Oktobra vidējā gaisa temperatūra (+6,5) kopumā gan ir bijusi ļoti tuva ilggadīgi vidējam - tikai 0,1 grādu zem normas, tādējādi ierindojoties datu rindas vidusdaļā. L…
[Lasīt vairāk]Pārdomas
Septembris aizvadīts sauss un visai silts, arī oktobrī līdzīgi
Kā šogad piepildījušās dabas vērotāja prognozes?
Vairāki Latvijas plašsaziņas līdzekļi regulāri atstāsta laika zīmju vērotāja Viļa Bukša prognozes, ko viņš publicē savā blogā. Savus novērojumus Bukšs veic Viļakas apkaimē, Latgales ziemeļaustrumos.
Bukšs šobrīd laikam ir vienīgais Latvijas iedzīvotājs, kas publicē laika prognozes katram nākamajam mēnesim un sezonai, līdz ar to nav, ar ko tās salīdzināt. Šķiet, ka ilgtermiņa prognozes gatavo arī Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs, bet tās pieejamas vienīgi pēc īpaša pieprasījuma un par samaksu.
Bezmaksas prognozes nākamajiem mēnešiem var iegūt no vairākām starptautiskām organizācijām vai ārvalstu meteodienestiem, bet tās bieži vien pasaka tikai to, vai mēneša vidējā gaisa temperatūra gaidāma augstāka vai zemāka par normu. Šīm prognozēm es īpaši nesekoju līdzi un neesmu tās apkopojis, tādēļ nevaru izvērtēt, cik precīzas tās bijušas.
Savukārt visas Viļa Bukša prognozes pieejamas viņa blogā. Viņa mēneša prognozes esmu salīdzinājis ar Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra novērojumu datiem, lai izvērtētu, cik bieži tās ir piepildījušās. P…
[Lasīt vairāk]Baurdarbungas izvirdums var kļūt par lielāko dabas katastrofu mūsdienu Eiropā
Kopš augusta Islandē atmodies Baurdarbungas vulkāns, kas ir daļa no aptuveni 200 kilometru garas vulkāniskās sistēmas. Augusta beigās sākās izvirdums uz ziemeļaustrumiem no centrālā vulkāna - ārpus Eiropas lielākā ledāja Vatnajēkidla ziemeļu malas. Kartē atzīmēts centrālais vulkāns.
Pašreizējais izvirdums, kas, iespējams, ir tikai liega uvertīra, izspļautās magmas apjoma ziņā kļuvis par lielāko Islandē kopš 19.gadsimta. Izveidojušies vairāki krāteri, lielākais no tiem pārsniedz 70 metru augstumu. Jaunais lavas lauks 14.septembrī sasniedzis aptuveni 25 kvadrātkilometru platību, lavas daudzums - vismaz 200 miljonu kubikmetru.
No zemes dzīlēm nāk ne tikai magma, bet arī gāzu mākoņi, kas atbilstoši valdošā vēja virzienam galvenokārt skāruši Islandes austrumu daļu, kur sēra dioksīda koncentrācija dažviet astoņkārtīgi pārsniegusi veselībai bīstamo līmeni. Kopumā šis izvirdums ir mierīgs - nav eksploziju un lielu pelnu mākoņu.
Magmai izplūstot no rezervuāra zem Baurdarbungas centrālā vulkāna, tas pazeminājies par vairāk nekā 20 metriem. C…
[Lasīt vairāk]Jūlijs 5.siltākais, augusta otrajā pusē vēsāks laiks
Vai...gadsimta karstuma vilnis?
Pašreizējā GFS prognoze svētdienai - +33...+36 grādi daudzviet Latvijā
Jūnijs bijis vēss un mitrs, jūlijs - vasarīgāks un sausāks.
Prognoze Jāņiem
"Līst kā pa Jāņiem!" - vai ir kāds, kurš nav dzirdējis šo teicienu? Vai vispār tam ir kāds pamatojums? Strauji tuvojas vasaras saulgrieži, Līgo un Jāņi. | |
Šogad ziņu portāls LSM.LV kopā ar LTV aicina ikvienu Latvijas iedzīvotāju piedalīties sava veida atrakcijā un prognozēt to, kādi laikapstākļi gaidāmi 23. un 24.jūnijā (plašāk lasi raksta turpinājumā). |
meteolapa.lv sadarbībā ar Tomu Brici šajā rakstā apkopos būtiskāko un svarīgāko informāciju gan par akciju, gan datormodeļu prognozēm. Seko līdzi un piedalies!
Nedaudz statistikas...Visaukstākais Līgo vakars bija 1994.gadā, kad gaisa temperatūra deviņos vakarā valsts austrumos, līstot lietum, bija +7..+9 grādi, turklāt pūta spēcīgs rietumu vējš (brāzmās 17-23 m/s). Togad arī Jāņu diena bija ļoti auksta - dienas vidū Kurzemē un Zemgalē tikai +9..+11 grādu. Līdzīgi, 1998.gadā Līgo vakars bija slapjš un auksts ar gaisa temperatūru +9..+12 grādu.
Aukstākā Jāņu nakts bija 1992.gadā, kad, saulei lecot, termometri rādīja tikai +1..+8 grādus, zāles virskārtā bija salnas. S…
[Lasīt vairāk]Maijā - no sniega līdz vasarai. Kāds būs jūnijs?
2014.gada maijs
Informācija no Latvijas Sabiedrisko Mediju mājaslapas.
Maijs šogad bijis gan siltāks, gan mitrāks par normu. Ar vidējo gaisa temperatūru +12,2 grādi kalendārā pavasara pēdējais mēnesis bijis par aptuveni pusotru grādu siltāks par klimatisko normu, bet nokrišņu daudzums valstī kopumā bijis par trešdaļu lielāks nekā parasti.
Nokrišņu sadalījums gan bijis ļoti nevienmērīgs. Kurzemes pusē daudzviet valda sauss laiks, jo, piemēram, Ventspilī visa mēneša laikā nokrišņu daudzums sasniedzis tikai 21 milimetru, bet Latgalē ap 10.-13. maiju bija ilgstošas un spēcīgas lietavas, kuru dēļ ūdens līmenis upēs cēlās pat par 1-2,5 metriem. Nokrišņu daudzums Lubānā maijā sasniedza 116 milimetrus, tas ir 116 litri ūdens uz katru kvadrātmetru.
Mēneša sākums bija auksts. 3. maijā dažviet Latvijā uzstādīts konkrētā datuma aukstuma rekords. Zemākā temperatūra bija Talsu apkaimē, kur tā pazeminājās līdz -4,4 grādiem.
Mēneša vidū, ap 17. maiju, iestājās meteoroloģiskā vasara, karstums pieņēmās spēkā, maksimumu sasniedzot 24. maija pēcpusdienā Ventspilī - +31,7 grādus.…
[Lasīt vairāk]