Aktuālā situācija (nedēļa līdz 13.11.11.)

Aktuālā situācija (nedēļa līdz 13.11.11.)

Nedēļa aizvadīta: pirmdiena un otrdiena - ievērojama mākoņainība caur QUINN ciklona D malu. No trešdienas pastiprinās XENIA anticiklons. Bet svētdien anticiklonu stafeti turpina YANA antivirpulis. Kā arī - neliels ciklons ar nelielām frontēm "piepalīdz" no arktiskās puses.
Attēlu (c)sat24.com un cdn.fmi.fi
Turpinājums nākamajā nedēļā.
===================

Svētdiena, 13.novembrisYANA anticiklons ir virs R-Eiropas, kamēr virs Skandināvijas ziemeļiem ir neizteiksmīgs ciklons. Šādā kombinācijā pāri Latvijai virzās neizteiksmīga siltā fronte, kas vietām dod minimālus nokrišņus un Kurzemē nedaudz pastiprinās DR vējš. Austrumos joprojām daža sniega pārsla vēl nonāk no debesīm zemē.

Sestdiena, 12.novembrisAnticiklona ZA malā Latvijā ir apmācies laiks, centrālajos rajonos arī smidzinošs lietus. Kamēr austrumu daļā daudzviet pie zemākas gaisa temperatūras ir pirmais slapjais sniegs šajā gaidāmajā ziemā.

Piektdiena, 11.novembrisXENIA anticiklons mums sagādāja šajā rudenī pagaidām visaukstāko nakti. S… [Lasīt vairāk]
Joprojām bez lietus un sniega

Joprojām bez lietus un sniega

Nu jau stabili ar abām kājām esam iesoļojuši novembrī. Un bezmaz stagnācija, šoreiz pozitīvā zīmē, laikapstākļu jomā turpinās. Lai gan šodien lielākajā valsts daļā ir apmācies un miglains, tas taču ir labāk, kā dubļi un lietavas.

Aplūkojot modeļu prognozes, vismaz tuvākajā nedēļā nokrišņi netiek prognozēti. Tajā pašā laikā nevar galvot, ka spoži spīdēs saule, par to precīzāk ikdienas prognozēs sadaļā "Aktuāli". Vismaz šonakt un rīt dienā daudzviet iespējama bieza migla, izteiktāk Zemgalē un Kurzemē.

Gaisa temperatūra naktīs pārsvarā būs kādu grādu virs nulles, vai drīzāk ap to, skaidrākās naktīs sagaidāmi arī mīnusi, īpaši valsts A, DA pusē. Dienās kopumā tā ap +5 ... +8 C. Dominēs D puses vēji - šonedēļ vēl pārsvarā no DA puses, nākamās nedēļas sākumā no DR.

Provizoriski, laikapstākļu maiņa varētu būt gaidāma ap novembra vidu, atliek vien sekot līdzi visām aktualitātēm.
Varbūt- meteo iekritiens

Varbūt- meteo iekritiens

Kaut kur šai pašā portālā reiz viedēju domu – pastāv arī kādi garāki meteo periodi, kas pārsniedz viena gada ietvarus. Iespējams, mums darīšana ar mierīgākiem laika apstākļiem, kas ir "zem" viena tāda gara mierīguma perioda. Netiešs turpinājums arī manam iepriekšējam rakstam.

Rakstīts īpaši meteolapa.lv saitei 1.11.11., 13:00

Tātad, meteo – zinātniekiem ir darba pilnas rokas. Izpētīt, vai visas lietas iekārtojas viena gada ietvaros, vai varbūt nē? Noteikti pastāv kādi garāki laika apstākļu izmaiņu intervāli, kas iestiepjas 2-5, varbūt pat kādas desmitgades garumos. Ja vienā reizē ir piepacelta aktivitāte, tad pēc kāda laika ir piezemēts mazkustīgums.

Paveroties konkrētākos atpakaļ-skatījumos... Pirms dažiem gadiem kā sava veida "normu" bijām ieviedējuši t.s. siltās ziemas. Kad vien vecmāmiņas stāstīja saviem mazbērniem "reiz bija sniegs līdz jumta korei, un sals spēgāja- ka zaķiem acis sprāga ārā, un reizēm vārnas krita no debesīm beigtas". Tagadējo pamatskolas bērnu tēvi/mātes – kad vecuma galā, sēžot "pelnītā atpūtā" – reiz aiz gara laika stāstīs "bija tādas ziemas, kad vizbules un pūpoli ziedēja februārī, bet pīles vispār nelaidās prom visu ziemu". M… [Lasīt vairāk]
Aktuālā situācija (nedēļa līdz 6.11.11.)

