Jau līdz šim, nedēļām ilgi ir valdījis plašs anticiklons, kas liedz līdz Baltijai nokļūt siltajam un mitrajam Atlantijas gaisam, taču šī anticiklonu sistēma regulāri pie mums iepludināja siltāku gaisu no Eiropas dienvidaustrumiem.
Ziemeļatlantijas oscilācijas indekss šajās dienās strauji krīt. ASV Nacionālās Okeānu un Atmosfēras pārvaldes novērojumi un prognozes pēdējās dienās ir sakrituši, turklāt prognozes nākamajām pāris dienām ir viennozīmīgas un arī līdz novembra beigām lielākā daļa scenāriju paredz indeksa krišanu.
Vienkārši sakot, tas nozīmē, ka Eiropai tiek "atslēgts" Atlantijas okeāna siltums, tā vietā šādās situācijās tradicionāli sāk valdīt arī ziemeļu vēji, kas ienes arktiskas gaisa masas no Skandināvijas vai Krievijas.

Šoreiz situācija nav tik tipiska, jo līdz ar augstu spiedienu virs okeāna, anticikloni, visticamāk, valdīs arī Eiropas austrumu daļā. Pašreizējās prognozes dod cerību, ka līdz ar to ziema neiestāsies strauji - līdz novembra beigām saglabāsies lielākoties sauss laiks un arktisko gaisa masu vietā pa Austrumeiropu dzenāsies tāds pusatdzisis siltāks gaiss no Eiropas dienvidiem, dienvidaustrumiem. [Lasīt vairāk]