Vai vasaras kulminācija?

Vai vasaras kulminācija?

Jūlija nogalē Latviju pēc ilgāka pārtraukuma sasniedzis siltums. Gaisa temperatūra, kas lielākoties visu laiku ir bijusi vairākus grādus zem klimatiskās normas, tuvākajajās dienās būs nedaudz virs tās. Tas nozīmē pietiekoši vasarīgi siltu laiku bez izteiktām temperatūru anomālijām.

Nedēļas pirmā puse prognozēs izskatās tik tiešām vasarīga. Gaisa temperatūra pēcpusdienās paaugstināsies līdz +21 ... +26 grādiem. Ja nedēļas pirmajās dienās naktīs vēl sajūtams arī dzestrums, no trešdienas līdz piektdienai arī naktīs kļūs jūtami siltāks, caurmērā +13 ... +17 grādi.

Siltais ceturtdienas rīts un pēcpusdiena (GFS)

Šonedēļ nokrišņu kopumā nebūs daudz, taču tie var būt lokāli un atnest arī pērkona negaisu. Otrdiena vēl būs pārsvarā sausa, taču, sākot ar trešdienu, dažviet līs. Nedēļas nogalē dienas laikā gaisa temperatūra varētu par pāris grādiem pazemināties, taču tā joprojām pārsvarā turēsies ap un virs +20 grādu atzīmes. Baudām vasaru!

Nelielas izmaiņas vasaras virzienā

Nelielas izmaiņas vasaras virzienā

Šonedēļ Latvijā laikapstākļi joprojām būs mainīgi, taču kopumā gaisa temperatūra gaidāma nedaudz augstāka kā iepriekšējā nedēļā, un arī nokrišņu varētu būt mazāk.

Nedēļas pirmajās dienās atrodamies ciklona ietekmē. Nokrišņu zona Kurzemi šķērsoja jau naktī, dienas laikā pārejot pāri arī pārējai valsts daļai. Vēlāk pēcpusdienā, un arī otrdien un trešdien plašas nokrišņu zonas nav gaidāmas, taču daudzviet var būt īslaicīgas un spēcīgas lietusgāzes, nākošas no jūras. Gaisa temperatūra dienas laikā ap un nedaudz zem +20 grādu atzīmes, taču naktīs +7 ... +11 grādi.

Sākot ar trešdienu pierims vēja brāzmas un laiks kļūs nedaudz vasarīgāks. Gaisa temperatūra dienā varētu paaugstināties arī līdz +20 ... +24 grādiem, it īpaši Kurzemē, savukārt ceturtdienas un piektdienas rīts daudzviet vēl varētu būt dzestrs. Pēc pašreizējām prognozēm naktis kļūs siltākas nedēļas nogalē, kad mūsu reģionā iespējama nākamā nokrišņu zona.

GFS modelētais ilgtermiņa scenārijs

Klāt kārtējā ciklonu nedēļa

Klāt kārtējā ciklonu nedēļa

Klāt jūlija pirmās dekādes noslēgums un arī septiņu brāļu / gulētāju diena. Attiecīgi, ja šajā dienā līst, pēc ticējumiem nokrišņiem bagāti laikapstākļi gaidāmi arī turpmākās septiņas nedēļas. Par to, kā tas viss izvērtās, mēs varēsim spriest, tuvojoties rudenim, taču atlikušajās nedēļas dienās Latvijas teritoriju šķērsos vairāki cikloni, kā rezultātā daudzviet tik tiešām gaidāms lietus

Pirmdienu kopumā varam saukt par vasarīgu, gaisa temperatūra visā valstī caurmērā +20 ... +24 grādi. Jau naktī uz otrdienu Latviju sasniegs nokrišņu zona, rīta pusē galvenokārt Kurzemē iespējams neliels lietus. Dienas laikā lietus mākoņi virzīsies tālāk uz austrumiem, galējos valsts A rajonus sasniedzot vien vakarā. Tieši centrālajos rajonos un valsts austrumu pusē iespējamas gan spēcīgākās lietavas, gan arī pērkona lietusgāzes. Diena gan joprojām būs silta, nedaudz vēsāks laiks prognozēts Kurzemē.