Aktuālā situācija (nedēļa līdz 6.11.11.)

Nedēla aizgājusi: pirmdien - vēl ciklona MEENO iedarbība. No otrdienas pastiprinās anticiklona ietekme, trešdiena līdz piektdiena - masīvas miglas. Bet anticiklons VIOLA turpina darboties līdz svētdienai.
Attēlu (c)sat24.com un cdn.fmi.fi Turpinājums nākamajā nedēļā.
===================

Svētdiena, 6.novembrisAnticiklons arī otrajā brīvdienā virs Latvijas teritorijas. Miglas gan mazāk, bet dažāda mākoņainība šur tur klejo. Lielāki padebeši no Z puses tuvojas kā QUINN ciklona attāla D daļa. Tie noklāj Latvijas ZA-A malas, pagaidām gan bez nokrišņiem.

Sestdiena, 5.novembrisAnticiklons - kas jau pavisam "iestrēdzis" netālu no Latvijas, dod attiecīgos apstākļus. Rudenī miglas, dienas otrajā pusē gan skaidrojās. Un daudzviet vēlīns rudens siltums - nedaudz zem+10 pie bāliem saules stariem.

Piektdiena, 4.novembrisJoprojām anticiklons - kas caur samērā mitru gaisu un uz paaugstināta spiediena fona producē miglas. Vietām biezas. Miglas rada drēgnus laika apstākļus. Dažos rajonos tomēr laiks skaidrojās, un tad dienā gaiss iesila jau gandrīz +10 grādos. <… [Lasīt vairāk]
2011. gada rudens – stagnācija turpinās

2011. gada rudens – stagnācija turpinās

Ja kādās nākamības dienās sākšu domāt par šo rudeni (vai vismaz aizvadītā šā gadalaika 2/3 laika), tad noteikti prāta vīzijās iedomāšos par stagnāciju. Man pirms gadiem paziņa daža šādus laika apstākļus dēvēja par "sliņķu rudeni" (ar to domājot – šādās siltās un ilgstoši mierīgās dienās savus dārzus novāca pat masīvi slinkojoši ļaudis).

Rakstīts īpaši meteolapa.lv saitei 30.10.11., 18:10

Patiesi, jau kopš Jāņiem – 2011tajiem mūsu debesīs cikloni un anticikloni nesās jūtami palēlinātā tempā. Ilgstoši virpuļi un antivirpuļi aizkavējās uz mūsu galvām. Tas gan netraucēja dažās dienās uzrasties pa masīvam negaisa mākonim, un reizēm (kā Saldū jūlija izskaņā) pat saražot caur lietusgāzēm kaut ko grēku plūdiem līdzīgu.

Jāsaka man- par zināmu atmosfēras mazkustīgumu runāju jau otro gadu pēc kārtas. Atceramies arī 2010. gada masīvo un ekstremāli karsto Krievijas anticiklonu, gar kura malu pie mums no dienvidiem vairāk kā pusvasaras garumā nāca minicikloni ar masīviem pērkona mākoņiem, radot arī vētras un krusas brīžus. <… [Lasīt vairāk]
Oktobris noslēgsies ar rudenīgu siltumu

Oktobris noslēgsies ar rudenīgu siltumu

Tuvākās dienas būs izteikti pelēkas. Lai gan temperatūras vēl īsti neliecina par oktobra izskaņu, debesīs būs vairāk mākoņu, kā saules. Visai ticams, ka daudzviet sauli var arī nemaz neieraudzīt.

Rīt pēcpusdienā Kurzemes piekrastē nedaudz pastiprināsies D, DR puses vējš, dienā daudzviet smidzinošs lietus. Pirmdien, otrdien vējš pūtīs pārsvarā no R, pēcāk atkal iegriežoties no D puses, atnesot arī, iespējams, nedaudz saulaināku laiku (nākamās nedēļas otrajā pusē var būt arī skaidrs laiks). Gaisa temperatūra vismaz pārskatāmā nākotnē mainīsies maz - dienās gaiss pārsvarā būs ap +8 ... +13 C, naktīs +4 ... +9 C.

Laiks izbaudīt siltumu, jo kas zina, kas gaidāms pēc tam. Medijos jau ir izskanējis, ka ziema iestāšoties pēc Mārtiņiem. Šībrīža ilgtermiņa prognozes, kā parasti, ir ļoti svārstīgas - tikpat labi nākamās nedēļas nogalē gaisa temperatūra var nokristies par 5-7 grādiem. Tā, protams, tikai viena no iespējām.