Aktuālā situācija (nedēļa līdz 16.10.11.)

Aktuālā situācija (nedēļa līdz 16.10.11.)

Nedēla aizgājusi: pirmdiena - JORN ciklona frontes virzās pāri Latvijai, īslaicīgi līst līdz trešdienas vakaram Ceturtdien - naktī masīvis, dienā mērenāks "līča efekts", kas rajonā ap Rīgu producē lietus/krusas gāzes ar dažu pērkonu. Līdzīgi arī Kurzemes R piekrastē. Viss atslābstošā virzienā turpinās arī piektdien. Brīvdienās sāk dominēt anticiklons TESSINA no DR puses.
Attēlu (c)sat24.com un cdn.fmi.fi
Turpinājums nākamajā nedēļā.
===================

Svētdiena, 16.oktobrisAnticiklona TESSINA ZA mala virs Latvijas. Attiecīgi arī laika apstākļi mūsu klātienē - bez nokrišņiem, daudz saules pie debesīm. Vien dienā "laba laika" gubu mākoņainība. Naktī Latvijas DA rajonos sals līdz -1-4 grādiem.

Sestdiena, 15.oktobrisVirs Latvijas pastiprinās augsta spiediena atzars. Tā A malā gan mākoņainība, kas līdzīga siltās frontes padebešiem. Turklāt dažas lietus piles Kurzemē no debesīm. Visas dienas garumā apmācies, bet nākamās nakts sākumā Latvijas DA rajonos neliels sals -1-3 grādu apmērā.

Piektdiena, 14.oktobrisJORN ciklons ar R malu arī šai dienā virs Latvijas. N… [Lasīt vairāk]
Oktobris nostabilizē savas pozīcijas (12.10.)

Oktobris nostabilizē savas pozīcijas (12.10.)

Pēc visai tīkamā laika septembrī, oktobris atgādina par klimatisko normu un neizbēgamās ziemas tuvošanos. Par to gan pāragri runāt, jo sniegs tā kā vēl par laimi netiek prognozēts. Nav gan izslēgtas atsevišķas slapja sniega pārslas no kādiem gubu mākoņiem. Par gaisa temperatūru runājot, tās īpaši nemainīsies arī nākamajā nedēļā, proti, dienās tā būs ap +10 C, attiecīgi naktīs ap +3 .. +8 C. Nav jau nekāda vaina, ja vien uzspīd arī saule :)

Šovakar un naktī vietām iespējami lokāli, spēcīgi gāzieni, vietām arī krusa. Rīt dienā nokrišņu kopumā būs maz, uzspīdēs arī saule. Šonakt +2 ... +8 C, svētdien +9 ... +13 C.

Nākamā nedēļa iesāksies ar drēgnu un apmākušos laiku. Naktī uz pirmdienu, pateicoties plašai mākoņu zonai, sākot no R, ZR, debesis apmāksies, no agra rīta sagaidāms neliels lietus. Pastiprināsies D, DR vējš, īpaši Kurzemes piekrastē un Rīgas jūras līcī, kur brāzmas var sasniegt 22 m/s. Kopumā diena būs pelēka un rudenīga, spēcīgākais lietus pēc ECMWF modeļa sagaidāms pievakarē valsts centrālajos un dienvidu rajonos. N… [Lasīt vairāk]
Aktuālā situācija (nedēļa līdz 9.10.11.)

Aktuālā situācija (nedēļa līdz 9.10.11.)

Nedēla aizgājusi: pirmdiena un otrdiena - vēl silta. Bet no trešdienas pastiprinās Atlantijas cikloni IMMANOEL, kam seko ex-OPHELIA (tropiskās vētras) "paliekas". Svētdienā - neliels augsta spiediena gandrīz nemanāms atzars.

Attēlu (c)sat24.com un cdn.fmi.fi. Turpinājums nākamajā nedēļā.
===================

Svētdiena, 9.oktobrisNeliels augsta spiediena atzars- kā atelpa pirms JORN ciklona. Latvijā gan gubu mākoņi bija debesīs, bet pamatā iztikām bez nokrišņiem. Arīdzan saules gaisama netrūka. Vēl viena vārga atvasara uz vienu dienu.

Sestdiena, 8.oktobrisEx-OPHELIA tropiskā ciklona paliekas ar kādu mini-apakš-ciklonu ar centriņu tieši virs Latvijas vairākos rajonos (Kurzemē un R-Vidzemē) sagatavoja cb mākoņus ar lietusgāzēm, krusu, pērkoniem un daži pat virpuli.

Piektdiena, 7.oktobrisEx-OPHELIA tropiskā ciklona paliekas nu jau parastā ciklona veidolā caur auksto fronti vietām nes lokālus nokrišņus Latvijā. Spirgtākas vēja DR-R vēja brāzmas bija, bet vētras spēku nesasniedza...

