Pelēcīgā oktobra izskaņa

Pelēcīgā oktobra izskaņa

Oktobra pēdējā pilnā nedēļa Latvijā visdrīzāk būs rudenīgi pelēcīga ar mainīgiem laika apstākļiem. Nedēļas sākums būs slapjš, bet pārsvarā ar lēnu vēju, daudzviet iespējams lietus, vairāk līs naktī uz pirmdienu Zemgalē, Latgalē, bet pirmdien un otrdien dienā jau daudzviet iespējama pilināšana. Pūtīs lēns Z, ZA, otrdien A puses vējš.

Būtībā jau no otrdienas būsim uz robežas starp aukstu gaisu Skandināvijā un siltāku gaisu citviet Eiropā, sākot ar trešdienu jūtamāk pastiprināsies vējš no A, DA puses. Skandināvijā un Krievijas ZR anticiklons gādās par aukstu laiku, bet pie mums jau atkal gaidāmi bieži nokrišņi līdz piektdienai ieskaitot. Pašreizējās prognozes paredz lietu trešdien valsts lielākajā daļā, vakarā un naktī valsts austrumos iespējams arī sniegs, nokrišņi burtiski izbirs virs mums, cikloniem izjūkot. Klimatiskie modeļi šobrīd ir pārliecināti, ka nakts laikā sals gaidāms Vidzemē, taču Kurzemē tās svārstās no +3 līdz pat +9 grādiem, tāpat arī dienas laikā, kur iespējama kā 0 C, tā arī +13 C.

Arī nedēļas nogalē iespējami vairāki scenāriji, no maziem mīnusiem līdz +13 grādiem, taču paredzams, ka ja ne brīvdienās, tad mēneša pēdējās dienās gaisa plūsma no D, DR tomēr atnesīs arī rudenīgu siltumu līdz mums.…

[Lasīt vairāk]
Pirmā ziemīgā elpa

Pirmā ziemīgā elpa

Nedēļas sākumā laika apstākļus Latvijā noteiks anticiklons rietumeiropā, kas pie mums bloķēs Atlantijas ciklonu aktivitāti. Pimdien un otrdien saulaināks laiks Kurzemē un Zemgalē, citviet no jūras nākoši mākoņi var nest īslaicīgu lietu, kam var pievienoties arī slapjš sniegs.

Atbilstoši pašreizējām prognozēm, otrdien vakarā - trešdien Latviju šķērsos ciklons, kas sākotnēji atnesīs siltāku gaisu, bet uzreiz pēc tam iezīmēs auksta laika sākumu. Līs, vietām stipri, vienīgi GFS modelis paredz arī snigšanu un nelielas sniega kārtas izveidošanos vietām Vidzemē.

Nedēļas otrajā pusē anticiklons virs Norvēģijas gādās par mērenu Z, ZA, vēlāk A puses vēju pie mums un ziemīgām sajūtām un gaisa temperatūru pēc ilgāka pārtraukuma būtiski zem klimatiskās normas. Teju visā valstī nakts laikā gaidāms sals, siltāks vienīgi Kurzemes rietumos un Ziemeļkurzemē. Šobrīd ir grūti prognozēt precīzākus laika apstākļus, GFS paredz nelielu snigšanu izzzūdošā ciklona ietekmē, bet ECMWF no jūras nākošus gubu mākoņus un īslaicīgu sniegu galvenokārt Kurzemē. T…

[Lasīt vairāk]
Vējains, bet kopumā silts laiks

Vējains, bet kopumā silts laiks

Pirmdiena vēl paies aizejošā ciklona zīmē. Pūtīs mērens līdz brāzmains ZR puses vējš, daudzviet Vidzemē, arī Sēlijā, no jūras nākošiem gubu mākoņiem strīpās gaidāmi nokrišņi - lietus, arī slapjš sniegs. Arī otrdien vietām līs, taču vējš būs norimis.

Trešdien un ceturtdien Skandināviju šķērsos aktīvi cikloni, nesot nākamo vētru, kas gan varētu būt saudzīgāka par brīvdienās piedzīvoto, turklāt īslaicīgi atnestu pie mums būtiski siltāku gaisu. Pūtīs spēcīgs DR, vēlāk R, ZR puses vējš, daudzviet spēcīgi nokrišņi. Ceturtdien, ciklonam aizejot, saulainus brīžus nomainīs lietus šaltis un atkal otrādi. Pašreizējās prognozes uzrāda brāzmas piekrastē līdz 22 - 27 m/s, bet ticamāku scenāriju varētu iegūt īsi pirms ciklona ierašanās.

