Laikapstākļi gada nogalē

Laikapstākļi gada nogalē

2017.gada nogalē debesis bieži būs apmākušās, un laikapstākļi vairāk atgādinās rudeni kā ziemu. Šonedēļ pārsvarā dominēs mēreni D puses vēji. Gaisa temperatūra ar atsevišķiem izņēmumiem dienas laikā gaidāma ap nulli vai dažus grādus virs tās. Vissiltākā būs nakts uz otrdienu, pēc tam kļūs aukstāks. Iespējams, ka nākamais rudenīgais siltums Latviju sasniegs gada pēdējā dienā.

Otrdien debesis lielākoties būs pelēkas, daudzviet iespējams neliels lietus, nedaudz vairāk līs vakarpusē Kurzemē. No rīta un vakarpusē jūras piekrastē gaidāmas vēja brāzmas. Trešdien un ceturtdien ir cerības arī uz kādu saulaināku brīdi. Gaisa temperatūra dienā +1 ... +5 grādi.

Ceturtdien vakarā Kurzemei pietuvosies nākamā nokrišņu zona, līdz ar to gan naktī, gan piektdien dienas pirmajā pusē daudzviet prognozēts lietus, valsts austrumu pusē arī slapjš sniegs. Šobrīd izskatās, ka arī gada pēdējā dienā daudzviet sagaidāmi nokrišņi. Pēc pašreizējām GFS prognozēm, gaisa temperatūra 31.decembra pēcpusdienā prognozēta no +1 ... +…

[Lasīt vairāk]
Nedēļa līdz 24.12.2017.: atkal atrakcija "būs vai nebūs ziema!?"

Nedēļa līdz 24.12.2017.: atkal atrakcija "būs vai nebūs ziema!?"

Nedēļa kopumā. Atbildot uz virsrakstā uzjautāto - jāsaka, ziema šajās septiņās dienās sanāca tāda "pa pusei". Precīzāk: Latvijas A pusē tā bija "plāni - balta", Kurzemē un centrālos rajonos vairāk "melni-zaļā" formātā. Vairāki cikloni skrēja pāri mums. Trešdien un sestdien to iespaidā bija plašas nokrišņu zonas pāri Latvijai. Sniega klājieni paplašinājās, taču uz reizi arī kusa. Bet svētdien ciklona aizmugurē piekrastēs bija vērojama pat neliela vētra. Sals pie mums neiegriezās. Gaisa temperatūra Kurzemē un centrā bija nedaudz virs 0 atzīmes, A pusē atkal daži gradi mīnusā arī dienās... Bet sestdien Latvijas R daļā vietām gaiss uzsila pat līdz +8+9.

Attēlu (c): Sat24.com, Finnish Meteorological Institute.

--------------------
Paskaidrojumi:
Somijas meteoinstitūta karšu attēlos parādītā situācija ir atbilstoša konkrētās dienas novērojumiem pulksten 15:00. Dienas attēls atjaunojas pēcpusdienā, ap pulksten 16.

Sat24.com attēlos - virs pavadoņa iefiksētās mākoņu segas - ir ar manu roku pārzīmēts mākoņu kustības virziens, kas reizē norāda arī gaisa masu kustību. S…

[Lasīt vairāk]
Klimata pārmaiņu runas: tas ir uzpūsts bubulis  - ir man viedoklis

Klimata pārmaiņu runas: tas ir uzpūsts bubulis - ir man viedoklis

Laiku un palaikam pasaulē uzvirmo kaislības par "tām klimata izmaiņām, kas radušās cilvēka darbības rezultātā", kā arī ar apkaužamu regularitāti uzvirmo kaislības par "globālo sasilšanu". Bet - manas domas ir nedaudz citādas. Tās radušās lasot par tēmu internetā, kā arī caur tiešajām domām no "augšas". Bet nu visu pēc kārtas...-


Uzskatu...
* Klimata pārmaiņas notiek mūžīgi, vismaz tik ilgi - cik jau eksistē un eksistēs (dzīvos) mūsu mātes planēta Zeme. Klimatas izmaiņas notiek cikliski. Ir parastie gadalaiki, dažādos Zemes reģionos notiek fluktuālās (nesakarīgās) izmaiņas: kad rodas aukstuma, karstuma, sausuma, lietus periodi, ko redzam arī mūsu mīļajā Latvijā. Tātad, ir gadskārtējās, mēnešu, dienu, stundu izmaiņas. Un ir lielāku - 3gades, 5gades, 11gades (Saules cikla) un vēl garāku periodu izmaiņas. Visi šie periodi klājas viens uz otra, un kalendārā/pulksteņa laika ritumā rada konkrētos laika apstākļus. Kurus savukārt piefiksē laika vērotāji dažādos ģeogrāfiskajos punktos.
* Viena cilvēka mūža garumā (70-80...…

[Lasīt vairāk]
100 kailcirtes Latvijai! Nē!

