Baltijas jūrā tik silts ūdens nav bijis vismaz 30 gadu

Baltijas jūrā tik silts ūdens nav bijis vismaz 30 gadu

To, ka šis rudens bijis neparasti silts un mierīgs, labi parāda ūdens temperatūra Baltijas jūrā. Saskaņā ar Zviedrijas Meteoroloģijas un hidroloģijas institūta datiem ūdens virsmas temperatūra Rīgas līča centrālajā daļā joprojām ir +9 grādi, Baltijas jūrā - +11 grādi. Zviedru meteodienests piedāvā datu arhīvu līdz pat tālajam 1983. gadam. Apkopojot info no turienes, izrādījās, ka tik silts ūdens jūrā šajā laikā - novembra otrajā pusē - nav bijis.

Tik siltais ūdens norāda uz 2 lietām. Ja mūsu reģionā vēl ilgstoši valdīs ne pārāk aukstas gaisa masas, tad piekrastes teritorijas vēl ilgi baudīs rudenīgu laiku un sals būs reta parādība, taču, ja pie mums strauji ieplūst aukstāks gaiss, jārēķinās ar ievērojamiem līča efekta nokrišņiem.Šobrīd pietiek, lai 850hPa temperatūra būtu tikai dažus grādus zem nulles, lai veidotos pirmie līča efekta mākoņi, taču šoruden pat šāda situācija ir reta. Gaisa temperatūra pusotra kilometra augstumā pārsvarā ir ap nulli. Jaunnedēļ pāris reizes var pazemināties līdz -3..-6 grādiem, taču tas vēl nekādus būtiskus līča nokrišņus neradīs. J… [Lasīt vairāk]
Laika ziņas – TV kastē...

Laika ziņas – TV kastē...

Šā raksta laikā pie debesīm nekas sevišķš tāds nenotiek. Turpinās meteo "iekritiens" jeb recesija, ja salīdzinām ar dažiem sabiedriskajiem procesiem tepatās zemes virsū. Kā reiz ir labs brīdis pievērsties laika ziņu vērošanai- ar masu saziņas līdzekļu starpniecību. Un ap to saistītām lietām.

Rakstīts īpaši http://www.meteolapa.lv/ saitei, 15.11.11., 16:30.

Patiesi, šā portāla citā rakstā (ne gluži par šo tēmu) komentāru slejā aizsākusies neliela diskusija, tad kādām jābūt "Laika ziņām" Latvijas Televīzijā "Panorāmas" laikā un ne tikai. Šo rindu autoram tagad ir vēlme uz šīm "laika ziņām" paskatīties no barikādes pirmās puses, no skatītāju rindām.

* Vispirmāmkārt – laiks (kalendārais) ir jūtami aizgājis uz priekšu. Visās jomās iejaucies internets. Arīdzan pie laika vēstu pasniegšanās... Mūsu publika ir sadalījusies apmēram divās daļās. Jaunākais "gals" jau jautrojas "tīmeklī", kur elementāras laika vēstis dabūjamas burtiski visos vispārējo ziņu portālos un daudzās lapās. Tātad jebkurā laikā un jebkurā vietā uz Zemes mēs bez pūlēm varam iepazīties ar tagadējiem u+ pārskatāmā nakotnē gaidāmiem laika apstākļiem. N… [Lasīt vairāk]
Aukstums atcelts. Nokrišņu joprojām maz

Aukstums atcelts. Nokrišņu joprojām maz

Aukstums, ko prognožu modeļi visai vienprātīgi paredzēja pēc 15. novembra ir atcelts. To vairs īsti neprognozē neviens. Ziemeļatlantijas oscilācijas indekss pazeminās, bet īslaicīgi. Jau nedēļas otrajā pusē cikloni Atlantijas okeāna ziemeļos sāks veidoties no jauna, Eiropai nesot siltu gaisu.

Dažviet snigs, bet sniega sega neveidosies

Otrdien un naktī uz trešdienu dažviet, pārsvarā Vidzemē gaidāms neliels sniegs. Šis būs negatīvā Ziemeļatlantijas oscilācijas indeksa rezultāts. Tikpat īslaicīgs, cik indeksa kritums. Ticamākais, ka dažviet Vidzemē zeme uz brīdi noklāsies balta, bet vienlaidus sniega sega, kas saglabājas vismaz diennakti, neveidosies.

Nedēļas otrajā pusē Eiropas centrālajā un austrumu daļā atkal pastiprināsies anticiklons, taču tas nebūs no tiem, kas nes aukstumu. Atmosfēras spiediena izvietojums un vēja plūsmas gādās par to, lai anticiklonā ieplūst siltais gaiss no okeāna puses, tādēļ Latvijā laika apstākļi atkal būs līdzīgi jau vairākas nedēļas piedzīvotajiem - naktīs temperatūra no -1 grāda austrumos līdz +5..+6 piekrastē, dienās ap +2..+7, piekrastē kādu dienu līdz +9.

