Jūlija sākuma karstums un negaisi

Jūlija sākuma karstums un negaisi

Arī šogad pietiekami spilgti pierādās, ka satraukties par vasaras trūkumu jūnijā un apbērēt vasaru līdz Jāņiem ir lieki. Jūlija sākums atnācis ar svelmi, turklāt tā pagaidām izskatās, ka būs noturīga.

MODEĻU EKSTRĒMĀKĀS PROGNOZES

Kā jau ierasts, dažādu modeļu prognozes nedēļu tālā nākotnē ir pietiekami atšķirīgas. GFS kā vienmēr ekstrēmāks visos virzienos, arī šoreiz paspējis pārsteigt - brīžiem prognozējot, ka Kurzemē gaisa temperatūra no 5. līdz 7. jūlijam pēcpusdienās sasniegs +35..+36 grādus (1.att. ar zaļu punktu atzīmēta Rīga). Te jāpiemin, ka jebkad augstākā gaisa temperatūra Latvijā ir +36,4 grādi, kas fiksēta 1943. gada 4. augustā Daugavpilī.

Nu GFS prognozes ir normalizējušās un jaunākās prognozes vēsta, ka karstākais laiks gaidāms 6. un 7. jūlijā - Kurzemē un Zemgalē līdz +30..+32 grādiem.

Krietni pieticīgāks savās prognozēs par karstumu ir ECMWF, kurš iepriekšējās prognozes par aptuveni +25..+28 grādu karstumu jaunākajos prognožu izlaidumos sāk samazināt vēl vairāk. Taču jāņem vērā, ka ECMWF modelis bieži izceļas ar vēsām prognozēm.…

[Lasīt vairāk]
StarSpace fotokonkurss 2012

StarSpace fotokonkurss 2012

Tā kā arī meteolapa.lv pa laikam tiek publicētas visnotaļ kvalitatīvas un skaistas fotogrāfijas, atsaucamies StarSpace aicinājumam un publicējam informāciju par fotokonkursu. Vēl jo vairāk, jau vairākus gadus "sudrabaino mākoņu" kategorijā uzvarētājs ir bijis šeit sastopamais Orkaans. :)

Sudrabainie mākoņi, ziemeļblāzmas, halo, Mēness krāteri, spožā Venēra, milzu vētra uz Jupitera, mirdzošie zvaigžņu dimanti un daudzas jo daudzas citas fantastiskas iespējas ir pieejamas ikvienam, lai rastu savu izpausmi un piepildījumu ikgadējā StarSpace konkursā.

Ņemot vērā iepriekšējo gadu aktivitāti, esam nolēmuši, ka aprobežosimies tikai un vienīgi ar fotogrāfijām. Tātad, 2012. gadā gaidīsim fotogrāfijas, kuras atbilst kādai no izsludinātajām tēmām. Šogad ir nākušas klāt pāris jaunas kategorijas.

Fotokonkursa tematika

  • sudrabainie mākoņi (tikai šī veida mākoņi, ar vai bez papildus objektiem);
  • ziemeļblāzmas (drīkst arī dienvidblāzmas);
  • plaša lauka fotogrāfijas - ainavas, kurās redzami debesu objekti - planētas, zvaigznāji, Mēness, Piena Ceļš, kombinācijā ar Zemes objektiem - upes, ezeri, koki, mājas, cilvēki utt.;<…
[Lasīt vairāk]
Spēcīgs ciklons atnesīs rudenīgus laika apstākļus

Spēcīgs ciklons atnesīs rudenīgus laika apstākļus

Līgo un Jāņi Latvijā aizvadīti ar brāzmainiem vējiem un lietu, taču svētku naktī, kā iepriekš prognozēts, būtiska lietus Latvijā nebija. Jaunajā darba nedēļā Latviju sasniedz spēcīgs ciklons, kas atnesīs vairāk agram rudenim atbilstošus laika apstākļus.

BIEŽI LĪS

Līdz trešdienai bieži līs visā valstī. Brīžiem iespējamas stipras lietusgāzes, otrdien un trešdien ar pērkona negaisu. Pirmdien un otrdien brīžiem arī spēcīgs vējš, piekrastē brāzmas 15-19m/s. Gaisa temperatūra dienās pārsvarā +14..+19 grādu, pirmdien vietām Sēlijā, Vidzemes austrumos un Latgalē līdz +20..+22 grādiem. Naktīs +9..+14 grādi. 

