Prognoze Jāņiem

Prognoze Jāņiem

"Līst kā pa Jāņiem!" - vai ir kāds, kurš nav dzirdējis šo teicienu? Vai vispār tam ir kāds pamatojums? Strauji tuvojas vasaras saulgrieži, Līgo un Jāņi.
Šogad ziņu portāls LSM.LV kopā ar LTV aicina ikvienu Latvijas iedzīvotāju piedalīties sava veida atrakcijā un prognozēt to, kādi laikapstākļi gaidāmi 23. un 24.jūnijā (plašāk lasi raksta turpinājumā).

meteolapa.lv sadarbībā ar Tomu Brici šajā rakstā apkopos būtiskāko un svarīgāko informāciju gan par akciju, gan datormodeļu prognozēm. Seko līdzi un piedalies!

 Nedaudz statistikas...

Visaukstākais Līgo vakars bija 1994.gadā, kad gaisa temperatūra deviņos vakarā valsts austrumos, līstot lietum, bija +7..+9 grādi, turklāt pūta spēcīgs rietumu vējš (brāzmās 17-23 m/s). Togad arī Jāņu diena bija ļoti auksta - dienas vidū Kurzemē un Zemgalē tikai +9..+11 grādu. Līdzīgi, 1998.gadā Līgo vakars bija slapjš un auksts ar gaisa temperatūru +9..+12 grādu.

Aukstākā Jāņu nakts bija 1992.gadā, kad, saulei lecot, termometri rādīja tikai +1..+8 grādus, zāles virskārtā bija salnas. S…

[Lasīt vairāk]
2012. gada zīmīgākie laikapstākļu notikumi Latvijā

2012. gada zīmīgākie laikapstākļu notikumi Latvijā

Tā kā Meteolapā pulcējas cilvēki, kas vairāk nekā citi interesējas par laikapstākļiem un seko tiem līdz, vēlos uzzināt Jūsu viedokli par to, kas ir bijuši zīmīgākie notikumi 2012. gadā Latvijā.

Komentāros varētu ierakstīt 3-5 notikumus, kas likušies īpaši. Var izpausties arī garākos komentāros un apcerējumos par gadu.

Šo Jūsu skatījumu izmantošu televīzijas ziņu gada notikumu apskatā, izvērtējot aizejošā gada laikapstākļus kopumā un atsevišķus spilgtākos notikumus.

Jau iepriekš paldies!

Jūlija sākuma karstums un negaisi

Jūlija sākuma karstums un negaisi

Arī šogad pietiekami spilgti pierādās, ka satraukties par vasaras trūkumu jūnijā un apbērēt vasaru līdz Jāņiem ir lieki. Jūlija sākums atnācis ar svelmi, turklāt tā pagaidām izskatās, ka būs noturīga.

MODEĻU EKSTRĒMĀKĀS PROGNOZES

Kā jau ierasts, dažādu modeļu prognozes nedēļu tālā nākotnē ir pietiekami atšķirīgas. GFS kā vienmēr ekstrēmāks visos virzienos, arī šoreiz paspējis pārsteigt - brīžiem prognozējot, ka Kurzemē gaisa temperatūra no 5. līdz 7. jūlijam pēcpusdienās sasniegs +35..+36 grādus (1.att. ar zaļu punktu atzīmēta Rīga). Te jāpiemin, ka jebkad augstākā gaisa temperatūra Latvijā ir +36,4 grādi, kas fiksēta 1943. gada 4. augustā Daugavpilī.

Nu GFS prognozes ir normalizējušās un jaunākās prognozes vēsta, ka karstākais laiks gaidāms 6. un 7. jūlijā - Kurzemē un Zemgalē līdz +30..+32 grādiem.