Gaisa temperatūra un nokrišņu zona 11.07. pl. 12 (LHMT)

Trešdiena varētu būt salīdzinoši mierīga, lai gan arī tad pilnībā bez nokrišņiem mēs neiztiksim, taču tie pārsvarā būs lokāli un īslaicīgi. G…

[Lasīt vairāk]
Un sākas viss no gala...

Un sākas viss no gala...

Arī šonedēļ Latvijā laikapstākļi būs mainīgi - gandrīz katru dienu vismaz kādā Latvijas reģionā gaidāms lietus, un gaisa temperatūra dienas laikā pārsvarā turēsies zem +20 grādu atzīmes. Līdzīgi kā jūnija nogalē, arī jūlija sākumā visvairāk nokrišņu var sagaidīt valsts austrumu rajoni.

Jau otrdien lietus maisam gals būs vaļā. Līdz ar nākamā ciklona pietuvošanos, visā Latvijā, sākot no Kurzemes, gaidāms lietus. Gaisa temperatūra +14 ... +18 grādu robežās.

Nokrišņu zona un mērenās gaisa temperatūras otrdien, 04.07. (LHMT)

Trešdien un ceturtdien gaisa temperatūra varētu pakāpties par pāris grādiem. Ilgstoši nokrišņi no plašām nokrišņu zonām šajās dienās vairs nav gaidāmi, taču, it īpaši Latgalē, bez lietus pilnībā neiztiks. Gaisa temperatūra nakts laikā pārsvarā +5 ... +9 grādi. Piektdiena varētu būt nedēļas siltākā diena - ja piepildīsies pašreizējās prognozes, gaisa temperatūra sasniegs +17 ... +22 grādus, bet naktī ap +10 grādiem.

Taču nosacītie prieki visdrīzāk nebūs ilgi, jo jau sestdien un svētdien Latvija varētu nonākt nākamā ciklona trajektorijā, kas jau atkal nozīmē brāzmainus vējus, lietu un zemas gaisa temperatūras.…

[Lasīt vairāk]
Viena karsta diena un pāris vasarīgas naktis

Viena karsta diena un pāris vasarīgas naktis

Šonedēļ Latvijā laikapstākļi, kā jau ierasts, būs mainīgi. Nedēļas otro pusi pavadīsim ciklonu darbībā, taču šoreiz viens no tiem gādās arī par siltāka gaisa ieplūšanu no dienvidiem, tiesa īslaicīgi.

No otrdienas līdz ceturtdienai ar katru dienu gaisa temperatūra aizvien paaugstināsies. Otrdien nedaudz pierims arī vējš, īslaicīgi līs galvenokārt tikai vietām valsts Z daļā, bet gaisa temperatūra aizvien turēsies nedaudz zem 20 grādu atzīmes. Trešdien kļūs vēl par dažiem grādiem siltāks, bet ceturtdien mūs sasniegs īslaicīgs karstuma vilnis. Visā valstī gaisa temperatūra sasniegs +26 ... +29 grādus, vietām Kurzemē un Zemgalē, iespējams, būs vēl par kādu grādu siltāks.

Papildināts: jaunākajās prognozēs karstums pārsvarā tiek attēlots vien valsts dienvidu rajonos, līdz ar to pastāv iespēja, ka valsts ziemeļu daļā gaisa temperatūra turēsies vien ap +20 grādiem.