100 kailcirtes Latvijai! Nē!

Jau pāris nedēļas turpinās parakstu vākšanas akcija,kas aicina nepieņemt grozījumus noteikumos par koku ciršanu.Akcijas būtība – aicināt Ministru kabinetu nepieņemt grozījumus noteikumos „Par koku ciršanu mežā”,kas,pirmkārt,paredz vēl intensīvāku Latvijas mežu izciršanu,turklāt apjomīgas kailcirtes plānojot arī mūsu īpašajā dabas joslā – jūras piekrastes mežos.Otrkārt,ar šiem noteikumiem paredzēta cērtamā meža caurmēra samazināšana,kas ir pretrunā ar jau apstiprināto valsts mežu politiku.Te gan jāpiebilst,ka ar nosaukmu Valsts meži notiek kārtējā tautas maldināšana,tāpat kā savulaik ar bēdīgi slaveno Lavijas krājbanku,kas atradās vien uz Latvijas zemes,un ne vairāk.Līdz 2009.g. LVM bija valsts akciju sabiedrība,bet no tā laika jau tikai A/s,tātad privāts uzņēmums.


Mežs ir Latvijai būtiskākais resurs un lielākā vērtība.Tas,kas pa šiem gadiem ir izcirsts vairs nav skaitāms miljonos eiro.LVM pārvaldībā ir 1,63 miljoni ha Latvijas zemes.Ja tas nodokļos dod ap 53 miljonu peļņu budžetā (domāju,ka patiesais skaitlis ir daudz lielāks),tad nav grūti aplēst kāds ir uzņēmuma reālais ienākums.Ja…

[Lasīt vairāk]
Pāris siltas dienas pirms nākamā sniega

Pāris siltas dienas pirms nākamā sniega

Decembra otrā dekāde Latvijā sākusies ar pavēsu laiku un Kurzemes ZR krastā pat ziemīgām noskaņām. Tās gan nebūs ilgas, jo nākamajā diennaktī Latviju sasniegs siltā atmosfēras fronte. Naktī uz otrdienu un otrdien (12.12.) dienā valsti šķērsos plaša nokrišņu zona, vairāk slapjuma nesot sniegotajai Kurzemes piekrastei un valsts ziemeļu daļai. Jau otrdienas pēcpusdienā visā valstī gaisa temperatūra būs virs nulles, Kurzemē sasniedzot +7 grādus.

Pa kreisi - situācija Eiropā 11.12.17. (FMI)
Pa labi - nokrišņu prognoze Skandināvijai otrdienas rītā (GFS)

Nokrišņi daudzviet turpināsies arī trešdien, taču to zonas vairs nebūs tik plašas un spēcīgas kā otrdien. Līdz ar ciklonu jūtami pastiprināsies arī vējš, un naktī uz trešdienu Kurzemes piekrastē un Rīgas līča piekrastē iespējamas brāzmas 18 - 22 m/s.

Pēc pašreizējām prognozēm nedēļas otrajā pusē atkal kļūs par vairākiem grādiem vēsāks. Nākamie nokrišņu mākoņi Baltiju varētu skart ceturtdien un piektdien, atnesot jaunus sniega krājumus. Naktīs gaisa temperatūra prognozēta -4 ... +…

[Lasīt vairāk]
Ne dienas bez rudenīgā slapjuma

Ne dienas bez rudenīgā slapjuma

Brīdī, kad top šis raksts, Latviju sasniegusi kārtējā nokrišņu zona. Svētdienas vakarā pārsvarā dominē rudenīgi pelēkie toņi, izņemot vien Vidzemes austrumu daļu. Tur joprojām saglabājas iepriekšējā nedēļā uzkritušais sniegs, Alūksnes NS sasniedzot pat 9 cm biezumu.Lietus šaltis Kurzemē kopā ar brāzmaino vēju tā vien atgādina rudeni, kas mūsu reģionā dominēs arī nākamnedēļ.

  

Pa kreisi - laika apstākļus Latvijā nosaka aizejošais ciklons (FMI)
Vidū - nokrišņu zona svētdienas pēcpusdienā sasniedz Latvijas teritoriju (GFS)
Pa labi - tendences divām nedēļām uzrāda daudz nokrišņu un mērenu siltumu (GFS)

Aizejošā ciklona ietekmē gan naktī uz pirmdienu, gan dienā daudzviet gaidāmi nokrišņi. Kurzemē galvenokārt lietus, bet vairāk uz austrumiem - slapjš sniegs, vēl nedaudz papildinot sniega krājumus. Nakts sākumā gan Kurzemē, gan Vidzemē vēl pūtīs brāzmaināks vējš, kas pamazām pierims. Dienā sniegs galvenokārt gaidāms Latgalē, bet pārējo valsti pa laikam šķērsos no jūras nākošu gubu mākoņu lietus lāses un slapja sniega pikas. G…

[Lasīt vairāk]