Krietni pieticīgāks savās prognozēs par karstumu ir ECMWF, kurš iepriekšējās prognozes par aptuveni +25..+28 grādu karstumu jaunākajos prognožu izlaidumos sāk samazināt vēl vairāk. Taču jāņem vērā, ka ECMWF modelis bieži izceļas ar vēsām prognozēm.…

[Lasīt vairāk]
Spēcīgs ciklons atnesīs rudenīgus laika apstākļus

Spēcīgs ciklons atnesīs rudenīgus laika apstākļus

Līgo un Jāņi Latvijā aizvadīti ar brāzmainiem vējiem un lietu, taču svētku naktī, kā iepriekš prognozēts, būtiska lietus Latvijā nebija. Jaunajā darba nedēļā Latviju sasniedz spēcīgs ciklons, kas atnesīs vairāk agram rudenim atbilstošus laika apstākļus.

BIEŽI LĪS

Līdz trešdienai bieži līs visā valstī. Brīžiem iespējamas stipras lietusgāzes, otrdien un trešdien ar pērkona negaisu. Pirmdien un otrdien brīžiem arī spēcīgs vējš, piekrastē brāzmas 15-19m/s. Gaisa temperatūra dienās pārsvarā +14..+19 grādu, pirmdien vietām Sēlijā, Vidzemes austrumos un Latgalē līdz +20..+22 grādiem. Naktīs +9..+14 grādi. 

NEDĒĻAS OTRAJĀ PUSĒ IESTĀSIES SAUSĀKS LAIKS

Sākot ar ceturtdienu, iestāsies sausāks periods, jo mūsu reģionā pastiprināsies anticiklons. Sākumā vēl būs pavēss - ceturtdien un piektdien +15..+20, dienvidos līdz +22 grādiem, bet jo sevišķi vēsas būs naktis - uz piektdienu un sestdienu gaisa temperatūra pirms saullēkta pazemināsies līdz +2..+7 grādiem, siltāks piekrastē un vietās, kur būs mākoņaināks, bet pēc šī brīža prognozēm dažviet, pārsvarā Vidzemē, pastāv pat nelielu salnu iespējamība…

[Lasīt vairāk]
Jāņu nakts bez lietus lielākajā Latvijas daļā, bet būs vējains (precizēta prognoze)

Jāņu nakts bez lietus lielākajā Latvijas daļā, bet būs vējains (precizēta prognoze)

Dienu pirms svētkiem laika prognoze Jāņu naktij kļuvusi nedaudz sausāka, taču vējaināka. Tas, kas ir skaidrs - Vidzemes un Kurzemes atsevišķas vietas būs tās, kas saņems lietu, bet Zemgalē un Latgalē ir lielākā iespējamība, ka nokrišņu nebūs.

LĪGO DIENA

Būs lielākoties apmācies laiks, saule spīdēs maz. Tikai pēcpusdienā no valsts dienvidiem mākoņi izklīdīs. Dienas pirmajā pusē brīžiem līs visā valstī, pēcpusdienā pārsvarā tikai Kurzemes ziemeļdaļā un dažviet Vidzemē. Visvairāk nokrišņu kopumā būs Vidzemē. Pēcpusdienā un vakarā pūtīs stiprs R, DR vējš, daudzviet, īpaši Kurzemē, Zemgalē un Vidzemes rietumos brāzmās līdz 12-16m/s (ugunskura iekuršana var dažviet var būt problemātiska). Līgo dienā gaisa temperatūra sasniegs caurmērā +16..+21 grādu, vietām Kurzemes un Vidzemes piekrastē tikai +14..+15 grādi. 

JĀŅU NAKTS

Līgo vakarā neliels lietus brīžiem uzlīs Kurzemes ziemeļos un Vidzemes pārsvaā ziemeļdaļā. Visticamāk līs tikai nakts pirmajā pusē, bet Vidzemes ziemeļos tomēr pastāv iespēja, ka nedaudz var uzlīt nakts otrajā pusē. T…

[Lasīt vairāk]
Nākamnedēļ Atlantijas okeāns turpinās ražot orkānus

Nākamnedēļ Atlantijas okeāns turpinās ražot orkānus

PAPILDINĀTS 13. decembrī

Prognozes par spēcīgo ciklonu, kas piektdienas rītā daudzviet Britu salās nestu orkānu, ir ievērojami mainījušās. Pašlaik modeļi vienprātīgāk paredze, ka ciklons virzīsies vairāk uz dienvidiem un būs vājāks. Vētra spēcīgi, vistiacāk, skars Francijas rietumu un centrālo daļu, kur spēcīgi vēji ir retāk nekā Lielbritānijā, tādēļ postījumu, visticamāk, būs visai daudz.