NEDĒĻAS OTRAJĀ PUSĒ IESTĀSIES SAUSĀKS LAIKS

Sākot ar ceturtdienu, iestāsies sausāks periods, jo mūsu reģionā pastiprināsies anticiklons. Sākumā vēl būs pavēss - ceturtdien un piektdien +15..+20, dienvidos līdz +22 grādiem, bet jo sevišķi vēsas būs naktis - uz piektdienu un sestdienu gaisa temperatūra pirms saullēkta pazemināsies līdz +2..+7 grādiem, siltāks piekrastē un vietās, kur būs mākoņaināks, bet pēc šī brīža prognozēm dažviet, pārsvarā Vidzemē, pastāv pat nelielu salnu iespējamība…

[Lasīt vairāk]
Jāņu nakts bez lietus lielākajā Latvijas daļā, bet būs vējains (precizēta prognoze)

Jāņu nakts bez lietus lielākajā Latvijas daļā, bet būs vējains (precizēta prognoze)

Dienu pirms svētkiem laika prognoze Jāņu naktij kļuvusi nedaudz sausāka, taču vējaināka. Tas, kas ir skaidrs - Vidzemes un Kurzemes atsevišķas vietas būs tās, kas saņems lietu, bet Zemgalē un Latgalē ir lielākā iespējamība, ka nokrišņu nebūs.

LĪGO DIENA

Būs lielākoties apmācies laiks, saule spīdēs maz. Tikai pēcpusdienā no valsts dienvidiem mākoņi izklīdīs. Dienas pirmajā pusē brīžiem līs visā valstī, pēcpusdienā pārsvarā tikai Kurzemes ziemeļdaļā un dažviet Vidzemē. Visvairāk nokrišņu kopumā būs Vidzemē. Pēcpusdienā un vakarā pūtīs stiprs R, DR vējš, daudzviet, īpaši Kurzemē, Zemgalē un Vidzemes rietumos brāzmās līdz 12-16m/s (ugunskura iekuršana var dažviet var būt problemātiska). Līgo dienā gaisa temperatūra sasniegs caurmērā +16..+21 grādu, vietām Kurzemes un Vidzemes piekrastē tikai +14..+15 grādi. 

JĀŅU NAKTS

Līgo vakarā neliels lietus brīžiem uzlīs Kurzemes ziemeļos un Vidzemes pārsvaā ziemeļdaļā. Visticamāk līs tikai nakts pirmajā pusē, bet Vidzemes ziemeļos tomēr pastāv iespēja, ka nedaudz var uzlīt nakts otrajā pusē. T…

[Lasīt vairāk]
Laika apstākļi 2012. gada Jāņu dienās

Laika apstākļi 2012. gada Jāņu dienās

Tādi nu mums reiz Jāņu laiks 2012. gadā bija. Bija precizētas prognozes un nu jau aizvadīto Jāņu dienu laika apstākļu pārskats. Ir kādas piezīmes rakstu noapaļojot.

Raksts pabeigts 24. jūnijā plkst. 22:00. 

Laika apstākļu pārskats 2012. gada Līgo un Jāņu dienās.

Varbūt izskaņā - kādas vispārējās piezīmes... Jāņu laiks aizritējis. Gala variantā sanācis - Līgu diena iesākumā bija ar nokrišņiem uz aukstās frontes, kam dienas otrajā pusē sekoja brāzmaini vēji Kurzemē un Z-Vidzemē. Jāņu nakts jau mierīgāka, lai gan Latvijas ZA pusē mākoņainība netrūka arī ugunskuru brīžos. Bet Jāņu dienā - bija konvektīvi gubu un gubu-lietus mākoņi, kas centrā plus DA rajonos nesa vietām lietusgāzes un pa kādam pērkonam. Pret vakaru uz dažām stundām Kurzemē laiks skaidrojās, pirms nāk šurp jau nākamais ciklons. 

