Stagnatīvais ciklons

Stagnatīvais ciklons

Jau nedēļa, kopš aizritējusi kopš brīža – kad Latvijā sāka uzdarboties Jorg ciklons (tiesa, virpulis pie nosaukuma tika tika kādā 3.7.11.). Jau nesdams varenus negaisus vispirms austrumiem, pēc tam arī Kurzemei 1. jūlijā. 3. jūlijā pabaidīdams visus ar fotogenisku fronti (kas visā Latvijā tika apfotografēta, apfilmēta). Daži pat bija aizrunājušies līdz tornado iespējai, lai šāda lieta nedaudz ticama bija vien uz Latvijas A robežām.

Šodien pabāla fronte ar dažiem smidzinošiem nokrišņiem vietām, nākamā atkal uz Latvijas austrumu novadiem jau šai pašā vakarā, atkal ar pavisam nelielām lietus brīzītēm. Visi GFS-si un līdzīgie "redz", ka situācija nemainīsies vēl kādas 35-48 stundas (lai gan- šīs pašas prognozes var mainīties jau ik pa 3 stundām), ar nelielu iespēju – kad Jorg's varbūt aizies uz ZA pusi, un mūsu apriņķos nomainīsies vējš no ZR virziena. Rodas domas un – vēl vairāk jautājumi – kāpēc dažreiz debesīs iestājas šāda stagnācija. Kas 2011. gadā var aizvilkt pat līdz 10. jūlijam, kas veco ticējumu piekritējos zināms kā "7 gulētāju" datums (ja tad līstot - tad līstot vēl septiņas nedēļas...… [Lasīt vairāk]
 Tā – kā vēlreiz par sevīm...

Tā – kā vēlreiz par sevīm...

Rakstu tikai meteolapa.lv saitei 4.7.11., 21:30

Šis ārpuskārtas raksts tapis – kā precīzāka atbilde uz dažu aizmaskētu jautājumu šajā lapā, kā arī uz dažiem tiešākiem vaicājumiem epastā "vai turpināšu?". Īsais vēstījums: turpināšu. Bet garākā versijā caur "savu prizmu" varbūt pačalošu par lietām, kas kādam varētu būt interesanti...

Vispirms par neseno pagātni. Par ex-"laika vērotāju" blogu. Man jāsaka: bija jāizdara izvēle- vai vēl vairāk attīstīt, vai sākt stagnēt. Tai brīdī bija izsmeltas visas iespējas, kuras varēju atļauties manas ikdienas atvēlētajās pulksteņa stundās. Tālāka attīstība sāka prasīt aizvien vairāk laika, kas neizbēgami jāņem nost no citām lietām (līdzās laika vērošanai man jādarbojas mūzikas karametals.lv saitē, jābīda lielais naudas projekts- kas mani baros vecumdienās, jādara sīkākas naudas haltūras, jādomā par ½ mantota un reizē gandrīz līdz kliņķim nolaista lauku īpašuma tālāku likteni, kā muzikantam jāuzspēlē Zantes pasākumos, kā mūziķim jāattīsta vienpersoniskais Mūžameža projekts, arī lauku mājās jādara ikdienas darbi – šodien, piemēram, jānovāc siens aitām gaidāmajā ziemā, un no kūtiņas jāizmet daļa aitu mēslu...… [Lasīt vairāk]
 Pirmā negaisu ķeršana un domas

Pirmā negaisu ķeršana un domas

Tas nu ir noticis. Beidzot ko līdzīgi noorganizējām kā "pie amerikāņiem". Tiesa, te jāpateicas "Negaisa" iniciatīvai, es kā uzaicinātais dalībnieks kopā ar draugiem (4 cilvēki vienā braucamrīkā) pabraukājos ap Saldu, lai 2. jūlija pievakarē paķertu pērkona mākoņus.

Maršruts sekojošs – plkst. 18:00 satikāmies Saldū, tad pirmais uzbrauciens km 5 uz ZR pa Lutriņu ceļu, pēc tam cauri Saldum atpakaļ uz D, gandrīz līdz Elejai (2km pietrūka), tad vēlreiz atpakaļ caur Saldu (+kur nedaudz pieturējām pilsētas D pievārtē), tad vēlreiz pa Lutriņu ceļu uz Z iepriekšminēto gabalu, tad ārā uz "riņķi" Saldus ZR pusē, kur krustojums ar Liepājas šoseju. Un tad uz mājām, "Negaiss" aizveda līdz Zantei, kur vien tikai nedaudz ar kājām pastaigāt iznāca līdz mājas durvīm.


Kopumā ķēriens sekojošs... Man vēl gaidot satiksmes autobusu pie Zantes pēc 17:00- pāri galvai masīvs gāziens, 2min ar 500m redzamību. Un diviem 5s attāluma zibeņa šāvieniem zemē (2s no mājas uz ZR, "tradicionālā" vietā, kur daudzreiz zibeņi dodas zemē no visiem ievērības cienīgiem negaisiem...… [Lasīt vairāk]
Nedaudz lietus, saule un siltums

Nedaudz lietus, saule un siltums

Ar jaunāko informāciju papildināts 04.07.

