Aktuālā situācija (nedēļa līdz 31.7.11.)

Aktuālā situācija (nedēļa līdz 31.7.11.)

Nedēļa līdz 31. jūlijam.

Nedēļa aizgājusi. Vērojām vasaras pilnbriedu un maksimālās izpausmes. Masīvus negaisus Latvijas lielākā daļā, bet ceturtdien-piektdien arī masīvas lietusgāzes Kurzemē, vietām lokāli plūdi un postījumi: Saldū, Brocēnos un citviet Kurzemes novados. Apludinātas mājas, izskaloti ceļi, daudzviet lauki zem ūdens.


Turpinājums no nedēļas līdz 24.7.11.. Turpinājums nedēļā līdz 7.8.11.
===============

* Svētdiena, 31.7.11.
Anticiklons KARIN pastiprinās, lai gan ievērojama mākoņainība un atsevišķas lietus brāzmas vērojamas dažādās vietās Latvijā.

* Sestdiena, 30.7.11.
Ciklons QUENTIN turpina aizpildīties, lai gan vietām nokrišņi virs Latvijas vēl vērojami.
---------------------------

* Ceturtdiena, 28.7.11.
Ciklons QUENTIN joprojām mazkustīgs ar centru nu jau Latvijas vidienē, dienas otrajā pusē ievadot, šķiet, šā gada lielākās diennakts lietavas Latvijas R daļā, citviet negaisus.

* Trešdiena, 27.7.11.
Ciklons QUENTIN mazkustīgs ar centru uz DR no Latvijas, masīvi negaisi daudzviet valstī. <…

[Lasīt vairāk]
Laiks kļūs nedaudz vēsāks

Laiks kļūs nedaudz vēsāks

Piektdien Latvijai no dienvidiem tuvojas aukstā atmosfēras fronte, mūsu valsti tā galvenokārt šķērsos naktī uz sestdienu, tādēļ no sestdienas laiks būs vēsāks.

Piektdien un sestdien daudzviet vēl gaidāms pērkona negaiss un lietusgāzes, vietām plosīsies spēcīgs negaiss, kas tradicionāli nozīmē īpaši stipru lietusgāžu, lielas krusas, vētras un tornado (viesuļu jeb virpuļu) risku. Lielākais tas būs piektdienas vakarā (vairāk nokrišņu modeļi prognozē valsts dienvidu un rietumu daļā) un sestdien dienas laikā valsts austrumu pusē, īpaši valsts ziemeļaustrumu daļā, kur vēja ātruma pieaugums augstākos atmosfēras slāņos teorētiski var veicināt vēl stiprāku negaisu veidošanos nekā iepriekš, lai gan vēsāka gaisa un mākoņu dēļ nestabilitāte gaidāma mazāka.

Aiz frontes vējš iegriezīsies vairāk no dienvidiem. Minimālā gaisa temperatūra naktī uz sestdienu +15..+21 grāds, siltākais laiks būs valsts ziemeļos. Sestdienai modeļi prognozē atšķirīgu mākoņu un nokrišņu daudzumu un tādēļ maksimālās gaisa temperatūras prognozes ir robežās no +18 līdz +27 grādiem. <… [Lasīt vairāk]
Īss 20. un 21. jūlija apkopojums.

Īss 20. un 21. jūlija apkopojums.

20. jūlijs — pēcpusdienā un vakarā vietām Latvijas rietumu un centrālajā daļā, tostarp Rīgā plosījās ļoti spēcīgi un intensīvi negaisi. Lielākie negaisa elektrotīklu postījumi bija Baldones, Bauskas, Iecavas, Jaunjelgavas un Rundāles novadā, kur bez elektrības palika vairāk nekā pieci tūkstoši "Latvenergo" klientu. Pērkona negaiss vietām Rīgā lauzis kokus, atnesis lielu krusu un applūdinājis ielas. Krusa bijusi tik liela, ka kopā ar vēju tā vietām Pārdaugavā izsitusi logus. Dažas ielas bija zem ūdens. Lūstošu koku rezultātā daudzviet tika traucēta sabiedriskā transporta kustība.[86] Spēcīgā negaisa laikā sabrukusi neapdzīvota piecstāvu nama siena Rīgā, Ģertrūdes ielā 125.
Vislielākais nokrišņu daudzums tika reģistrēts Ventspilī (50 mm), Kolkā (31,9 mm) un Rīgā. Rīgas centra novērojumu stacijā nokrišņu summa sasniedza 36,9 mm, bet Rīgas lidostas novērojumu stacijā tikai 11 mm.

