Gaidāmi sniegputeņi, iespējams arī lietus

Gaidāmi sniegputeņi, iespējams arī lietus

Turpmākajās dienās aktivizēsies ciklonu darbība, tādēļ Latvijā bieži plosīsies sniegputeņi, gaidāms arī slapjš sniegs un, iespējams, pat lietus.

Pirmais sniegputenis būs jau svētdien, sākot no valsts rietumiem. Saskaņā ar jaunākajām prognozēm Kurzemē snigšana sāksies naktī uz svētdienu un beigsies svētdienas vakarā, valsts centrālajā daļā snigs svētdien no rīta līdz vēlam vakaram, bet valsts austrumos stiprākā snigšana gaidāma svētdienas vakarā un naktī uz pirmdienu. Sniega segas vidējais augstums palielināsies par 4-9 centimetriem.

Savukārt brāzmaina dienvidu, dienvidaustrumu vēja izraisīta putināšana visā valstī sāksies naktī un turpināsies visu svētdienu. Gaidāms, ka tieši vējš, kura ātrums brāzmās pastiprināsies līdz 12-17 metriem sekundē, izraisīs lielākās problēmas, aizputinot ceļus. Gaisa temperatūra svētdien paaugstināsies līdz -1..+2 grādiem, valsts austrumos - līdz -2..-5 grādiem.

Pirmdien brīžiem gaidāms sniegs, vietām sniegputenis. Gaisa temperatūra, uzspīdot saulei, paaugstināsies līdz -1..+3 grādiem. V…

[Lasīt vairāk]
Neizbēgamā pavasara tuvošanās

Neizbēgamā pavasara tuvošanās

Tuvākajās dažās naktīs spēkā pieņemsies sals, īpaši valsts austrumu daļā, bet sākot ar sestdienu visā valstī kļūs siltāks, gaisa temperatūra dienā turēsies ap nulli, naktīs neliels sals.

Ceturtdien lielākoties saulains laiks, lielāka mākoņu iespējamība valsts A daļā, bet pievakarē no Kurzemes mākoņu daudzums palielināsies. Gaisa temperatūra -6 ... -12 C. Rītvakar un naktī uz piektdienu Kurzemes jūras piekrastē pastiprināsies D, DR vējš, brāzmās, iespējams, sasniedzot 19 m/s. Kurzemē un vietām centrālajos rajonos naktī uz piektdienu un piektdien gaidāmi nokrišņi, lielākoties sniegs, slapjš sniegs, vairāk to būs Kurzemē. Piektdien pūtīs mēreni stiprs D, DA vējš. Gaisa temperatūra zem nulles, -2 ... -11 C.

Sestdien - svētdien no jauna prognozēta D vēja pastiprināšanās, pēc ECMWF modeļa šobrīd naktī uz 19.februāri visā valstī brāzmas 12 - 15 m/s, Kurzemes piekrastē līdz 22 m/s. Tad arī sagaidāmi nākamie nokrišņu mākoņi, kas pēc šībrīža prognozēm šķērsos visu valsti. Šobrīd svētdienai gaisa temperatūra prognozēta +2 ... -…

[Lasīt vairāk]
Ziema turpinās

Ziema turpinās

Šonedēļ laiku Latvijā joprojām noteiks augsta spiediena apgabals. Brīžiem debesis aizklās mākoņi un vismaz vietām nedaudz uzsnigs, bet biežāk gaidāms skaidrs laiks vai neliels mākoņu daudzums.

Nedēļa būs siltāka par pagājušo, bet saglabāsies sals. Iespējams, ka nedēļas otrajā pusē Latvijā no austrumiem atkal ieplūdīs aukstāks gaiss - liels aukstums gaidāms Krievijā, bet prognozes par to, vai tas skars Latviju, ir dažādas; iespējams, ka no rietumiem gar anticiklona ziemeļu malu vai kopā ar kādu ciklonu ieplūdīs siltāks un mitrāks gaiss.

