Novembris - siltāks kā vidēji, oktobris aizvadīts ar mainīgiem laikapstākļiem

Novembris - siltāks kā vidēji, oktobris aizvadīts ar mainīgiem laikapstākļiem

    Ir noslēdzies gada 10. mēnesis - oktobris, un atlicis vēl pēdējais rudens un priekšpēdējais šī gada mēnesis - novembris, kas gan daudziem neasociējas ar tiem patīkamākajiem laikapstākļiem, tomēr katrā gada mēnesī ir jāatrod sava burvība un šarms. Piemēram, aizvadītais oktobris, kas pārņēma stafeti no visnotaļ siltā un sausā septembra, šogad ir izcēlies ar lieliem laikapstākļu kontrastiem - vasarīgi siltam un sausam laikam sekoja plūdi, jauni nokrišņu rekordi, kailsals, vēlāk atkal silts un pat rekordsauss laiks - patiešām piedzīvojām vienā mēnesī teju visu, ko Latvijā iespējams piedzīvot gada laikā. Līdz ar to oktobris gādājis par rekordiem - vismaz 5 siltuma, 11 aukstuma rekordiem, kā arī par 1 absolūto dienas siltumu un 1 dienas absolūtā aukstuma rekordu, arī daudziem nokrišņu rekordiem un pat sausuma rekordu. Raksta beigās prognoze novembrim.

      Oktobra vidējā gaisa temperatūra (+6,5) kopumā gan ir bijusi ļoti tuva ilggadīgi vidējam - tikai 0,1 grādu zem normas,  tādējādi ierindojoties datu rindas vidusdaļā. L…

[Lasīt vairāk]
Septembris aizvadīts sauss un visai silts, arī oktobrī līdzīgi

Septembris aizvadīts sauss un visai silts, arī oktobrī līdzīgi

    Kokos aizvien vairāk sārtojas lapas, daži gājputni jau prom - skaidrs, ka rudens ir uz palikšanu. Taču iesācies tas ļoti jauki - septembris bijis gan sauss, gan silts, gan saulains - siltajās dienās vēl atsaukdams patīkamos vasaras mirkļus un pārspēdams kādus 4-5 siltuma rekordus, kas salīdzinot ar pārējiem šī gada mēnešiem ir maz. Drīzāk šo septembri varētu nosaukt par sausu (piektais sausākais) it īpaši jau pēc ļoti slapjā augusta. Šajā rakstā atskatīsimies uz aizvadīto septembri un raksta beigās arī prognoze oktobrim.     Šī gada septembris ar vidējo gaisa temperatūru +12,7 ir bijis grādu siltāks par normu (+11,7) un 0,8 grādus siltāks par pagājušā gada septembri, kopumā ierindojoties pie siltākajiem septembriem kā 24. siltākais, šajā gadsimtā drīzāk pie siltajiem kā vēsajiem septembriem. Vidējā gaisa temperatūra septembrī pārsvarā bija virs normas - no 0,1 - 0,5 grādiem virs normas 5.,6., 17., un 26. septembrī līdz pat 3,5-4 grādiem virs normas mēneša siltākajās dienās - 8. un 12.,13. septembrī, savukārt zem normas temperatūra bija atsevišķos periodos - 1.-4., 15.,16. u… [Lasīt vairāk]
Kā šogad piepildījušās dabas vērotāja prognozes?

Kā šogad piepildījušās dabas vērotāja prognozes?

Vairāki Latvijas plašsaziņas līdzekļi regulāri atstāsta laika zīmju vērotāja Viļa Bukša prognozes, ko viņš publicē savā blogā. Savus novērojumus Bukšs veic Viļakas apkaimē, Latgales ziemeļaustrumos.

Bukšs šobrīd laikam ir vienīgais Latvijas iedzīvotājs, kas publicē laika prognozes katram nākamajam mēnesim un sezonai, līdz ar to nav, ar ko tās salīdzināt. Šķiet, ka ilgtermiņa prognozes gatavo arī Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs, bet tās pieejamas vienīgi pēc īpaša pieprasījuma un par samaksu.