Un otrā piezīme - tā arī sanācis: tās meteo prognozes nostabilizējas tikai trīs dienas iepriekš pirms konkrētās dienas, šajā gadījumā pirms Jāņu laika. Vēl viens pierādījums - gari meteo nākotnes redzējumi: ir tikai spēle ar prātu. U…

[Lasīt vairāk]
Uzlabojumi galerijās un diskusija par tām

Uzlabojumi galerijās un diskusija par tām

Tagad augšuplādējot attēlus galerijā, tie nepiciešamības gadijumā autmātiski tiks samazināti līdz galerijas izmēriem. Tādējādi, galerijas ielādējas ātrāk. Attēlus oriģināl'a izmērā joprojām ir iespējams apskatit izmantojot saiti, kas atrodas zem attēla labajā malā, kas, man šķiet ir palikusi nepamanīta. Tā kā, ja attēls nepārsniedz 2MB, nav nepieciešams samazināt attēlu pašam.

Vēl ir dažas lietas, par kurām gribētu dzirdēt viedokli no Jums - lapas apmeklētājiem. Divpadsmit attēlu limits netika veidots kādu tehnisku ierobežojumu dēļ, bet lai liktu lietotājiem kārtigi izvēlēties attēlus, kurus likt galerijās. Mērķis bija, lai galerijās nebūtu divu vienādu vai ļoti līdzīgu attēlu un līdz ar to galerija kļūtu kvalitatīvāka.

Kā labu piemēru varu minēt munta galeriju. Lai gan ir daži attēli, kas ir līdzīgi, kopumā katra bilde ir ar savu ainu. Kā ne tik labs piemērs ir šī galerija, vai, piemēram, šāda, jo vairāk vai mazāk atteloti tie paši mākoņi, un ši, jo šeit gandriz nekas nav saredzams. Var atrast vēl peimērus, ar galerijām kur 2-3 bildes ir gandrīz viens un tas pats kadrs tikai mazliet savādākā leņķī, kas galerijas skatitājam neko papildus nedod, tikai paildzina ielādi. K…

[Lasīt vairāk]
Netendenciozās tendences

Netendenciozās tendences

Jā, atkal brīžos, kad meteo debesis atpūšas – top kādas domas no mūžīgāka un vispārīga gala. Atkal un atkal medijos parādās "dabas vērotāju" sķietami ilgās prognozes. Cilvēkiem vienmēr kārojas uzzināt nākotni, lai gan tas jau pēc definīcijas nav iespējams (nākotni veidojam šajā acumirklī caur savu darbību/ tostarp arī mums nezināmās saistību saitēs). Ehh, ko tad mēs paredzam? Tendences! Bet: kas tas ir par "kaķi - maisā", par to parunājos šodien.

Rakstīts īpaši meteolapa.lv saitei.

Tendences- tas ir tāds nezināms lielums, un līdz galam ne tuvu neizpētīts jēdziens. Šķietami, caurmērā visam "pa vidu". Nu, teiksim, paredzu vēsu vasaru... Nu un? Cilvēkiem, kuriem nav laika vai vēlmes šajā lietā iedziļināties, uz reizi jau zosāda tai pašā mirklī uzmetas no domām vien – ka "visas dienas nāksies tīstīties džemperos un pat jūlijā nāksies iekurināt mājas krāsni". Vai otrādi, pēc pravietojuma par tuvojošos "karsto jūliju", tad nāksies dienās dzīvoties pie kondicioniera un pēc iepirkumiem uz lielveikalu vēlajās vakara (agrajās rīta) stundās būs vajadzība nesties ar pārskrējieniem. U…

[Lasīt vairāk]
Iesākums izglītojošai sadaļai

Iesākums izglītojošai sadaļai

Kopš šodienas ir reformēta rakstu sadaļa. Tā kā iepriekš tika saņemts ieteikums sākumlapā publicēt visus rakstus pēc to pievienošanas datuma, ar šodienu šī kārtība stājas spēkā. Attiecīgi vairāk nav nodalīti "izceltie" un "parastie" raksti. Attiecīgi augšējā izvēlne "raksti" vairāk neeksistē.

