Nedēļa uz frontes

Nedēļa uz frontes

Jaunnedēļ mēs būsim uz robežas starp karstu gaisu uz dienvidaustrumiem un austrumiem no Latvijas un vēsākām gaisa masām rietumu pusē. Tātad mūsu tuvumā ilgstoši atradīsies fronte, palaikam tā būs tieši virs galvas; sagaidāms, ka veidosies visai daudz lietus un negaisa mākoņu.

Patlaban Eiropā ir viens liels ciklons - tas atrodas virs Britu salām, pirmdien tā centrs nonāks virs Ziemeļjūras, bet virs Centrāleiropas veidosies zema spiediena ieplaka vai neliels ciklons. Turpmākajās dienās virs Eiropas dienvidu/centrālās daļas veidosies lielāks ciklons, kas tuvosies Latvijai, bet virs Krievijas pastiprināsies anticiklons un karstums.

Patlaban izskatās, ka fronte - aukstā atmosfēras fronte - Latviju no dienvidrietumiem sāks šķērsot jau pirmdienas vakarā, pirmdienas pēcpusdienā gaisa temperatūra gaidāma līdz +25..+30 grādiem. No dienvidrietumiem pietuvosies zema spiediena ieplaka, tās ietekmē pirmdien gaidāms stiprāks DA vējš, kas mazinās karstumu un Kurzemē tā ātrums brāzmās var sasniegt 15-17m/s, bet valsts austrumos nepārsniegs 12m/s. [Lasīt vairāk]
Lietus un negaisu prognoze ceturtdienai - piektdienai

Lietus un negaisu prognoze ceturtdienai - piektdienai

Virs Centrāleiropas pastiprinās ciklons, ceturtdien tā centrs atradīsies Dānijas apkaimē. Latviju ceturtdien no dienvidrietumiem sasniegs ar ciklonu saistīta zema spiediena ieplaka un siltā atmosfēras fronte, kurai drīz vien sekos aukstā fronte.

Siltā fronte daudzviet atnesīs apmākušos laiku un lietu, vairāk līs Rietumlatvijā. Biezās mākoņu segas dēļ gaisa temperatūra Kurzemē ceturtdien varētu būt vien +17..+19 grādu, valsts austrumu daļā gaidāms saulaināks un siltāks laiks, Latgalē temperatūra var sasniegt +27 grādus. Pūtīs neliels, Kurzemē mērens A vējš.

Patlaban izskatās, ka aukstā fronte Latviju no dienvidrietumiem sasniegs ceturtdienas pievakarē, tā daļēji saplūdīs ar silto fronti un nekādu aukstumu nenesīs. Tā kā siltās frontes mākoņu dēļ gaiss valsts lielākajā daļā nebūs sakarsis un iespēja veidoties negaisiem prognozēta ne agrāk kā ceturtdienas vakarā, tad negaisu risks krietni samazinās. Taču, ja frontes un no dienvidiem ienākošā siltā un mitrā gaisa ietekmē negaisa mākoņi tomēr veidojas, tad augstākos gaisa slāņos prognozētā spēcīgā vēja dēļ tie var izaugt par pamatīgiem negaisiem ar intensīvām lietusgāzēm, krusu un stiprām vēja brāzmām. [Lasīt vairāk]
Kādu brīdi būs vēsāks

Kādu brīdi būs vēsāks

Šodien tiek aizvadīta pēdējā svelmainā diena šajā karstuma vilnī. Lai arī jau dažas dienas piekrastē bieži vien gaisa temperatūra dienā nepārsniedza +24 C, valsts centrālajos un austrumu rajonos bija sutīgs, gaisam iesilstot arī līdz +30 C.

Arī šodien gaisa temperatūra būs amplitūdā no +22 C piekrastē līdz +30 C vietām Vidzemē. Vakarpusē līs daudzviet, vietām spēcīgi.

Par laiku Latvijā nedēļas nogalē īstas skaidrības vēl nav - ticams, ka ceturtdien, piektdien kļūs siltāks, pēc tam atkal vēsāks. Visai daudz nokrišņu būs šodien un rīt, pēc tam kaut ko var gaidīt vienīgi uz nedēļas otru pusi.

Naktī uz otrdienu vēl saglabāsies silts laiks, gaisam neatdziestot vairāk kā +16 C. Nokrišņi galvanokārt prognozēti Kurzemē, daudzviet tie var būt spēcīgi. Kurzemes piekrastē iespējama vēja pastiprināšanās līdz 17 m/s.