 

Šīs nedēļas ietvaros piedzīvosim arī pāris vasarīgi siltas naktis. Ja nakts uz trešdienu lielā valsts daļā vēl būs dzestra, gaisa temperatūrai esot amplitūdā starp +6 un +10 grādiem, tad piektdienas un sestdienas rītos nebūs vēsāks par +14 ... +…

[Lasīt vairāk]
Klāt saulgriežu nedēļa

Klāt saulgriežu nedēļa

Svētku nedēļas pirmā diena aizvadīta ar pārsvarā saulainām debesīm, mērenu gaisa temperatūru ap un virs +20 grādiem, kā arī brāzmaināku vēju kā priekšvēstnesi laikapstākļu izmaiņām mūsu reģionā. Saulgriežu nedēļa, kopumā raksturojot, nebūs garlaicīga, līdz ar to varēsim izbaudīt dažādām gaumēm tīkamus laikapstākļus gan ar sauli, gan ar lietu un negaisu, kā arī spēcīgām vēja brāzmām.

Avots: Somijas meteoroloģiskais institūts
Pirmdiena, 19.06.2017.
Mēreni silta un mierīga diena, taču jaušama ciklona tuvošanās

Otrdien, ciklonam šķērsojot Latvijas teritoriju, gaidāmi nokrišņi un brāzmains vējš. Kurzemes ziemeļos un Vidzemē ZR vēja brāzmas pēcpusdienā var sasniegt 17 - 22 m/s. Jau no paša rīta īslaicīgi līs Kurzemē, vēlāk nokrišņu zonai pastiprinoties un līdz vakaram šķērsojot arī pārējo valsts teritoriju. Spēcīgākie nokrišņi, pēc pašreizējām prognozēm, iespējami Vidzemē un Latgalē, kur ir arī pērkona negaisa varbūtība. Diena, lai gan vēsāka par pirmdienu, kopumā vēl būs salīdzinoši silta, valsts DA gaisa temperatūrai pakāpjoties arī virs +22 grādu atzīmes.…

[Lasīt vairāk]
Mēreni tradicionālās vasaras turpinājums

Mēreni tradicionālās vasaras turpinājums

Jūnija otro dekādi esam iesākuši ar mērenām gaisa temperatūrām un lietus šaltīm. Nedēļas pirmajā pusē gaisa temperatūra kopumā gaidāma zemāka par klimatisko normu.

Nedēļas pirmajā pusē gaidāmi nokrišņi, pēc tam kļūs jūtami siltāks (GFS)

Otrdien visā valstī gaidāms lietains laiks ar brāzmainu R vēju, maksimālā gaisa temperatūra dienas laikā nepārsniegs +12 ... +16 grādus. Sākot ar trešdienu, laiks pamazām uzlabosies, kad nelieli nokrišņi gaidāmi vietām Vidzemē un Latgalē. Gaisa temperatūra par dažiem grādiem paaugstināsies, Kurzemē pietuvojoties arī +20 grādu robežai. Naktis, savukārt, kļūs dzestrākas, kad gaisa temperatūra prognozēta pārsvarā starp +5 un +10 grādiem.

Šobrīd izskatās, ka nedēļas nogale un brīvdienas paies vasarīgā zīmē, taču atkal gaidāmi arī nokrišņi, lai gan nokrišņu zonas, visticamāk, nebūs tik plašas kā nedēļas pirmajās dienās. Atbilstoši prognozēm nedēļas nogalē lielā daļā valsts varētu būt siltāks par +20 grādiem, piektdien un sestdien vietām Kurzemē iespējams arī siltums līdz +24 grādiem, izņemot piekrastes rajonus. S…

[Lasīt vairāk]
Aktuālā situācija (nedēļa līdz 11.6.2017.) - kopumā debesis ir mēreni nepastāvīgas

Aktuālā situācija (nedēļa līdz 11.6.2017.) - kopumā debesis ir mēreni nepastāvīgas

Nedēļa aizgājusi. Tā tomēr izrādījās sausāka - nekā iepriekš prognozēts. Lai gan bez lietus neiztikām. Naktī uz pirmdienu lija daudzviet, pēc tam gan mierīgākas debesis pie neliela augsta spiediena atzara. Neliels anticiklons deva saulainas debesis arī otrdien. Trešdienā oklūzijas fronte nesās no D puses, Latvijā daudzviet uzlija. Ceturtdien vietām lietusbrāzmas ar dažiem pērkoniem - aiz oklūzijas frontes. Piektdien atkal samērā mierīgas debesis pie augsta spiediena atzara. Sestdien aukstā fronte nesa nelielus negaisus Kurzemē, bet svētdien šī pati fronte - negaisus ar gāzieniem Vidzemē un dažviet Latgalē.

