Vulkāna faktors 2011

Vulkāna faktors 2011

Rakstīts īpaši meteolapa.lv saitei 22.5.11., 18:30

Viss jau būtu labi, taču atkal tai pašā Īslandē 21. maijā 2011. gadā pamodās Grímsvötn, kāds no 2010. gada pavasarī aktīvā Ejaflujakul ugunskalna "brāļiem". Dabas vērotāji labi zina – bet pārējā ar meteo lietām nesaistītā publika būs jau piemirsusi masīvos aviosatiksmes pārtraukumus pagājušā gada pavasara vidū. Patreiz minētais kalns 20km augstumā izsviedis "sēni", kuras pelni pagaidām virzās uz Grenlandes pusi. Bet es parunāšos par to – kad nekādi "GFS-i" neparedz šādas lietas. Un...Attēlā: vulkāna izvirduma "sēne" 21. maijā 2011, attēls no citadapasaule.com

... un masīvi, sprādzieniem līdzīgie vulkāna izvirdumi aizlaikos pat isžķiroši ietekmējuši laika apstākļus plašos regionos. Un, sacīsim, 19. gadsimta otrajā pusē mega-sprādziens ugunsvēmēja kalna Krakatau izpildījumā masīvi pamainīja gadalaikus uz visas zemeslodes. Noteikti kāds no tagad dziļā pensijā esošajiem no saviem vectēviem būs padzirdējuši stāstījumus par to, kad 19. gs 80tajos Eiropā "viena vasara nebija...… [Lasīt vairāk]
Nākamā nedēļa iesāksies ar pārmaiņām (papildināts 23.05.)

Nākamā nedēļa iesāksies ar pārmaiņām (papildināts 23.05.)

Sestdiena un svētdiena vēl būs visai saulainas, vairāk mākoņu valsts D daļā, sestdien iespējams arī kāds negaiss. Sestdien +16 ... +24 C, līdzīgi arī svētdien +20 ... +24 C.

Pirmdien no rīta saradīsies vairāk mākoņu, prognozētas mērenas līdz stipras lietusgāzes, izteiktāk Vidzemē. Pastiprināsies arī vējš, iegriežoties no R puses. Lietus mākoņi Latviju šķērsos no DR, vakarā visā valstī skaidrosies. Temperatūra +14 ... +23 C robežās, atkarībā no vēja un mākoņu segas.

Naktīs gaiss atdzisīs līdz +2 ... +12 C (lietainā laikā zem apmākušām debesīm, protams, būs siltāks, kā skaidrā laikā un bezvējā).

Tālākās prognozēs par laiku nav vērts iedziļināties, bet trešdien, piemēram, NMM visā valstī sola tikai +10 ... +16 C.

Papildināts 23.05.

Otrdien debesis skaidrosies, bet vakarpusē, sākot no Kurzemes, Latviju šķērsos jauna nokrišņu zona, līdz trešdienas rītam šķērsojot visu valsts teritoriju.

Trešdien daļēji mākoņains, valsts centrālajā daļā iespējams neliels lietus.
Provizoriski sakot, nākamie nokrišņi Latviju varētu sasniegt piektdien pēcpusdienā, naktī uz sestdienu.
[Lasīt vairāk]
"Vērotāju saiets": pirmās domas – lokālie meteo ilgie notikumi

"Vērotāju saiets": pirmās domas – lokālie meteo ilgie notikumi

Rakstīts īpaši meteolapa.lv 16. maijs 2011, 13:40

Jā, 14. maija vakarā visai veiksmīgi aizvadījām neformālo saietu. Atnāca daži patiesi interesenti :) Un tur radās dažas domas. Šoreiz par vienu no domām...

Nu jā, Latvija ir gan salīdzinoši mierīgā klimata joslā situēta. Paldies Liktenim par to – atšķirībā, sacīsim, no Japānas (zemestīces, cunami, taifūni...) vai ASV Oklahomas apkaimes (masīvie tornado aizvien vasaras pirmajā pusē, un taifūni savukārt vasaras izkaņā...). Tomēr arī mums notiek visādas interesantas meteo parādības. Kas turklāt ar lielāku vai mazāku regularitāti atkārtojas.

Mēs visi arīdzan šai lapā esam vārdos "aptamborējuši" zināmo un tikai Rīgas līcim (ja ņemam ģeogrāfisko aspektu, lai gan kas līdzīgs vienādā meteo "fonā" veidojas arī citviet...) raksturīgo "līča efektu": pie ZR vējiem, pietiekama gaisa mitruma un pietiekami silto ūdeni, kam pāri virzās jau aukstākas gaisa masas pārsvarā rudens pusē – veidojas lokāli nokrišņi un pat negaisi. Turklāt dodot iespēju pērkons parādībām izpausties ziemas laikā...… [Lasīt vairāk]
Līs, bet pamazām kļūs siltāks

Līs, bet pamazām kļūs siltāks

Visas nedēļas garumā dominēs D un R vēji, sestdien īslaicīgi Z un ZA vējš.

