Vasaras saulgriežu nedēļa

Vasaras saulgriežu nedēļa

Līdz šim augstākā gaisa temperatūra Jāņu dienā Latvijā novērota tālajā 1935.gadā, vēsta LSM, pakāpjoties līdz +30,6 grādiem. Vai šogad rekords varētu tikt pārspēts? Par to pārliecināsimies nedēļas izskaņā. Svētku nedēļa kopumā gaidāma silta, nedēļas otrajā pusē pat karsta.

Nedēļas pirmajās dienās lielā valsts daļā sagaidāmi nokrišņi. Pirmdienas pievakarē līst pārsvarā valsts austrumu daļā, taču naktī un otrdien nokrišņu mākoņi prognozēti arī valsts rietumos un centrālajā daļā. Līdz ar mākoņu daudzuma palielināšanos, otrdiena daļā valsts varētu būt nedēļas vēsākā diena, kad gaisa temperatūra nepārsniegs +18 ... +24 grādus. Attēlotajā LHMT vizualizācijā redzama gaisa temperatūra un nokrišņu prognoze otrdien dienā.

Jūtamāka gaisa temperatūras paaugstināšanās sagaidāma, sākot ar ceturtdienu. Nedēļas otrajā pusē vietām, lokāli iespējami negaisa mākoņi, taču kopumā laiks būs atbilstošs svētku svinēšanai brīvā dabā. Vējš pārsvarā būs lēns, Līgo un Jāņu dienā gaisa temperatūra daudzviet paaugstināsies virs +25 grādiem, izņemot atsevišķus piekrastes rajonus.…

[Lasīt vairāk]
Kas ir ar Jāņiem - 2016!?

Kas ir ar Jāņiem - 2016!?

Zaļie svētki aizritējuši. Tie izrādījās karstie un sausie - pēc vairāku gadu lietainības un aukstumiem šajos datumos. 2016. gadā bija savādāk. Par to šajā rakstā. Lapa pabeigta.

Notika.  

24.6.16. uz reizi pēc pusnakts aizvien laiks ir silts, gaisa grādi +17+20, laiks mierīgs. Naktī no ZR puses progresē mēreni augstā mākoņainība, kas gan pagaidām nokrišņus nenes. Tumšajās stundās un pie saullekta vietām vērojama migla. Arī Jāņu naktī (otro nakti pēc kārtas) vēroti "sudrabainie mākoņi". Gaisa temperatūra - siltīga, naktī nekur zemāka par +11, bet daudzviet arī +13+15. Dienās pirmajā pusē vairāk makoņi ir Latvijas Z daļā, bet gaiss strauji iesilst, gaisa grādi daudzviet tuvojas +30. Pusdienas laikā ap Rīgu (gan ne pašā galvaspilsētā) gaisa grādi pārsniedz +30+31, neliela mākoņainība turpina būt Z-Latvijā. Arī vakars silts - daudzviet vēl +25+28 grādi. +19+22 siltums saglabājās arī līdz nākamai pusnaktij.

Nakts uz 23.6.16. sākumā gandrīz skaidrs, neliela mākoņainība vietām DR novados, kā arī Vidzemē- nelieli padebeši dažviet saglabājās līdz rītausmai. N…

[Lasīt vairāk]
Aktuālā situācija (nedēļa līdz 19.6.16.)

Aktuālā situācija (nedēļa līdz 19.6.16.)