Saskaņā ar pašreizējo GFS prognozi valsts lielākajā daļā neliels sniegs gaidāms trešdien, pārējās dienās nokrišņu nebūs vai arī snigs tikai vietām. Dominēs lēns vējš, kas pārsvarā pūtīs no austrumu puses.

Minimālā gaisa temperatūra nakts un rīta stundās pārsvarā būs -16..-23 grādu robežās. Dienas laikā saule gaisu sasildīs vidēji līdz -6..-11 grādiem, trešdien vietām piekrastē temperatūra pakāpsies līdz -1..-4 grādiem. (GFS patlaban prognozē, ka nedēļas beigās valsts austrumos sals sasniegs vai pārsniegs 30 grādu un attiecīgi arī dienas būs aukstākas, bet pagaidām šīs prognozes piepildīšanās varbūtība vērtējama vien uz 15%.)<…

[Lasīt vairāk]
Varbūt arī laika vērotāju muzejs?

Varbūt arī laika vērotāju muzejs?

Kamēr mēs pamazām "izejam" no maksimālā šās ziemas sala perioda un pārejam pie ierastākiem ziemas priekiem, galvā iespraucas arī kāda mūžīgāka tēma. Tomēr saistībā ar meteo lietām. Varbūt kaut kur iespējams noorganizēt... laika vērotāju muzeju!?

Rakstīts īpaši meteolapa.lv saitei.

Šo rindu autoram galvā iepeldēja ideja – visādi muzeji un īslaicīgās izstādes ir. Taču kāds muzejs, iespējams, mums pietrūkst. Drusku pafantazēsim...

... ne gluži fantāzija, pat visai taustāma realitāte ir – mums Latvijā daudzi vēro laiku. Piemēram, manā tuvumā divi kaimiņi šo to piefiksē. Viens uz šķūņa durvīm (!) ar zīmuli raksta, kad stārķi attiecīgā gadā atlido. Cits turpat netālu uz mēneša sienas kalendāra lapām rītos atzīmē gaisa temperatūru. Gan tikai rītos...

Jā, pavisam nelielā teritorijā (arī šo rakstītāju ieskaitot) ir jau trīs vērotāji. Manā mītnes vietā- bezgala skumjā reizē: bērēs – nācās rudenī nācās uzzināt, aizgājēja esot vērojusi dabu. Turklāt dārza darbus veikusi ciešā saziņā ar dabas kalendāru. L…

[Lasīt vairāk]
Arī viens ir karotājs...

Arī viens ir karotājs...

... tostarp meteofrontē. Laika novērošana ir gara jakte, tostarp "piesātināta" ar dažādiem cilvēciskiem faktoriem. Par tiem pačaloju šodien. /Jau agrāk apsolītais raksts/

Rakstīts īpaši meteolapa.lv saitei.

Laika vērošana – tas ir ikdienišķs (vārda pilnā nozīmē) un rutinēts process, ko tikai samērā reti pārtrauc kādas dabas dotās meteo parādības un novirzes. Pa lielākai daļai cilvēku: tā garlaicīga lieta. Nelieli vērojumi liecina – skolotājas skolas gados saviem audzēkņiem nedod vairāk kā nedēļu pierakstīt laika vērojumus. Piemēram, dabas mācības stundām. Labi zinādami, 99,98% audzēkņu to uztver kā sava veida nepatīkamu pienākumu, ko ar smagām pūlēm iztur 7-10 dienas. Vienmuļi tas ir: 3x dienā pierakstīt gaisa temperatūru, vēja virzienu, mākoņainību, nokrišņu esamību, dabas parādības. Līdzīgi tāds pienākums – kā no rīta iztīrīt zobus, nomazgāt rokas- kājas. Vakarā- iznest atkritumu spaini... Labi zinādami- konfektīte (pirmās klases vecumā) vai daži latiņi kabatas naudas (drusku vecākos gados) – nebūs.…

[Lasīt vairāk]
Lielākais sals - februāra sākumā

Lielākais sals - februāra sākumā

(prognoze atjaunota 31.janvāra rītā)

Tuvākajās dienās Latvijā ieplūdīs arktiskās gaisa masas, un aukstākais laiks gaidāms 2.-4.februārī, kad pat dienas vidū būs 20 grādu sals.