Arī tālākas prognozes būtiskas izmaiņas nerāda, taču ņemot vērā, cik pēkšņi no kartēm pazuda prognozes par kailsalu, es ceru, ka tuvākajās dienās parādīsies kādas interesantas izmaiņas. [Lasīt vairāk]
Aktuālā situācija (nedēļa līdz 20.11.11.)

Aktuālā situācija (nedēļa līdz 20.11.11.)

Nedēļa aizgājusi: pirmdien un otrdien - ciklons uz ZA pusi no Latvijas caur neizteiktām frontēm dod nelielus nokrišņus arī Latvijai. Trešdien rītā atkal uz brīdi pastiprinās YANA anticiklons, bet trešdien un ceturtdien esam SUKRU ciklona ietekmē. Piektdien no R puses pamazām tuvojas VILHELM mākoņainība, kas nes plašu lietu pāri Latvijai sestdien. Svētdiena - "atelpa" pirms nākamā ciklona no R puses, dienas izskaņā Latvijas A daļā briest nopietnākais sals šajā rudenī.
Attēlu (c)sat24.com un cdn.fmi.fi
Turpinājums nākamajā nedēļā.
========================

Svētdiena, 20.novembrisNeliels augsta spiediena atzars virs Latvijas. Nokrišņi nomierinās, lai gan mākoņainība saglabājas. Austrumu daļā pie skaidrošanās- maksimālais sals šajā rudenī, vietām līdz -8-10 grādiem.

Sestdiena, 19.novembrisCiklons aiziet gar Latvijas ZA malu. Ja dienas pirmajā pusē - visā valstī apmācies, tad jau pēcpusdienā R daļā daļēji skaidrojās. Dažās vietās piekrastēs spirgtelīgs vējš >10m/s brāzmās.

Piektdiena, 18.novembrisTuvojas - jauns ciklons no R puses. M… [Lasīt vairāk]
Ziemeļatlantijas oscilācijas indekss strauji krīt

Ziemeļatlantijas oscilācijas indekss strauji krīt

Atlantijas okeāna siltuma šoruden maz, bet būs vēl mazāk

Jau līdz šim, nedēļām ilgi ir valdījis plašs anticiklons, kas liedz līdz Baltijai nokļūt siltajam un mitrajam Atlantijas gaisam, taču šī anticiklonu sistēma regulāri pie mums iepludināja siltāku gaisu no Eiropas dienvidaustrumiem.

Ziemeļatlantijas oscilācijas indekss šajās dienās strauji krīt. ASV Nacionālās Okeānu un Atmosfēras pārvaldes novērojumi un prognozes pēdējās dienās ir sakrituši, turklāt prognozes nākamajām pāris dienām ir viennozīmīgas un arī līdz novembra beigām lielākā daļa scenāriju paredz indeksa krišanu.

Vienkārši sakot, tas nozīmē, ka Eiropai tiek "atslēgts" Atlantijas okeāna siltums, tā vietā šādās situācijās tradicionāli sāk valdīt arī ziemeļu vēji, kas ienes arktiskas gaisa masas no Skandināvijas vai Krievijas.Šoreiz situācija nav tik tipiska, jo līdz ar augstu spiedienu virs okeāna, anticikloni, visticamāk, valdīs arī Eiropas austrumu daļā. Pašreizējās prognozes dod cerību, ka līdz ar to ziema neiestāsies strauji - līdz novembra beigām saglabāsies lielākoties sauss laiks un arktisko gaisa masu vietā pa Austrumeiropu dzenāsies tāds pusatdzisis siltāks gaiss no Eiropas dienvidiem, dienvidaustrumiem. [Lasīt vairāk]
Starp ziemu un rudeni

Starp ziemu un rudeni

Tuvākajās dienās, šķiet, būs piepildījies viens no iespējamajiem scenārijiem - līdz ar Z, ZA vēja iegriežanos pie mums nonāks temperatūras ziņā nu jau ilgadējai normai atbilstoši laika apstākļi, t.i. kļūs aukstāks. Izteikti nokrišņi gan joprojām nav prognozēti. Visumā joprojām norisināsies cīņa starp ziemu un rudeni.

Šodien debesis būs pārsvarā pelēkas, daudzviet dūmaka un neliela migla, kas Kurzemes pusē saglabāsies arī naktī uz trešdienu (līdz ar to gaisa temperatūra +2 ... +6 C, Kurzemes piekrastē līdz pat +9 C). Trešdien, pūšot Z, ZA vējam saule gaisu centīsies iesildīt līdz +4 ... +8 C.

Nakts uz ceturtdienu varētu būt aukstākā šajā rudenī, LHMT prognozē gaisa temperatūru 0 ... -6 C. Tā būs skaidra, pamatā bezvēja nakts. Dienā daudzviet spīdēs saule, bet gaisa temperatūra jau vairs +1 ... +4 C robežās, nedaudz siltāks Kurzemes piekrastē. Līdzīgas temperatūras saglabāsies arī piektdien.

Pēcāk debesīs atkal būs daudz mākoņu, un nakts uz sestdienu jau būs siltāka, pārsvarā visā valstī temperatūra turēsies ap nulli. D… [Lasīt vairāk]