Aiz meteo atmiņas rāmjiem – dabas kataklizmu mācības (3. daļa)

Aiz meteo atmiņas rāmjiem – dabas kataklizmu mācības (3. daļa)

Vēlreiz atceroties pavisam nesenos Japānas zemestrīci un postošos cunami... saprotam, kad nu pašiem tā paaudžu atmiņa ir stipri vien šaura. Latvijā kaut ko pierakstīt sāka daudzmaz konstanti pirms gadsimtiem trim. "Indriķa Hronikas" ir savādnieka darbs, aptuveni tāds – kāds nu būtu šodienas papīra pūķa laidēja pavilciens. Kad visi uz vienu ar kreiso vītni sašūto skatās kā "auns uz jauniem vārtiem".


Ja vēl no aizgājušiem laikiem dažus politiskos notikumus mūsu aizsenči pamanījušies uzlikt uz dažām pergamentu listēm, tad dažādas dabas jaktes – mēs labākajā gadījumā /pirms papīra un tintes izgudrojumiem/ esam pārnesuši no mutes mutē paaudžu paaudzēs.

Jā, arī mūsu krastos reti – bet tomēr – bijuši gan postoši tornado, gan arīdzan vētru un pat zemestrīču cunami uzgrāvieni. Šo rindu autors pavisam pamatoti domā: reizi 10 000 gados arī Rīgas līča (vai toreiz Baltijas lielezera) krastos uzgāžas kādi 7m augsti uzplūdu viļņi, piemēram.

Vai, sacīsim, "grēku plūdi" visdažādāko reliģiju "bībelēs" arīdzan nav kādas tālas atskaņas no pavisam reāliem postošiem viļņiem dažādās piekrastēs. N… [Lasīt vairāk]
Uz nedēļas otru pusi - atkal siltāks

Uz nedēļas otru pusi - atkal siltāks

Latviju, precīzāk, tikai daļu, beidzot sasnieguši pamatīgāki nokrišņu mākoņi, Lietuvas ZR un Kurzemē atnesot pat sniega segu. Šobrīd Annenieku un Dobeles apkaimē gaisa temperatūra ir ap +1, +3 C, kamēr Latgalē zem skaidrām debesīm ir visi +11 C.

Rīt nokrišņi pārsvarā Kurzemē un vietām valsts centrālajā daļā, ar tendenci virzīties prom uz valsts ZR. Naktī uz trešdienu un trešdien šaura nokrišņu zona šķērsos valsts centrālo daļu, valsts A pusē uz ievērojamiem nokrišņiem, šķiet, nav ko cerēt.

Saulaināks laiks prognozējams ceturtdien, piektdien, it īpaši Kurzemes pusē. Prognozes vēsta, ka nedēļas otrajā pusē pamazām kļūs siltāks, lai gan dienās gaisa temperatūra nepārsniegs +15, piekrastē joprojām ap +8 C. Naktīs zem skaidrām debesīm gaidāmas salnas, vietām pat līdz -6 C.

Jaunākajai informācijai un ikdienas prognozēm var sekot līdzi sadaļā "Aktuāli".
Nedēļas otrajā pusē kļūs vēsāks

Nedēļas otrajā pusē kļūs vēsāks

Vakar esam aizvadījuši saulainu un siltu dienu (tik siltas un patīkamas Lieldienas neesot bijušas pat 10 gadus), gaisa temperatūra Bauskā sasniegusi +22 C, ziņo LVĢMC.

Arī Latvijas Valsts Ceļu novērojumu stacijā Zariņi (autoceļa A7 53. km) maksimālā temperatūra vakar pēcpusdienā fiksēta +22,3 C. Tajā pašā laikā piekrastē gaisa temperatūra bija par grādiem 8-12 zemāka, proti, Kolkā un Ventspilī vien +10 C, Pāvilostā +11.

Šodien vēl pārsvarā būs skaidrs laiks bez nokrišņiem, vien vietām parādīsies kāds gubu mākonis. Nākamajās dienās saradīsies vairāk mākoņu, pēcpusdienās būs vērojamas lokālas lietusgāzes, vējš būs neliels. Šobrīd izskatās, ka trešdien varētu līt lielā daļā Latvijas teritorijas. Piektdien un sestdien mākoņi un saule, vietām nokrišņi.

Ja runājam par gaisa temperatūrām, tad lielas izmaiņas līdz ceturtdienai nav gaidāmas - naktīs no +2 .. +6 C, vietām skaidrā laikā augstienēs līdz -2 C, dienās līdz +21 C, piekrastē vēsāks.

