Raksti
Aktuālā situācija (nedēļa līdz 13.10.13.)
Nedēļa aizgājusi. Visas dienas bija mazkustīgi laika apstākļi. Līdz ceturtdienai dažas nelielas frontes nesa apmākušās debesis un nelielus/smidzinošus nokrišņus. Nedēļas sākumā ciklona siltajā sektorā bija vērojams siltums, vietām cietzemē (un arī Rīgā) līdz +16+17. Sākot ar piektdienu: no ZR puses progresēja anticiklons. Tā A jeb aukstajā malā pie mums ieplūda vēsāks gaiss. Naktī dažviet - atkal tālāk no jūras - bija vērojams neliels sals. Dienās: samērā saulains un mēreni silts.
Attēlu (c): Sat24.com, Finnish Meteorological Institute.
Turpinājums nākamajā nedēļā.
=====================
Paskaidrojumi:
Somijas meteoinstitūta karšu attēlos parādītā situācija ir atbilstoša konkrētās dienas novērojumiem pulksten 15:00. Dienas attēls atjaunojas pēcpusdienā, ap pulksten 16.
Sat24.com attēlos - virs pavadoņa iefiksētās mākoņu segas - ir ar manu roku pārzīmēts mākoņu kustības virziens, kas reizē norāda arī gaisa masu kustību. Sarkanās bultas - silts gaiss, gaiši zilās - vēss; tumši zilās - izteikts sals. C…
[Lasīt vairāk]Kāds laiks gaidāms oktobrī?
Igaunijas Meteoroloģijas Un Hidroloģijas Institūts prognozē, ka oktobra vidējā temperatūra sagaidāma virs klimatiskās normas. Savukārt nokrišņu daudzums gaidāms zem normas. Oktobra pirmajā dekādē laika apstākļus pārsvarā noteiks anticiklona darbība. Tomēr atsevišķās dienās savu ietekmi nedaudz pastiprinot ciklonu darbībai, debesis būs pārsvarā mākoņainas un vietām var nedaudz īslaicīgi uzlīt lietus. Kopumā pēc pašreizējām prognozēm nokrišņu daudzums šī mēneša pirmajā dekādē būs pavisam neliels. No dienvidiem Latvijas teritorijā ieplūdīs arī siltākas gaisa masas. Tādēļ gaisa temperatūra dienas laikā pāaugstināsies virs +10 grādu atzīmes, nākamās nedēļas sākumā, vietām sasniedzot pat +15...+17 grādu. Arī vējš nebūs pārāk stiprs, vien piekrastē daždien vējš brāzmās var pastiprināties līdz 10 - 14m/s.
Oktobra otrajā dekādē, pēc pašreizējām prognozēm gaidāmas straujākas izmaiņas laika apstākļos. Sagaidāms, ka mūsu reģionu sasniegs aktīvs ciklons no Skandināvijas puses, iegriezīsies brāzmains ziemeļrietumu vējš, kas jūras piekrastes rajonos var pastiprināties līdz pat vētras spēkam. B…
[Lasīt vairāk]Aktuālā situācija (nedēļa līdz 6.10.13.)
Nedēļa aizgājusi. Nedēļas lielāko daļu- ir mums KARIN anticiklons. Līdz ceturtdienai tā aukstajā A malā ir vēsas dienas, tostarp dažviet naktīs jau neliels saliņš līdz -5. No nedēļas vidus pie mums no DR-R puses ieplūst siltāks gaiss. Neliela aukstā fronte naktī uz svētdienu un dienas rītā deva dažus lietus nokrišņus.
Attēlu (c): Sat24.com, Finnish Meteorological Institute.
Turpinājums nākamajā nedēļā.
=====================
Paskaidrojumi:
Somijas meteoinstitūta karšu attēlos parādītā situācija ir atbilstoša konkrētās dienas novērojumiem pulksten 15:00. Dienas attēls atjaunojas pēcpusdienā, ap pulksten 16.
Sat24.com attēlos - virs pavadoņa iefiksētās mākoņu segas - ir ar manu roku pārzīmēts mākoņu kustības virziens, kas reizē norāda arī gaisa masu kustību. Sarkanās bultas - silts gaiss, gaiši zilās - vēss; tumši zilās - izteikts sals. Ciklonu centri apzīmēti ar riņķa veida bultām. Pie cikloniem un anticikloniem - ir Vācijas meteoinstitūta iedotie vārdi, kurus lieto visā Eiropā un aiz tās robežām.…
[Lasīt vairāk]Aizvadītās nedēļas lietavas Rīgā.
Pēc Toma Briča un lsm.lv materialiem.
LIETAVU IEMESLS - SILTĀ UN GARĀ VASARA
Aizvadītās nedēļas spēcīgo lietavu viens no galvenajiem iemesliem ir šogad piedzīvotā siltā un neparasti garā vasara. Ūdens Baltijas jūrā un Rīgas līcī ir pamatīgi iesilis, un tā kā šī vasara bija neierasti gara, tad arī ūdens iesila biezākā slānī kā parasti. Attiecīgi arī ūdens atdzišanas procesi norisinās lēnāk. Siltais ūdens ir energijas avots lietus mākoņiem. Aukstās gaisa masas, kas ieplūda mūsu reģionā pagājušajā nedēļā, radīja lielu temperatūru kontrastu starp ūdens virsmu un augstākiem atmosfēras slāņiem. Pētījumi rāda, kā brīdī, kad temperatūras starpība starp ūdens virsējiem slāņiem un atmosfēru apmēram pusotra kilometra augstumā sasniedz 13 un vairāk grādu, virs jūras un līča strauji sāk veidoties gubu/lietus mākoņi.
Pēc IMHI informācijas, aizvadītajā nedeļā līča ūdens virsmas temperatūra bija 13-16 grādi, savukārt gaisa temperatūra 1,5 km augstumā pazeminājas līdz -4 ... -6 grādiem. Temperatūras starpība reizēm sasniedza 20 un pat drusku vairāk grādu. T…
[Lasīt vairāk]Pērkona negaisi rudens mēnešos - oktobrī un novembrī
Pērkona negaiss ir ierasta vasaras laika parādība – gan kā mierīga ducināšana, gan arī kā postoša laika parādība, kuru pavada lietusgāzes, krusa un krasas vēja brāzmas. Arī pati elektriskā izlāde bieži vien nes līdz postījumus: ugunsgrēkus, nolauztus kokus un pat cilvēku dzīvības.
Rudens mēnešos – oktobrī un novembrī – pērkona negaiss tiek novērots salīdzinoši retāk, jo atmosfēras procesu aktivitāte ievērojami mazinās. Tomēr tā nav pavisam neierasta dabas parādība šajos mēnešos:
Vidēji oktobrī pērkona negaiss tiek novērots 1-4 reizes mēneša gaitā
Novembrī pērkona negaiss ir vēl retāka laika parādība - 1-2 reizes mēneša gaitā tikai atsevišķos gados.
LVĢMC radara attēls Pērkona negaiss oktobrī 2012.10.26
Detalizētāk analīzēti dati kopš 1990. gada:
Šajā 22 gadu periodā oktobra mēnesī pērkona negaiss nav novērots tikai divos gados – 1995. un 2002. gadā. Tātad gandrīz katru gadu pērkona negaisu šajā mēnesī novēro. Sevišķi bieži pērkona negaiss ir ducinājis 1999. gada oktobrī – deviņās mēneša dienās Latvijas novērojumu stacijās ir fiksēta šī laika parādība; 1997. gada oktobrī – astoņās dienās, bet 2006. gada oktobrī – septiņās dienās. A…
[Lasīt vairāk]