Aktuālā situācija (nedēļa līdz 29.7.12.)

Aktuālā situācija (nedēļa līdz 29.7.12.)

Nedēļa aizgājusi. No pirmdienas aiz RHIANNON ciklona pakāpeniski skaidrojas. No otrdienas līdz ceturtdienai pie mums ir XERXES anticiklona ietekme ar skaidru laiku un aizvien siltāku gaisa temperatūras dienā. Ceturtdien gan neliels lietus Latvijas D robežās. Piektdiena: esam joprojām XERXES anticiklona R daļā. Sestdien pamazām no R puses nāk aukstā fronte. Svētdien vēl joprojām esam karstajā gaisā uz austrumiem no frontes, vakarā šī fronte masīvi padarbojās Kurzemē.

Attēlu (c): sat24.com un en.ilmatieteenlaitos.fi

Turpinājums nākamajā nedēļā.

=================

Paskaidrojumi:

Somijas meteoinstitūta karšu attēlos parādītā situācija ir atbilstoša konkrētās dienas novērojumiem, pulksten 15:00. Tajā ir ietverta situācijas analīze. Jāņem vērā, ka pats attēls atjaunojas vēlā pēcpusdienā, ap pulksten 17-19.

Sat24.com attēlos - virs pavadoņa iefiksētās mākoņu segas - ir ar manu roku pārzīmēts mākoņu kustības virziens, kas reizē norāda arī gaisa masu kustību. Sarkanās bultas - silts gaiss, gaiši zilās - vēss; tumši zilās - izteikts sals. C…

[Lasīt vairāk]
El Ninjo, La Ninja.

El Ninjo, La Ninja.

Šoreiz iepazīstināšu lasītājus par dabas stihiju - parādību El Ninjo un La Ninju. Šajā rakstā uzzināsiet derīgu informāciju. Kā arī tiks detalizētak izskaidrota ietekmi El ninjo un La Ninjas ietekme uz klimatu ne tikai reģionos kuros notiek El Ninjo un La Ninja, bet to ka tā spēj ietekmē klimatu pasaulē.

El Ninjo (spāņu val: El Ninjo - Zēns vai bērns) La Ninja (spāņu val: meitene) ir globāla rakstura dabas parādība, kas aptver okeānu un atmosfēru. El Ninjo un pretēja rakstura parādība — La-Ninja — ir visizteiktākās globālās cikliskās klimata izmaiņas, kas izpaužas vairāku gadu laikā.El Ninjo ir anomāli liels (virs 0,5 *C vairāk nekā 5 mēnešu laikā) Klusā okeāna virsmas ūdeņu temperatūras pieaugums (attiecīgi La Ninja ir šo ūdeņu temperatūras kritums). Šāda pasiltināšanās notiek neregulāri ik pēc 2 līdz 7 gadiem un turpinās parasti 1—2 gadus. El Ninjo ietekme uz dienvidu puslodes un visas pasaules klimatu ir milzīga.
El Ninjo tā nosaukta tādēļ, ka parasti sākas ap Ziemassvētkiem un vietējiem Dienvidamerikas iedzīvotājiem tā asociējās ar Kristus dzimšanu. P…

[Lasīt vairāk]
Aktuālā situācija (nedēļa līdz 22.7.12.)

Aktuālā situācija (nedēļa līdz 22.7.12.)

Nedēļa aizgājusi. Pirmdiena - vēl aizvien esam PETRA ciklona ietekmē. Otrdien mums tuvojas jau QUINTINA virpulis ar jaunu nokrišņu fronti. Nokrišņi mitrā gaisa plūsmā arī trešdien. Ceturtdien jauns ciklons ar fronti pie R krastiem. Piektdien RHIANNON ciklons ar centru tuvu mums. Sestdiena - vismaz rīta pusē vēl nokrišņi ciklona tālā aizmugurē. Svētdien laiks gandrīz skaidrojās.

Attēlu (c): sat24.com un en.ilmatieteenlaitos.fi

Turpinājums nākamās nedēļas pirmajā un otrajā daļā.

=================

Paskaidrojumi:

Somijas meteoinstitūta karšu attēlos parādītā situācija ir atbilstoša konkrētās dienas novērojumiem, pulksten 15:00. Tajā ir ietverta situācijas analīze. Jāņem vērā, ka pats attēls atjaunojas vēlā pēcpusdienā, ap pulksten 17-19.

Sat24.com attēlos - virs pavadoņa iefiksētās mākoņu segas - ir ar manu roku pārzīmēts mākoņu kustības virziens, kas reizē norāda arī gaisa masu kustību. Sarkanās bultas - silts gaiss, gaiši zilās - vēss; tumši zilās - izteikts sals. Ciklonu centri apzīmēti ar riņķa veida bultām. P…

[Lasīt vairāk]
Mezoskalas atmosfēras procesi - "Polar low"

Mezoskalas atmosfēras procesi - "Polar low"

Visparigi

“Polar low” ir meso skalas ciklons, kurš veidojas virs atklātiem ūdeņiem intesīvas konvekcijas rezultātā uz pola pusi no polārās frontes.

