Aukstuma cienītāji priecāsies vēl ilgi

Aukstuma cienītāji priecāsies vēl ilgi

Ja par barga sala atkāpšanos var diskutēt, kad tas notiks, tad par pilnīgu sala beigšanos runāt vēl ir par agru. Cerības, ka februāra pēdējās nedēļas otrajā pusē kļūs siltāks, sarūk.

Jaunākās prognozes pieļauj sala turpināšanos līdz pat 5.-8. martam. Līdz tam, visticamāk, būs dienas, kad sals mazināsies līdz dažiem grādiem zem nulles, bet cerības uz atkusni ir pavisam niecīgas.

Dienas vidū saule, protams, sākusi sildīt un tas ļauj mazliet papriecāties par pavasara tuvošanos, taču pagaidām jāturpina salt. Turklāt es joprojām neesmu nopircis cimdus un tagad to nedarīšu par spīti. Izlikšos, ka ir pavasaris.

Baltijas jūras rekordi

Ir diez gan grūti noteikt vai un kādus rekordus jau esam vai vēl paspēsim piedzīvot Baltijas jūrā. Skaidrs, ka šogad ledus tur ir daudz. Krietni vairāk par normu, vairāk nekā pagājušajā gadā, taču lai salīdzinātu ar citiem gadiem, trūkst datu. Zināms, ka 2003. un 1996., kā arī 1994. gadā ledus jūrā bijis daudz, bet vai vairāk vai mazāk, grūti spriest.

Šķiet, ka vienīgais, ko var izmērīt ar LVĢMC datiem, būs datums, kad izkūst pēdējais ledus piekrastē, lai gan arī tas nav sevišķi objektīvs rādītājs. S… [Lasīt vairāk]
Šonedēļ no -30 grādiem izbēgt būs grūti

Šonedēļ no -30 grādiem izbēgt būs grūti

Jau svētdienas rītā laiks bija par pāris grādiem aukstāks, nekā prognozēja modeļi, bet šis rīts jau pavisam skaidri pierādīja, ka modeļi ar kaut ko netiek galā. Tie prognozē vairāk mākoņu un, iespējams, tāpēc prognozē siltāku laiku. Ar kolēģi Jāni Tralli spriedām, ka modeļi mākoņu veidošanos gaida no Peipusa ezera, Somu līča un Rīgas līča, taču ledus ir vairāk nekā domā modeļi un nekādi būtiski mākoņi neveidojas.
Šeit pirmdienas agrā rītā uzņemtā satelītattēlā redzams, ka ievērojami mākoņi veidojas tikai virs Baltijas jūras.

Kurās naktīs un kur tieši būs -30 grādi, var tikai minēt. Statistiski, protams, Vidzemes augstiene, pie austrumu puses vēja zemākā gaisa temperatūra var būt arī Rīgas līča piekrastē Vidzemē un šis rīts atgādināja par Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra novērojumu staciju Jelgava, kas atrodas kaut kādā dīvainā vietā, visticamāk, kaut kādā ieplaciņā, kur bezvēja naktīs fiksē par pāris grādiem zemāku temperatūru nekā apkārtējās vietās, tātad arī Jelgavā varam sagaidīt rekordzemas temperatūras. <… [Lasīt vairāk]
Šīs nedēļas uzlabojumi

Šīs nedēļas uzlabojumi

Šīs nedēļas uzlabojumi meteolapa.lv:
  • faktisko laika apstākļu karte
    - veiktas nelielas izmaiņas kartes dizainā, iespējams, pārskatāmāk iegūstama informācija par diennakts un absolūtajām temperatūrām;
  • izveidota galerija
    - ikviens reģistrēts lietotājs savu ar meteoroloģiju saistītu galeriju var izveidot, izvēloties "Manas galerijas" profila izvēlnē lapas labajā pusē. Turpat ir iespējas to labot vai dzēst;
  • ir pievienota draugiem.lv poga "Ieteikt";
  • veikti citi nelieli uzlabojumi dažādās lapas funkcijās.
Aicinām Jūs iepazīties ar jaunajām iespējām! Pēc nedēļas veiksim nelielu aptauju, izzinot Jūsu viedokli. Ja ir manītas kādas kļūdas vai ir jautājumi, lūdzu, sazinieties ar mums, vai arī jautājiet šeit, komentāros!

Jūsu meteolapa.lv
Būs vai nebūs -30?

Būs vai nebūs -30?