Šodien līs galvenokārt valsts austrumu rajonos, pēcpusdienā arī centrālajā daļā. Kurzemē šobrīd jau pamazām skaidrojas. Temperatūra +10 ... +17 C robežās.

Naktī uz otrdienu +2 ... +7 C. Tomēr otrdien uz siltu un saulainu laiku nav ko cerēt, visā valstī debesis būs pārsvarā apmākušās, līs neliels lietus, Zemgalē, Vidzemē un Latgalē tas var būt ilgstošs. Līdz ar to arī gaisa temperatūra prognozējama vien +8 ... +14 C.

Trešdien mainīgs mākoņu daudzums, naktī gaisa temperatūra daudzviet nenoslīdēs zem +8 C. Dienā pārsvarā valsts austrumu pusē vēl iespējami nokrišņi, pūtīs brāzmains vējš. Gaiss kļūs nedaudz siltāks, +10 ... +18 C.

Arī ceturtdien iespējams neliels lietus ar apmākušos laiku. Runājot par gaisa temperatūru, visticamāk, tā saglabāsies vairāk vai mazāk esošajā līmenī, nepārsniedzot +19 C, lai gan, piemēram, Ukraiņu UEŪPC jau no ceturtdienas patiktu redzēt +23, kā jau mums visiem. Siltākais laiks būs novērojams Latgalē. [Lasīt vairāk]
Nelielas izmaiņas lapas lietošanā

Nelielas izmaiņas lapas lietošanā

Pēc ilgāka pārtraukuma ir veikti daži uzlabojumi meteolapa.lv. Tie būtu:
  • iespēja labot savus komentārus
  • Jau agrāk šāda funkcija bija nepieciešama, tagad tā ir ieraudzījusi savu dienasgaismu. Zem komentāra tiks pievienots arī datums un komentāra labotāja lietotājvārds.

  • Varam aicināt visus, kam neizdodas pievienot saiti tam paredzētā veidā, izmantot šo iespēju, lai saiti "paslēptu" zem vārdiem.

  • publicēti lietošanas noteikumi
  • Ziņa visiem jau reģistrētajiem - lapas izmantošana tiek uzskatīta kā piekrišana noteikumos rakstītajam, jaunajiem lietotājiem ar tiem būs jāizpazīstas, veicot reģistrācijas procesu.

  • Domājam, ka nevienam nevajadzētu baidīties, jo ikdienā jau lapas darbībā nekas nemainās.
  • nedaudz mainīta komentāru apvienošanas kārtība
  • Iepriekš, pievienojot vairākus komentārus pēc kārtas, tie tika pārvērsti vienā, pievienojot otrā komentāra datumu un laiku. Šobrīd tiks parādīts tikai otrā komentāra laiks, bez datuma.

  • Šajā saistībā ir veiktas citas nelielas pārmaiņas, pēc 2h kopš iepriekšējā komentāra, tie vairāk netiks apvienoti.…
[Lasīt vairāk]
Par laiku nedēļas nogalē

Par laiku nedēļas nogalē

Šodien laiks būs apmācies, jau šobrīd radarā redzams, ka lielāko daļu Kurzemes sasnieguši mēreni stipri nokrišņi, kas dienas laikā virzīsies uz valsts austrumiem, ziemeļaustrumiem. Pēcpusdienā piekrastē iegriezīsies ZR vējš. Spēcīgākie nokrišņi šobrīd prognozēti vēlā pēcpusdienā Kurzemē un Vidzemē (vislabāk ir sekot līdzi meteoradara animācijai un satelīta attēlam, jo to virzība ne vienmēr ir tik precīza, kā prognozēs).

Dienās gaisa temperatūra būs ap +15 C, pretvēja piekrastēs ap +10 C, naktīs ap +5 C.

Sestdien Kurzemē pārsvarā skaidrs, valsts A turpinās līt, pēcpusdienā debesis skaidrosies lielā daļā Latvijas teritorijas. Gaisa temperatūra dienā +10 ... +18 C, naktī +4 ... +9 C. Pūtīs pārsvarā ZR, R vējš.

Svētdien mainīgs mākoņu daudzums, vakarā sākot no Kurzemes līs lietus, vietām spēcīgs, pamazām virzoties uz valsts austrumiem. Kurzemē pirmdien debesis skaidrosies, nokrišņi iespējami vēl valsts A daļā. Svētdien +14 ... +20 C, iegriezīsies DA, D vējš. Naktī uz svētdienu un pirmdienu vietām iespējamas salnas. P… [Lasīt vairāk]