Bezmaksas prognozes nākamajiem mēnešiem var iegūt no vairākām starptautiskām organizācijām vai ārvalstu meteodienestiem, bet tās bieži vien pasaka tikai to, vai mēneša vidējā gaisa temperatūra gaidāma augstāka vai zemāka par normu. Šīm prognozēm es īpaši nesekoju līdzi un neesmu tās apkopojis, tādēļ nevaru izvērtēt, cik precīzas tās bijušas.

Savukārt visas Viļa Bukša prognozes pieejamas viņa blogā. Viņa mēneša prognozes esmu salīdzinājis ar Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra novērojumu datiem, lai izvērtētu, cik bieži tās ir piepildījušās. P…

[Lasīt vairāk]
Baurdarbungas izvirdums var kļūt par lielāko dabas katastrofu mūsdienu Eiropā

Baurdarbungas izvirdums var kļūt par lielāko dabas katastrofu mūsdienu Eiropā

Kopš augusta Islandē atmodies Baurdarbungas vulkāns, kas ir daļa no aptuveni 200 kilometru garas vulkāniskās sistēmas. Augusta beigās sākās izvirdums uz ziemeļaustrumiem no centrālā vulkāna - ārpus Eiropas lielākā ledāja Vatnajēkidla ziemeļu malas. Kartē atzīmēts centrālais vulkāns.

Pašreizējais izvirdums, kas, iespējams, ir tikai liega uvertīra, izspļautās magmas apjoma ziņā kļuvis par lielāko Islandē kopš 19.gadsimta. Izveidojušies vairāki krāteri, lielākais no tiem pārsniedz 70 metru augstumu. Jaunais lavas lauks 14.septembrī sasniedzis aptuveni 25 kvadrātkilometru platību, lavas daudzums - vismaz 200 miljonu kubikmetru.

No zemes dzīlēm nāk ne tikai magma, bet arī gāzu mākoņi, kas atbilstoši valdošā vēja virzienam galvenokārt skāruši Islandes austrumu daļu, kur sēra dioksīda koncentrācija dažviet astoņkārtīgi pārsniegusi veselībai bīstamo līmeni. Kopumā šis izvirdums ir mierīgs - nav eksploziju un lielu pelnu mākoņu.

Magmai izplūstot no rezervuāra zem Baurdarbungas centrālā vulkāna, tas pazeminājies par vairāk nekā 20 metriem. C…

[Lasīt vairāk]
Jūlijs 5.siltākais, augusta otrajā pusē vēsāks laiks

Jūlijs 5.siltākais, augusta otrajā pusē vēsāks laiks

        Kaut gan šajās dienās domas vairāk ir aizņemtas ar pēdējo dienu karstuma rekordiem un negaisiem, tomēr ir pēdējais laiks atskatīties uz aizvadīto vasaras vidus mēnesi jūliju. Aizvadītajā jūlijā tikai pa īstam sevi parādīja šī gada vasara - kopumā praktiski viss mēnesis aizritēja ar siltu, mēneša sākumā (ap 5.-10. jūliju) un beigās arī karstu laiku, bet lietus kopumā lija reti, tomēr brīžiem nokrišņi bija visai stipri (vai pat ekstremāli - par to zemāk). Karstākajās mēneša dienās tika uzstādīti tikai 17 maksimālās gaisa temperatūras rekordi un 1 jauns dienas maksimālās gaisa temperatūras rekords, kas gan nav tik daudz, bet kopumā šo jūliju mēs atcerēsimies kā ļoti siltu un salīdzinoši sausu.     Šī gada jūlija vidējā gaisa temperatūra bija +19,7, kas ir 2,7 grādus virs normas. Tādējādi 2014. gada jūlijs kļūst par 5. siltāko jūliju Latvijā novērojumu vēsturē. Tikai par pāris grāda simtdaļām siltāks ir 2003. gada jūlijs, bet jūliji ar vidējo gaisa temperatūru +19,8 (2001, 2011) dala jau otro un trešo pozīciju. A… [Lasīt vairāk]
Vai...gadsimta karstuma vilnis?

