Brīvdienās vietām gaidāms stiprs sals

Brīvdienās vietām gaidāms stiprs sals

Sestdien un svētdien, 19.-20.janvārī, Latvijā gaidāma gaisa temperatūras pazemināšanās diennakts tumšajā laikā zem skaidrām debesīm, termometra stabiņš vietām, galvenokārt valsts ziemeļaustrumos, noslīdēs līdz -25 grādiem vai vēl nedaudz zemāk.

Saskaņā ar "Global Forecast System" (GFS) prognozi temperatūras pazemināšanās būs vērojama tikai zemākajā gaisa slānī, bet 1000-1500 metru augstumā gaisa temperatūra pakāpsies līdz -5..-10 grādiem. Liels sals gaidāms skaidra laika un bezvēja dēļ, kas izraisīs strauju temperatūras pazemināšanos piezemes slānī. Teritorijās, kuras klās mākoņu sega, nav iespējams par 15-20 grādiem lielāks sals.

Atbilstoši pašreizējai prognozei zemākā gaisa temperatūra - līdz -27 grādiem - gaidāma vēlā sestdienas vakarā un naktī uz svētdienu Vidzemē un Latgales ziemeļos. Sestdienas rītā Igaunijas pierobežā iespējami -25 grādi, vienlaicīgi Kurzemes piekrastē gaidāmi -8..-11 grādi.


-25 grādi vai zemāka gaisa temperatūra iespējama sestdienas rītā valsts galējos ziemeļaustrumos, kur iestāsies bezvējš, savukārt naktī uz svētdienu šāda temperatūra iespējama plašākā teritorijā, jo tad visā valstī dominēs bezvējš, taču, visticamāk, būs daudz mākoņu, un zem mākoņu segas gaisa temperatūra vietām nenoslīdēs zemāk par -14 grādiem.…

[Lasīt vairāk]
Aukstuma periodi - drūmākie laiki Eiropas vēsturē

Aukstuma periodi - drūmākie laiki Eiropas vēsturē

Lielākie slimību uzliesmojumi, kā arī daudzi kari Eiropā pēdējās tūkstošgades laikā saistīti ar gaisa temperatūras pazemināšanos, liecina pētījums, kura rezultāti publicēti ASV Nacionālās zinātņu akadēmijas žurnāla "Proceedings of the National Academy of Sciences" interneta versijā.

Vairāki zinātnieki no Šveices, Čehijas un Vācijas veica gaisa temperatūras rekonstrukciju, pētot koksnes gadskārtu gredzenus 282 lapeglēs, kā arī 263 šo koku baļķos, kas izmantoti senu ēku celtniecībā Tatros, Slovākijas ziemeļos.

Iepriekš līdzīga temperatūras rekonstrukcija veikta, izmantojot kokus vai senus būvmateriālus no Alpiem, Skandināvijas un Pirenejiem, savukārt Eiropas austrumu - centrālajā daļā šāds pētījums noticis pirmo reizi. Jaunie rezultāti pārsvarā sakrīt ar agrāk iegūtajiem datiem, vienlaicīgi atklātas būtiskas reģionālas atšķirības.

Koksnes gredzenu izpēte liecina, ka aukstākais pavasaris Tatru reģionā bijis 1248.gadā, kad vidējā gaisa temperatūra bija aptuveni -4 grādi, savukārt siltākais gads bijis pēdējais no aplūkotajiem - 2011.gads - kad vidējā gaisa temperatūra pavasarī sasniedza +3 grādus. S…

[Lasīt vairāk]
Aktuālā situācija (nedēļa līdz 20.1.13.)

Aktuālā situācija (nedēļa līdz 20.1.13.)

Nedēļa aizgājusi. Pirmdiena: ANNEGRET anticiklona ietekme. Otrdiena: neliela siltā oklūzijas fronte. Trešdiena: no ZR puses pastiprinās BIANCA anticiklons. Ceturtdiena: uz brīdi ciklona ZR mala, kam atkal seko anticiklons. Piektdiena: BIANCA anticiklons. Anticiklons ir arī sestdien. Svētdiena: vēl aizvien mazaktīvā zonā.

Attēlu (c) sat24.com un Finnish Meteorological Institute.

Turpinājums nākamajā nedēļā.

=================

Paskaidrojumi:

Somijas meteoinstitūta karšu attēlos parādītā situācija ir atbilstoša konkrētās dienas novērojumiem, pulksten 15:00. Tajā ir ietverta situācijas analīze. Jāņem vērā, ka pats attēls atjaunojas vēlā pēcpusdienā, ap pulksten 17-19.

Sat24.com attēlos - virs pavadoņa iefiksētās mākoņu segas - ir ar manu roku pārzīmēts mākoņu kustības virziens, kas reizē norāda arī gaisa masu kustību. Sarkanās bultas - silts gaiss, gaiši zilās - vēss; tumši zilās - izteikts sals. Ciklonu centri apzīmēti ar riņķa veida bultām. Pie cikloniem un anticikloniem - ir Vācijas meteoinstitūta iedotie vārdi, kurus lieto visā Eiropā un aiz tās robežām.…

[Lasīt vairāk]
 ... kā sniegvilksni par bīstamu puteni taisīja...

