neliels sals (aukstāks otrdienas rītā zem skaidrām debesīm Kurzemē), bet pēcpusdienās nebūs siltāks par +5 ... +12 grādiem, aukstāks vienīgi pirmdien, kad ilgstošo nokrišņu rezultātā vietām Vidzemē un Latgalē prognozēti vien +1 ... +4 grādi.

Jau svētdienas vakarpusē Latvijai no dienvidiem pietuvosies pirmais no cikloniem, kas pirmdien valsts lielākajā daļā gādās par apmākušos laiku ar brāzmainu vēju un nokrišņiem, slapju sniegu un lietu. Pašreizējās prognozes vēsta, ka no ciklona vismaz daļēji varētu izbēgt Kurzemē, it sevišķi Kurzemes rietumos un ziemeļos - kamēr citviet gaidāmi ilgstoši nokrišņi, šeit līs pavisam maz. Tā kā ciklons saskarsies ar vēsāku gaisu, valsts centrālajos un vēlāk austrumu novados dienas gaitā nokrišņi var pāriet sniegā. Pūtīs brāzmains un spēcīgs ZA, pēc ciklona arī ZR puses vējš, dienas pirmajā pusē visā valstī brāzmās 10 - 15 m/s, Rīgas jūras līča piekrastē vakarpusē brāzmās līdz 22 m/s.

Prognozētā ciklona trajektorija pirmdienas rītā (ECMWF, GFS, wxcharts.com)

Naktī uz otrdienu vēl vietām Latgalē aizejošā ciklona ietekmē iespējams sniegs, taču dienā daudzviet debesis skaidrosies. Vakarpusē gan Kurzemi visdrīzāk sasniegs nākamā nokrišņu zona. Virs Dānijas un Zviedrijas otrdien un trešdien atradīsies aktīvs ciklons, kas ietekmēs laiku arī Latvijā. Pašreizējās prognozes vēsta, ka naktī uz trešdienu un trešdien dienā daudzviet līs, vietām spēcīgi. Arī ceturtdien, visdrīzāk, no nokrišņiem neizbēgt, jo no dienvidiem tiek paredzēta nākamā spēcīgā nokrišņu zona.

Nedēļas nogalē, līdzīgi kā iepriekšējās dienās, laika apstākļi būs atkarīgi no ciklonu virzības. Visai ticams, ka no dienvidiem mūsu virzienā dosies ciklons ar izteikti pavasarīgu gaisu, taču kamēr ECMWF brīvdienās paredz vēsu laiku, taču 10., 11.maijā prognozē teju vai vasarīgu laiku ar saulainu un sausu laiku, GFS siltumu īslaicīgi pieļauj 9., 10.maijā un pēc tam to aizvirza vairāk uz Krieviju. Kā tur īsti būs, rādīs laiks, taču visdrīzāk taisnība būs kaut kur pa vidu, jo attālums starp vasarīgu siltumu un dzestru gaisu ir pavisam neliels. 

850 hPa prognozētā gaisa temperatūra - GFS siltumu pēc nedēļas paredz tikai Latgalē
Savukārt ECMWF 10. - 12.maijā paredz teju vasarīgu laiku visā Latvijā (wxcharts.com)

  03.05. 04.05. 05.05. 06.05. 07.05. 08.05.
Nakts 0 ... +6 -4 ... +2 -2 ... +6 +2 ... +6 0 ... +4 -2 ... +4
Diena +1 ... +8 +7 ... +13 +5 ... +12 +4 ... +9 +6 ... +11 +6 ... +11

 

Kā Tu vērtē šo rakstu?
 1. Vakar 15:10

  Tikko pirmais pērkons šogad! Mākonis gan laikam paies garām.........

  Ielādē...
 2. Vakar 17:33

  Var teikt, ka 2021. gada sezonas 1.negaiss Siguldā ir bijis. Ap plkst. 15iem nāca ar mellu mākoni un vēja brāzmām, bija 5-6 rūcieni pa malām tādi diezgan nopietni, zibeni neredzēju, pusstundu palija un viss - formāla attieksme vienvārdsakot. Tagad MMD, T +13,3°C.

  Ielādē...
 3. Vakar 18:58

  Nupat līst nopietni. Temperatūra nokrita no 14°C uz 8,5°C

  Ielādē...
 4. Vakar 19:39

  Esmu nikna! Nepietiek, ka lietus salējis apkārtni tā, ka "zeme šūpojas", mani gurķu stādiņi, kurus loloju plēves mājā zem agrotīkla, nograuzti tā, ka tikai kātiņi palikuši. Pirmā brīdī vainu liku uz ūdensžurkām, bet nekur neredzēju alu. Tad sāku pārcilāt stādu kastītes, un zem vienas atradu trīs spāņu kailgliemežus, kuri pieēduši pilnus vēderus un nolīduši nosnausties. Ar kareivīgu saucienu - "nāvi okupantiem", metos virsū un iesālīju burkā. Es tā jūtu, ka šogad paredzams nopietns karš- pa dienu pret kolorado, pa nakti- pret gliemežiem. Šodien pirmais pērkons gan iespēra salapojušos kokos (vismaz lielākai daļai ir mazas lapiņas), tā kā gribētos ticēt, ka gluži bada gads jau nebūs.

  Ielādē...
  1. Vakar 20:08

   Šausmas,Zemgalē vēl nav modušies .Bet sāls jau iepirkta

   Ielādē...
 5. Vakar 20:24

  Pirmie pērkoni aizgāja Kocēniem gar rietumu un austrumu malu. Mēs pa vidu bez negaisa :)

  Ielādē...
 6. Vakar 21:35

  Pēcpusdienā negaiss vispirms pa ziemeļu pusi, pēc tam pa dienvidu pusi,bet pēc 18-iem arī uznāca pērkons ar zibeņiem,pat neliela krusa.Pirmais pērkons pie manis bija jau 6.aprīļa pēcpusdienā ar dažiem pamatīgiem grāvieniem.Koki gan vēl melni,lapiņas vienīgi jaunām ievām, upenājiem,ērkšķogulājiem. T maksimums bija +12,tagad +8.

  Ielādē...
 7. Vakar 22:11

  5. maija naktī bija neliels lietus. Nolija 3 mm. No rīta mākoņains, bet skaidrojās. T. +6°C. Spiediens 750 mm. Priekšpusdienā veidojās daudz zemo gubu mākoņu. Pēcpusdienā ar lietus aizkariem. Līdz vakaram mums uznāca 3 x. Bija dzirdams viens pērkona būkšķis. Nolija 2 mm. T. sasniedza +14°C. Vējš mainīga stipruma - no mērena līdz mēreni stipram. Vakarā gubu mākoņu maz. Vairāk nomākušies mākoņu gabali ar lietus aizkariem. Pašlaik t. +7°C. Spiediens 750,5 mm.

  Ielādē...