Nedēļa aizgājusi. Divi cikloni pabija Latvijā. Pirmdien gan vēl ir neliels augsta spiediena atzars, kas deva skaidras debesis ar merenu siltumu. Otrdien nāca ciklons no DA puses ar mākoņainību, nokrišņi gan vēl izpaliek. Trešdien ciklons ar visai aktīvu silto fronti- daudzviet deva lietus gāzes, vietām A daļā un arī Rīgā ar nelieliem negaisiem. Ceturtdien augsta spiediena atzars- un laiks visai mierīgs. Piektdien no D puses nāca aktīvs ciklons, kas "uz" siltās frontes atkal daudzviet, galvenokārt Latvijas centrālos novados, nesa lietusgāzes. Piektdienas vakarā uz Latviju atnāca izlijuši negaisi, pirms pusnakts spēcīgāks pērkona mākonis bija Kurzemē. Sestdien- ciklona D malā bija specīgs vējš, kas robežojās ar nelielu vētru. Vējš daudzviet lauza atsevišķus kokus, daudzām mājsaimniecībām bija elektrības padeves traucējumi. Svētdien- nelielā anticiklonā laiks atkal nomierinājās, debesīs bija vien "laba laika" mākoņi. 

Attēlu (c): Sat24.com, Finnish Meteorological Institute

Paskaidrojumi:
Somijas meteoinstitūta karšu attēlos parādītā situācija ir atbilstoša konkrētās dienas novērojumiem pulksten 15:00. D…

[Lasīt vairāk]
Nākamajā nedēļā mēreni silti un nepastāvīgi laika apstākļi

Nākamajā nedēļā mēreni silti un nepastāvīgi laika apstākļi

Pēc vasarīgi karstas nedēļas pirmās puses laikapstākļu ziņā esam atgriezušies mērenībā. Ja maija izskaņā maksimālā gaisa temperatūra oficiāli pārsniedza +30 grādu atzīmi, tad nedēļas nogalē tā turējās jau zem +20 grādu robežas, vietām dienas laikā tikai nedaudz virs 10 C. Pēc pašreizējām prognozēm izskatās, ka nākamā darba nedēļa paies mērenības zīmē.

Gaisa temperatūra nedēļas pirmajās dienās un tās otrajā pusē turēsies +14 ... +18 grādu robežās. Līdz ar vēsajām dienām, naktis gaidāmas dzestras. LHMT attēlotā gaisa temperatūras prognoze otrdienas rītā norāda uz spēcīgu salnu iespējamību Vidzemē.

Siltāks laiks varētu būt trešdien, kad termometra stabiņš, iespējams, var pakāpties arī līdz +22 ... +23 grādiem. Nedēļas pirmā puse būs sausa, nokrišņi tikpat kā nav gaidāmi. Zemāk LVĢMC attēlotā prognoze.

Pēc siltākās trešdienas gaisa temperatūra no jauna pazemināsies. Visticamāk, ka ilgstoši nokrišņi, kas mazinātu augsto ugunsbīstamību, joprojām nav gaidāmi, vairāk varētu līt piektdien vai sestdien. P…

[Lasīt vairāk]
Aktuālā situācija (nedēļa līdz 5.06.16.)

Aktuālā situācija (nedēļa līdz 5.06.16.)

Nedēļa aizgājusi. No pirmdienas līdz piektdienai ir karstums, dažās dienās pārspēti arī dienas siltuma rekordi. Pirmdien pie mums ir mitrāks gaiss, kas ap Rīgu un dažviet citur nes nelielus negaisus. Otrdien šie negaisi bija Kurzemes R daļā, trešdien pastiprinājās augsta spiediena atzars- un atkal visā Latvijā ir saulains. Ceturtdien dažviet nelieli negaisi ir Kurzemē, bet piektdien "uz" aukstās frontes tie ir pie Rīgas un Vidzemē. Sestdienas rītā "uz" aukstās frontes ir spirgts un brāzmains ZR vējš, kam seko gaisa temperatūras pazemināšanās. Svētdien gaiss vēl nedaudz vēsāks, uz R no ciklona- arī Latvijā vietām uzlīst. 

Attēlu (c): Sat24.com, Finnish Meteorological Institute.

Paskaidrojumi:
Somijas meteoinstitūta karšu attēlos parādītā situācija ir atbilstoša konkrētās dienas novērojumiem pulksten 15:00. Dienas attēls atjaunojas pēcpusdienā, ap pulksten 16.