21. jūlijs:
Pēcpusdienā spēcīgi negais virzījās pāri Latvijas DA daļai, pievakarē negaisi skāra plašas teritorijas Zemgalē un Kurzemē, atnesot vētru, krusu un lietusgāzes. L… [Lasīt vairāk]
Meteo pētniekiem – darba pilnas rokas

Meteo pētniekiem – darba pilnas rokas

Jāsaka, laika vērošana ir viena varen laba padarīšana. Meteo (mākoņu) teātris notiek neprognozējami, bez maksas, un ar iepriekš nezināmu iznākumu.... Krājas atmiņas, kas vēlāk reducējas pierakstos, apkopojumos, statistikā... Un veidojas viedoklis par klimatu Latvijā, jeb Tēvzemē. Kuru mēs apdzīvojam arī 21. gadsimtā, vēl joprojām lietojot pasaulē pavisam unikālo taviešu valodu. Ir parādības, kas vērotas un ievērotas, bet par kurām trūkst tas pats – konsekventi izsekojumi, vērojumi, apkopojumi, statistika. * Jāsaka, raksts reiz bija ievietots manā ex-blogā, bet es domāju, ka arī šodien tas derēs. Šīm domām ir jādzīvo.

Tamdēļ – atļaujos izveidot sava veida top 7 par parādībām Latvijā, kas raksturīgas mūsu zemei, un kuru atkārtošanās ie ievērota. Tātad:

1)"Līča efekts" – parādība, kas laika vērotāju aprindās ir itin sprauni apspriesta. Zina arī profesionāļi no Latvijas meteodienesta. Būtība – ir zināma – tomēr atkārtošos. "Līča efekts" rodas pie ZR vējiem vasaras otrajā pusē un visa rudens garumā, ziemas pirmajā pusē (citos laikos stipri retāk). E… [Lasīt vairāk]
Karstākās vasaras dienas?

Karstākās vasaras dienas?

Vai ceturtdiena un piektdiena, 21.-22.jūlijs, kļūs par vasaras karstākajām dienām? Viena lieta ir skaidra - trešdien Latvijā no dienvidaustrumiem sāk ieplūst karstākās gaisa masas (ar to domājot 850hPa temperatūru*) kopš pērnā gada. GFS modelis vietām prognozē pat +34 grādus, arī citi modeļi prognozē vismaz līdz +32 grādiem augstu gaisa temperatūru.

Līdz šim augstākā gaisa temperatūra, ko šogad reģistrējušas Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra novērojumu stacijas, ir +32,1 grāds 7.jūnijā Ventspilī.

Arī pērn augstāko gaisa temperatūru fiksēja Ventspils novērojumu stacija, kur 13.jūlijā termometra stabiņš pakāpās līdz +34,8 grādiem. Te jāpiebilst, ka tas gan nenozīmē, ka Ventspils bijusi karstākā Latvijas vieta - vienkārši meteostacija novietota tā, ka A un DA vējš tur atnes pilsētā sakarsušo gaisu, citās meteostacijās urbanizētās vides ietekme ir jūtama daudz mazāk (izņemot Rīgas centra meteostaciju, kur pilsētas siltuma salas efekts vairāk izpaužas kā augstāka gaisa temperatūra naktīs). <… [Lasīt vairāk]
Aktuālā sinoptiskā situācija

Aktuālā sinoptiskā situācija

Nedēļa aizgājusi... Visai "jautra" tā bija, vispirms NEMO aukstā fronte ar pirmo negaisu rindu vispirms Kurzemē, pēc tam arī austrumos. Šiem lietus gāzieniem sekoja OTTO ciklons, kura ietekme bija jūtama no 20. līdz 23. jūlijam. 21.-22. jūlijs iegājās kā gada siltākās (vismaz pagaidām) dienas, reizē ciklona siltais sektors - nestabils. 21.-22. jūlijā masīvi negaisi dažādos Latvijas rajonos. Viens padebeši mierīgāki kļuva nedēļas izskaņā, OTTO aukstajai frontei lēni atnākot no D puses un pārčāpojot Latviju virzienā uz ziemeļiem.

Turpinājums nākamajā nedēļā.

Attēlu (c)sat24.com un cdn.fmi.fi
============
* Svētdiena 24.7.11.; 23:00
Aiz OTTO ciklona- neliels augsta spiediena atzars ar atelpu pirms nākamajiem negaisiem.* Sestdiena 23.7.11.; 23:30
OTTO aukstā fronte beidzot Latvijas ārēs, ziemeļdaļā vēl dažs pērkons, bet uz D robežām palielināta frontālā mākoņainība. Kas arī ir tā "gaidītā" fronte...* Piektdiena 22.7.11.; 23:00
Ciklona OTTO siltais sektors jau otro dienu Latvijā, un atkal negaisi daudzviet - vairāk Latvijas DR daļā. <… [Lasīt vairāk]