Tā vietā tiks nodalīti izglītojošie raksti. Lai gan tie parādās arī hronoloģiskajā secībā titullapā, ir nepieciešama atsevišķa sadaļa, kuru ar laiku būtu iespējams pilnveidot, kā arī lapas apmeklētājiem būtu vieglāk iegūt izglītojoša rakstura informāciju.

Attiecīgi reģistrētajiem lietotājiem, veidojot rakstu, ir jāizvēlas kategorija, kurā tas ietilpst. Ceram, ka laika gaitā šeit parādīsies aizvien vairāk noderīgas lasāmvielas. Saistībā ar to, vēlamies atgādināt par divām iespējām, kas šobrīd nav guvušas lielu atsaucību - rakstu un galeriju vērtēšana (ko var veikt arī nereģistrēti lietotāji), kā arī iespēja rakstu saglabāt pirms publicēšanas, laika gaitā to uzlabojot, pirms tas parādīsies titullapā.

Šovasar plānojam vairāk strādāt pie arhīva, kā arī informācijas kvalitātes uzlabošanas - rakstu kritērijiem, nelielām izmaiņām galerijā.…

[Lasīt vairāk]
Ziņa no Konkurences padomes

Ziņa no Konkurences padomes

Pēc publiski izskanējušās informācijas, kā arī vairāku iedzīvotāju iesniegumu saņemšanas Konkurences padome pērnā gada nogalē uzsāka tirgus uzraudzību, lai izvērtētu Baltijas valstu meteoroloģisko dienestu rīcību, liedzot lietotājiem ar Latvijas IP adresēm pieeju meteoroloģiskā radara kartēm, kas parāda laika apstākļu novērojumus reālā laikā, un laika apstākļu prognožu kartēm Igaunijas un Lietuvas meteoroloģisko dienestu interneta vietnēs.

Pēc Konkurences padomes iesaistīšanās Igaunijas meteoroloģiskais dienests ir atcēlis īslaicīgi pastāvējušo liegumu interneta lietotājiem no Latvijas piekļūt Igaunijas laika apstākļu novērojumu un prognožu kartēm, tādējādi vairs nevar tikt negatīvi ietekmēta to Latvijas uzņēmumu konkurētspēja, kuriem informācija par kaimiņvalsts laikapstākļiem nepieciešama veiksmīgai uzņēmējdarbības veikšanai.


Uzraudzības gaitā Konkurences padome noskaidroja, ka Lietuvas meteoroloģiskais dienests savai informācijai bija liedzis pieeju no visām IP adresēm, kuras nedarbojas Lietuvā, tomēr Konkurences padomes veiktās uzraudzības laikā šis liegums ticis atcelts.…

[Lasīt vairāk]
Dabas šovs – ir bez maksas!

Dabas šovs – ir bez maksas!

Kāda spontāna rakstu parafrāze radās tieši šodien. Par to, ka visai labi par brīvu skatīties tieši to- par ko citreiz mēs bargi maksājam. Salīdzinām dabu un pašu provocēto dzīvi. Emocionāls ieskats...

Rakstīts īpaši meteolapa.lv saitei.

21. gadsimts mums atnesis vienu jaunu sociālo lietu – kas nebija raksturīga visām iepriekšējām audzēm visos iepriekšējos gadsimtos, gadutūkstošos. Tā ir informācijas pārbagādība un tās acumirklīga nogāde patērētājiem. Viss, kas notiek pasaules otrajā malā – uz reizi nonāk līdz mūsu ausīm, acīm. Turklāt vēl pilnībā izzudis selektīvos (veco) mediju – preses, tv, radio – monopols. Informāciju vairs nav iespējams pārdot, tā nonāk līdz cilvēkiem "pati no sevis". Un tagad mēs paši to esam spējīgi regulēt saskaņā ar mūsu interesēm, arī – saņemt kur un kad to gribam! Viss notiek...

Otrkārt, mūsos ir iestājies prāta "piesātinājuma sindroms". Apstākļos, kad "mēs jebkurā brīdī varam pieiet pie plaukta" un paņemt savu tīkamo "gurķi" – tā ir tagadne. Iepretīm pagātnei vēl ne tik senai – kad "gurķi" pa mazai šķēlītei nācās saņemt ilgi un tikai tad, kad dažādiem (mediju) priekšniekiem to sagribējās. K…

[Lasīt vairāk]