Pēc vairāk kā divu nedēļu mērenās vasaras, ieskaitot Jāņu laiku, šī nedēļa daudzviet bija vasarīgi svelmaina, gaisa temperatūrai sasniedzot +29 C, piektdien arī +30 C. Laika apstākļu karti Eiropā 1.jūlijā skatīt raksta beigās (temperatūras kontrasti Latvija / Polija un Vācija).

Īsumā par gaidāmo laikapstākļu frontē uz priekšdienām, var teikt, laiks būs daļēji līdzīgs iepriekšējām mērenajām nedēļām, tomēr temperatūras ziņā siltāks - visai ticams, ka pa laikam daudzviet uzlīs, gaiss būs mēreni silts / silts / dažbrīd karsts. Gaisa temperatūra turpmāk gaidāma līdz +25 C (Kurzemes piekrastē attiecīgi dažbrīd vēsāks).

Bet nu plašāk par prognozēm tuvākajam laikam.
Vēl šodien, sestdienā, Kurzemē, Zemgalē un Vidzemē gaisa temperatūra pēcpusdienā sasniegs +28 C, pievakarē Latgalē būs par dažiem grādiem vēsāks. Dienas gaidā daudzviet apmāksies. Nokrišņi pārsvarā skars valsts dienvidu daļu.

Svētdien gan mākoņi, gan saule. Pievakarē valsts DA iespējams lietus, kas naktī uz pirmdienu varētu šķērsot arī pārējo valsts daļu (modeļu prognozes ir atšķirīgas, tāpēc, iespējams, tas skars tikai Latgali). P… [Lasīt vairāk]
Nedēļas vidū būs karsts

Nedēļas vidū būs karsts

Zemāk minētā informācija turpmākajās dienās var krasi mainīties, tāpēc tā ir tikai kā uzskates materiāls par sagaidāmo nākamajā nedēļā. Sen jau zināms, ka prognozes 3 un vairāk dienām uz priekšu var strauji mainīties.

Pirmdiena, 27.06.
Diena būs visai saulaina, vairāk mākoņu valsts austrumos. Pārsvarā bez nokrišņiem. Pūtīs mēreni stiprs ZR vējš. Gaisa temperatūra vēl ap +20 C, proti, +18 ... +23 C.
Naktī uz otrdienu +8 ... +16 C.

Otrdiena, 28.06.
Nokrišņu iespējamība visai neliela, pūtīs mērens Z, ZA vējš. Gaisa temperatūra +18 ... +25 C. Naktī uz trešdienu +10 ... +18 C.

Trešdiena, 29.06.
Vējš joprojām pūtīs no Z, ZA, gaisa temperatūra līdz +26 C. Latgalē, iespējams, varētu būt sagaidāms pērkona negaiss un atsevišķas lietusgāzes. Naktī ap +18 ... +20 C.

Ceturtdiena, 30.06.
Debesis pamazām apmāksies, pēcpusdienā lielā valsts daļā iespējamas pērkona lietusgāzes. Vējš pūtīs no A, ZA puses. Gaiss iekarsīs līdz +25 ... +30 C.

Piektdiena, 1.07.
Gaidāms A, DA vējš, kas, iespējams, pēcpusdienā iegriezīsies no R, ZR, valsts dienvidu daļā iespējams lietus. G… [Lasīt vairāk]
Kosmosa meteoroloģija!

Kosmosa meteoroloģija!

Rakstīts īpaši meteolapa.lv 26.6.11., 13:10

Pareizi – visa dzīve nebeidzas ar Zemes atmosfēras blīvajiem slāņiem. Visas lietas, ja tā drīkst izteikties, "nāk" no Saules. Pavisam tiešā veidā, un šajos starojumu virpuļos varam saskatīt pat zināmu līdzību ar pie-Zemes cikloniem un anticikloniem. Ļoti iespējams – ne visai tālā nākotnē runāsim par jaunu meteoroloģijas novrzienu, un arīdzan kosmosa meteorologi kā profesija būs ikdienā dzirdēts apzīmējums dažiem izredzētiem cilvēkiem. Virsraksta jēdziens gan izlasīts "Citādas pasaules" blogā (mana šausmu saite katru vakaru pirms gaidāmā miedziņa, hehe...).


Jā, kad uz mūsu planētu sistēmas centrālā spīdekļa notiek kārtējie gāzu un enerģijas izvirdumi, tad tie elementārdaļinu veidā izplatās visapkārt. Pa reizei trāpa arī mūsu Mātei Zemei – to apstarojot, to enerģētiski uzlādējot. Ar tālākām sekām – papildus vulkānu izvirdumi, drusku vairāk zemestrīces un jo sevišķi uzjautrojas visa planētas atmosfēra. Kur sadzimst papildus ciklonu un taifūnu porcija, ar visām no tā izrietošajām sekām tā vai cita reģiona iedzīvotājiem. <… [Lasīt vairāk]