Attēlu (c): Sat24.com, Finnish Meteorological Institute.

Paskaidrojumi:
Somijas meteoinstitūta karšu attēlos parādītā situācija ir atbilstoša konkrētās dienas novērojumiem pulksten 15:00. Dienas attēls atjaunojas pēcpusdienā, ap pulksten 16.

Sat24.com attēlos - virs pavadoņa iefiksētās mākoņu segas - ir ar manu roku pārzīmēts mākoņu kustības virziens, kas reizē norāda arī gaisa masu kustību. S…

[Lasīt vairāk]
Jūnija sākumā laiks būs vēss

Jūnija sākumā laiks būs vēss

Jau pēc pāris dienām noslēgsies šī gada piektais mēnesis, kas laikapstākļu ziņā bijis ļoti dažāds, gan ar temperatūrām, kas pārsniedz +25 grādus, gan ar īslaicīgu, taču 10 centimetru biezu sniega kartu. Pēdējās maija dienas vēl aizvadīsim ar šim laikam atbilstošām gaisa temperatūrām, taču, sākoties jūnijam, tā no jauna pazemināsies un nedēļas otrā puse caurmērā būs pavēsa.

Pirmdien un otrdien gaisa temperatūra lielākajā daļā valsts vēl prognozēta +17 ... +22 grādu robežās, vietām piekrastes rajonos +12 ... +16 grādi. Nakts uz otrdienu būs pavēsa, gaisa temperatūra caurmērā +5 ... +9 grādu robežās. Otrdienas vakarā Kurzemi varētu sasniegt nokrišņu mākoņi, kā priekšvēstneši laikapstākļu izmaiņām mūsu reģionā. Nakts uz trešdienu varētu būt siltākā šajā nedēļā, kad gaisa temperatūra nav gaidāma zemāka par +8 ... +14 grādiem.

Trešdien pastiprināsies R, DR puses vējš, daudzviet gaidāmi nokrišņi, kas gan visticamāk nemazinās esošo sausumu, jo atlikušajās nedēļas dienās pārsvarā iztiksim bez būtiskiem nokrišņiem.…

[Lasīt vairāk]
Šonedēļ - ievziedu vēsums

Šonedēļ - ievziedu vēsums

Maija trešās dekādes iesākums atnācis ar mērenām gaisa temperatūrām. Ja aizvadītajās 10 dienās pieredzējām gan īslaicīgu sniega segas izveidošanos un spēcīgas salnas naktīs, gan saulainas dienas ar gaisa temperatūru ap +25 grādiem, šīs nedēļas lielākā daļa, kā jau ievziedu laikā nereti piedzīvots, būs pavēsa līdz mēreni silta, bez izteiktām anomālijām.

Caurmērā gaisa temperatūra nedēļas ietvaros nakts laikā prognozēta +4 ... +9 grādu robežās, siltāks piekrastes rajonos, savukārt dienas laikā +13 ... +18 grādi. Piekrastē gaiss varētu likties vēl vēsāks. Ir arī kāda pozitīva ziņa nosalušajiem - nedēļas nogalē  biežāk uzspīdēs saule un gaisatemperatūra mūsu reģionā, visdrīzāk, paaugstināsies, svētdien Kurzemē tā no jauna varētu tuvoties +25 grādu atzīmei.

GFS prognozētā gaisa temperatūra 2m augstumā sestdienas naktī un svētdienas pēcpusdienā

Šonedēļ nav prognozētas plašas un ilgstošas nokrišņu zonas, taču no otrdienas līdz ceturtdienai lokālas lietusgāzes ir iespējamas daudzviet Latvijā, netiek izslēgts arī pērkona negaiss.…

[Lasīt vairāk]