Raksturlielumi

Parasti horizontālais garums ir 100-500 km bet var sasniegt arī 1000 km, un dzīvo 12-36 stundas. Horizontālais patstāvīgais (10 min vidējais) vējš > 27 kt (14 m/s) . Vidēji maksimālais patstāvīgais vējš sasniedz aptuveni 46kt (24 m/s) , bet var pārsniegt arī 64 kt (32 m/s), kas atbilst tropiskajam ciklonam. Registrēts pat 90kt (46 m/s) kas atbilst Saffir-Simpson skalas 2 kategorijai. Iespējama zibeņošana kā arī tornado. Raksturīga ļoti intensīva snigšana.

Dazhreiz tiek saukts ari par polāro mezoskalas virpuli (“polar mesoscale vortex”) , arktisko orkanu (Arctic hurricane)” uc 

Struktura

Var izdalīt divu veidu strukturu grupas: spiralveida un kommatveida. Sistēmas centrā var būt no makoņiem brīvs apgabals (“acs”)  līdzīgi kā tropiskajiem cikloniem. Spirālveida “polar low” struktūra biežāk sastopama tālu no polārās frontes. Savukārt kommatveidīgā parasti veidojas tuvāk polārajai frontei.…

[Lasīt vairāk]
Garumu skalas meteoroloģijā

Garumu skalas meteoroloģijā

Noteicošie fizikālie procesi kas ietekmē atmosfēras parādības ir atkarīgi no parādības mēroga(lieluma). Piemēram vidējo platumu ciklonam lielu lomu spēlē zemes rotācijas radītais Koriolisa spēks, savukārt apskatot konkrētu negaisa šūnu Koriolisa spēku var neņemt vērā.

Tādēļ meteoroloģijā tika ieviesta garuma skala, kur katram intervālam var izdalīt noteicošo fizikālo procesu kopu.

Meteoroloģija ir piedāvātas dažādas skalu klasifikācijas un/vai apakšklasifikācijas. Populārākās ir

  • Orlanski (1975)
  • Fujita (1981)

Orlanski(1975) garumu skalas klasifikācija

Klasse Apakšklase Garums Raksturīgās atmosfēras parādības
micro gamma < 20m Turbulence
beta 20m-200m Termālie virpuļi ("dust devil"), nelieli tornado, vēja brāzmu frontes virpuļi "(Gustnado")
alpha 200m-2000m lieli tornado, īsie gravitacijas viļņi
meso gamma 2km-20km Negaisu konvekcijas šūna, mezociklons, urbānais efekts
beta 20km-200km Jūras efekta nokrišņi, jūras brīze, superšūna
alfa 200km-2000km Negaisu frontes (garumā), "polar low", mezoskalas konvektīvais virpulis, mezoskalas konvektīvais kompleks, tropiskie cikloni, "derecho" (garumā)
macro beta 2000km-20000km Vidējo platumu cikloni, planetārie viļņi (Rossby vawe)
alfa >20000km Mēnes radītie paisuma viļņi

Fujita (1981) garumu skalas klasifikācija

[Lasīt vairāk]
Karstuma vilnis

Karstuma vilnis

Karstuma vilnis ir pārmērīgs un ilgstošs karsta laika, bieži vien arī sausuma, periods, ko var pavadīt augsts mitruma līmenis. Nepastāv karstuma viļņa vispārējas definīcijas, jo termins dažādos reģionos ir relatīvs attiecībā pret parastiem laika apstākļiem. Temperatūra, kas cilvēkiem, dzīvojošiem karstākā klimatā, ir norma, var tikt uzskatīta par karstuma vilni vēsākos reģionos. Termins var tikt piemērots gan ikdienas laika izmaiņām, gan ārkārtas karstuma viļņiem, kas var notikt reizi gadsimtā. Spēcīgi karstuma viļņi var izraisīt katastrofāla apjoma kultūraugu iznīcināšanu, tūkstošiem nāves gadījumu no hipertermijas, un plašus strāvas zudumus, jo masveidā tiek izmantoti gaisa kondicionieri un ventilatori.

Definīcija

Karstuma viļņa definīcija, ko ieteikusi Pasaules Meteoroloģijas organizācija ir tad, kad diennakts maksimālā gaisa temperatūra vairāk nekā piecas dienas pēc kārtas pārsniedz vidējo maksimālo temperatūru par 5 grādiem pēc celsija (9 grādiem pēc fārenheita), salīdzinājumā ar vidējo temperatūru laika posmā no 1961—1990. g…

[Lasīt vairāk]