Vai...gadsimta karstuma vilnis?

Pašreizējā GFS prognoze svētdienai - +33...+36 grādi daudzviet Latvijā

        Jau vakar parādījās pirmās prognozes par ļoti nopietnu un pat baisu karstumu nākamās nedēļas sākumā - GFS samodelējis bija pat +36...+37 grādus. Piebildīšu, ka karstuma vilnis (ar temperatūru kaut kur virs +27) turpinās jau kopš 21. jūlija, bet no 24. jūlija katru dienu kaut kur Latvijā valda vairāk nekā +30. Šajā rakstā vairāk par prognozēm šai un nākamajai nedēļai. Apskatīsim arī, cik reāli, ka šogad tiešām tiks pārspēts absolūtais Latvijas karstuma rekords +36,4 grādi Daugavpilī 1943. gada 4. augustā.    Pirmais karstuma viļņa vilnis.     Jau šodien un rīt gaisa temperatūra vietām var pakāpties virs +33 grādiem. Tādā gadījumā tā būs uz laiku augstākā gaisa temperatūra šogad (šogad vēl nav bijis karstāks par +32,3 grādiem). Karstumu vēl vairāk pastiprina samērā mitrs gaiss - vietām pat tuvu 50%, kas pie temperatūras +30 liek sajusties kā +31 grādā, bet ja šāds mitrums ir 33 grādos, tas liek sajusties kā +36. Tomēr salīdzinoši liels mitruma daudzums palīdz rasties lokāliem negaisiem, kas vēl šodien, tiesa tikai vietām, atnesīs negaisu, iespējams pat stipru. I… [Lasīt vairāk]
Jūnijs bijis vēss un mitrs, jūlijs - vasarīgāks un sausāks.

Jūnijs bijis vēss un mitrs, jūlijs - vasarīgāks un sausāks.

    Šodien esam tieši gada viducī - 182 dienas (6 mēneši) jau pagājuši, bet tikpat vēl priekšā. Taču šoreiz vairāk par 2014. gada pirmās puses pēdējo mēnesi - jūniju, kas šogad nemaz nav padevies prognozēšanai - to solīja siltu un sausu, bet izvērtās tāds... nekāds. Gandrīz pusi no mēneša visā Latvijā nemaz nevaldīja vasara. Piedzīvojām biežus nokrišņus, un šoreiz ne tikai lietu un krusu, bet ļoti iespējams, ka pat sniegu (17. jūnijā). Tomēr kopumā temperatūru ziņā nekas sevišķs šis jūnijs nav bijis - tikai nepilnu grādu zem normas (to ir panācis mēneša sākuma siltums). Bet kaut kas jau lika manīt par pārlieku lielu aukstumu jūnija beigās - 5. aukstākā Jāņu nakts un visaukstākā (kopā ar 1928. gadu) jūnija pēdējā dekāde. Tomēr šajā mēnesī aukstuma rekordu bija vairāk nekā siltuma rekordu - aptuveni 25 aukstuma rekordi un 7 siltuma rekordi.     Vidējā 2014. gada jūnija temperatūra bija +13,8 grādi, kas, kā jau minēts, ir tikai nepilnu grādu (0,9) zem normas, tomēr no pagājušā gada jūnija vidējām temperatūrām to šķir 3,8 grādi. K… [Lasīt vairāk]
Prognoze Jāņiem

Prognoze Jāņiem

"Līst kā pa Jāņiem!" - vai ir kāds, kurš nav dzirdējis šo teicienu? Vai vispār tam ir kāds pamatojums? Strauji tuvojas vasaras saulgrieži, Līgo un Jāņi.
Šogad ziņu portāls LSM.LV kopā ar LTV aicina ikvienu Latvijas iedzīvotāju piedalīties sava veida atrakcijā un prognozēt to, kādi laikapstākļi gaidāmi 23. un 24.jūnijā (plašāk lasi raksta turpinājumā).

meteolapa.lv sadarbībā ar Tomu Brici šajā rakstā apkopos būtiskāko un svarīgāko informāciju gan par akciju, gan datormodeļu prognozēm. Seko līdzi un piedalies!

