Laika ziņas- arī kā šova uzsitiens

Laika ziņas- arī kā šova uzsitiens

Laika ziņas! Dzirdot šādu vārdu sakopojumu, mēs iedomājamies uz reizi dažas "zilajā" (tv) un nedaudz retāk "baltajā" (pc) ekrānā redzamās sejas. Pavisam konkrētas personības. Paradoksāli, bet tamdēļ retāk mēs sataisām sev norūpējušos ģīmi domās par iespējamajiem laika redzējumiem dažās tuvākajās dienās. Mūs attiecīgajā vakarā kaismīga tirpoņa pārskrien pāri kauliem, kad tuvojas brīdis – kad šovmens jeb laika ziņu teicējs drīz vērs muti par tuvu iespējamiem meteo notikumiem.

 

Šo rindu autoram ir dažas rindkopas par tēmu speciāli meteolapa.lv saitei.

Jā...

 

* Aizsenos vēstures gaņģos ir aizritējuši gadi, kad dzīvojām mediju ērā. Tiem bija tādas monopoltiesības uz visu informāciju. Arī par debesīs notiekošo. Tikai no tv ekrāniem redzējām, ja kaut kur (kā likums kapitālistiskajās valstīs) notika kāds taifūns, negaiss, zemestrīces.

 

Un tad bija tās attiecīgās dienas maksimālā apoteoze, kad diktors pavēra muti un sāka runāt: "rīt būs... laiks. ". Gan padomju laikos, gan arī mūsu mežonīgā kapitālisma pirmsākumos laika ziņu brīdis bija visām televīzijas un arī radio stacijām ar visaugstāko reitingu. U…

[Lasīt vairāk]
Komforta temperatūra  (Fizioloģiski ekvivalentā temperatūra (FET))

Komforta temperatūra (Fizioloģiski ekvivalentā temperatūra (FET))

Katru dienu, sekojot laika ziņām, cilvēki lielu uzmanību pievērš informācijai par gaisa temperatūru. Tā tiek ņemta vērā lai izvēlētos, kādu apģērbu vilkt, lai novērtētu un pielāgotos dažādām fiziskajām aktivitātēm vai darbam āra apstākļos. Daudzi ir ievērojuši, ka gaisa temperatūrai tikai nedaudz pazeminoties zem nulles grādiem pie stipra vēja mēs izjūtam ievērojami lielāku termālo diskomfortu nekā pie zemākām gaisa temperatūrām, kad valda bezvējš. Līdzīgi pie augstām gaisa temperatūrām labāk jutīsimies, ja pūtīs vējš nekā bezvēja apstākļos. Cilvēku izjūtas var ietekmēt arī gaisa mitruma apstākļi. Paaugstināts gaisa mitrums pastiprinās gan karstuma, gan aukstuma sajūtas (daži piemēri doti zemāk esošajā tabulā). Šie piemēri liecina, ka gaisa temperatūra ir galvenā, bet ne vienīgais meteoroloģiskais elements, kas ietekmē cilvēka ķermeņa termālās izjūtas un termālo komfortu.

Pasaules praksē jau sen tiek lietoti dažādi termālie indeksi, lai aprakstītu un sniegtu cilvēkiem informāciju par to, kā dažādi laika apstākļu komponenti vai meteoroloģisko elementu kopums varētu viņus ietekmēt.…

[Lasīt vairāk]
Aktuālā situācija (nedēļa līdz 26.5.13.)

Aktuālā situācija (nedēļa līdz 26.5.13.)

Nedēļa aizgājusi. Pirmdiena: negaisi karstā un mitrā gaisā. Otrdiena: daudz mākoņi, daudz lietus "uz" dažām mini-frontēm. Trešdiena: uz brīdi skaidrojās pēc frontes. Ceturtdien: atkal minifronte un nokrišņi. Piektdiena: atelpa pirms nākamā ciklona. Sestdiena: ciklona ietekmē. Svētdiena: ciklons pierimst.

Attēlu (c): Sat24.com un Finnish Meteorological Institute.

Turpinājums nākamajā nedēļā.

==================

Paskaidrojumi:

Somijas meteoinstitūta karšu attēlos parādītā situācija ir atbilstoša konkrētās dienas novērojumiem pulksten 14:00. Dienas attēls atjaunojas pēcpusdienā, ap pulksten 15-16.

Sat24.com attēlos - virs pavadoņa iefiksētās mākoņu segas - ir ar manu roku pārzīmēts mākoņu kustības virziens, kas reizē norāda arī gaisa masu kustību. Sarkanās bultas - silts gaiss, gaiši zilās - vēss; tumši zilās - izteikts sals. Ciklonu centri apzīmēti ar riņķa veida bultām. Pie cikloniem un anticikloniem - ir Vācijas meteoinstitūta iedotie vārdi, kurus lieto visā Eiropā un aiz tās robežām.

