Aukstuma vilnis var būt ilgs un bargs

Aukstuma vilnis var būt ilgs un bargs

Atjaunots 09.02.2011. pl. 12:30 (Pierīga)

Jaunākās modeļu prognozes rāda, ka aukstuma vilnis, kas sāksies šīs nedēļas otrajā pusē, var būt ilgs un bargs. Ekstrēmākie scenāriji paredz aukstumu līdz februāra beigām, turklāt dažās naktīs temperatūra var būt tik zema, ka man pat to negribas rakstīt :) Šobrīd, apskatot vairāku modeļu idejas, izskatās, ka ir aptuveni 70% iespēja, ka būs vismaz -25 grādi kaut uz vienu nakti. Ir arī siltākas versijas, bet tās neizskatās pārāk ticamas. Man sirdi silda viena GFS versija, ka aukstums atkāpsies jau 17. februārī un tam sekotu silts laiks, pat virs +5 grādiem.

Aukstums ieradīsies ar cikloniem, bet nostiprināsies ar anticikloniem. Tas nozīmē, ka aukstuma viļņa sākumā snigs. Tā kā virs Baltijas ieplūdīs tiešām arktisks gaiss, ir labas cerības arī uz lake effect sniegu pat augsta spiediena apgabalā. Pašlaik izskatās, ka ievērojami varētu snigt piektdien. Tas būs saistīts ar ciklonu, taču, ja piepildīsies prognozes par lielo aukstumu nedēļas nogalē, tad piekrastē arī brīvdienās var būt pamatīgs sniegs. [Lasīt vairāk]
Par laiku turpmāk un pavasara paliem

Par laiku turpmāk un pavasara paliem

Nākamnedēļ lielā Latvijas daļā bieži pakusīs, bet valsts austrumos gan biežāk būs kādu grādu zem nulles. Pašreizējās ilgtermiņa prognozes rāda, ka Atlantijas cikloni mūs regulāri sasniegs līdz pat februāra vidum. Taču līdzīgi kā šonedēļ jau pieredzējām, ciklonu ietekmei mūsu pusē īslaicīgi atslābstot un debesīm noskaidrojoties, gaisa temperatūra uz vienu vai divām naktīm var strauji pazemināties līdz -20 un vēl mazāk grādiem.

Daži modeļi nākamnedēļ pieļauj gaisa temperatūras paaugstināšanos piekrastē līdz +4 .. +5 grādiem. Tas jau būtu nopietns atkusnis, taču valsts austrumos uz tādu cerību nav un tur arī saglabājas lielākie palu draudi pavasarī.

Šonedēļ vairāku iemeslu dēļ paciemojos LVĢMC, viens no iemesliem bija aprunāties ar hidrologiem par pašreizējo situāciju upēs. Ir daži nepatīkami pārsteigumi, tomēr joprojām ir cerības, ka arī Daugavā plūdi nebūs tik lieli kā pērn.

Patīkamākās ziņas ir par Kurzemi, kur janvāra atkušņos daudz kusis un Ventā ūdens līmenis cēlies pat par 2,8 metriem, kas nozīmē, ka sākoties īstajiem pavasara atkušņiem, tur jau būs krietni mazāk ūdeņi, kam tecēt. [Lasīt vairāk]
Sals mīsies ar siltākām gaisa masām

Sals mīsies ar siltākām gaisa masām

Naktī uz otrdienu Latviju atkal apciemos nokrišņu mākoņi, sākot no ZR snigs, vietām putinās, piekrastē iespējams lietus. Gaisa temperatūra svārstīsies no +1 .... -3 C Kurzemē, līdz -5 ... -10 C Latgalē.
Otrdien dienā turpināsies ilgstoši nokrišņi, piekrastē D, DR vēja brāzmas līdz 14 m/s, lielākajā valsts daļā vējš būs mērens. Gaisa temperatūra +2 .... -7 C (temperatūra pazeminās A, DA virzienā). Pievakarē Kurzemē iegriezīsies R, ZR vējš.

Naktī uz trešdienu un trešdien dienā Latvijas teritorijā gaidāms neliels sals, -1 ... -6 C. Iespējami nelieli nokrišņi. Paredzams, ka pamazām iegriezīsies ZA vējš, un laiks Latvijā kļūs vēsāks.
Nakts laikā uz 27.01., ceturtdienu, Vidzemē sals var sasniegt -14 C, lielākajā valsts daļā -4 ... -9 C. Dienā Kurzemes piekrastē prognozēti 0 ... -4 C, centrālajos un austrumu rajonos -5 ... -12 C.

Ievērojami temperatūras kontrasti saglabāsies arī nākamajās diennaktīs. Naktī uz piektdienu Vidzemē un Latgalē pie noteiktiem apstākļiem iespējams sals līdz -20 C, pārsvarā -7 ... -… [Lasīt vairāk]
Par ko vērts diskutēt, par ko – ne...

Par ko vērts diskutēt, par ko – ne...