Arī nedēļas nogalē izskatās, ka būsim uz robežas starp anticiklonu Eiropas D, DA un cikloniem Skandināvijā, šobrīd galvenie klimatiskie modeļi paredz siltāku gaisu kādā brīdī brīvdienās (prognozes šobrīd gan svārstās starp +8 ... +14 C un +14 ... +18 C sestdienā), ko pēc tam atkal nomainītu dzestrāks periods. P…

[Lasīt vairāk]
Rudens vēji

Rudens vēji

Rudens ir klāt! Oktobra pirmā nedēļa visā valstī iezīmēs meteoroloģiskā rudens sākšanos (vai turpināšanos vietās, kur tas tika konstatēts jau septembrī), bieži pūtīs spēcīgs vējš un līs lietus. Gaisa temperatūra kopumā ap normu vai nedaudz virs tās, bet brīvdienās pastāv iespēja, ka pie mums ieplūdīs auksta gaisa masa, temperatūrai būtiski pazeminoties zem normas, atnesot arī sniega pārslas. Tā kā mūsu tuvumā būs gan auksta, gan silta gaisa masa, gan jau patiesība būs kaut kur pa vidu.

Pirmdien mainīgs mākoņu daudzums, kas dienas gaitā palielināsies, pēcpusdienā daudzviet nesot lietu. Otrdien un trešdien Baltijā tiek prognozēts ciklons, kas vēl tikai attīstīsies, tāpēc pat pāris dienu tālas prognozes šobrīd ir atšķirīgas. Daudzviet iespējams lietus, arī spēcīgs, komplektā ar mērenu DR puses vēju, kas Liepājas pusē var nest brāzmas līdz 18 m/s.

Šobrīd paredzams, ka arī ceturtdien mūs skars nākamais ciklons, bet arī šeit klimatisko modeļu prognozes par tā spēku ir atšķirīgas. Kamēr GFS prognozē, ka aiz ciklona ar spēcīgu Z, ZR vēju pie mums ieradīsies auksta gaisa masa, kas var atnest arī pirmās sniegpārslas, ECMWF auksto gaisu prognozē tālāk uz austrumiem, taču pie mums nākamo ciklonu ar lietu, kam sekos jau atkal vasarīgi silts gaiss no Eiropas DR. K…

[Lasīt vairāk]
Vasarīgi silts arī septembra izskaņā

Vasarīgi silts arī septembra izskaņā

Arī septembra pēdējā nedēļā kopumā turpināsies teju vai vasarīgs laiks. Anticiklons līdz piektdienai gādās par sausu, daļēji saulainu laiku un D, DR puses vējiem, kas mūsu virzienā nesīs siltu gaisu no Eiropas dienvidiem.

Pirmdien un otrdien, virs Baltijas nonākot un pastiprinoties augsta spiediena apgabalam, dominēs lēns vējš, un neskatoties uz anticiklonu, debesis var aizklāt mākoņu sega.

Sākot ar nedēļas vidu, anticiklons atkāpsies uz Krieviju, mūsu virzienā paverot ceļu DA, D, DR puses vējam, kas atnesīs netipiski siltu gaisu, nokrišņi nav gaidāmi. Siltākās prognozes Kurzemes piekrastē naktī prognozē pat +16 ... +19 grādus.

Paredzams, ka lietus Latviju varētu sasniegt piektdien, bet brīvdienās nokrišņus varētu nomainīt saulaināki brīži un otrādi. Pūtīs mērens R, ZR puses vējš, ienesot vēsu gaisu no Skandināvijas. Tālākās prognozes ir mainīgas, taču ticams, ka Eiropas centrālo daļu sasniegs jauns vasarīgu temperatūru vilnis, kas, iespējams, vājākā formā var īslaicīgi atnākt arī pie mums. E…

[Lasīt vairāk]
Teju vasara septembrī

Teju vasara septembrī

Septembra otrās dekādes noslēgumā Latvijā turpināsies silts, lai neteiktu septembra vidum un otrai pusei pat karsts laiks, ap brīvdienām atgriežoties mērenākai gaisa temperatūrai. Jaunnedēļ turpināsies jau iepriekš prognozētais scenārijs, kad cikloni galvenokārt skats Eiropas rietumus, ziemeļrietumus, bet Eiropas dienvidu un austrumu daļā dominēs anticikloni, kas arī pie mums gādās par D, DR puses vējiem, atnesot siltumu. Eiropas vidēja termiņa prognožu centra klimatiskais modelis gaisa temperatūru virs klimatiskās normas prognozē arī turpmāk.

Pirmdiena būs silta, galvenokārt Latgalē iespējams lokāls lietus, bet otrdien mūs šķērsos atmosfēras fronte ar ātri virzošu nokrišņu zonu. Paredzams, ka vietām Kurzemē un Vidzemē var līt arī trešdien. No nedēļas vidus prognozēta atkārtota siltuma ieplūšana no dienvidiem, to spiežot uz augšu starp ciklonu Eiropas rietumos un anticiklonu Krievijā, nokrišņi līdz sestdienai netiek prognozēti.

Paredzams, ka brīvdienās gaisa plūsma iegriezīsies no rietumiem, pie mums ieplūdīs nedaudz vēsāks laiks un gaidāms lietus. A…

[Lasīt vairāk]