Sat24.com attēlos - virs pavadoņa iefiksētās mākoņu segas - ir ar manu roku pārzīmēts mākoņu kustības virziens, kas reizē norāda arī gaisa masu kustību. S…

[Lasīt vairāk]
Aktuālā situācija (nedēļa līdz 29.5.16.)

Aktuālā situācija (nedēļa līdz 29.5.16.)

Nedēļa aizgājusi. Kopumā pie mums iestājas vasara. Pirmdien valdīja anticiklons, visā Latvijā ir saulainas debesis. Otrdien, trešdien neliela ciklona iespaidā ir nelieli negaisi un dažas lietus brāzmas uz A no Rīgas. Trešdienas pašā vakarā neliela aukstā fronte atnesa mākoņainību un spirgtu vēju, ceturtdienas rītā arī nelielu lietu un gaisa temperatūras pazemināšanos. Piektdienā atkal pastiprinājās augsta spiediena atzars, pašos DRmos neliela ciklona iespaidā ir dažas lietus brāzmas. Šis pats ciklons sestdien nesa nelielus negaisus Liepājā un apkārtnē, kamēr pārējā Latvijā saglabājās sauss laiks. Svētdien jau visā Latvijā pastiprinājās augsta spiediena atzars, kas nesa saulainas un siltas debesis. Vien vakarpusē no A-DA ieplūst mitrāks gaiss, kas nes drusku lielāku mākoņainību. 

Attēlu (c): Sat24.com, Finnish Meteorological Institute.

Paskaidrojumi:
Somijas meteoinstitūta karšu attēlos parādītā situācija ir atbilstoša konkrētās dienas novērojumiem pulksten 15:00. Dienas attēls atjaunojas pēcpusdienā, ap pulksten 16.

Sat24.co…

[Lasīt vairāk]
Pakāpeniski kļūs siltāks

Pakāpeniski kļūs siltāks

Jaunās darba nedēļas iesākumā laikapstākļus Latvijā nosaka ciklons, kas atnes ne vien nokrišņus, bet arī brāzmainākus vējus. Brīvdienās būtisku nokrišņu devu, kas pārsniedz pat mēneša normu, saņēmusi Kurzeme, turpretī valsts austrumu pusē lijis pavisam maz. Ja brīvdienās Latvija nosacīti tika iedalīta vēsajos rietumos un siltajos austrumos, tad pirmdiena jau visā valstī aizvadīta mērenajos +10 ... +15 grādos.

Turpmākajās dienās atmosfēras spiediens paaugstināsies, kļūs nedaudz siltāks, uzspīdēs arī saule, vietām gaidāmi nokrišņi. Gaisa temperatūra turpmākajās dienās prognozēta +10 ... +15 C robežās, vēl par pāris grādiem tā varētu pakāpties valsts austrumos. Naktīs attiecīgi tā nepārsniegs +10 grādu robežu, vietām rīta stundās iespējama arī salna. Nedēļas nogalē gaiss varētu iesilt vēl par 5 - 7 grādiem, sasniedzot arī iepriekšējā nedēļā tik pierasto +20 grādu robežu.

Nedēļa līdz 15.05.2016. Nedēļas sākums vasarīgāks, turpmāk - vēsāks un lietaināks

Nedēļa līdz 15.05.2016. Nedēļas sākums vasarīgāks, turpmāk - vēsāks un lietaināks

Svētdiena, 15. maijs (21:30)


    Dienas gaitā valsti no dienvidrietumiem beidzot šķērsoja ciklona ZOOEY aukstā fronte, kas nesa jaunus, visai ilgstošus un vietām mēreni spēcīgus nokrišņus, kas dienas gaitā pakāpeniski šķērsoja valsti, atnesot vēsāku gaisu. Rīta pusē valsts austrumu daļā debesis bija daļēji mākoņainas, apmācies bija valsts rietumu un centrālajā daļā, bet pēcpusdienā pakāpeniski apmācās visā valstī. Pēc siltas nakts ar gaisa temperatūru +8...+12 dienas gaitā Kurzemē gaiss neiesila vairāk par +9...+13, valsts centrālajos rajonos - ne vairāk kā +13...+18, tikai valsts austrumu rajonos maksimālā gaisa temperatūra pirms aukstās frontes vēl sasniedza +18...+20 grādus. Frontes šķērsošanas laikā un pēc tās daudzviet valstī gaisa temperatūra noslīdēja tikai līdz +8...+12 grādiem.