Rakstīts īpaši meteolapa.lv, 19.1.11. 19:30

Jau britiņš pagājis kopš meteolapas "palaišanas", vismaz es pa reizei savā darbā es veicu tādu vai šādu kopsavilkumu. Lai domas noapaļoties un sakārtotos. Un lai man nebūtu tā brīnišķīgā iespēja visu laiku riņķot cauri vieniem un tiem pašiem diskusiju riņķiem. Tātad...

Jāsaka vienreiz par visām reizēm...
- mēs (tie "homo sapiens" ar savām attīstītām smadzenēm) vēl joprojām esam dabas sastāvdaļa, nevis radības kronis. Daba bez mums absolūti varētu iztikt, ko nevarētu sacīt par mūsu līdzpilsoņiem – kuriem daba visā krāšņumā ir pat ļoti nepieciešama dzīves vide. Dabas klēpis, kurā dzīvojamies mēs. Lai gan reizēm mēs sevi apsaukājam par "saprātīgiem". Taču daļu mūsu darbību nevaram nevienos vārtos nosaukt par saprātīgu. Piemēram, turpinām sūkt "zemes asinis" – naftu, turklāt daži to pamanījušies pārdot par nesliktu cenu citiem. Kuri savukārt ir uzlikti uz šīs "naftas atkarības adatas" (braukšana ar autiņiem, apkure...). Un Daba pati parūpējusies - ka dod mums vēl lielu rezervi dzīvošanai uz priekšu. U… [Lasīt vairāk]
Saule joprojām mazaktīva; NASA jau kārtējo reizi samazina Saules aktivitātes prognozi

Saule joprojām mazaktīva; NASA jau kārtējo reizi samazina Saules aktivitātes prognozi

Kolēģis Jānis Trallis uzrakstījis lielisku apkopojumu par Saules aktivitāti. Gan jaunumi, gan atskats pēdējos gados.

Kārtējo reizi samazināta Saules aktivitātes prognoze, vairojot bažas par mazo ledus laikmetu

RĪGA, JAN 19, BNS - ASV Nacionālā aeronautikas un kosmosa pārvalde (NASA) janvāra sākumā kārtējo reizi samazinājusi Saules aktivitātes prognozi, liecina paziņojums pārvaldes mājaslapā.

Saskaņā ar jaunāko NASA prognozi pašreizējā - divdesmit ceturtā - Saules aktivitātes cikla kulminācija būs vērojama 2013.gada vasarā, kad Saules plankumu skaits sasniegs 59.

Šī prognoze samazināta vairākkārt. 2006.gadā zinātnieki paziņoja, ka tuvojas ļoti spēcīgs Saules aktivitātes cikls, taču Saules aktivitāte prognozētajā laikā nesākās. Vēlāk, 2008.gada pavasarī, zinātnieki prognozēja, ka Saules aktivitāte maksimumu sasniegs 2011.gadā, kad uz Saules būs pat 140 plankumu, taču 2009.gada maijā prognoze bija jāmaina, paredzot, ka maksimums gaidāms tikai 2013.gadā ar 90 plankumiem. Pagājušajā gadā prognoze tika samazināta līdz 70.

Iepriekšējos septiņos ciklos maksimālais Saules plankumu skaits bija no 110 līdz 200. Pašreiz vērojamā zemā Saules aktivitāte līdzinās tai, kas tika novērota laika periodā no 1645. līdz 1715.gadam, ko dēvē par Maundera minimumu, un periodā no 1790. līdz 1830.gadam, ko dēvē par Daltona minimumu. A… [Lasīt vairāk]
Pēc atkušņa Eiropai atkal mazliet piegriezīs Atlantijas okeāna siltumu

Pēc atkušņa Eiropai atkal mazliet piegriezīs Atlantijas okeāna siltumu

Pēc siltā laika, kas Eiropā bija pagājušajā nedēļā un pirmdienas atkušņa Latvijā, virs Atlantijas okeāna sāk veidoties anticiklons, kas nedēļas vidū atkal bloķēs siltā gaisa plūsmas no okeāna.

Pagaidām gan izskatās, ka tas nedraud ar jaunu aukstuma vilni, jo anticiklons nedēļas otrajā pusē nostiprināsies virs Britu salām un nevirzīsies tālāk uz ziemeļiem, kas nozīmētu Arktiska gaisa ieplūšanu Eiropā, tomēr pēc silto gaisa plūsmu apsīkšanas, šonedēļ daudzviet Rietumeiropā naktīs atgriezīsies sals un aukstāks kļūs arī pie mums.


Konkrētas prognozēs un ciparos nav jēgas ieslīgt, bet vēlreiz gribu atgādināt par visām šaušalīgajām prognozēm, ko daži mediji izplatīja rudenī - Eiropā gaidāma aukstākā ziema nez cik tūkstošu gadu laikā.

Decembris Eiropā tiešām bija auksts un ar lieliem sniegiem, taču tagad piepildās Džo Bastardi prognozētais, ka ziemas otra puse ir siltāka. To decembrī prognozēja arī daži globālie sezonu modeļi.

Jāatceras gan, ka iepriekš, vasaras beigās un rudens sākumā tas pats Bastari un modeļi pieļāva, ka ziema būs vienlaidu auksta, bet ne tik barga kā iepriekšējā. T… [Lasīt vairāk]