Straujākais gaisa temperatūras kritums prognozējams ceturtdien, jau trešdien pēcpusdienā ziemeļu rajonos gaisa temperatūra nepārsniegs +12, +14 C. Tad varētu arī pastiprināties Z, ZA puses vējš. I… [Lasīt vairāk]
Ziemas un pavasara 2011 kaujas – fināla raunds

Ziemas un pavasara 2011 kaujas – fināla raunds

Rakstīts īpaši meteolapa.lv 23.4.11., 15:10

Jau paspējām nedaudz papriecāties par dažām siltām dienām pēc bezgala apnicīgās ziemas. Kad bezgalīgais un vienmuļais baltums uz laukiem ir apnicīgi drebinājis acis. Pēc tam arī marts: tāds vēss un reizēm vēl slapja sniega nokrišņiem no gaisa. Un dažas atziemas. Visi laucinieki zina – bija arī garu dubļu laikmetu, kas vilkās līdz pat aprīļa vidum. Nu dažas sausas un pat vasarīgi siltas dienas ir mūsu sētā. Bet vai tā vienmēr būs... Pavasaris mēdz viļņoties.

Šķiet – jau aizgājusī ziema dos vēl pēdējo sveicienu. Apmēram ap 28. aprīli redzēsim lietas. Kad atkal kārtējā aukstā fronte mūs (varbūt) atsviedīs atpakaļ "ziemas priekšvakarā". Jāsaka, aukstuma viļņi pat pavēlā pavasarī nav nekāds retums. Tam ir izskaidrojums: dienās – kad it kā no iesildītās Rietumeiropas mums atnāk siltas un reizēm jau tīri vasarīgas gaisa straumes – tomēr pie austrumu sāniem arī vēl vēsās Krievijas garie plašumi.

Līriska atkāpe ...
Meteo prognozes – tās ir tikai superkomjūteru uz "āru" pateiktās kombinācijas, no kurām viedīgi cilvēki lasa un dod līdzcilvēkiem prognozes. Š… [Lasīt vairāk]
Dabas kastastrofu mācības (2. daļa)

Dabas kastastrofu mācības (2. daļa)

Rakstīts speciāli meteolapa.lv 18.4.11., 17:00

Sirdī jūtot līdzi "Uzlēcošās Saules zemes" iedzīvotājiem – jāparunā domās arī Latvijas krastos. Tā jau nu tas ir: salīdzinot ar dažādām citām pasaules daļām – mēs dzīvojam kā mātes azotē. Mierīgi, nosvērti, reizēm flegmatiski un daudzviet visai pieticīgos finansu apstākļos. Liekas: nekas vairāk par dažu vētru, dažu lietusgāzienu zem melna negaisa, vai reizi desmitgadē uz galvas ziemā uzlīst kāda masīvāka atkala... Un tamdēļ arī šo rindu autoram škietas, mēs dzīvojamies pēc principa "ja pērkons nenorūc, vecītis krustu nepārmet" (krievu teiciens). Šis rakstu gals – arī turpinājums iepriekšējam materiālam "Jautājums par meteo arhīviem" .

Jā, kad nu reiz dzīvojam mūsu Dzintarzemē, liekas – nekas no Dabas Mātes Dusmu kambaru puses nenotiek un nenotiks. BET: cik ilgi? Droši vien ilgi, taču – ne bezgalīgi. Pat elementārākā statistika dod formulu: viss notiek, jautājums tikai par biežuma "frekvenci". Tātad, arī Rīgas līcī 20km no krasta var notikt 8,9 magnitūdas zemestīce, tātad arī līdz mūsu liedagiem var nonākts 4. kategorijas spēkam pielīdzināts vētrains ciklons. A… [Lasīt vairāk]
Jautājums par meteo arhīviem

Jautājums par meteo arhīviem

Rakstīts speciāli meteolapa.lv 15.4.11., 21:55

Ir tāda lieta- par ko man domas uzjundīja "Kryos" plašie komentāri šai listē (šķiet, ka būsim minēto cilvēku aizbaidījuši prom...). Daudzi vēro laiku, Latvijas meteodienests riņķī laiž "oficiālās" laika ziņas, kuras pārtver mediji (ja vien tajos nestrādā šīs tēmas labi zinošie – kuri savukārt palaiž alternatīvās laika vēstis visriņķī...). Viss it kā notiek, un cilvēki reizēm pat uzspēlēti "vārās" par šo tēmu.

Bet viens ķēdes posms tomēr mums pietrūkst. Būtu kāds cilvēks, vēl vairāk – būtu cilvēku kolektīvs, kas, ņemtu priekšā jau notikušos laika vērojumus un automātisko aparātu reģistrācijas datus un uz tā pamata veidotu arhivētus apkopojumus. T.s. augstākā pilotāža būtu – ja šie dati būtu ietverti kādā grāmatā (grāmatu sērijā, aizvien atjaunojošā portālā...), kas turklāt būtu uzrakstīta saprotamā valodā un ar attēliem/video.

Jā, šai "nūjai ir arī otrs gals" – cik daudz cilvēkus šādi meteo arhīvi interesē? Uz reizi varu teikt: nedaudzus. Nu tā līdz simtam pa visu Latviju. A… [Lasīt vairāk]