==================

ATSKATS UZ IEPRIEKŠĒJĀM DIENĀM

Svētdiena, 26.5.13.…

[Lasīt vairāk]
Kā rīkoties ārkārtēja karstuma gadījumā?

Kā rīkoties ārkārtēja karstuma gadījumā?

Informatīvs materiāls iedzīvotājiem par gatavību un rīcību ārkārtēja karstuma gadījumā

Klimats dažādu faktoru ietekmē ir mainījies, mainās un mainīsies. Līdz ar to cilvēkiem ir jābūt gataviem klimata pārmaiņām, kas var izraisīt dažāda veida dabas katastrofas, piemēram ārkārtēju karstumu.


Kas ir ārkārtējs karstums?

Ārkārtējs karstums nozīmē, ka gaisa temperatūra ir 10 vai vairāk grādu augstāka par vidējo augstāko gaisa temperatūru konkrētajā reģionā un ilgst vairākas nedēļas.

Ik gadu pasaulē liels skaits cilvēku cieš no ārkārtēja karstuma. Tā kā no karstuma izraisītus veselības traucējumus un pat nāves gadījumus iespējams novērst, cilvēkiem jābūt informētiem par to, kuri cilvēki ietilpst riska grupā, un pasākumiem, kurus jāveic, lai novērstu karstuma izraisīto ietekmi uz cilvēka organismu. Vislielākais risks ir gados vecākiem cilvēkiem, maziem bērniem un personām ar garīgām un hroniskām saslimšanām. Tomēr arī gados jauni un veseli cilvēki var ciest no karstuma, ja tie veic intensīvas fiziskās aktivitātes karstā laikā.…

[Lasīt vairāk]
Vasara jau maija sākumā jeb gads bez pavasara...

Vasara jau maija sākumā jeb gads bez pavasara...

          [LABOTS]           [Īss domu apkopojums par laikapstākļiem Latvijā tagad un turpmāk...]     Svētdien Latvijas austrumu pusē notika vēsturisks moments: iestājās, šķiet, agrākā meteoroloģiskā vasara vismaz daļā Latvijas. Pirmdien jau 7. diennakti pēc kārtas temperatūra pārsniedza +15 grādus Zīlānos un Rēzeknē, Daugavpilī - tā bija 6. diennakts pēc kārtas (Tiesa, šodien vidējā diennakts temperatūra tur bija zem +15). Jāpiebilst, ka 7.,8.,9. un arī 10. maijā arī daudzviet citur valstī vidējā diennakts temperatūra bija virs +15 grādiem, 9. maijā pat visā valstī sasniedzot +18,8 grādus. Taču tā kā iepriekšējās brīvdienās temperatūra pazeminājās, daudzviet valstī, izņemot valsts austrumus, meteoroloģiskā vasara neiestājās. Pēc jaunākajām modeļu prognozēm, iespējams, ap 17. maiju vasara jau var iestāties arī valsts centrālajos rajonos, un siltums var palikt pat līdz mēneša beigām, par to vairāk te. Bet šoreiz parunāsim vairāk ne par to...     Domājams, daudziem vēl samērā svaigā atmiņā ir galvenā Krievijas sinoptiķa Aleksandra Frolova janvārī izteiktais par to, ka turpmākajos gados vairs nebūs pavasara, bet ziemai strauji dažās nedēļās sekos vasara un rudenī notikšot līdzīgi, tikai apgrieztā secībā. S… [Lasīt vairāk]
Neparastais pavasaris turpinās: maijā jutīsimies kā jūlijā

Neparastais pavasaris turpinās: maijā jutīsimies kā jūlijā

Grūti uzskaitīt visas 2013.gada kalendārā pavasara dīvainības, un turpmākajās diennaktīs atkal gaidāmi kalendāram neatbilstoši laikapstākļi - ļoti silts un pērkoņains laiks, kāds parasti mēdz būt jūlijā.

Šajā grafikā redzamas "Global Forecast System" (GFS) prognozes tuvākajām divām nedēļām. Datorprogrammas ir vienprātīgas par gaidāmu siltuma/karstuma vilni tuvākajā nedēļā; jāpiebilst, ka citi modeļi pārsvarā prognozē nedaudz zemāku gaisa temperatūru kā GFS. Iespējams, ka neparasti silts laiks saglabāsies līdz mēneša beigām, tāpat iespējams, ka maija pēdējā dekādē Latviju tomēr sasniegs vēsums no Arktikas, šādā gadījumā var būt salnas.

Sākot ar 16.-17.maiju, daudzviet Latvijā tiek prognozēts lietus - pārsvarā no negaisa mākoņiem. Patlaban izskatās, ka vēja virziens dažādos augstumos būs visai atšķirīgs, kas palielinās krusas, varbūt arī virpuļviesuļu un lokālas vētras risku. Bīstamākie negaisi veidojas apstākļos, kad vēja ātrums vairāku kilometru augstumā ir krietni lielāks nekā pie zemes, un labā ziņa ir tā, ka GFS šādu situāciju neprognozē.…

[Lasīt vairāk]