29. un 30.janvāra pēcpusdienā daudzviet bija siltāks par -10 grādiem, un saule gaisu tik jūtami varēja sasildīt tāpēc, ka kopējā gaisa masa nebija auksta - dažu simtu metru augstumā tikai -5, pirmdien -10 grādi. Gaidāms, ka 1.februārī, sākot no austrumiem, gaisa temperatūra šajā augstumā noslīdēs zem -20 grādiem.

1.februāra rītā valsts austrumos gaidāms sals līdz -26 grādiem un dienā nekļūs siltāks par -17..-20 grādiem, pārējā valstī gaisa temperatūra vēl būs par dažiem grādiem augstāka. Vietām gaidāma sarma un neliels sniegs, vējš lēni līdz mēreni pūtīs no austrumiem, ziemeļaustrumiem. 

Ceturtdien, piektdien un sestdien gaisa temperatūra diennakts tumšajā laikā pazemināsies līdz -22..-30 grādiem, maksimālā gaisa temperatūra būs -16..-22 grādi. Brīžiem nedaudz snigs, stiprāk vietām Kurzemē, un gaidāma sarma. Pārsvarā pūtīs lēns vējš no austrumu puses.…

[Lasīt vairāk]
Gaidāma sala pastiprināšanās

Gaidāma sala pastiprināšanās

Laikapstākļus nosaka ļoti liels un spēcīgs anticiklons ar centru virs Krievijas Eiropas daļas ziemeļiem, kur atmosfēras spiediens paaugstinājies līdz 794 mm Hg, sals vietām sasniedz 36 grādus. Lai gan prognozes par gaidāmo aukstumu un tā ilgumu Latvijā vēl aizvien ir dažādas, visai droši var apgalvot, ka tuvākajās diennaktīs sals pieņemsies spēkā.

Ļoti liels aukstums gaidāms Eiropas dienvidaustrumu daļā, kur kalnu apgabalos GFS modelis prognozē teju 40 grādu salu. Lielākais aukstums gaidāms februāra sākumā.

Sestdien, 28.janvārī, Latvijā vēl būs daļēji apmācies laiks, bet svētdien - pārsvarā skaidras debesis. Pūtīs mērens austrumu, dienvidaustrumu vējš, kas svētdien kļūs nedaudz lēnāks. 

Minimālā gaisa temperatūra sestdien nakts un rīta stundās būs -11..-16 grādu, valsts austrumos vietām gaidāma temperatūras pazemināšanās līdz -17..-20 grādiem. Dienā gaiss iesils līdz -7..-11 grādiem, Latvijas austrumu novados dažviet nebūs siltāks par -13 grādiem.

Naktī uz svētdienu un svētdienas rītā sals visā valstī pastiprināsies, Latvijas austrumos dažviet sasniedzot -21..-24 grādu atzīmi. D…

[Lasīt vairāk]
Pastāsts par vientuļo termometru

Pastāsts par vientuļo termometru

Jau nezkurā riņķī šajā portālā – un šoreiz pavisam loģiski brīdī, kad ziema paietas uz auksto pusi, un vēl mediji pie-interpretē LV meteokantora padoto ziņu par gaidāmo vēsumu kā "globāla aukstuma iestāšanās" – tad nu atkal plēšam matos par dažādu gaisa siltuma mērierīču novietojumu un rādījumu objektivitāti. Aizsenis sacījos, ka nepiedalīšos šādā diskusijā, tomēr tagad it kā pats sev pretī runāju. Jo viedoklis man jāpasaka...