***

Nākamnedēļ Atlantijas okeāns turpinās ražot spēcīgus ciklonus, no kuriem pēc pašreizējām prognozēm divi Britu salās atnesīs orkāna stipruma vēju.

Pirmais no cikloniem izveidosies šovakar (11.dec) uz dienvidiem no Grenlandes un otrdien plosīsies Īrijā un Skotijā. Vēja brāzmas piekrastē un kalnos atkal pārsniegs 40m/s.

Savukārt otrs ciklons spēcīgu triecienu varētu dot ne tikai lielākajai daļai Īrijas, bet arī lielai daļai Apvienotās Karalistes. Šobrīd prognozes arī šajos reģionos pieļauj maksimālās brāzmas 40-50m/s.

Latvijai gan nekas bīstams pagaidām nedraud. Ja cikloni savu maksimēlo spēku piedzīvo Britu salās, tad tie reti līdz mums atnāk ar postošu spēku. P…

[Lasīt vairāk]
Šonedēļ izveidosies pirmā noturīgā sniega sega

Šonedēļ izveidosies pirmā noturīgā sniega sega

Šonedēļ Latvijā gaisa temperatūra nemanāmi (tiešām ļoti nedaudz) pazemināsies, taču tas būs pietiekami, lai nokrišņu veids no lietus arvien biežāk būtu slapjš sniegs. Būtiskākais nokrišņu veidam, protams, ir gaisa temperatūra augstākos atmosfēras slāņos un prognozes uzrāda, ka arī tur šonedēļ temperatūra būs gandrīz uz robežas, kas nepieciešama snigšanai. Tas nozīmē, ka nelielas nobīdes temperatūra var atnest ievērojamas izmaiņas.

Iepriekš jau bieži esmu pieminējis, ka aptuveni pusotra kilometra augstumā, kur atmosfēras spiediens ir 850hPa, ir nepieciešams aptuvenin -5 grādu sals, lai nokrišņi, kas sasniedz zemi, būtu sniegs. Tā nu visu šo nedēļ temperatūra tur augšā visbiežāk svārstīsies no -4 līdz -6 grādiem.

Uz zemes gaisa temperatūra visu nedēļu dienās būs ap 0..+3 grādiem, naktīs -3..+1 grāds, izņemot jūras piekrasti, kur krietni siltāks - gan naktīs, gan dienās ap +4..+6 grādiem, pašreizējās prognozes rāda, ka piektdien jūras krastā var būt pat +7..+8 grādi.

Iepriekš GFS prognozēja, ka nedeļas nogalē sniega biezums Vidzemē var pārsniegt 35 centimetrus, taču nu GFS ir kļuvis reālistiskāks - svētdien sola 15-20 centimetru, taču arī tas pagaidām izskatās nedaudz pārspīlēti.…

[Lasīt vairāk]
Arī turpmāk aktīvi cikloni un bieži vējains

Arī turpmāk aktīvi cikloni un bieži vējains

No trešdienas, 30. novembra, laika apstākļus Latvijā atkal noteiks aktīvi Atlantijas cikloni. Nedaudz pastiprināsies vējš, iekšzemē nedēļas otrajā pusē dažbrīd brāzmās sasniedzot 10-14m/s, bet jūras piekrastē Kurzemē nedaudz stiprāks - līdz 15-17m/s.

Nedēļas nogalē un nākamās nedēļas sākumā vairāki modeļi paredz spēcīgu Atlantijas ciklona izveidošanos, kura dienvidu daļā rastos vēl viens ciklona centrs. Vietām varētu snigt slapjš sniegs, un GFS Vidzemē prognozē īslaicīgu 1-3cm sniega segas izveidošanos.Šis scenārijs ir viens no biežākajiem, kas Latvijā atnes stipras vētras, taču pašlaik analizēt smalkāk nav vērts, jo prognoze vēl ir mainīga un maz ticama.