Ceturtdiena, 6.oktobrisIMMANOEL ciklona "siltais sektros"- ar nokrišņiem daudzviet. V… [Lasīt vairāk]
Rudens kļūs rudenīgāks

Rudens kļūs rudenīgāks

Līdz svētdienai laika apstākļus Latvijā noteiks anticiklons, tādēļ bieži gaidāms saulains un piektdien arī netipiski silts laiks, bet nākamnedēļ virs Skandināvijas nonāks liels ciklons, tā ietekmē biežāk gaidāmi nokrišņi un vēja brāzmas, kļūs vēsāks.

Piektdien Latvijā no rietumiem ieplūdīs ļoti siltas gaisa masas. Naktī siltās frontes ietekmē valsts austrumos uzlīs, rīts vietām var būt miglains, bet dienā pārsvarā spīdēs saule un gaisa temperatūra pakāpsies līdz +18..+21 grādam, par pāris grādiem vēsāk būs pretvēja piekrastē, pūšot mērenam rietumu vējam.

Sestdien gar anticiklona austrumu malu ar brāzmainu ziemeļu vēju Latvijā ieplūdīs vēsāks gaiss. Nakts vēl gaidāma silta - minimālā temperatūra +8..+13, jūras krastā vēl par grādu vairāk, - bet maksimālā gaisa temperatūra sestdien būs krietni zemāka nekā piektdien - saskaņā ar GFS prognozi no +13..+14 valsts austrumos līdz +17 grādiem valsts dienvidrietumu daļā. Aukstā atmosfēras fronte, visticamāk, nenesīs daudz mākoņu, nokrišņi varētu izpalikt. [Lasīt vairāk]
Aktuālā situācija (nedēļa līdz 2.10.11.)

Aktuālā situācija (nedēļa līdz 2.10.11.)

Nedēla aizgājusi: pirmdiena - tagad atvasara caur RENEE anticiklona Z malu. Otrdien - aukstā fronte virzās pāri Latvijai no R puses: daudzviet līst. Trešdien - turpinās cikloniskās siltās frontes mākoņainība, atkal vietām nokrišņi. Ceturtdien un piektdien - neliels ciklona siltais sektors, un vienlaikus SEPDEH anticiklons no DR puses. Anticiklona "vara" vēl izteiktāka nedēļas brīvdienās. Svētdienas izskaņā no ZR puses - kāda aukstā fronte ar mākoņiem nāk.

Attēlu (c)sat24.com un cdn.fmi.fi. Turpinājums nākamajā nedēļā.
===================

Svētdiena, 2.oktobrisAnticiklona SEPIDEH, šķiet, pēdējā diena virs Latvijas. Pamazām pastiprinās frontu-ciklonu līnija no Z-ZR puses. Rudens nāk ar jaunu vilni, pagaidām gan vēl visai silts priekš oktobra sākuma. Lai gan naktī daudzviet arī pirmās fiksētās šās rudens salnas piedzīvojām.

Sestdiena, 1.oktobrisSEPDEIH anticiklons ir mazkustīgs (lai neteiktu- stāv uz vietas) virs R-Eiropas. Tā Z-ZA mala arī pie mums rada atvasaru. Lai gan tomēr ziemeļu aukstums pagaidām lēni un maigi laužas pie mums. N… [Lasīt vairāk]
Meteo arhīvu nozīme -2

Meteo arhīvu nozīme -2

Rakstīts īpaši meteolapa.lv saitei, 25.9.11., 13:30

Laiku pa laikam arī manā galvā uzpeld jautājums – mēs te laiku vērojam un datus tā vai citādi krājam. Un pat uz daža servera noliekam. Un tālāk? Dažas domas pa otrai reizei...

Līdzās tam – ka Latvijas meteodienests (LVĢMC) savā paspārnē uzkrāj fiksēto dažās pilsētās un vēl ar valstisku ziņu pietus/uztur arī agrākos Rīgas "oficiālo" novērojumu arhīvus – apmēram 100 censoņi savās burtnīcās, lapās un dažs arī interneta lapās – pulcē savus novērojumus. Kaut kāds samērā paš-plūsmīgs process risinās...

Arhīvi, da jebkuri, ir "nedzīvī", ja netiek ar tiem strādāts. Tie atdzīvojas tad: ja kāds sprauns cilvēks vai zinātnieku kolektīvs šos sāk celt augšā, analizēt, veikt kopsavilkumus un izsecināt likumsakarības. Arī meteo jomā.

Galvenais jautājums mums visiem debesu lūkotājiem (un ne tikai- arī dažu profesiju veicējiem): ar KĀDU VARBŪTĪBU pie mums notiek dažādi dabas ekstrēmi? Mans nelaiķa tēvs savulaik mācīja: "nevaram pilnībā paredzēt notikumus, taču samērā labi varam paredzēt varbūtības". Š… [Lasīt vairāk]