... kā sniegvilksni par bīstamu puteni taisīja...

Manā priekšā ir vēl viena tēma, kas... burtiski katru dienu dzīvojas pa mūsu galvām. Notiek kaislības, uzplaukst mūsu cilvēciskā daba. Raisās frontes, dzimst un mirst cikloni, arīdzan anticikloni tāpatās. Notiek lietusgāzes ar sekojošiem plūdiem, kam seko bīstamas vētras. Dramatisks sals ziemās nekur neizpaliek. Bez tam sniegvilkšņi pavisam ātri pārtop par necaurredzamiem puteņiem. Daži pērkona uzrūcieni no paplāniem mākonīšiem fiksi paplašinās par gadsimta negaisu. +22 grādu karstums lēcienveidīgi pieaug līdz sutainai dienai. Ko vēl...? Jā, un arī 2m lielie viļņi Rīgas Jūrmalā tūlīt noskalos visu piekrasti.

Man radušās domas, kuras veltu īpaši meteolapa.lv portālam. Reizēm - laika apstākļu grimases notiek pārmaiņas pēc nevis pāris kilometru augstumā virs koku galiem. Bet gan kaut kur citur, daudz tuvāk zemes virsai – jeb... mediju telpā. Izdomāju, še jābūt rakstam par to meteotrakumu, kurā mēs (kā buljonā) esam iebāzuši galvu līdz pašiem ausu galiņiem vai acu kaktiņiem.

Jā....

* Reiz bija tādi laiki, no tām dienām nav vēl pusgadsimts aizskrējis. B…

[Lasīt vairāk]
Diskusija: publicētās informācijas vērtēšana un apstiprināšana

Diskusija: publicētās informācijas vērtēšana un apstiprināšana

Ir pagājuši 10 mēneši, kopš meteolapa.lv apmeklētājiem ir iespēja novērtēt šeit publicētos rakstus un aptvuveni 5 mēneši kopš šāda iespēja pastāv arī galerijām. Tā kā ik pa laikam no dažādām iesaistītajām pusēm atskan atsevišķi iebildumi pret šo procesu, vēlamies rosināt plašāku diskusiju, lai nākamajā meteolapa.lv versijā vērtēšanas process tiktu uzlabots.

Pirmkārt, viena no problēmām ir nelielā vērtētāju aktivitāte. Lielāko daļu vērtējumu tostarp izdara nereģistrēti lietotāji, kas kopumā veido lielu negatīvo balsojumu daļu. Tie, kas ir reģistrējušies meteolapa.lv un izmanto tās piedāvātās iespējas, visbiežāk vai nu balso pozitīvi, vai arī nebalso vispār, un salīdzinoši reti nospiež negatīvā vērtējuma simbolu. To var saistīt ar vēlmi atbalstīt šīs vietnes dalībniekus ar līdzīgām interesēm. Tāpēc jautājums: kas Jūs pamudinātu pievērsties rakstu un galeriju vērtēšanai, un kādiem jābūt tiem apstākļiem, lai arī Jūs izmantotu šīs iespējas?

Otrkārt, vērtēšanas iespējas šobrīd ir ļoti primitīvas. I…

[Lasīt vairāk]
10.janvārī gaidāma stipra snigšana

10.janvārī gaidāma stipra snigšana

(Piebilde ceturtdienas rītā: valsts lielākajā daļā snigšana turpināsies gan ceturtdien, gan piektdien, bet tās intensitāte kopumā mazināsies. Sākot ar sestdienu, vairākas dienas būtiski nokrišņi netiek prognozēti, gaisa temperatūra daudzviet būs zemāka par -10 grādiem.)

Ceturtdien, 10.janvārī, Latviju sasniegs aktīvs ciklons, tā centrs pastiprināsies virs Latvijas vai Lietuvas/Baltkrievijas, un ciklons nesīs daudz nokrišņu.

Stiprs sniegs, vietām piekrastē sākumā lietus, gaidāms ceturtdien, sākot ar nakti, un vēl arī piektdien, bet stiprākā snigšana gaidāma tieši ceturtdien. Saskaņā ar otrdienas rīta GFS prognozi šis ciklons Latvijai atnesīs 10-20 mm nokrišņu, kas varētu nozīmēt vidēji 10-15 centimetru svaiga sniega, tajā skaitā galvaspilsētā.

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra dati liecina, ka otrdienas rītā Latvijas lielākajā daļā sniega segas nav vai arī tā ir pavisam plāna, bet Alūksnē un Zosēnos ir 13 centimetru dziļš sniegs.

Trešdien Kurzemes rietumu piekrastē prognozēta gaisa temperatūras paaugstināšanās līdz +3..+4 grādiem, tādēļ otrdien uzsnigušais sniegs šeit kusīs. C…

[Lasīt vairāk]