Uz turpmāku Atlantijas ciklonu aktivitāti norāda arī Ziemeļatlantijas Oscilācijas indekss, kas šajās dienās ir un turpmāk saglabāsies aptuveni 1,5-1,8, kas ir viens no augstākajiem, ja ne pats augstākais šogad. Tas nozīmē, ka arī auksts laiks un stabils sals vēl nav gaidāms.

Ciklons "Yoda"

Ciklons "Yoda"

Šeit ar īsiem ziņojumiem sekosim līdzi ciklona virzībai. Līdz ko būs jaunas ziņas, tās parādīsies šeit

11:34 Var teikt, ka vētru esam pārdzīvojuši. Maksimālās brāzmas visur jau sasniegtas, varbūt vēl valsts austrumos kāds stiprāks pūtiens iespējams. Prognozes, manuprāt, bijušas precīzas, taču mazliet tika pārspīlēts ar šāda vēja bīstamību un gaidāmajiem postījumiem, lai gan no otras puses - labāk sagatavoties vairāk nekā cerēt, ka postījumu nebūs. Šķiet, ka šādās reizēs attaisnojas arī veidot īsu ziņojumu rindu, ko papildina komentētāji ar novērojumiem un citām svaigām vēstīm. Šoreiz gan brīžiem man zuda operativitāte, jo pats atrados dabā un atjauninājumus vajadzēja veikt caur telefona internetu. Paldies par sadarbību. Turpinām ikdienu :)

09:28 Daugavgrīvā brāzmas 28m/s, jūras krastā Kurzemē jau zem 25m/s. Ūdens līmenis Daugavā pie Rīgas sasniedza +122cm, nu jau kādu laiku krītas

06:54 Latvijā spēcīgākais vējš fiksēts Ventspilī - 31m/s, Liepājā - 29m/s. Lietuvā Klaipēdas ostā 35m/s. Jūras krastā vēja ātrums samazinās. K…

[Lasīt vairāk]
Papildināts - Pirmdien iespējama vētra, jūrā pat orkāna stipruma brāzmas

Papildināts - Pirmdien iespējama vētra, jūrā pat orkāna stipruma brāzmas

Ieilgušais miera periods tuvojas beigām. Ja novembra pirmajā pusē ilgtermiņa prognozes par aukstuma tuvošanos izgāzās, tad pēc 15. novembra parādījušās prognozes par lielu Atlantijas ciklonu aktivitāti mēneša beigās pagaidām gūst tikai ar vien lielāku ticamību.

Jau no rītdienas, 24. novembra, vējš būs pamanāmāks. Jūras piekrastē 15-18m/s, citviet 9-14m/s. Ar pauzēm tāds brāzmains vējš gaidāms līdz svētdienas rītam, kad tas sāks pastiprināties vēl vairāk.

Pašreizējās prognozes par vētru

GFS prognoze 28.nov, pl.03:00 (izstrādāta 23.nov. pl.03:00)

GFS prognoze 28.nov, pl.03:00; izstrādāta 23.nov., pl.03:00 (vidējais vēja ātrums)

Ja balstās uz pāris pēdējiem GFS izlaidumiem, tad svētdien DR vēja brāzmas iekšzemē sasniegs 14-18m/s, jūras piekrastē 20-24m/s, vakarā līdz 28m/s.

Spēcīgākais vējš gaidāms naktī uz pirmdienu un pirmdienas rīta pusē. Iekšzemē 18-23m/s, jūras un līča piekrastē 25-30m/s, bet jūrā pat vidējais vēja ātrums prognozēts 25m/s, kas nozīmē, ka brāzmas var būt 33m/s un vairāk, kas jau ir orkāna spēks. Vētras vidū vējš pāries ZR virzienā un tāpēc pamatīgu pūtienu piedzīvos arī Vidzemes piekraste un Rīga, paaugstināsies ūdens līmenis Daugavā, bet plūdi diezin vai iespējami.…

[Lasīt vairāk]