Būs vai nebūs šajā ziemā -30 grādu sals? Vēl februāra sākumā es biju diez gan pārliecināts, ka nebūs, tagad domāju citādi. Reģionāla mēroga apstākļi -30 grādu salam tuvākajās dienās būs piemēroti, bet vai lokālie apstākļi būs piemēroti - vējš, mākoņi un migla?

GFS kā nu kurā prognožu izlaidumā, bet pieļauj nedēļas vidū valsts austrumos -30 grādu salu, tāpat arī poļu modelis brīžiem pabiedē ar -30 grādiem šur tur Vidzemē, pārējiem modeļiem neesmu manījis tādus biedējošus izgājienus. Vairums vienojušies vidzemniekus saldēt ar -24..-27 grādiem.

Būs interesanti paskatīties, kā vidējā diennakts gaisa temperatūra Rīgā gāzīsies uz leju. Ja mēneša sākumā tā bija 5-6 grādus augstāka par normu, tad šonedēļ tie varētu būt 5-6 grādi zem normas.

Lai arī gaidu pavasari, reizēs, kad uznāks mazliet ekstrēmāki laika apstākļi uz vienu vai otru pusi, es tomēr esmu par galējībām, šoreiz pavisam, pavisam īsām (tāds aukstums īstenībā jau nevienam, izņemot "Latvijas gāzi" un siltumuzņēmumus, nav izdevīgs). Lai šī ziema nebūtu vārgdiene, kas arhīvos ieiet ar minimālo temperatūra nieka -24 grādiem, kā ir līdz šim, tomēr gribētos rītu ar -30 grādiem. [Lasīt vairāk]
Sāksies tradicionālā ziema

Sāksies tradicionālā ziema

Rakstīts īpaši meteolapa.lv 9.2.11.; 18:30

Kas tas par mīklainu virsrakstu? Mēs jau tā kā 2ar pus mēnešus esam "zem sniega", paspējuši šai Baltajā gadalaikā pārdzīvot visas dabas grimases pēc pilna komplekta. Bija gan sals, gan puteņi, gan atkušņi, gan atkala, gan masīva sērsna, gan pērkons, gan vētras. Jā! Taču viss iepriekšminētais neatceļ manas domas – kas virsrakstā izsprāgušas.


Ja nedaudz paviedējam drusku garākos domāšanas periodos, un aiz ikdienas cikloniem redzam drusku tālākus horizontus, un ja vēl piepulcējam atmiņas klāt no dažām iepriekšējām ziemām. Tad: redzam – kad februāris arī dažās iepriekšējās par "siltajām" nosauktām ziemā – bijis tas "baltākais" gada periods. Un ar spraigākiem saliem. Izskaidrojums nav tālu jāmeklē. Dabā ir inerce! Parasti ziemas sākumā – gaiss atdziest straujāk nekā Atlantijas ūdeņi (kas ir masīvo ciklonu enerģijas barotava). Apmēram uz to brīdi, kad saule ziemeļu puslodē ir viszemāk pie horizonta-> tad arī lielākā enerģijas starpība starp atdzisušo gaisu un siltajiem Golfa straumes ūdeņiem. D… [Lasīt vairāk]
Aukstuma vilnis var būt ilgs un bargs

Aukstuma vilnis var būt ilgs un bargs

Atjaunots 09.02.2011. pl. 12:30 (Pierīga)

Jaunākās modeļu prognozes rāda, ka aukstuma vilnis, kas sāksies šīs nedēļas otrajā pusē, var būt ilgs un bargs. Ekstrēmākie scenāriji paredz aukstumu līdz februāra beigām, turklāt dažās naktīs temperatūra var būt tik zema, ka man pat to negribas rakstīt :) Šobrīd, apskatot vairāku modeļu idejas, izskatās, ka ir aptuveni 70% iespēja, ka būs vismaz -25 grādi kaut uz vienu nakti. Ir arī siltākas versijas, bet tās neizskatās pārāk ticamas. Man sirdi silda viena GFS versija, ka aukstums atkāpsies jau 17. februārī un tam sekotu silts laiks, pat virs +5 grādiem.

Aukstums ieradīsies ar cikloniem, bet nostiprināsies ar anticikloniem. Tas nozīmē, ka aukstuma viļņa sākumā snigs. Tā kā virs Baltijas ieplūdīs tiešām arktisks gaiss, ir labas cerības arī uz lake effect sniegu pat augsta spiediena apgabalā. Pašlaik izskatās, ka ievērojami varētu snigt piektdien. Tas būs saistīts ar ciklonu, taču, ja piepildīsies prognozes par lielo aukstumu nedēļas nogalē, tad piekrastē arī brīvdienās var būt pamatīgs sniegs. [Lasīt vairāk]