Naktī, atrodoties ZOOEY ciklona centrālajā daļā, brīžiem skaidrosies, nakts sākumā valsts ZA vēl turpināsies lietus. Gaiss atdzisīs līdz +4...+9 grādiem. Dienā atradīsimies tuvu ciklona centram, Kurzemes piekrastē atradīsies ciklona oklūzijas fronte. V…

[Lasīt vairāk]
Aktuālā situācija (nedēļa līdz 8.5.16.)

Aktuālā situācija (nedēļa līdz 8.5.16.)

Nedēļa aizgājusi. Pamatā ir anticiklonāls laiks. Pirmdien- neliela oklūzijas fronte virs Latvijas A daļas, uz austrumiem no galvaspilsētas nedaudz uzlīst. Latvijas A daļā arī otrdien un trešdien ir dažs lietus, reizēm lokāli spēcīgs ar dažiem nelieliem negaisiem. Bet no ceturtdienas anticiklons nostiprinās vairāk, nokrišņi vairs nav vērojami. Ar katru dienu gaiss aizvien vairāk iesilst, piektdien- sestdien - svētdien jau ir vasarīgas gaisa temperatūras. Daudzviet virs +22, pie Z vēja vien dažās piekrastēs ir vēsāks. 

Attēlu (c): Sat24.com, Finnish Meteorological Institute.

Paskaidrojumi:
Somijas meteoinstitūta karšu attēlos parādītā situācija ir atbilstoša konkrētās dienas novērojumiem pulksten 15:00. Dienas attēls atjaunojas pēcpusdienā, ap pulksten 16.

Sat24.com attēlos - virs pavadoņa iefiksētās mākoņu segas - ir ar manu roku pārzīmēts mākoņu kustības virziens, kas reizē norāda arī gaisa masu kustību. Sarkanās bultas - silts gaiss, gaiši zilās - vēss; tumši zilās - izteikts sals. Ciklonu centri apzīmēti ar riņķa veida bultām. P…

[Lasīt vairāk]
Jau trešdien sajūtīsim pavasara elpu

Jau trešdien sajūtīsim pavasara elpu

Aprīļa pēdējā nedēļā Latvijā īslaicīgi atgriezusies ziema ar nelielu sniega kārtiņu uz zemes. Pēc LVĢMC datiem, Zosēnos sniega segas biezums 26.aprīļa rītā sasniedzis 3 centimetrus. Laiks aizvadītajās dienās, salīdzinot vidējās gaisa temperatūras, ir bijis līdzvērtīgs janvāra beigām (ar +3 ... +5 C). Taču pesimismam nav pamata, jo nedēļas otrā puse prognozēs izskatās krietni siltāka un aprīļa mēneša otrajai pusei atbilstošāka.

Otrdien Latvijas teritoriju šķērso ciklons, valsts centrālajai austrumu daļai atnesot nokrišņus, tajā skaitā arī slapju sniegu.

Naktī uz trešdienu vēl piesals, bet dienā, līdz ar D vējiem Latvijā ieplūdīs siltāka gaisa masa, termometra stabiņam pakāpjoties līdz pavasarīgajiem +10 ... +15 C. 

Nedēļas otrajā pusē būtiskas izmaiņas šobrīd nav paredzamas. Ceturtdien, iespējams, būs nedēļas vissiltākā diena, vismaz valsts centrālajos un A rajonos. Valsti no DR šķērsos nākamā nokrišņu zona, gaisa temperatūrai pazeminoties.

Nedaudz uzlīs arī nedēļas nogalē, gaisa temperatūra naktīs būs pārsvarā virs nulles, bet dienās turēsies ap vai virs 10 grādiem. J…

[Lasīt vairāk]