Rakstīts īpaši meteolapa.lv saitei.

Tas ir ļoti labi, ja kādi regulāri fiksē gaisa temperatūras. Vēl labāk, ja par saviem līdzekļiem uzrīkojam vienu meteostaciju un turpinām to pieskatīt, uzraudzīt no darba brīvajā laikā. Viss jau var gadīties: koka zars uzkrīt, piesnieg, uzlīst atkala, garāmejošs kaķis nodara savas dabiskās vajadzības un vēl un vēl. Reizi diennaktī ir jāuzrauga šāda stacija. Vismaz.

GAISA TEMPERATŪRAS JŪTAMI ATŠKIRAS NELIELOS ATTĀLUMOS

Taču ne par to tas mans šodienas "story". Gribas pačalot par temometra rādījumiem. "Viena punkta" aparāts rāda gaisa temperatūru tiešā tuvumā. Š…

[Lasīt vairāk]
Tuvojas ziemas aukstākais periods

Tuvojas ziemas aukstākais periods

Šonedēļ Latvijā sāksies līdz šim aukstākais periods šajā ziemā, un pastāv iespēja, ka mēneša beigās sals vietām pārsniegs 20 grādu.


Otrdien un trešdien Latvijā saglabāsies lielākoties apmākušās debesis un daudzviet gaidāms neliels līdz mērens sniegs, valsts austrumos arī nedaudz putinās. Gaisa temperatūra pārsvarā būs 0..-8 grādu robežās.


Turpmāk no Krievijas pastiprināsies anticiklona ietekme un līdz ar to spēkā pieņemsies sals, tomēr prognozes par tā stiprumu ir dažādas. Saskaņā ar pašreizējiem "Global Forecast System" (GFS) aprēķiniem virs Latvijas saglabāsies visai daudz mākoņu un pūtīs mērens dienvidaustrumu vējš, kas kavēs gaisa temperatūras pazemināšanos.


Ceturtdien valsts austrumos prognozēts sals līdz -13 grādiem, bet vietām Kurzemē vēl nebūs vēsāks par -5 grādiem. Turpmāk līdz mēneša beigām GFS nakts un rīta stundās prognozē vidēji -8..-13 grādu, vietām zem skaidrām debesīm -17 grādu, savukārt maksimālā gaisa temperatūra varētu būt no -5 grādiem Kurzemes piekrastē līdz -11 grādiem valsts austrumos.…

[Lasīt vairāk]
Par pareģojumiem "iz tautas" (2)

Par pareģojumiem "iz tautas" (2)

Turpinājums iepriekšējā rakstā aizsāktajai un no virsraksta, cerams, saprotamai tēmai. Šodien jāviedē par šī jautājuma otro pusi. Jeb par izmantošanas iespējām un pievienoto vērtību.

Rakstīts īpaši meteolapa.lv saitei.

Tātad – mūsu vidū ir aktīvie apkārtējās dabas vērotāji. Gan mūsdienās, un vēl jo vairāk aizlaikos. Par otrajiem līdz mūsu dienām pārsvarā atceļojusi mutvārdu folklora (uz papīra un vēlāk pc cietņos pārceļojušie dati ir stipri vien reti šajā virzienā). Tātad: samērā daudz tautas, katram atsevišķi caur minēto mutvārdu informācijas sasaisti iegūstot ziņas no saviem senčiem, ir ar asu aci un spraunu sapratni skatījušies dabā. Iegūtos vērojumus atkal nododot dzirdīgās ausīs nākamajā paaudzē.

Savukārt pavisam citā "informācijas telpā" darbojas zinātniekie statistikas apkopotāji. Un: meteo profesionāļi, t.i. stādājošie Latvijas un citu valstu meteo kantoros. Izmantojot rindu mērierīču, datu apstrādes pariktes (kompūterus un superkompjūterus). Un izspērot prognozes uz visām pusēm, arī uz masu medijiem.…

[Lasīt vairāk]