 Nedaudz statistikas...

Visaukstākais Līgo vakars bija 1994.gadā, kad gaisa temperatūra deviņos vakarā valsts austrumos, līstot lietum, bija +7..+9 grādi, turklāt pūta spēcīgs rietumu vējš (brāzmās 17-23 m/s). Togad arī Jāņu diena bija ļoti auksta - dienas vidū Kurzemē un Zemgalē tikai +9..+11 grādu. Līdzīgi, 1998.gadā Līgo vakars bija slapjš un auksts ar gaisa temperatūru +9..+12 grādu.

Aukstākā Jāņu nakts bija 1992.gadā, kad, saulei lecot, termometri rādīja tikai +1..+8 grādus, zāles virskārtā bija salnas. S…

[Lasīt vairāk]
Maijā - no sniega līdz vasarai. Kāds būs jūnijs?

Maijā - no sniega līdz vasarai. Kāds būs jūnijs?

             Rit jūnija pirmās dienas - īstais laiks atskatīties uz laikapstākļiem, kas šogad valdījuši maijā. Šogad tiešām maijs bijis ļoti dažāds - kaut gan oficiāli valdīja divi gadalaiki - pavasaris mēneša pirmajā pusē un vasara maija otrajā pusē, piedzīvojām arī ziemīgus laikapstākļus mēneša sākumā, savukārt gandrīz rudens iestāšanos atnesa maija pēdējās dienas. Tomēr vairāk dominēja siltās dienas, tāpēc šogad maijs atkal siltāks par normu. Karstajās dienās mēneša beigās tika uzstādīti ap 50 karstuma rekordu ( vairāk kā pagājušā gada rekordsiltajā maijā), bet maija sākumā tika uzstādīti arī 4 aukstuma rekordi - pirmie šogad. Pie tam šī gada marts, aprīlis un maijs - kalendārais pavasaris kopumā kļuvis par pašu siltāko novērojumu vēsturē.      Šī maija vidējā gaisa temperatūra bija tieši +12, kas ir 1,2 grādus virs normas un ierindoja to kā 16. siltāko LVĢMC novērojumu laikā. Pagājušā gada maijs gan bija 2,4 grādus siltāks par šo, jo silts un karsts laiks valdīja visu mēnesi, nevis tikai vienu nedēļu kā šogad. G… [Lasīt vairāk]
2014.gada maijs

2014.gada maijs

Informācija no Latvijas Sabiedrisko Mediju mājaslapas.

Maijs šogad bijis gan siltāks, gan mitrāks par normu. Ar vidējo gaisa temperatūru +12,2 grādi kalendārā pavasara pēdējais mēnesis bijis par aptuveni pusotru grādu siltāks par klimatisko normu, bet nokrišņu daudzums valstī kopumā bijis par trešdaļu lielāks nekā parasti.

Nokrišņu sadalījums gan bijis ļoti nevienmērīgs. Kurzemes pusē daudzviet valda sauss laiks, jo, piemēram, Ventspilī visa mēneša laikā nokrišņu daudzums sasniedzis tikai 21 milimetru, bet Latgalē ap 10.-13. maiju bija ilgstošas un spēcīgas lietavas, kuru dēļ ūdens līmenis upēs cēlās pat par 1-2,5 metriem. Nokrišņu daudzums Lubānā maijā sasniedza 116 milimetrus, tas ir 116 litri ūdens uz katru kvadrātmetru.

Mēneša sākums bija auksts. 3. maijā dažviet Latvijā uzstādīts konkrētā datuma aukstuma rekords. Zemākā temperatūra bija Talsu apkaimē, kur tā pazeminājās līdz -4,4 grādiem.

Mēneša vidū, ap 17. maiju, iestājās meteoroloģiskā vasara, karstums pieņēmās spēkā, maksimumu sasniedzot 24. maija pēcpusdienā Ventspilī - +31,7 grādus.…

[Lasīt vairāk]