Otrdien pūtīs brāzmains R, ZR vējš. Dienā karstums iespējams vairs tikai pašos valsts austrumos, tur attiecīgi līdz +27 C, citviet +18 ... +23 C. Nokrišņu mākoņi pamazām virzīsies prom no Latvijas teritorijas, saliedējot valsts centrālos un austrumu rajonus. [Lasīt vairāk]
"7 gulētāju laiks" – ir arī 2011. gadā

"7 gulētāju laiks" – ir arī 2011. gadā

Atkal dienu strēķis uz priekšu aizviļņojis. Zaļais gadalaiks ir viducī un, varētu teikt, nogatavojas... Jāsaka, 10. jūlijs, ko mūsu cilvēki nosaukuši par "7 gulētāju dienu" (pēc ticējumiem – ja tad ielīst, tad līst septiņas nedēļas...) ir nobriedušās vasaras sākums. Nav (vēl) zināms, kāpēc, bet šajās dienās iestādās tas galvenais šā gadalaika virziens, kas dod daudz un dažādus efektus. Kaut vai iespējas novākt sienu, nogatavināt ražu... no kā mums tā tālākā paēdināšanās (arī gaidāmajā pārtikas produktu cenu atspoguļojumā) lieta kārtojas. Ir neliels šo dienu laika apstākļu uzlūkojums.

Tātad – 9. jūlija vakars....


Attēlā 1, (c) sat24.com, 9.7.11., 20:10: redzams – vēl joprojām mazkustīgais Jorg ciklons arī šai diennaktī gādāja par dažādas intensitātes mākoņainību. Un negaisiem Latvijas austrumu daļā.Rietumdaļā arī šai rītā bija zemā mākoņainība ar miglu – kas savukārt ir "pirmais rudens akmentiņš" pirms nākamā rudens drēgnuma, saprotams – gaiss kādā piejūrā jau vairāku nakšu otrās pusēs sāk atdzist un dod šī drebelīgās gaisa mitruma sajūtas. B… [Lasīt vairāk]
Tuvākajās dienās vēl bez izmaiņām

Tuvākajās dienās vēl bez izmaiņām

Turpmākajās dienās būtiskas izmaiņas laika apstākļos vēl nav gaidāmas. Pa laikam līs, būs visai karsts un sutīgs. Atsevišķos rajonos gaisa temperatūra, sākot ar sestdienu, turēsies ap +22 C.
Piektdien visai saulains, vietām lokālas lietusgāzes. Pūtīs pavisam neliels vējš, vietām bezvējš. Gaisa temperatūra Latgalē un piekrastē +22 ... +24 C, citviet +25 ... +28 C.

Sestdien iegriezīsies R puses vējš, nedaudz pastiprinoties. Sākotnēji Kurzemē, vēlāk citviet iespējams lietus. Kurzemē +19 ... +23 C, citviet +24 ... +26 C.

Svētdien mainīgs mākoņu daudzums, vietām uzlīs. Pēc NMM modeļa, rīta pusē Kurzemē gaidāms DA vējš, valsts A pusē ZR vējš. Tendence vējam pamazām iegriezties no R puses. Gaisa temperatūra +21 ... +27 C.

Pirmdien līdzīgi, līt varētu vietām Vidzemē. Gaiss iesils līdz +19 ... +25 C, siltāks valsts DA daļā. Visai ticams, ka nākamajā nedēļā būs mēreni silts laiks, vietām uzlīs. Lielāka nokrišņu zona varētu skart Kurzemi naktī uz otrdienu.
Stagnatīvais ciklons

Stagnatīvais ciklons

Jau nedēļa, kopš aizritējusi kopš brīža – kad Latvijā sāka uzdarboties Jorg ciklons (tiesa, virpulis pie nosaukuma tika tika kādā 3.7.11.). Jau nesdams varenus negaisus vispirms austrumiem, pēc tam arī Kurzemei 1. jūlijā. 3. jūlijā pabaidīdams visus ar fotogenisku fronti (kas visā Latvijā tika apfotografēta, apfilmēta). Daži pat bija aizrunājušies līdz tornado iespējai, lai šāda lieta nedaudz ticama bija vien uz Latvijas A robežām.

Šodien pabāla fronte ar dažiem smidzinošiem nokrišņiem vietām, nākamā atkal uz Latvijas austrumu novadiem jau šai pašā vakarā, atkal ar pavisam nelielām lietus brīzītēm. Visi GFS-si un līdzīgie "redz", ka situācija nemainīsies vēl kādas 35-48 stundas (lai gan- šīs pašas prognozes var mainīties jau ik pa 3 stundām), ar nelielu iespēju – kad Jorg's varbūt aizies uz ZA pusi, un mūsu apriņķos nomainīsies vējš no ZR virziena. Rodas domas un – vēl vairāk jautājumi – kāpēc dažreiz debesīs iestājas šāda stagnācija. Kas 2011. gadā var aizvilkt pat līdz 10. jūlijam, kas veco ticējumu piekritējos zināms kā "7 gulētāju" datums (ja tad līstot - tad līstot vēl septiņas nedēļas...… [Lasīt vairāk]